Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1799 417

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

OUTbrain
04.04.2019 3 z 5

Mnoho zajímavých námětů, ale velká část knihy se vyžívá v technickém popisu a ve výsledku nudí.

sarekaslukova
31.03.2019 4 z 5

To byl tedy pro mě velký oříšek, takhle s přímo s sci-fi jsem se ještě nesetkala. Trochu jsem se místy ztrácela a první část jsem myslela že to odložím, což by byla škoda. Na konec se mi děj líbil, je dobře promyšlený a nejvíc mě zaujala ta VR. Jsem zvědavá co se z toho vyvrbí dál.

Jacck
29.03.2019 4 z 5

Knize dám 4 hvězdy, protože byla velice čtivá a zajímavá. Neodpustím si ale pár komentářů k tomu, že se jedná o "hard scifi", tj scifi založeném na tvrdé vědě. Je tam hned několik vědeckých nesmyslů. Prvním z nich je amplifikace toho radiového signálu skrze slunce. Nic takového neexistuje. Druhým a pro mne závažnějším je popis těch sophonů ke konci knihy, kdy trisolarané byli schopni rozmotat 11-ti rozměrný proton do jedno, dvoj či trojrozměrné struktury a pak na něj vyleptat integrované obvody, znovu smotat a vytvořit tak počítač, navíc ještě kvantově provázaný s jiným podobným protonem. Chápu že autor se inspiroval strunovou teorií, ale toto je prostě hloupost. Protony se rozmotat nedají ani teď ani nikdy v budoucnosti, jsou složeny z kvarků a gluonů, které popisuje kvantová chromodynamika. Taky celá ta civilizace trisolaranů na mne nepůsobila moc věrohodně. Chápu že autor má rád problém tří těles, ale ten není tak neřešitelný, jak v knize tvrdí. Nemá pouze uzavřená analytická řešení (tj co by bylo možné vyjádřit uzavřeným algebraických vzorcem), ale ten problém je poměrně snadno řešitelný pomocí numerických metod. Navíc na takovém typu planety jako trisolar by se život nikdy nerozvinul. Navíc civilizace trisolaranů až příliš připomíná tu pozemskou. Chtělo by to trochu víc fantasie. Tj. hard-scifi to dle mého není, ale čtivé, dobře napsané a napínavé je to hodně.

Belisima
27.03.2019 2 z 5

Já nevím co si mám myslet. Knížku jsem chtěla několikrát odložit na jindy, ačkoliv vím že už by nikdy žádné jindy nebylo. Ale přinutila jsem se dočíst a možná proto to pro mě bylo utrpení. Mimozemšťané byli neuchopitelní, třeba knížka Xenogenesis: Úsvit, byla krásně napsaná, nechci porovnávat, ale nejde mi nežasnout nad hodnocením a popularitou. No každopádně toto mi nesedlo. A to jsem si knížku odkládala na horší časy až budu trpět, že nemám co číst.

DuncanIdaho
25.03.2019 5 z 5

Podobnou knihu jsem ještě nečetl. Autor se v ní často vrací zpět časem. Promíchává zde dvě hlavní postavy i dva různé světy. Je to dobrý námět, který lze hodně rozvést. Autor s tímto rozvedením tématu začal velmi dobře. Působivý je i závěr knihy, je velmi fantasktní, fantas-magorický a skvělý. Určitě co nejdříve přečtu další díly.

Prince_of_book
24.03.2019 5 z 5

SCIFI pro náročné a to doslova. Jsem milovník scifi a chtěl jsem zjistit jakým stylem může napsat scifi čínský autor a nevím co říct. Je to neskutečně propracované, zpočátku opravdu těžké, protože čínská jména se vám pletou a není to sranda, navíc se zde prolíná více dějových linek od linky z minulosti přes současnost až po dějovou linku z jiného světa. Zpočátku jsem byl docela skeptický, ona čínská jména, scifi vlastně nikde a složité čtení vyžadující hodně pozornosti, ale postupně jak jsem se knihou proplétal,zjistil jsem, že kniha mě vtáhla tak moc, že jsem nad ní přemýšlel všude, i mě onen "problém tří těles" nedal spát. Myslím že můžu v klidu říct, že u mě bude aspirovat na jednu z letošních nejlepších mnou čtených knih.

