Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1799 417

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Laféeverte
02.08.2019 5 z 5

Tato kniha mě opravdu mile překvapila. Je čtivá, napínavá, plná myšlenek i emocí. Není potřeba bát se přílišné obtížnosti či abstraktnosti, jelikož u fyzikálních problémů postačí jejich základní pochopení. Propojení čínského historicko-politického kontextu, přirozené lidské zvědavosti, testování fyzikálních zákonitostí světa tří těles formou hry, nastolení filozofických otázek spojených s pokračováním a přežitím civilizace, závažnost důsledků momentálního rozhodnutí jednotlivce (a to nejen na Zemi) a mnoho dalších věcí tvoří neotřelé dílo a solidní základ pro další rozvoj celé trilogie. V této knize nic není černobílé a není snadné určit, co je správné. Ten,kdo je pro jedny zrádcem, může být pro druhé spasitelem a naopak.

jean_ralphio
03.07.2019 5 z 5

ta kniha zacne byt jeste zajimavejsi, kdyz doctete celou serii. ne, ze by byla nejlepsi, ale je dost jina a pro rozjezd takove monumentalni trilogie byla tim uplne nejlepsim resenim.

po dlouhou dobu totiz neodkryva, o co vlastne pujde (aspon mne to tak prislo, ale je mozne, ze jsem jen pomalejsi :D), chvilemi je to politicke, jindy ryze lidske, angazovane vyssim dobrem nebo silne odborne. pricemz nezalezi, ze tomu vubec nerozumite, protoze autor je opravdovy spisovatel, a kdyz uz je to prilis slozite, prevede matematiku na umeni, tak aby porozumel kazdy, ze to, co cteme, je neco opravdu genialniho a nevsedniho.

Phoenix16.cz
02.07.2019 4 z 5

U bestsellerů bývám většinou hodně zklamaná a často nechápu, co je na tom tak úžasného. Tady to dopadlo docela dobře. Kniha má hodně co nabídnout, i když našly se pasáže, které mi úplně neseděly. Například hned ten brutální začátek ve výsledku ne moc podstatný pro další děj. První polovinu knihy jsem nebyla schopná říct, o čem to vlastně je. Prostě se tam něco odehrávalo. Zlom nastal asi ve dvou třetinách, kde zas naopak začalo být velmi zřejmé, kam příběh směřuje. Takže ve výsledku to bylo dobré, čtení jsem si užila, ale do top si knihu nezařadím. Alespoň zatím ne. Uvidím, co zbytek série.

shmaic
24.06.2019 5 z 5

Nejde jinak, nez plny pocet bodu. Takovy epos je neco nevidaneho. Jsem zvedav na dalsi dily a doufam, ze budou stejne dobre a nebo jeste lepsi. Ta nezvratna beznadej a postupne odhalovani pravdy je zde dotazeno k dokonalosti.

Margeli
21.06.2019 5 z 5

Úžasný sci-fi příběh v komunistické Číně. Jediné co mi dělalo problémy, bylo zapamatovat si jména postav. Doufám, že autor napíše pokračování.

psychousek
16.06.2019

Dala jsem si velký rozestup, mezi dočtení knihy a tímto slovním hodnocením, abych si mohla být jistá, že je objektivní.

Mám s knihou pár problémů. Styl psaní je za hranicí mé pochopitelnosti. Popisy fyzikálních problémů a teorií, které autor tak hrozně rád využívá, mne bolely. Tyto dlouhé pasáže mne dvakrát nutily, abych si připadal, jako idiot. Poprvé, když vysvětloval, a podruhé, když postava pochopila, zatímco já nikoli. Znamená to tedy, že jsem nechápala obrovskou část knihy.
Další problém pak je nedostatek prostoru pro vedlejší postavy. K čemu mi je, že postava X se živí tím a tim, proč rozvíjí jeho/její charakter, když s ním pak dál nepracuje?
Motivaci hlavní, v podstatě záporné postavy, proč poslala vzkaz, mi přijde dost vágní. Znamená to, že sice autor dosáhl toho, čeho chtěl, tedy důvodu psát druhý díl, ale přesto...
A největší problém je sama ta mimozemská rasa. Nemám ráda plagiátorství, a nikdo mi nenamluví, že autor knihy nikdy neviděl Futuramu, nebo že by mu Matt Groening dovolil půjčit si něco, co vymyslel. Což je zároveň i důvod, proč si myslím, že kniha nikdy nebude zfilmována.

