Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1799 417

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

harena
06.01.2020 4 z 5

Hodně dobré a zajímavé vědecké sci-fi, jediný problém je, že pro mě moc vědecké. Příběh začíná v letech 1967, kdy v Číně byla Kulturní revoluce a studenti nastupovali k Rudým gardám a nepohodlní byli zavíráni nebo posíláni na venkov a astrofyzička Jie Wen-Ťie se dostává na Radarový vrch, kde je utajovaná vojenská základna. Po pravdě musím napsat, že v polovině knihy jsem si nebyla jistá, jestli ji dočtu do konce a to proto, že tu spisovatel místy široce popisuje kvanta a kvanta technikálií. Často jsem také googlila výrazy jako "infinitezimální počet" atd. Pakliže šlo o samotný děj, historii, chování jednotlivých lidí a psychologie davu, to se povedlo LIOU CCH-SIN naprosto dokonale!!! Zajímavá byla i hra Tři tělesa, která měla pomoci lidem poznat trisolaranskou kulturu a život, ale nestala se masovou záležitostí, protože málokdo měl potřebnou trpělivost a kvalifikaci, aby odhalil šokující pravdu ukrytou za zdánlivě jednoduchou maskou. Manžel si knihu hned vzal, že si ji chce přečíst a jemu se asi líbit bude.

stejcz
04.01.2020 5 z 5

Tři tělesa jsem si dal podruhé. Je to jedna z knih, u kterých jsem se na ni podruhé těšil. Tušil jsem, do čeho jdu, takže zklamat nemohla :) Co nevidět skočím na další dva díly. Princip Temného lesa mi tenkrát přišla parádní.
Jsem rád, že alespoň z části rozumím technické části (fyzika). Rozumět víc, asi by mi vadilo, že tam určitě bude dost výmyslů. Rozumět míň, nevěděl bych, o čem autor píše.

SPOILER
Nejvíce zajímavá pro mě byla myšlenka zastavení technologického pokroku. A to asi hlavně díky závěrečné pasáži popisující, jak k tomu vlastně došlo. Škoda, že se ten nápad jakoby z ničeho nic objevila lusknutím prstu. Plesk, uděláme to takhle, už jsme o tom přemýšleli! Čekal bych, že proces bude zdlouhavější, víc uvěřitelný. Také mi přišlo dost naroubované, když Trisolarani mluvili například o lásce, vlastně o všech (po)citech, kterých se snažili vystříhat. Nerozuměl jsem tomu, jestli vlastně cítili (a byli schopní o tom přemýšlet), nebo už emoce vytěsnili (a v tom případě by o nich zřejmě nemluvili).
Začátek mě moc nebavil, se sci-fi to mělo málo společného. Místy byl popis zbytečně podrobný a vlatně ničím nepřispěl celému příběhu.
Rozřezaná loď byl výborný nápad :) V duchu jsem viděl, jak se jednotlivé pláty sesouvají jeden po druhém až do vody... Líbilo se mi představovat si pokusy se sofony, které se nedařily. Padající jednorozměrná vlákna, která nic neváží. I nově vzniklá mikrocivilizace mě bavila, když se snažila rozpustit hlavní město Trisolaranů. Vlastně kdyby tyto epizody byly delší, ztratily by pro mě na čtivosti. Takhle to bylo akorát.
Hlavní hrdinka mě docela iritovala, asi svou podivnou nečinností. Ale pořád lepší, než jak tomu bylo ve třetím díle.
EOF SPOILER.