Netřeba dodávat, že díl 2 a 3 koupím hned jak to bude možné. 9,5/10

E_Lan
18.03.2019 5 z 5

Už dlouho jsem nečetl tak propracovanou, originální, po celou dobu zábavnou knihu. Navíc v oblasti sci-fi, kterou jsem před řádnými lety opustil a jen sem tam si k ní znovu odskočím. Námět je neskutečně originální a chytlavý, ač na konci prvního dílu člověk nemůže ještě plně posoudit, vypadá vše promyšleně a tak se těším co ukáží další dvě knihy. Jen ta orientace v čínských jménech je někdy zábavně složitá...

Domous
17.03.2019 4 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi knih, kterou jsem kdy četl.

tejnecky
16.03.2019 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala, celkem neznámé prostředí Číny a k tomu fyzika. Přečetl jsem velmi rychle.

Ziriath
15.03.2019 5 z 5

Měla jsem trochu obavy, že čínská sci-fi bude pro mě nestravitelná z důvodu užití odlišných literárních způsobů - není tomu tak, knížka dokonce obsahuje vysvětlivky pro lidi neznalé čínských reálií . Zezačátku jsem měla trochu problém si pamatovat jména postav, naštěstí jich není tolik. Jsou to spíše chladně přemýšlející než impulzivní vědci, u kterých nemám pocit že by si jejich prostřednictvím autor prováděl psychohygienu (to je dobré) .
První příběhová rovina se odehrává koncem šedesátých let, kdy vědkyně uvězněná na obří rádiové stanici vyšle signál mimozemské inteligenci..a dostane na ni odpověď. Druhá je o vědci, kterému začne běžet opravdu podivný odpočet do konce jeho života a je tím přinucen přerušit svůj výzkum, přičemž narazí na hru Tři tělesa, která představuje třetí rovinu .
Nemohu to nazvat jinak, než pořádnou a naplňující sci-fi. Princip sofonu mně přijde poněkud neuchopitelný a mám pocit, že tady se autor podřídil spíše fantazii a scéničnosti, než skutečné fyzice. Ostatně ve scénických popisech je autor dobrý, část o destrukci záporákovy lodi nebo různé způsoby zániků civilizace na herní Trisolaris jsou docela dechberoucí a místy až vtipné - například ta dehydratace a rehydratace lidí. Myslela jsem, že po přečtení J.A. Zajdelova díla mě jen tak něco nenadchne (četl autor jeho Limes Inferior? Tři tělesa by se klidně mohla odehrávat šedesát let předtím), ale stalo se - a těším se na přečtení dalšího dílu.

polmari
13.03.2019 4 z 5

Zajímavé a vypovídající o neuvěřitelném sobectví některých lidí, kteří se sami považují za ty nejlepší...ekoterorismus ad absurdum.

Krukron
08.03.2019 4 z 5

Můj první kontakt s čínskou literaturou.. první kontakt se zajímavým sci-fi. Pěkné téma, hodně zvláštních obratů a nápadů. Na mě to už trochu působilo, že autor ke konci nevěděl jak z toho všeho ven. MOžná to na mě bylo až příliš mnoho pokusů skloubit vědu a fantazii. Začátek, první polovina až do dvou třetin byla tak nějak srhující a četla se rychle. Konec mě ovšem hrozně moc zklamal. Najednou se mi zdálo, že to zabalil, oslím můstkem si chtěl naběhnout na další díl, ale z mého pohledu se mu to těžce nepovedlo. Já dávám málo jen tři nebo čtyři hvězdy do hodnocení, o to víc mě to to překvapuje, že je to u autora a knihy, která doslata cenu Hugo, ale nějak mi prostě nesedl ten závěr, který to celé absolutně posunul do divné dimenze..
18.3.2019 - Možná jsem to trochu přehnal s kritikou, ono je vidět, že s tím měl autor hodně práce a tři hvězdy je i na mě dost málo, tak to opravíme na čtyři :D Ale stejně se nedokážu ubránit tomu, že mu to trochu přerostlo přes hlavu :)

