Oživlý kámen

Oživlý kámen https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290683/bmid_ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4 411 131

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder Stone / A Rule Against Murder , 2008

Izu
20.09.2016 5 z 5

Opet hluboce lidsky Gamache. Libi se mi uvahy o zivote , je v nich hodne pravdiveho.A navic ve me vzbudi vzdy silenou chut k jidlu :)

MahulenaK
15.09.2016 5 z 5

Trochu mi tentokrát chyběla vesnička Three Pines, ale jinak...

Hella
11.09.2016 4 z 5

Poklidné vyprávění o jedné zvláštní rodině, skrývající ve skříni hromady kostlivců a o jednom kouzelném quebeckém hotelu. Stejně jako předchozí díly mě tento příběh chytil a nepustil, dokud nebylo na (téměř) jeden zátah přečteno. Klobouk dolů, paní Penny!

zuzana2599
06.09.2016 5 z 5

Tato klasická krimi s přátelským a milým inspektorem Gamachem se mi hodně líbila. Čtení jsem si doslova užívala a vychutnávala, fascinující prostředí hotelu uprostřed kanadských lesů, společnost inspektora a jeho ženy, podivínská podezřelá rodinka... a pak to přišlo - vražda! Opravdu se již teď těším na další díl z této jedenáctidílné řady.

Jane417
31.08.2016 5 z 5

Prostě mi nejdou udělovat hvězdičky a nevím, proč!
Každopádně Oživlý kámen ode mě má *****
Skvělá, čtivá detektivka, s nádhernou atmosférou.

marketa8129
21.08.2016 5 z 5

Klasika, krásná krajina, uzavřená společnost, řada lidí s motivem, záhada provedení a jídlo, jídlo, jídlo.....

Ilona
10.08.2016 5 z 5

Zase o fous lepší než předchozí díly. Báječná detektivka, která si plyne svým poklidným tempem, barvitě líčí náladu a atmosféru probíhajících skutků, které vedou ke zločinu. Při čtení mám pocit, že s inspektorem Gamachem a jeho ženou Reine-Marií sedím u stolu, společně s nimi ochutnávám ty báječné pochoutky a vnímám zvláštní rodinku Finneyových..
Louise Penny je prostě skvělá vypravěčka.

Belatris
04.08.2016 3 z 5

U čtvrté knihy začínají naplno vysvítat jak klady, tak i zápory Gamachovské série. Čtení je příjemné, pozvolné, ale ne nudné, hodně zaměřené na postavy a prostředí. To sama pro sebe vnímám jako klady v žánru krimi, protože to jako růže trčí z trnů chladných a akčních románů.
Ovšem co už mi je příjemné méně, to je poněkud přepálená emocionálnost většiny postav. To, že sám Gamache je nesmírně zvláštní typ člověka, beru a nedělá mi problém nechat se jím vést příběhem a sledovat jeho místy velmi nepolicejní (intuitivní) cestičky, na kterých nešetří verši a citáty z krásné literatury. Ovšem i ostatní postavy jsou vyprávěním podávány skrze filtr emocionality, včetně motivací a vhledů do niterných myšlenek postav. Ocenila bych větší různorodost co do emocionality postav.
Dějiště zasazené mimo Three Pines mi zachutnalo - bylo příjemně osvěžující, přičemž ani vesnice sama nezůstala zcela opominuta. Vůbec se mi nestýskalo po pletichaření v Sûreté. Celkově mám pocit, že až na výjimky se hodnocení série ustálí příjemně nad průměrem, což sedí k pocitu z knih: těšení na odpočinek u dobře napsaného příběhu, který používá pěkný jazyk a disponuje několika skvělými postavami, které si čtenář poměrně záhy přisvojí za přátele.

Ulala
24.07.2016 5 z 5

Další příběh, který má v sobě poezii a tím nemyslím verše, které recituje vrchní inspektor, ale poezii života, lidských vztahů a vzpomínek. Ty mohou být natolik kruté a natolik živé, že vedou ke krutým činům. Avšak vražda, i když spáchána v krásné kanadské přírodě a idylických podmínkách starobylého hotýlku, zůstává vždy jen vraždou. Postupy vrchního inspektora Gamache a jeho týmu odhalují postupně minulost a propojují ji se současnosti, čímž krok za krokem odhalují čtenářům důvody a způsoby vraždy. Při tom se dozvídáme také mnohé o hlavních postavách knihy. Těší mně, že autorka nevypustila v příběhu Three Pines (pouze okrajově). Tuto lokalitu, i když "virtuální" jsem si docela zamilovala i s jejími obyvateli. Nezbývá, než počkat na další překlad.

Modrina
17.07.2016 4 z 5

Na inspektora Gamache a všechny okolo něj se vždycky moc těším. Ani tentokrát mě nezklamali. Pro občasnou rozvleklost ubírám hezdičku (kdyby to šlo, srazím jen půlku), ale i tak se mi knížka četla moc dobře. Už teď se těším, co na inspektora autorka vytáhne příště. :) A moc se líbilo, co po přečtení všech čtyř knih řekla jedna čtenářka - potřebovala bych tam jet a posedět v tom jejich bistru. :) Jo, tak to by se mi taky líbilo. :)

Babouš
12.07.2016 4 z 5

Další z klidných detektivek s inspektorem Gamachem. Autorka zde opět pracuje s motivem vraždy v uzavřeném okruhu lidí - tentokrát však nikoliv ve vesničce Three Pines, nýbrž v odlehlém hotelu uprostřed kanadské divočiny. Opět zde najdeme živoucí líčení quebekských dobrot. Ani tentokrát nejde o žádnou akčňárnu - Pennyová se ve stylu Agathy Christie snaží případ vyřešit logicky, pomocí stop. Na mě kniha místy působila zdlouhavě, předpokládám ale, že fanouškům Hercula Poirota a těm, kdo na krev a výbuchy nemají náladu, perfektně sedne.