józi.odkudkam
31.12.2019 4 z 5

Liú Cíxīn nám v šedesátkových, lidově demokratických kulisách honu na gramotností postižené čarodějnice až do pravděpodobně nejryzejší formy kapitalismu současnosti (tedy pegingské korporátní vlády - nějak nechápu, proč si kapitalismus automaticky spojujeme s brzdou centralizace moci, s demokracií) servíruje čínskou variaci programu SETI. Právě atraktivní, dějinně místní prostředí a univerzální(?) jazyk vědy (jehož pravdivost si netroufám posuzovat- spíš jsem byl rád, když jsem místy rozuměl), zkrátka všechna ta obtěžující vata na kterou si někteří stěžují, tvoří páteř knihy. Bohužel na úkor estetiky - Liú pracuje s až násilně roubovanou, strojenou obrazností a herci - Wen ťie je lehká anomálie - na place, místo aby opravdu žili, jen šustí scénáři.
Nejsilnější motiv Tří těles však pro mě nepředstavuje samotný kontakt civilizací a jeho důsledky, ale způsob, jakým si autor pohrává s obecně uznávanou platností nejzákladnějších východisek podstaty bytí, totiž s předpokladem reálné existence pricipů; a ne, fakt není nutné si pěstovat rozcuchanou kštici a plazit jazyk na fotografy, aby jste po dočtení svedli ocenit enormní nesamozřejmost a požehnání kosmického řádu...je li tedy vůbec mimo naší mysl jaký. Škoda, že zrovna tenhle aspekt jen tak bokem smířlivě vyšumí do nikam a frčíme dál. O potenciálně zajímavé, žel totálně zazděné, příležitosti chopit se problematiky hledání styčných bodů s mimozemským „myšlením“ ani nemluvě; V ostrém kontrastu s počáteční, úvahově hutnou krmí tak o to víc zamrzí nedotažený konec, jenž sráží totální WTF moment SPOILER směšného využití znalostí a schopnosti manipulace s podstatou jinak krásného nápadu sofonů, kteréžto by samy o sobě byly levou zadní sto učinit celý děj zhola bezpředmětným! KONEC SPOILERU
S tím vším počítejte a dle vlastního naturelu si s žonglováním tří těles ne/zahrávejte. Mě ten exkurz za pár rozbitých vajec (jestli v něčem Tři tělesa vynikají, pak je to množství zcestí k bloudění) a hojné odbíhání k internetům asi stál a i když jsem byl v dílčím hodnocení výše příkrý, musím uznat, že mě epický příslib dílů dalších v houšť Temného lesa a Vzpomínku na Zemi láká. Uvidíme.

4 opatrné ****

hellena1523
30.12.2019 3 z 5

V prvé řadě je nutno podotknout, že nejsem čtenářkou sci-fi, že se spíše jen snažím občas proniknout do tohoto žánru.
První díl ságy mě velmi zaujal během prvních stran, bohužel pak už jsem byla ztracená. Zkrátka totálně netechnický typ, takže jsem v technologiích a procesech byla ztracená.
Román byl napsán čtivě, poutavě, postavy byly pěkně vykreslené, ale nepropadla jsem mu a další do dalších dílů nemám chuť. Objektivně nemám co vytknout, ale ani tentokrát mě sci-fi nějak neoslovilo...

ewi
28.12.2019 5 z 5

vyborne moderne vedecke sci-fi, pre mna asi najprijemnejsie prekvapenie z knih, co som tento rok citala...

joachim36
28.12.2019 2 z 5

Překvapilo mě vylíčení kulturní revoluce, zajímalo by mě jestli je tomu tak i v čínském vydání? Bavily mě ty zvláštní příměry, které působí jak z jiného světa. Jako celek mi to ovšem přišlo takové podivné a né moc zábavné. Od světově nejlepšího celeru jsem čekal asi něco jiného.

petr_
27.12.2019 4 z 5

Je to výborná Sci-fi o boji civilizací. Děj je bohatě rozvětvený a zajímavý.

