Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1799 417

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Corso
18.11.2017 5 z 5

Po docitani mam dost zmiesane pocity. Kym skoro cela kniha mi pripominala napr. M.Crichtona...a to v tej najlepse forme, koniec na ktory som sa tesil ma naozaj prekvapil. Spoiler!!! Mimozemstania su doslova kopia ludstva, stovky krat znicena civilizacia sa v poslednom cykle dostane na nevidanu uroven a vykonava kvantove zazraky. Netusim do akej miery je mozne to co popisuje autor v zavere... chapem ze prave o tom fantastika je, ale v tom pripade mi to zatial pripada paradoxne jednoducho opisovane neskutocno :) Tesim sa na Temny les, uz mam objednany. Kazdopadne, sviezy vietor z vychodu do zanru sci-fi.
PS: april 2022.
Po asi styroch rokoch od precitania upravujem hodnotenie zo 4 na 5. Preco? Pretoze tato trilogia vo mne zanechala taku stopu, ako maloktora sci-fi. Mnoho krat som si uz na tento koncept spomenul ked bola rec o mimozemstanoch, civilizaciach, stretnuti tretieho druhu a podobne. Mam dojem ze od precitania trilogie uz nikdy nebudem pozerat na problematiku ufonov naivnym romantizujucim pohladom typu ET, Akta X. Aj po mojej styridsiatke sa stale objavia formativne knihy a posunu moj vkus v tomto zanri niekam dalej.

kocour_mikeš
11.11.2017 3 z 5

Dobře se čte, má spád, na druhou stranu na hard sci-fi zatím nic moc. Dávám 60% a uvidíme v dalších dílech.

-Endy-
01.11.2017 5 z 5

Velmi neobvyklé sci-fi. Nelehký kus, pomalý, obtížně stravitelný, znepokojivý (dobou minulou i tou nadcházející) a samozřejmě taky těžký po stránce odborné...ale who the hell cares; bylo to TAK DOBRÉ!

Tyet
01.11.2017 5 z 5

Čínská sci-fi? Ano, přesně tak, a jak skvělá! Liou Cch´- Sin stvořil velmi lidské a přitom vysoce vědecky zasvěcené dílo. Musím se přiznat, že mi udělalo radost a vinou své neznalosti jsem byla překvapená, že v Číně existují lidé, kteří přemýšlí tímhle způsobem. Mně samotné pomohla první část téhle trilogie zorientovat se v některých svých dosud plně neujasněných postojích. Má lidstvo navzdory své krvelačnosti, nevymýtitelnými sklony k destrukci a monstróznímu sobectví právo na ochranu? Má dostat šanci k nápravě? Snad ano. Pohyb zpět totiž možný není, naše civilizace a technologický pokrok se může vyvíjet pouze směrem kupředu. Věda není zlo, technologie nemusí být nositelem zkázy. Naděje umírá poslední.
Netrpělivě čekám na pokračování!

jiri2737
29.10.2017 5 z 5

Velmi zvláštní. Autor čtenáře celou dobu napíná a mate několika zdánlivě nesouvisejícími motivy. Teprve v posledních kapitolách vezme děj mohutné obrátky, rozuzlení a náznak dalšího pokračování.

tonysojka
29.10.2017 5 z 5

potvrzuji to co napsal iferdai,dávám plnou palbu a těším se na další díl

iferdai
19.10.2017 4 z 5

Právě jsem dočetl. A bylo to báječné. Nikdy jsem nečetl čínského autora a musím přiznat, že se mi to četlo velmi dobře. Takové ty strohé jednoduché věty, které byť v překladu, tak pěkně reprezentují styl mluvy a vyjadřování v asijských národech.

Co do obsahu, tak opět milé překvapení už delší dobu jsem nečetl něco co by překonalo nějakou hranici fantazie. A zde se to povedlo. Využití civilizace vzniknuvší v systému tří hvězd a de facto kvantová zbraň... no paráda. Je to skutečný nefalšovaný vědecko-fantastický žánr.

Už aby vyšlo pokračování. Jsem zvědavý jakým způsobem se s nastalou situací autor vypořádá :)

Nelly
13.10.2017 4 z 5

Můj první čínský autor (pokud si pamatuji) a docela dobré sci-fi. Musím se přiznat, že jsem se zpočátku prala s čínskými jmény (díky za nápovědu na první straně!), a pak se mi dost zavařoval mozek nad fyzikálními a astrofyzikálními pojmy. No, prostě věda pokročila hodně kupředu od dob klasiků Asimova a Clarka, takže to sem určitě patří. Ale jinak musím pochválit, bylo to až překvapivě čtivé. Trošku plošší hlavní postavy, ale takové tyto národy asi jsou... Uvidíme, co přinese další díl (již brzy).