Suma sumárum - tento počin mne nenadchnul, a zcela jistě se k němu nevrátím. Na druhou stranu, druhý díl by údajně měl být podstatně lepší a čitelnější, takže autorovi dám ještě šanci.

mi-380
10.06.2019 3 z 5

Více sci než fi. S textem jsem musel bojovat podobně jako „marlowe“.
Nejdřív názorná ukázka obrovské ničivé síly studentského davu v okamžiku, kdy se nechá zmanipulovat tentokrát extrémní levicí, ale ono to podobně platí pro extrémní pravici, agresivní náboženství nebo jakoukoli netolerantní ideologii. Davová psychóza užitečných idiotů se smrtícím účinkem. A nemusí to být jen studenti.
A pak už autor sáhodlouze zpracovává čtenáře pomocí vědeckých poznatků, počítačových her, citací, slavných osobností vědy a utajených projektů.
Pro mě, který ještě dobře ví o relativně nedávné době, kdy Čína byla rozvrácenou, rozvojovou zemí s krutou diktaturou, je otevřenost autorových postojů, které zřejmě v tom čínském kapitalistickém komunizmu může bez problémů hlásat, tím největším zázrakem z celé knihy.
65 % (582 hodnotících s průměrem 82 %).

Paidam
31.05.2019

Velmi chytre a zajimave zpracovany namet, ktery se toci kolem zakladniho fyzikalniho problemu (tri telesa). Libi se mi rozsah zaberu: od kulurne politicke situace v recoluci se zmitajici Cine, az po nekolikadimenzionalni problematiku kvantove mechaniky. Takova kombinace se casto nenajde. Prvni dil romanu je ctivy a me velmi dobry vyvoj. Konec je hezky vyeskalovany a nechava ctenare v napeti, co prinese dalsi dil.

Juggernautus
25.05.2019 5 z 5

Ta kniha je výborná. Autor v ní projevuje nejen ohromnou fantazii, ale také teoretické znalosti, které dokázal napsat výstižně a čtivě (celkem umění když se snažíte popsat fyzikální zákonitosti laikům). Kniha má slušný spád i originální děj, postavy jsem si oblíbil i když nebyli tou hlavní tažní sílou knihy. Tím byla totiž myšlenka, která má doslova kosmické rozměry. Existuje vůbec možnost existence jiné civilizace mimo zemi? Lze s touto civilizací navázat kontakt? A otázka nejdůležitější: LZE VYŘEŠIT PROBLÉM TŘÍ TĚLES? Hodnotím 9/10.

dana-klara0996
24.05.2019 3 z 5

Jen tři - místy obtížné i pro ty, kterým fyzika něco říká. Někde příliš rozvleklé. Ale celkově se mi to líbilo, další díl určitě přečtu.

jmn7053
23.05.2019 5 z 5

Je to takové malé Frankensteinovo monstrum - kniha je jako by seskládaná z mnoha různorodých částí. Chvíli neuvěřitelně baví a uchvacuje a náhle se příběh táhne jako žvýkačka na podrážce.
Líbilo se mi propojení vědeckých myšlenek s těmi filozofickými; postupné odhalování různých problémů v těchto sférách.
Každopádně nejzábavnější částí vždy byla hra Tři tělesa.