Kamba
20.12.2019 5 z 5

Perfektní moderní scifi, dobře propracovaná sonda do duše lidstva a *menší spoiler* a její reakci na kontakt s mimozemskou civilizací

Aya81
17.12.2019 5 z 5

Mám ráda tohle "reálné a vědecké" sci-fi. Přestože některým vědeckým vysvětlením až tak úplně nerozumím, ráda zapojuju mozek a přemýšlím o tom. Děj má spád, hezky se prolínají jednotlivé časové i jiné roviny. Jako bonus se člověk dozví i něco o čínských reáliích i nedávných dějinách. Těším se na pokračování.

mave8rick
16.12.2019 5 z 5

Napínavý příběh, dokonalé spojení s vědou a spousta zajímavých úvah. Místy trochu abstraktní. Na knihu jsem se dlouho chystal a nezklamala. Určitě mohu doporučit fandům do vědy a technologií. Nevím jak moc se bude kniha líbit technicky nevzdělanému člověku, propojení je opravdu silné a hodně zasahuje do příběhu. Asi nejlépe, když přečtete a posoudíte sami.

PetrCepek
12.12.2019 5 z 5

Všechny tři díly trisolariské trilogie jsou něčím zajímavé, ale na mne z nich nejvíce zapůsobil ten první, který byl nejvíc čínský.

FiFoj
11.12.2019 5 z 5

Kdybych měl knihu hodnotit jediným slovem, určitě by to bylo: poutavá. Přestože jsem po značnou část četby fyzicko-technickým úsekům prakticky vůbec nerozuměl, byl to nejspíš autorův styl psaní, který mě ke knize doslova přikoval. Celou knihou mě provázel pocit konstantního napnutí a naprostá nemožnost odhadnutí následujícího vývoje, což evokovalo velice příjemné a všudypřítomné neznámo. Ze začátku jsem se snažil knihu nějakým způsobem uchopit, jelikož dezorientace jiným kulturním prostředím (první kniha od čínského autora, se kterou jsem měl tu čest) a především nezapamatovatelnými čínskými jmény, byla značná, ale poté jsem se nechal jenom unášet hutnou atmosférou a to byla správná volba. Každopádně mě autor zaujal a s nemalým očekáváním se těším na další díly. Vřele doporučuji všem fanouškům hardcore scífka.

včelařka
10.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi knih v poslední době. A taky rozšiřuje znalosti fyziky.

Bucefalos
09.12.2019

Zajímavá kniha. Je však překvapující, že mimozemšťané o Zemi nevěděli už mnohem dříve. Dnes už víme o planetě obihajici Proximu a to ještě zdaleka nevlastnime lodě na antihmotu jako oni.

Yaromil
01.12.2019 5 z 5

Tak tahle kniha byla velice nevšední zážitek a to i na poměry sci-fi literatury! Přiznám se, že jsem se původně nechal ovlivnit rozporuplnými recenzemi kolegů čtenářů a čas jsem litoval, že jsem si pořídil rovnou celou sérii. S knihou jsem tedy dlouho otálel a nyní vím, že to byla chyba. Už řadu let se mi nestalo, že bych knihu přečetl tak rychle a s takovým zaujetím. Že je to příliš vědecké, že se tam autor zbytečně zabývá čínskou historií, že je tam příliš soudruhů, že je tam nějaká nudná počítačová hra? Ne není, vše do sebe perfektně zapadá a autor dle mého vytvořil velice zajímavý a uvěřitelný příběh na pozadí čínských reálií, které samy o sobě byly pro mě zajímavou exkurzí do jiného světa. Určitě jsme neměl pocit, že by autor měl snahu šířit nebo velebit čínskou propagandu, naopak vcelku odvážně vykreslil její stinné stránky. Ano, někde to může být lehce přitažené za vlasy, čtenář si nemusí být vždy jistý, kdy autor vychází z reálných poznatků vědy a nebo kdy až moc fantazíruje, ALE přece jen je to sci-fi. Za mě rozhodně jedno z nejlepších, které jsem za dlouhou dobu četl, a u kterého jsem se ani jednou nenudil. Tak kde mám ten druhý díl,...