Channach
28.09.2017 4 z 5

Dlouho jsem se neuměla zorientovat v postavách. Ale, co jsem čekala u čínských jmen... Nakonec se mi příběh velmi líbil a těším se na druhý díl. Více v mé recenzi v záložkách na portálu Chrudimka.cz

orson
27.09.2017 2 z 5

Možná je to trochu netradiční sci-fi, ale mě tedy moc nenadchla a o čtení dalších dílů moc neuvažuji. Přišlo mi to takové rozvláčné...

Vanekyj
27.09.2017 4 z 5

Celkem dobré a netradiční sci-fi - z pohledu Číny. Některé zajímavé a překvapivé nápady. Ale celkově mi tam něco chybělo, abych mohl jenom chválit. Uplně mě potom zklamala poslední kapitola .. nevím, asi si autor dělal prostor pro pokračování. Tu raději nečtěte, ať si nezkazíte dojem z knihy.

Martin-cze
21.09.2017 5 z 5

Super čtení, přečteno jedním dechem...

Pasadenka
11.09.2017 4 z 5

Po delší době se mi do rukou dostala opět o něco těžší literatura, co mě pokaždé velice potěší. Jistě, není to takový oddech jako brak; spíš to hraje na intelektuální strunku.

Samotný text se dělí na několik rovin. Hlavní prim v každé z nich hraje věda. Závratné emoce, nebo psychologické konflikty zde nehledejte. Děj má kolísavé tempo, za co do značné míry může vícevrstvá dějová linka; některé mě vysloveně nudili a už teď mám problém si je vybavit.

Cch první dvě třetiny knihy píše velice záhadně. V náznacích odkrývá skutečnosti, u kterých si čtenář není úplně jistý, co si má myslet. V poslední třetině pak dojde k rozuzlení a vysvětlení, cože to čtenář vlastně četl. A z té komplikované, možná až překombinované vrchní slupky, se nakonec stane jen kouř, který měl ozvláštnit v zásadě banální zápletku. A v tom je síla této knížky. Jaderné téma pečlivě zabalené, přetkáno spoustou moderních a pro mnohé složitých bla bla slov, které vytváří skrupuli snadné uvěřitelnosti. U čtení se mi nejednou stalo, že my myšlenky utíkali k popisovaným problémům nad rámec jejich rozsahu.

Semestr kvantové mechaniky a 2 populárně naučné knížky na toto téma mi přišli jako ten správný živný roztok, aby mě autor dokonale utáhl na vějičku. O to míň si umím představit, že by knížka dokázala zaujmout širší čtenářstvo; navzdory dobrému zpracování; zajímavým tezím; nezapomenutelným scénám.

Čím víc přemýšlím nad tím, jak první díl ohodnotit, tím víc mi na mysl vytanuje Marťan. Jednodušší sci-fi, působící chytře, které dokázalo utáhnout opravdu dobrým vyprávěním a vtipem. Lze doporučit komukoli. Problém tří těles? Obávám se, že je to taková ta knížka pro zasvěcené. Ale možná se pletu. Nejčtenější japonský autor Haruki, který dělá dobré jméno svému oblíbenému Fitzgeraldovi taky někdy píše opravdu těžší literaturu a jeho obliba je nesporná. Tak se nechám překvapit, jak rozhodne československé publikum. :)

merry_oneill
11.08.2017 4 z 5

Rozhodně něco jiného, než na to je člověk zvyklý. Fajn, že z pohledu Číny a ne jako vždy USA. První díl byl pro mě spíš rozjezd na další děj.

Jiří.H
08.08.2017 5 z 5

Dlouho jsem čekal na podobné kvalitní sci-fi. Anotace mě už víckrát navnadily a zklamaly. Viz. například Pád nebo Temná hmota. Zde to bylo naopak. Moc jsem raději neočekával, ale kniha mě převálcovala a rozbila jak částici v urychlovači. doporučuji !

SONP
11.07.2017 5 z 5

Nikdy bych nečekal, že mne zrovna čínská kniha takhle pohltí. Když jsem si na začátku přečetl seznam postav, bál jsem se, že s těmi všemi Weji a Yangy pro mne bude kniha nečitelná. A opak byl pravdou, nemohl jsem se od ní skoro vůbec odtrhnout, a to přes to, že na fantastický prvek jsem si musel nějakou dobu počkat (nejdřív je třeba projít úvodem z kulturní revoluce). Když se ale objevil odpočet běžící na fotografiích, běhal mi mráz po zádech. Neznámé čínské prostředí zcela zastínilo menší originalitu námětu (SETI už tu přece jenom bylo) a také mě potěšila prakticky úplná absence akčních scén - v rozporu s anotací je kniha spíše klidná a filozofická (to mám rád!). Problém jsem nejdříve měl s pasážemi, odehrávajícími se ve virtuálním světě hry Tří těles, ale nakonec jsem si zvykl.
Zkrátka a dobře, dlouho jsem nečetl nic tak dobrého ve stylu klasické scifi (nálada mi hodně připomínala Asimova) a čtu-li níže, že první díl je považován za nejslabší, pak se nemůžu dočkat dalších dílů! 90 %

