Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1799 417

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Bezkyne9
24.10.2019 5 z 5

Jako fanousek sci-fi jsem nadmiru spokojena :) ... Zapletka byla podmaniva, tajemna az mrazive neodolatelna, dej peclive propracovany a vystaveny, no radost pocist :) Nejsem v astrofyzice a matematice nijak kovana, ale mam velmi otevrenou mysl, kterou tato kniha citelne obohatila... rozhodne ji nechybela ctivost a prehlednost... Byl tam jisty ocasek temer az divnoty, ale ten druh, pro ktery musite cist dal a dal... Jinak hard science fiction jak ma byt, je nutno k tomu pri vyberu cetby prihlednout, take k puvodu autora, preklad byl myslim dobry, pribehu nechybi ani politicke pozadi... Postavy mi prisly ploche (az na velkeho Ta S’, ten se opravdu poved :D), ale k pribehu mi to tak sedelo... Tusim, ze casem neodolam dalsim dilum :)

faba
24.10.2019 5 z 5

Pro mě skvělé! Dlouho jsem nečetl sci-fi a toto mě opravdu nadchlo hned po přečtení prvních stránek. Ze začátku se to jako sci-fi netváří, ono vlastně nebýt těch „mimozemšťanů", tak je to normální běžný román z Číny a spol. Je to trilogie, což jsem ze začátku nevěděl, a mám trochu obavy, ať autor udrží ve třech knihách aspoň trochu stejnou laťku. Uvidím ...

Jelitovna
21.10.2019 4 z 5

Dávám vysoké hodnocení hlavně proto, že jsem byla po nějaké době opět donucena rozšířit si obzory, čili krapítek se dovzdělat. Na Wikipedii jsem například objevila pohyblivé zobrazení tří gravitačně vázaných těles, díky němuž jsem celou knihu četla s lepším porozuměním. https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_t%C5%99%C3%AD_t%C4%9Bles

tsal
16.10.2019 3 z 5

Přestože každou exaktní vědu nad úrovní základní školy vysvětluji kouzelnými skřítky a celá kolize Tří těles se točí jen kolem matematicko-fyzikálních problémů, mě zápletka knihy nadchla. Byla složitá, neprůhledná, fascinující. Nutila mě vytvářet stále nové teorie a vzápětí je zase bez milosti bourat. Zkrátka věc, kterou ocení každý fanoušek hard sci-fi. Prostředí komunistické Číny pak našinci dodávalo nádech známého a přesto naprosto neznámého prostředí, které rozhodně kontrastovalo s běžnou západní tvorbou. Doposud dobré.

Jenže… jenže pak se odhalí celá záležitost s hrou Tři tělesa, hlavní aktéři vylezou na světlo a dobrá polovina napětí se bez náhrady ztratí. A také mi v této beletrii dost chybělo ono „belles“. Nevím, jestli to náhodou neměl na svědomí překlad překladu, s nímž se český čtenář dostává do kontaktu, ale text mi přišel naprosto sterilní. Bez nádechu emocí, pestrosti nebo uměleckého nadšení. Bez barev. První polovinu knihy jsem četla spíše vědeckou zprávu, v té druhé už jsem kolikrát měla pocit, že autor dodal jen poznámky, které zapomněl rozepsat. Idea tedy skvělá, zpracování pokulhává. Zvědavost mi však nedovolí nechat ležet druhý díl ladem.

hoppe.d
12.10.2019 3 z 5

Zajímavý nápad. Za mě ale velmi zdlouhavé.

Umbinek
09.10.2019 2 z 5

Nic moc, hodně odborný

tibis
28.09.2019 5 z 5

Po vsetkych tych military sci-fi co som pecital je tato kniha ako prist v zime na rozkvitnutu luku. Po hlbokej sonde do historie ciny a uvode do myslenia trisolarianoch sa to rozbehlo, ako som skutocne necakal. Kedze som o knihe nic nevedel ( az na vysoke hodnotenia tych co to precitali ) skutocne pekvapenie. Pre mna ako milovnika sci-fi 110%.

Malýmedvěd
28.09.2019 3 z 5

Jako čtenář jsem se stále pohyboval mezi nadšením a pozvednutým obočím. Z fyzikálního a vědeckého úhlu pohledu a jako posluchač Meteoru ČRo jsem byl občas nadšen a říkal si "jo o tom jsem slyšel, to by bylo možné", jindy jsem zase pozastavoval nad "nesmysly" nebeské mechaniky. V příběhu jsem našel odbočky, které mi nedávaly smysl a příběh nikam neposouvaly, no možná se čtenář dočká v příštích dílech. Já si je odpustím a další díly už číst nebudu. Za mne je to spíš 2,5*.