JP
23.05.2019 2 z 5

Ne každý univerzálně známý fakt si zasluhuje příběh. A ne každej vesnickej elektrikář a lidovej mudrc, co cpe do knihy přehršel technických terminů a očividných pravd jako "život je těžkej" (no shit) by měl vydat knihu. Je tu kapitola s logickými funkcemi, která byla jako Cch'-sinova školka číslicovky. Je to taková matematická onanie. Pokud jste někdy měli číslicovku, víte o co jde (AND, NAND, OR, NOR, XOR), Cch'-sin v podstatě natahuje dlouhou kapitolu vysvětlováním a prodává to jako vlastní příběh, zaplňuje svoji hru postavami z historie (čili učebnice a fiktivní osudy)... všechny tyhly pouťový triky spisovatele na baterky já prostě nežeru. Jeho kniha je spíše než sci-fi, snahou o matematický hlavolam, přecpaný vším, co tu už bylo. Jelikož je autor samozřejmě technik, používá logiku, ale nepřijde mi to ani originální, ani kvalitní, ani kreativní, ani elevující a vědomí rozšiřující, je to perfektním důkazem, proč člověk, co programuje a způsob, jakým přemýšlí, bude vždy postrádat určitou estetiku, styl a glanc, nezbytně nutné pro to stvořit něco jiného a unikátního, jako dobrou literaturu. Znám mnoho takových (a taky znám mnoho spisovatelů, kteří jsou přesným opakem, třeba ironicky zrovna před touhle knihou dočtený Karl Ove Knausgård). Neříkám, že když je člověk technik, nemůže mít estetické kvality. Ale v tomhle případě to má právě onu kostrbatost, je to jak přes šablonu - jako kdyby počítač vygeneroval, jak napsat sci-fi román (což už je taky blízká hudba budoucnosti). Nepřijde mi to jako nic, co v literatuře hledám... a protože jsem čirou náhodou studoval, co autor v určitém bodě vysvětluje a prodává - Cch’-sin jako IT technik je jedna věc, Cch’-sin jako spisovatel, druhá. Fascinuje mě, jak špatný (a marketingem nafouklý) knihy nemají nakladatelé problém vydat a obráceně, jak odvážné lidi, jejichž tvorba vás může posunout, jsou odsouzeni k tomu zemřít zapomenuti, natož vydaní (a pokud vydaní, tak opomenutí po desítky let), s plným šuplíkem, protože okolo nich žijou dementi. Definitivně ne pro mě. Pro mě je to suchý výplod inženýra z Číny, přeplácaný terminologií, která má za úkol nafouknout tuhle knihu jako něco většího, než co to je. Myslím ale, že lidem z autorova oboru by to asi řeklo víc, než mě, protože technický aspekt je u nich posunut dále a estetický níže. Tleskám, že jsem si koupil rovnou celou trilogii.

avalemoon
23.05.2019 4 z 5

První půlku knihy jsem četla lehce se sebezapřením, ale závěr knihy to značne vyrovnal. Zajimavé myšlenky o fyzice a našem místě ve vesmíru. Kniha je znatelně psaná čínským autorem a tak né každá narážka a poznámka postav je úplně pochopitelná. Každopádně mám velká očekávání od druhého dílu, ke kterému byl první snad jen jako předkrm.

marlowe
21.05.2019 3 z 5

Za mne VELKÉ ZKLAMÁNÍ! Nejspíš proto, že mu předcházelo VELKÉ OČEKÁVÁNÍ! Chvílemi nečekaně zajímavé a snad i "hluboké", většinou však nudné, skoro bych řekl bezradné, povrchní, tápající… Vlastně jsem s textem bojoval od samého začátku a ani teď, po dočtení, nevím, co si mám o knize myslet. Svrbění "jak to bude dál" přetrvává, ale chuť do dalšího čtení chybí.

auA
20.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha se střídajícími se hlavními hrdiny. Příběh klade důraz na fyzikální teorie a kosmologii namísto např.akce a zbytečného popisování toho co měl kdo na sobě a jak vypadal :) Ten kdo má rád opravdové sci-fi, tak ho kniha musí nadchnout.