Metroušek
27.06.2017 3 z 5

Na takovou reklamu, jaká je dělána této sci-fi trilogii, rád slyším. První díl je podle mnou čtených recenzí čtenářů patrně považován za nejslabší, a velice nerad jeho relativní slabost potvrzuji. Dokud nezačne atmosféra opravdu houstnout, autor podle mne spíše tápe a hledá, jak by svůj zlatonosný nápad co nejlépe zhmotnil. To, co by podle mne šlo zhustit do několika málo kapitol, se vleče většinu knihy. Střídání žánrů, návraty do minulosti, nezáživné výslechy a zbytečné dialogy obecně... Znám nespočet sci-fi autorů, kteří by to napsali mnohem lépe. Někdo si řekne, že se autor snažil podat to "jinak" než třeba space opera, ale pořád to je jen částečně povedený pokus, a můžou mu dát cen kolik chtějí. Škrtal bych jako divý. Avšak! Nápad je velice nosný, hra je skvěle rozehrána, a těším se na zbývající dva díly. Je zde autor, který je fundovaný, zjevně rozumí klasické i moderní fyzice včetně kvantové fyziky, která je skutečným darem sci-fi autorům, a nebojí se je použít! S tímto základem bude zřejmě možné se v dalších dílech odpíchnout od současného pojetí světa a dovést trilogii k podobně ohromující vizi budoucnosti, jako se to třeba kdysi povedlo Neilu Stephensonovi v památných, a snad i bezkonkurenčních sci-fi Sníh a Diamantový věk. Kéž by! Hodnotím tedy průměrně, ačkoli nápad samotný je skutečně skvělý. Provedení však není podle mne nejšťastnější. Ale možná se to bude jiným, zejména mladším čtenářům, líbit. A proč ne? (Doufám, že za sebou mají vynikající Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea. Pokud ne, tak vřele doporučuji! Film bude určitě velkým hitem.) Tak do toho, další díly čínské ságy se už překládají! Po přečtení druhého dílu čínské ságy v angličtině musím bohužel zůstat u svého střízlivého hodnocení. Slabiny přetrvávají, a kvalitní sci-fi se rodí velmi pomalu. Děj jde kupředu převážně dlouhými dialogy, a je brzděn spoustou zbytečných fakt. Někdy mi připadá, jako by autor absolvoval roční stáž v Evropské komisi, tak moc mě irituje jeho záliba ve vymýšlení a popisu práce nejrůznějších zbytečných organizací pro boj s emzáky. Číňané jsou stále hlavními hrdiny, a ostatní národy jim buď překážejí nebo jen sekundují. Naivita Pozemšťanů je bezbřehá. Jenže bitva mezi mimozemšťany a pozemskou nebeskou flotilou je vskutku originálně pojatá a výborně napsaná, a máte se na co těšit! Třetí díl má docela spád, a je myšlenkově neuvěřitelně nabitý. Líbil se mi ze všech dílů nejvíce. Celkově bych dal trilogii čtyři hvězdičky. Za přečtení stojí, zakoupení musí zvážit každý sám, osobně si nejsem jistý, zda jsem těch cca tisíc korun, které jsem za tři anglické díly dal, nemohl investovat lépe. Dílo je vskutku originální, chytře vychází z problémů, do kterých se lidstvo může díky své chytrosti i hlouposti zároveň dostat, jako dějiště si bere celou Sluneční soustavu, dobře popisuje nebezpečí, která pro sebe navzájem mohou představovat vysoce vyspělé civilizace, a ukazuje možnosti, kudy se mohou vydat. Autor si pochopitelně musel vybírat, a trochu mne mrzí, že se více nevěnoval třeba androidům nebo nanotechnologiím, a že zpracoval dílo pouze z materialistického hlediska. Jeho skepse, odvaha rozpoutat apokalypsu, a ukázky neschopnosti vlád a organizací řešit adekvátně hrozící problémy jsou však osvěžující, a doufám, že další spisovatelé budou pokračovat v autorových stopách. Vlastně nepochybuji. Touto trilogií se podle mne sci-fi zase otevřely nové obzory, a vyrojí se řada následovníků. Rád si ty alternativní dějiny budoucnosti přečtu!