Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1805 418

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

pungoš
14.11.2018 5 z 5

Tato knížka mi ze začátku moc nešla, měl jsem zmatek v čínských jmen a v různých pojmech. Příběh je to úžasný a určitě doporučuji.

musilka
13.11.2018 5 z 5

Moje prvé scifi. Ale určite nie posledné. Dobre nakombinovaný dej, zaujímavé, nové a reálne fakty z prostredia čínskej spoločnosti a ekologický podtón celého deja. Určite odporúčam!

elpablos
10.11.2018 4 z 5

Výborná knížka, po trilogii Anihilace je příjemné na konci kapitol dostat odpovědi na otázky.
Chvíli mi trvalo se zorientovat v čínských názvech a v čínských poměrech ale díky naší komunistické historii to pro Čechy není žádný problém. Člověk se do té atmosféry vciti velice rychle.
Nejsem si jistý, jestli vsichni čtenáři podchyti a ocení neskutečný vědecký přehled autora jako např. souboj Leibnitze s Newtonem ale řekl bych, že se snaží všechny vědecké úkazy vysvětlit a daná situace může být leckdy jednodušší než suchá teorie.
Přesto musím uznat, že to asi není titul pro všechny a že plně jí docení omezené množství čtenářů.
Na druhou stranu, stal se z toho bestseller, takže kdo ví :-)
Minimálně doporučuji zkusit!

Markýz1409
07.11.2018 5 z 5

Výborná kniha.Děj dává logiku a vše na sebe perfektně navazuje.Doporučuji.

Jack Bauer
07.11.2018 odpad!

Když se musím do čtení nutit je něco hodně špatně. Kniha se mi nelíbila hned od začátku, snažil jsem se a přesto vydržel zhruba tak do poloviny, ale i když sci-fi mám hrozně rád, tak tato mě ani trochu nechytla. Naprostej humbuk pro nic. Nadále pro mne zůstává nejlepší nepřekonatelnou sci-fi Clarkova série Rámy (první čtyři díly, pak už je to nastavovaná kaše). Psáno těžce, nezajímavě, rozvláčně, bez napětí a spádu. Další díly prý naprosto vynikající přesto číst nehodlám, nevěřím tomu. Je to jako s vychvalovanou Dunou, neskutečnou kravinou.

Stauff
01.11.2018 5 z 5

Kniha, která mě nenechala spát, nechtěla mě pustit do práce a odváděla mou mysl někam úplně jinam. Takhle nadšený ze sci-fi jsem byl naposledy někdy před třiceti lety, kdy se mi dostala do rukou Asimovova Nadace.

Ales.BD
24.10.2018 4 z 5

Autor chápe co znamená "Sci" v té divné marketingové zkratce Sci-fi a dělá hodně proto, aby tomu dostál. Velmi zajímavé.

loskatos
23.10.2018 3 z 5

Po dlouhé době jsem sáhnul po jiné knize než po detektivce. Sci-Fi jsem kdysi četl na tuny, tak i přes tu pauzu myslím můžu srovnávat. Podlehl jsem trochu hypu, který se kolem této knihy vytvořil a možná jsem čekal příliš mnoho. Spivovatel má mnoho myšlenek a nápadů, které jsou asi v rámci žánru originální, ale příběh, který je má spojovat tady kulhá. Děj skáče z jedné roviny na druhou a některé momenty mi přišly spíš jako onanování nad vlastní představivostí. Podívejte se, co jsem všechno vymyslel!
Dalším důvodem, proč se mi nepodařilo zcela snadno prokousávat dějem je moje absolutní antipatie k socialistickému zřízení. A jak tak čtu, tak to v ČSSR bylo ještě proti Číně procházka růžovým sadem.
Na další díl se určitě podívám, dle hodnocení by měl být lepší - já doufám, že se autorovi podaří krotit své nápady a dá si víc práce s jejich rozvedením do příběhu.