alenkacermi
26.09.2019 4 z 5

K mému překvapení se mi to líbilo. Trochu jsem se lekla začátku, Velká kulturní revoluce - cože? Na databázi jsem hledala, proč se to čtenářům líbí a jestli má cenu pokračovat. Mělo. Přes všechnu tu revoluci a obsáhlou fyziku to bylo čtivé. A ano, taky mnou ta spousta matematiky, fyziky, jevů a nejevů, proplouvala a pamatuji si jen něco. (Ale taky jsem mockrát přemýšlela o tom, zda si naši planetu zasloužíme, že už jí příliš ubližujeme.)
Kupodivu mi nevadila ani čínská jména, tak nějak jsem si je v duchu zkrátila, abych se v nich vyznala.
Ale druhý odstavec na straně 363 mě naštval, ať už je to názor jenom knižní postavy nebo ne.
Jakože ....
No, chtěla jsem se rozepsat, ale....
Na slova typu : "intelektuální elita a elita národa", apod. jsem alergická. Takže, abych nebyla nepříjemná, tak jen poznámka, že s tím nesouhlasím a srážím jednu hvězdu dolů

Mr.Donut
25.09.2019 5 z 5

Jedno z nejoriginálnějších pojetí žánru sci-fi. Úžasné pomalé rozplétání příběhu, kdy čtenář neví, co je ještě skutečnost a s každou další stranou se mu odkrývá další kousek hádanky. K tomu exkurze do historie Číny, matematiky, fyziky a kdoví čeho ještě. Vskutku dechberoucí.

Ubral bych bod za natahování do trilogie (radši bych otevřený konec), ale prostě si - aspoň tento díl - zaslouží 100%.

KubaHanzelin
23.09.2019 4 z 5

Slyšel jsem na trilogii "Vzpomínka na Zemi" samou chválu, ikdyž jediné co jsem o ní věděl bylo, že ji napsal číňan ve stylu pro západního čtenáře, tak jsem po ni sáhnul a přesto, že mám raději jednodušší sci-fárny, tohle hard-core technické sci-fi se mi moc líbilo, první dvě části knihy opravdu stojí za to až jsem z daných událostí měl chvílemi husinu, těšil jsem se, že budu moct dát řádných 5*, ale bohužel třetí část knihy mě přesvědčila o opaku, ta už byla o něco slabší, ale i tak hned se vrhnu na druhý díl na který se už teď těším:)

peter5739
15.09.2019 5 z 5

Trilógia ktorá určite zmenila môj pohľad na svet ...

Adhara
12.09.2019 4 z 5

Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Medzi jej najväčšie klady zaraďujem obrovskú šírku záberu a príbehu nazerajúceho nielen do hlbín dejovej línie, ale aj rozličných zákutí. Pre niekoho možno zbytočné odbočky, pre mňa znak vyváženosti a hĺbky. Hoci čitateľ vďaka početným odborným výkladom nezapochybuje, že číta hard sci-fi, autor zároveň necháva široký priestor aj humanitárnym témam a jednotlivým postavám. Príbeh v sebe miestami nesie až poéziu, priam lyrické opisy sveta a hlboké pocity. A hoci moja čitateľská potreba po pochopení a prežívaní postáv nebola naplnená úplne (a v treťom dieli už vôbec), snaha o vyváženie tohto príbehu je až šokujúco úspešná. U Liou Cch´-sina máte skrátka pocit, že sa vyzná v rozličných témach a odvetviach. V matematike, fyzike, informatike, politike, sociológii, psychológii, histórii, astronómii… a hoci v tej poslednej som odhalila nejaké medzery, pred tretím dielom ešte vyznievali ako súčasť zámerného umeleckého prispôsobenia si reality. Aj napriek nim, ba dokonca vďaka nim, však paradoxne môže laik pochopiť, že skutočný vesmír nefunguje ako v Star Treku.

TipsyChipsy
12.09.2019 3 z 5

Tento první díl sci-fi ságy byl zřejmě jen velmi dlouhý úvod do příběhu. Zatím se nic moc nedělo, jen se sbíraly indicie problému. Říkala jsem si, jestli tohle je vrchol dnešní čínské literatury tak žádná sláva. Nedivím se, že to někdo ani nedočetl. Ale možná se tomu měla dát šance. Až úplně na konci této první knihy se začnou dít úžasný divy se strukturou elementárních částic, narodí se Sofon Jedna. Že by to mělo fakt něco do sebe?

Schary
29.08.2019 5 z 5

Skvělé, zajímavé, originální. Jsem zvědavá, co budoucnost lidstvu a trisolaranům přinese.