puml
13.05.2019 4 z 5

Začátek nic moc, ale pak jsou tam výborné momenty, především sofony a jejich triky. Ke konci to už zas trochu ztrácí dech, ale i tak velmi dobrá kniha.

trudoš
07.05.2019 4 z 5

Netradiční science fiction, ne jen kvůli prostředí, ale i pro charakter vyprávění. A za mě spokojenost, přičemž mluvím coby člověk, který na tvorbu ze zemí vycházejícího slunce hledí s despektem. Čistě proto, že jsem duší přízemní Evropan.
Liou Cch‘-Sin otevírá příběh zeširoka: uprostřed Velké proletářské kulturní revoluce v Číně roku 1967, přes tajný výzkum předpokládaného kontaktu s mimozemskou civilizací, až do doby blíže neurčené současnosti. Vedle tajuplného vyšetřování podivných úmrtí špičkových vědců má tak autor čas seznámit nás se zajímavými podměty k přemýšlení o teoretické fyzice. Osobně mě přitom nejvíce oslovily teze o střelci a farmáři.
Jakmile se však děj přenesl do počítačové hry Tři tělesa, přes všechnu filozofickou zajímavost a nečekaná odhalení jsem se nudil až do konce. Což je hodně dáno mou mizernou fantazii i neochotou přijmout přespříliš sofistikovaný způsob možné invaze. A také tím, že to zásadní se má stát až za 450 let. Snad tedy pokračování bude napínavější.

LordSnape
28.04.2019 2 z 5

Hard sci-fi mi nevadí. Mám rád i autory z Číny či Japonska, jen do toho nesmí míchat svoji vnitrostátní politiku a tady se to jakože fakt nepovedlo. Samotná premisa příběhu se táhne jako smrad i když nepopírám, že kniha je i přes technické termíny a různé teze celkem čtivá. Co jí ubírá na síle je prostě absence jakési motivace postav a nakonec i té druhé civilizace. Bavily mě hodně hrátky s historií v rámci virtuální hry, ale autor si z toho udělal jen jakýsi oslí můstek. Nebýt to rozplyzlé do tří knih, vynechat nějaké zbytečnosti a odhodit do koše stranickou legitimaci, udělal by Liou Cch'-sin lépe. Ale to už by pak kniha asi ani vyjít nemohla natožpak, aby opustila ČLR jako jejich stěžejní fantastika. Těžká doba. Na dnešním už tak chabém poli sci-fi nejvíce nadhodnocená kniha, což jí zřejmě výrazně prospělo v tak nekritických ohlasech čtenářské obce.

hanak_v_exilu
15.04.2019 5 z 5

Nedokážu určit, co je v knize specifické pro čínskou literaturu a co je znakem autorova literárního stylu. Můžu jen říct, že mě tahle zvláštní směska nadchla. Příběh kombinoval neuvěřitelnou imaginaci s hard sci-fi a občas je protknul pasáží, která mi připoměla, že vypravěč patří k jiné civilizaci. Sice ne mimozemské, ale dostatečně odlišné, aby působila cize. Předestřený styl komunikace, v němž se zdánlivě nelogicky střídá ledová strohost a racionalita s emocionálními výbuchy, dává zážitku nový rozměr. Přirovnání k Duně je přehnané, protože tak bohatý a promyšlený svět kniha neobsahuje. V ostatních věcech zvěsti nelhaly. Problém tří těles je opravdu výborný a pekelně čtivý. Á propos, pokud někdo bude tvrdit, že je kniha propagandou Čínské lidové republiky, nevěřte mu. Určitě ji nečetl a nejspíš ji ani neotevřel.

martin6849
13.04.2019 5 z 5

Po dlouhé době první díl trilogie, u které nejen že si koupím ten druhý, ale i se na něj těším :-). Začátkem knihy jsem byl docela nadšený, ke konci se mi zdálo, že už tomu trošičku dochází dech, ale úplný konec mě zase navnadil. Takže hurá do knihkupectví pro další díl.