Razič
21.10.2018 5 z 5

Pět hvězdiček si Problém tří těles nezaslouží proto, že by mě připoutal promyšlený příběh se šíleným spádem a nabušenými postavami jak to mám obvykle rád. V nějaké recenzi jsem si přečetl, že tohle je úplně jiné, než nabízí západní sci-fi a než jsem knihu přečetl, tak jsem nevěděl co si s tímhle tvrzením počít. Je to ale tak, Problém tří těles je odlišný. Zvláštní, neokoukaný. Prostředím, problémy které řeší a způsobem jak je řeší. Zorientovat se v čínských jménech není ve finále velký problém (díky i za rejstřík), ale to, co po vás kniha chce a bez čeho se tu neobejdete, je veliká míra představivosti. Když ji nezapojíte a budete to číst jen jako příběh, asi toho moc nepochopíte. Některé pasáže knihy moc zábavné nejsou, ale vše dohromady tvoří impozantní mozaiku, kterou jinde nenajdete.

Nomia
20.10.2018 3 z 5

Pokud jste líní přemýšlet, nemáte rádi filozofování a neujíždíte si tak trochu na věděckých tématech, tak vás bude Problém tří těles spíš pekelně nudit. Nemluvě o tom, že pro spoustu lidí bude tahle kniha hodně špatně čitelná, možná takřka nesrozumitelná.

Je to celkem fajn nápad, který je nádherně promísený s Čínou a kulturní revolucí. Už fakt, že se kniha bude motat kolem Číny, mě dost navnadil, ale bohužel jsem se možná příliš nechala zlákat nadšenými ohlasy a chvalozpěvy v recenzích. Zkrátka přílišná očekávání.

Ne, není to vůbec špatná kniha, prostředí nápady, věděcké poznatky, celá myšlenka - to vše je hodně zajímavé, ale celé dílo mi připadá prazvláštně vyprávěné.
Především první polovina knihy je poměrně dost nudná a když k tomu připadám potom trochu slabší dialogy a nepříliš zajímavé postavy, tak se čtenář opravdu musí obrnit trochu trpělivostí, aby četl dál a dostal se k zajímavějším pasážím.

Shrnula bych to tak, že mi není sympatický autorův styl psaní, ale i přes to mám v plánu si přečíst další dva díly. Jsem zvědavá, jestli si nakonec s Liou Cch'-sinem padneme do noty...

MirekMM
19.10.2018 3 z 5

Problém tří těles má velkou výhodu v tom, že stylem i zasazením jde pro nás, evropany, originální a zajímavá sama o sobě. Skoro až do konce kniha drží příběhem i formou vysokou laťku, kterou bohužel na konci trestuhodně shazuje k zemi. Přečtení určitě nelituji, rád se pustím i do dalšího dílu, jen se nemůžu ubránit pocitu, že na konci si autor sám nebyl rozuzlením úplně jistý, a narozdíl od zbytku knihy nepůsobí originálně a promyšleně, ale spíše překombinovaně a kostrbatě.

tlllk
17.10.2018 5 z 5

Jednoznačne najlepšie a najoriginálnejšie sci-fi aké som tento rok čítal. Viem že Hawking poprel možnosť viacrozmerného vesmíru, ale to pri tomto žánri nehrá rolu. Kniha ma po trochu ťažkopádnom začiatku úplne pohltila. Hneď sa vrhám na druhý diel, ktorý tiež vyšiel v audio. Všetko by bolo super , bože len tie mená.....

stakido
16.10.2018 4 z 5

Opravdu se nejedná o jednoduchou knížku. I když se autor snaží fyzikální problémy vysvětlovat, je třeba se nad tím trošku zamyslet. Některé věci ale vysvětluje naprosto brilantně - moje oblíbená pasáž je ta, kde vysvětluje Booleovu algebru a von Neumannovo schéma.
Jména jsou pro nás, Evropany, také dost matoucí, naštěstí v mém výtisku byl na začátku knihy seznam hlavních postav a jejich vztah mezi sebou.