B.C.B.P.
22.08.2019 5 z 5

Najlepšia kniha, akú som čítal. A to som ich čítal pätnásť. Dobre, žarty bokom. Najlepšia kniha, akú som čítal tento rok. Chodil som z roboty, do roboty, z LIDLu po chodníkoch s nosom zapichnutým v stránkach, šesť elektrokolobežkárov ma takmer pripravilo o život, nedbal som to.
Problém tří těles. Už len ten názov znie strašne vrrr! Poviem vám, matematika ešte nikdy nebola tak atraktívna a veda tak láskavo znásilnená. Imaginácia autora je nekonečná, ako vesmír, v ktorom sa príbeh odohráva. Neľútostne originálny, inteligentný, priamy hard sci-fi epos, s ktorým zažijete opulentné obrazy, ktoré ste zažiť chceli, ale nevedeli ste o ich existencii. Áno, až tak.

Pigface
20.08.2019 2 z 5

Čekal jsem podle dosavadního hodnocení knihu čtivou a dynamickou. Nic z toho se nekonalo. Myslel jsem si, že dokážu číst cokoliv, ale postupně se čtení měnilo v masochistické utrpení s koncem v nedohlednu. Tak dlouho jsem asi knihu nikdy nečetl, tak dlouho, že i již dávno rozečtenou Krev Přemyslovců jsem odkládal ve snaze přijít na to v čem (a o čem) je Problém tři těles. Nepřišel jsem na to.
1. Vezměte průměrného čtenáře laického populárního a oblíbeného časopisu (třeba mně a ABC) a dejte mu za úkol přečíst třeba Science. Bude ztracen, umlácen neznámými pojmy až se v textu úplně ztratí a nakonec zjistí, že na otázku o čem to bylo nedokáže odpovědět. Tak nějak se cítím já. Fyzika mi na základce ani na střední většinou nevadila, studovat bych ji však nechtěl a psát o ní knihu? To prosím ne.
2. Předpokládám, že většina jmen postav z knihy jsou naprosto běžná čínská jména, asi něco jako Pepík Novák nebo Jana Svobodová (je to jen příklad, nehledejte v tom prosím nic osobního). Takže tato jména mi už někde po překročení počtu 3 splynula v jedno a nebyl jsem schopen po celou knihu poznat, o kom se právě píše.
Našlo by se asi daleko více pro mne nepřekousnutelných překážek, ale nechci knihu úplně strhat, protože předpokládám, že spoustu čtenářů má inteligenční koeficient v těch správných částech Gaussovy křivky a koneckonců je to můj, zcela subjektivní pocit.
Hádám, že pro absolventy matfyzu by to mohl být vhodný knižní dar a ti by si ho dali jako vítané osvěžení k čaji o páté. Ne tak pro mne. Děkuji za možnost seznámit se krátce s malou částí díla autora, jehož jméno jsem si ani nezapamatoval. Tento exkurz byl krátký, ale bohatě stačil. Půjdu si dát něco od Asimova nebo Bradburyho.

Jizi
16.08.2019 3 z 5

Pokud si vezmu do ruky knihu z žánru hard sci-fi a pak se divím, že je - aha - napěchovaná popisy technologií a astronomických a fyzikálních jevů, pak jsem buď a) sci-fi a jejími subžánry nedotčen; b) ovce, která jde po reklamě a neobtěžuje si přečíst ani anotaci c) mix obojího. Jinak si ten údiv neumím vysvětlit.
Sám příběh byl pro mě minimálně v první polovině nesmírně zajímavý - začíná během čínské kulturní revoluce, jednoho z mých nejméně oblíbených období a míst lidských dějin a překvapivě rychle nabírá spád. Všechno je až do nějakých dvou třetin dostatečně temné a napínavé, aby mě to zvládlo skutečně nadchnout. Jenže pak přichází první z odhalení (očekávaných) a najednou mám problém uvěřit motivacím a jednání (nechci nic prozrazovat, ale zlatý Faber!) a zájem a napětí začínají opadat.
Nicméně je to pořád trilogie, čili mám poměrně vysokou šanci, že celkový dojem bude i tak skvělý. Vzhůru do Temného lesa!
(Interpretace audioverze se chopil velice zdárně Zbyšek Horák, čtrnáct hodin v jeho společnosti uteklo jako nic. Kvalitní překlad byl citelně znát, dobrá práce!)

(Škodolibá představa: instačtenářky se slabostí pro upíry a vlkodlaky vrhající nyvé pohledy podléhající reklamě a bezradně zírající na tu mnohasetstránkovou *N*U*D*U* - tleskám marketingu Hostu, podle reakcí na ig se vám to fakt povedlo prodat! (bez ironie))

Petok
10.08.2019 5 z 5

Knihu jsem precetl na dve zatahy a jdu na dalsi dil. Ocenuji spad celeho pribehu.

salamandrina
10.08.2019

Dlouho jsem se téhle knihe vyhýbala, bála jsem se jí, že si nebudu pamatovat jména postav a že tomu nebudu rozumět. Jména jsou v pohodě a jo, něčemu z tý fyziky fakt nechápu, ale fascinovaně to čtu a hltám. Bomba. Jdu hned na další díl.