JeffMusk
06.03.2019 5 z 5

Celá trilogie je pro mě velký zážitek. První díl je super... a budeme zrychlovat :)

Okoslav
05.03.2019 4 z 5

„V hlubokém tichu noci vesmír odhaloval svou pravou tvář a byla to tvář nezměrné prázdnoty.“

Hardcore sci-fi, plné složitých vědeckých rozborů a dialogů. Ale zároveň i (minimálně v první polovině) napínavé čtení, které bohužel trochu ztrácí své kouzlo (a tempo) ve chvíli, kdy se začnou jednotlivé dějové linie rozplétat a kdy na scénu vstoupí hlavní „padouch“.

Autor ale psát rozhodně umí, byť úsporně (a chápu, že někomu tato úspornost, obzvlášť v popisu charakterů, nemusí vyhovovat). Dokazuje to už úvodní pasáž z dob kulturní revoluce, která patří k tomu nejsilnějšímu, co jsem v poslední době četla. Mimochodem, pokud se přistihnete, že chvílemi motivacím padouchů rozumíte, tak vězte, že já taky :-)

Veruci
04.03.2019 4 z 5

Žánr sci-fi cíleně nevyhledávám, po této knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy a rozhodně není čeho litovat. Nemám žádnou zkušenost s čínskou literaturou, ale díky zdejšímu hodnocení jsem se rozhodla to risknout. Kniha je skvělým úvodem celé trilogie. Začátek knihy je sice poněkud pomalejší, ale naprosto nezbytný pro pochopení všech souvislostí. Postupně se děj přeci jenom rozjíždí a po dočtení nešlo jinak, než se hned vrhnout do dalšího dílu. Co se týká zde hojně vytýkaných vědeckotechnických popisů, neměla jsem pocit, že něčemu nerozumím a také jsem se ničemu nedivila jako čemusi nemožnému. Autor nám vše tak krásně servíruje, že se člověk nechá unášet vlnami fantazie, které ho naprosto pohltí, až zapomene na realitu a všemu beze zbytku uvěří. Alespoň na mě to tak působilo. Málokdy se mi stane, že mám při čtení nějaké knihy vizuální představy, u této trilogie jako bych sama byla skrytým pozorovatelem uvnitř toho všeho.
Varování: Nepouštějte se do čtení, pokud nemáte náladu přečíst naráz všech téměř 1800 stran trilogie, protože jak začnete, už vás nepustí.

Malarkey
28.02.2019 4 z 5

Hodně náročné sci-fi. Pokud mu ale dáte šanci, budete náležitě odměněni kvalitním materiálem plným zajímavých a originálních nápadů. Náročnost ale není dána tím, že autor je z Číny, jako spíš tím, že se jedná o veskrze silně odborný román. První polovina knihy popisovala procesy a situace z fyziky, ve kterých jsem chvílemi byl úplně ztracený…a to i přesto, že jsem z fyziky na základní škole měl jednou dokonce i jedničku na vysvědčení. Druhá polovina je ale daleko více románová a začíná utvářet i nosnou myšlenku celé trilogie, která mě opravdu hodně zaujala a vysloveně mě nalákala ke čtení dalších dílů. Kdybych to přirovnal k filmu, tak bych určitě musel zmínit Interstellar. Námět založený na jedné neskutečně zajímavé myšlence z teoretické fyziky, zpracování geniální, výsledek jsem nepochopil, ale byl jsem učarován tím, že nějaký myslitel na to vůbec přišel. Zde je to podobné…

sbijecka
28.02.2019 5 z 5

Po dočtení celé série musím konstatovat, že se jedná asi o nejlepší sci-fi, které jsem kdy četl. Naprostá pecka!