Atlantis
09.11.2019 3 z 5

Problém tří těles byl zpočátku osvěžujícím čtením. Bylo to chytré, technické, vědecké a zároveň zasazené do neotřelé doby a prostředí. Sci-fi z čínské kulturní revoluce prostě nevidíte často.
Jenže problém nastává asi po 200 stranách, když se kniha nijak nemění. Pořád čtete tuny technikálií, až si začnete říkat, jestli si nemáte přizvat google na pomoc. Surrealistické scény z počítačové hry se mísí s nudnými pasážemi v reálném životě a vrcholem všeho je, že vlastně za vším SPOILER jsou mimozemšťané. Ech? Kde je originalita? Proč se to takhle muselo zvrhnout v tuctovou zápletku? Navíc poslední třetina je absolutně nezáživná a číst ji dost bolelo.
Celkově jsem knihou zklamán. Bylo mi slíbeno neotřelé sci-fi, které jsem sice dostal, ale jen na pár stranách. Další díly mne lákají minimálně.

mazlak
08.11.2019 3 z 5

Tato kniha mne příliš nenadchla. Příliš odborných termínů pro mne jako laika bylo spíše prodlužování děje. Velmi pomalý spád celé knihy namne působyl ospale a nezáživně. Další pokračování si asi rději nechám ujít.

Bruka
01.11.2019 3 z 5

Spoilery. Velký problém této knihy je fakt, že něco opravdu zajímavého se v ní začne dít asi až na 250. straně, což je způsobeno autorovou úchylkou děj prokládat vědeckými a pseudovědeckými disputacemi, které nic nikam neposouvají a pouze jaksi úzkostlivě obhajují uvěřitelnost autorova světa. Vyjma zkušeného, hulvátského policajta a ústřední vědkyně z Rudého pobřeží jsou postavy absolutně ploché a nezajímavé, a to včetně hlavního hrdiny. Úvodní zdlouhavé budování historie protagonistů skrze osobní prožitky z čínské Kulturní revoluce vyšumí do ztracena, jelikož s hlavní "antagonistkou", která iniciuje protizemskou revoluci a pomoc Trisolaranům, si čtenář nevytvoří absolutně žádný vztah, nesžije se s její motivací ani světonázorem, vše se stává jen plochým, bezvýrazným popisem bez emoce. I v obecné rovině není chování postav vždy úplně logické - vědkyně se jen tak z hluboké deprese rozhodne pomoct mimozemšťanům vyhladit lidstvo, policajt uprostřed zátahu na rebely začne vážit kovový koule, aby zjistil, jestli v nich je atomová bomba (???), úspěšné řešitele hry Problém tří těles někdo jen tak pozve do náhodné kavárny, načež po prozrazení obřího protizemského komplotu ty dva, co se jej odmítají účastnit, prostě jen tak propustí a jmenovat lze mnohé další. Autor překypuje fantazií a nápady na barvité promísení vědeckým diskurzem definovaných reálií s filozofií a realitou pseudobudoucnosti, ale už moc neumí vytvořit atmosféru a dodat postavám živost a uvěřitelnost, aby jeho myšlenky někdo dokázal prodat čtenáři. Další díly si určitě přečtu, protože mě další vývoj příběhu velice zajímá, první knihu v sérii však nemohu označit za kdovíjaké veledílo.

LucieT.
30.10.2019 4 z 5

První kontakt? (Nebo spíš kolize?) Co takový kontakt přinese? Jaký bude mít dopad na lidstvo? A opravdu ho chceme? Přísně střežený vojenský objekt, tajemná hra virtuální reality, konverzace s Einsteinem a Koperníkem, záhadné odpočítávání, věda smísená s politikou, historií a lidskými příběhy a zároveň zajímavé nahlédnutí do čínské kultury.

TimeLord
27.10.2019 5 z 5

Včera som dočítal túto knižku a musím povedať, že som si to čítanie veľmi užil. Takto dobre sa mi už knižka dlhk nečítala. Bolo to výborne napísané, príbeh bol zaujímavý, trochu som sa nudil maximálne na začiatku, keď sa toho ešte veľa nedialo, ale inak som bol do toho dosť vžitý. Teším sa na ďalšie dva diely.