Příběh je neotřelý, originální a jsem zvědavý, co se bude dít dál.

petr9807
16.10.2018 5 z 5

Knize jsem absolutně podlehl. I když neudrží laťku po celu dobu stejně vysoko, jedná se o jedinečný zážitek ze čtení.

MagdaFish
15.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha! Jedna z nejlepších sci-fi novel, jakou jsem četla. Rozjezd je pomalejší, na vědeckou terminologii bych asi potřebovala učebnici fyziky, ale příběh to zcela přebil. Jasné ekologické poselství knížky varuje, ale jen ve stylu: je to na Vás. Určitě doporučuju a jdu na druhý díl.

D_yabel
14.10.2018 5 z 5

Musím uznat, že nic takového jsem ještě nečetl. Zajímavé propojení filozofie a vědy, které jsem u žádného evropského nebo amerického autora nezažil. Všeobecně dost osvěžující čtení, pokud vás západní scifi začíná nudit, doporučuji aspoň zkusit.

Dragell
12.10.2018 4 z 5

Trošku náročnější četba, však také není divu, když se jedná o knihu točící se kolem vědeckého výzkumu. Jedna dějová linie sleduje vědkyni během Velké kulturní revoluce v Číně, která je donucena režimem zůstat navždy v jednom vědeckém zařízení. V další linii se přesuneme do současnosti, kde vědec nejspíše vlivem přepracování začne před svýma očima vidět ubíhající časovač. Na doporučení lékařů svůj výzkum přeruší a začne se věnovat odpočinkové hře. Jenže ani tato hra ve virtuální realitě není oproštěna od vědeckých principů, hráč se nachází ve světě, kde se střídají dny a noci nepravidelně a vyhraje ten, kdo odhalí příčinu toho všeho a tedy i předpověď do budoucna, kdy se budou dny a noci střídat pravidelně a kdy budou dny plné horka a nekonečného slunce či naopak.
Rozjezd je trošku pomalý, ale příběh vás postupem času vtáhne do sebe a opravdu dostane. A všechno to není jen tak o vědě a touze poznat, zda tam ve hvězdách žije někdo další, ale také o lidské nenávisti a hranicích.

Možná to bylo jen díky audioknižnímu zpracování a tomu, že nejsem na asijská jména zvyklá, ale měla jsem trošku nepořádek v tom, kdo je kdo. Ale podle děje jste se vždy ujistili, kde jste a copak zrovna řešíte.
Interpretem pro audioknižní zpracování se stal Zbyšek Horák, který nevsadil na dramatizaci a přesto vdechnul svým poutavým vyprávěním příběhu život. Jeho doslova vážný projev se k tomuto typu příběhu hodil. Jen škoda občasných delších pauz či slyšitelných ruchů.

Lila94
09.10.2018 5 z 5

Číst knihu od jiného autora než evropského či amerického bylo jako závan svěžího vzduchu. Skvěle postavěný příběh, co má spád, myšlenku a skryté hlubiny. Brilantní propojení vědy (pasáže týkající se fyziky podány srozumitelně) a scifi. Už dlouho ve mě knížka nezanechala tak silný dojem. Více takových knih!

astroweb
05.10.2018 5 z 5

Takhle hluboké, přitom čtivé jsem ani nečekal. Moc se m kniha líbila. Na zamyšlení, i když místy hodně vědecká, ale je zajímavé, že přesto velmi čtivá. Jsem zvědavý na další díly.

raduz_
28.09.2018 5 z 5

Byl jsem si vědom, že si zahrávám se ságou Vzpomínka na Zemi, když jsem sahal po Problému tří těles, ale nemohl jsem odolat. Návyková literatura, heroin. Přečteno za čtyři dny. Všechna prostředí (kulturní revoluce, současnost, virtuální i vzdálená) mě výživně bavila. Vyřčeno vše podstatné bez sebemenšího patosu navíc. Fyzikální jevy srozumitelně podány. Jestli je Temný les ještě záživnější, jak se glosuje, tak se vší vervou do něho!