Hellboy
21.02.2019 5 z 5

První čínská kniha, co jsem kdy četl, a jsem naprosto ohromen. Už ta úvodní pasáž z dob kulturní revoluce ukazuje, že autor dokáže čtivě psát asi úplně o čemkoliv. Obdivuju jeho schopnost podat relativně složité koncepty tak, že jsou naprosto srozumitelné i naprostým laikům (jako mně:)

Samarkand
20.02.2019 5 z 5

Z počátku jsem byl lehce rozpačitý z pár předchozích komentářů s nižším hodnocením (že prý moc kulturní revoluce a příliš technických a cizích pojmů...). Kniha si ale podle mne zaslouží plný počet hvězd.

Děj se rozbíhá, a z části i odehrává, v Číně v 60. letech minulého století, v době kdy probíhala Kulturní revoluce. Z toho důvodu se člověk nemůže divit, že je jí v knize hodně. Navíc hlavní zápletka je postavena na pomstě člověka, který si během zmíněné historické události prošel peklem. I tak, ale děj nepůsobí jako propagace komunistického režimu. Spíše jej ukazuje objektivně. Zmiňuje světlé i temné stránky této neveselé historické epochy. Takže asi tak, pro mě nic nečekaného a spíše jsem uvítal detailně rozepsaný základ knižní série.

Druhý zmiňovaný nešvar, odborné pojmy. Upřímně nechápu, co nespokojení čtenáři čekali? "Problém tří těles" Je sci-fi jako řemen. A odborné, vědecké, pojmy do tohoto žánru patří. Koneckonců sci-fi je přece zkratka slovního spojení "science-fiction". Vědecké pojmy k tomuto žánru prostě patří a mně osobně celý příběh jen podtrhovaly a přidávaly mu na realistice. Ale ono hold žánr "Hard sci-fi" asi není pro každého...

Co se ještě týče zmiňované propagace Číny, jakože nečekal bych nic jiného :D Tak jak "Mise Saturn" tlačí do popředí Ameriku, tak hold "Problém tří těles" tlačí do popředí Čínu, nic nečekaného

Knihu doporučuji a už se těším na další díl, který mi skrze obálku pěkně zapadne do další položky výzvy. Je to velmi dobře napsaná "hard scifárna".

Yokolobuna
17.02.2019 3 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "8. Kniha od asijského autora"

Vlastně nedokáži úplně říci, co jsem od knihy očekával, ale rozhodně to nebylo to, co mi nakonec dala. Prapodivné až schizofrenní pocity jsem měl vlastně po celých takřka 450 stran. Tři tělesa mne vehementně odrazovala a opět získávala po celou svoji délku.

Probouzející se hrozba, tajuplná virtuální hra a prapodivná úmrtí vědců rozjíždějí spletitý příběh o ultimátní zradě v neokoukaných kulisách čínské kulturní revoluce (tu jsem si musel, přiznám se, Googlit).

Z výše zmíněným je spojený fakt, že je kapánek problém zorientovat se v pro evropana exotických jménech a postavách. Když však pochopíte pár základních principů autora, uchopí vás kniha do svých tenat a rozplétat průser intergalaktických rozměrů je vážně bašta.

Někde u půlky knihy se však začalo objevovat příliš až bizarních (spíše v tom horším slova smyslu) pasáží ze hry Tři tělesa a u některých kapitol z Rudého pobřeží jsem měl pocit, že mě autor nutí číst kusy učebnice vysokoškolské fyziky.

Problém tří těles jakožto hard sci-fi byl na mě prostě chvílemi až moc "hard" a já se u všeho toho popisu roztahování protonů o dimenze, vysílání různých kmitočtů do vesmírných dálav a začlenění různých teorií o smyslu vědy zapomněl bavit. Sice ne na dlouho, ale dost často na to, abych knize nakonec přísně přišpendlil tři hvězdy. Kupodivu to ale neznamená, že další díl trilogie nemá šanci probojovat se až do knihovničky. Vždyť Problém tří těles je zjevně pouze prolog.

Zakoupeno v roce 2018 za 221,- (pevná vazba) z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Pojetím i zasazením netradiční sci-fi, které dovede stejně tak upoutat nápady, jako ubít fyzikálními popisy a bizarními kapitolami z prostředí virtuální hry. Kniha mi ale spíše úplně nesedla, než že by byla nekvalitní.

Hodnocení na DK v době přečtení 82 %; Moje hodnocení 65 %