Oživlý kámen

Oživlý kámen https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290683/bmid_ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4 411 131

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder Stone / A Rule Against Murder , 2008

pajaroh
02.08.2021 4 z 5

Už je z toho sázka na jistotu. Jsem si říkala, že si dám od toho chytráka Gamache chvilku oddych, ale zase jsem z hromádky knih k přečtení vytáhla další díl od L. Penny. A to, že se děj přesunul mimo borovicovou vesnici, je jen příjemná změna.
Autorka kromě popisů přírody, kanadských jezer, hor a lesů (komu by se to nelíbilo) a velmi detailní fascinace jídlem (nejspíše psala hladová) originálně odhaluje postavy a dokáže je neotřele popsat:
"Finneyho šilhavé oko bezcílně těkalo po místosti a vlasy mu trčely do stran v podivných úhlech, takže vypadal jako poškozená družice, která dopadla na zem přespříliš rychle a přespříliš tvrdě."
Opět příjemná návštěva Kanady.

janastok
23.07.2021 5 z 5

Moje druhá kniha ze série a naprostá spokojenost. Klasická, pomalá detektivka s mnoha podezřelými. Neodehrává se sice v oblíbeném Three Pines, ale autorka nás opět zavádí na kouzelné mīsto, kde bych určitě chtěla strávit dovolenou. A s plnou penzí!

Fido58
12.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Jako vždy obalem, ale tentokrát především i obsahem. Tolik duchovní pravdy, životní moudrosti, krásy i jemného inteligentního humoru, které autorka čtenáři při řešení vraždy předkládá, se už dnes v detektivkách těžko nachází. Paní Pennyová, získala jste si mne a moc děkuji.

Usignolo
20.06.2021 5 z 5

Tak jsem se bála, že už to nebude ono, když se to odehrává někde jinde, ale madame Penny to "zaonačila" báječně. Pořád mi vrtalo hlavou, jak je to možné s tím šutrem, a i když už to vím, tak si nejsem jistá, jestli si to dokážu představit. Co mě ale konsternovalo nejvíc, bylo příbuzenstvo Petera. To vám je teda rodinka, to si počtete :-D

alzbeta4340
15.05.2021 5 z 5

Povedená klasická detektivka, jakoby rodinné drama, napsané stylem, které přes napětí a záhadu čtenáře spíše uklidní. Inspektor Gamache si mě tímto čtvrtým dílem zcela získal. Souhlasím se všemi spokojenými komentáři - a že jich není málo.

ajasin
12.05.2021 5 z 5

Další skvělá návštěva ve vesničce Three Pines. I když tentokrát jsme do vesničky pouze dojížděli.

raty
27.04.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení. Na začátku zklamání: Ono to nebude v Three Pines? Naštěstí to nebylo daleko zeměpisně ani stylem. Autorka mě pěkně napínala a moc jsem se bavila.
Detektivka, která neřeší jen zapeklitý případ, ale i vztahy a životní osudy postav je přesně můj šálek kávy.

Blaník8
26.04.2021 5 z 5

GAMACHE SE K NÍ ZNOVU NAKLONIL ,,To, co lidi doopravdy zabíjí, není kulka, čepel nebo rána pěstí do obličeje. Lidi zabíjejí pocity. Ponechané příliš dlouho svému osudu. Někdy v chladu, zamrzlé. Někdy pohřbené a páchnoucí. A někdy opuštěné na březích jezera. Ponechané, aby zestárly a nabraly na bizarnosti.,,

Jenda75
06.04.2021 4 z 5

I tato kniha naplnila mé očekávání. Autorka opět člověka v prvních deseti kapitolách provedla prostředím, ve kterém se příběh odehrával. Potom se rozehrála nádherná hra osob a slov. Už se těším na další knihu.

martiline
05.04.2021 5 z 5

Kdybych mohla přidat dalších deset hvězdiček ... tak je všechny označím ...
Čtení od Louisy Pennyové mne přivádí do klidu ačkoliv se vraždí ... Nehoním se ani za koncem, rozuzlením ... nechávám si vše předkládat a ani si nedovolím dedukovat jak u detektivek od jiných autorů. Zkrátka se nechám přivést k odhalení.
Užívám si okolí, přírody a všech těch krás spojených s okolním světem. Tahle kniha byla taková, že jsem se i probouzela s myšlenkou na ni a s určitou vzpomínkou v textu, což se mi nestává.
Nechám ji v sobě vstřebat ... a spočítám si dary ... Děkuji.

broskev28
03.04.2021 4 z 5

Další díl, určitě čtivý, spousta nových postav, ale . . .
pro mě zatím asi nejméně zajímavý a uvěřitelný díl. Přesun do nedalekého hotýlku byl výborný tah, oslava úctyhodného svatebního výročí, obyvatelé Three Pines opět na scéně, i když tentokrát v menšině. Ano, to všechno bylo dobré, ale současně jsem tady narazila na spoustu drobností, které mě trochu popuzovaly. Takže tentokrát asi nejvíce rezonuju s komentářem Belatris, ale děkuju za všechny další zajímavé názory.
Nejzajímavější postava tohoto dílu pro mě byl sochař Pelletier a obecně povídání o sochařině, hlavně o Rodinovi a jeho Měšťanech. Podobné prozření mi navodila merleta, jak heraldická, tak rodinná. Už jen pro tyhle zajímavé střípky ráda čtu knihy Louise Penny.

"V skrytu duše to ale Reine-Marie stejně nedalo. Říkala si, jestli to, jak se lidé chovají v krizové situaci, není ve skutečnosti jejich pravé já. Zbavené rafinovanosti a společenského vychování. Je snadné být slušný, když vám všechno vychází, ale úplně jiná věc je být slušný, když se rozpoutá peklo.
Její manžel vstupoval dobrovolně do pekla každý den a svou slušnost si uchoval. Pochybovala, že by se to samé dalo říct o Morrowových."

DvěTéčka
01.04.2021 4 z 5

Opravdu hezká detektivka, je vidět že autorka opravdu umí krásně psát. A ty obálky jsou dechberoucí!

ddkk
18.03.2021 4 z 5

Tentokrát se Monsieur et Madame Gamache odebrali na dovolenou k nepříliš vzdálenému jezeru do romantického (a opět fiktivního) penzionu. A co čert nechtěl, někdo tam vraždil. A ještě k tomu nepochopitelným způsobem. Podezřelá je celá rodina, do níž mrtvá patřila. Jak se postupně ukáže, každý má nějaký nenávistný motiv...

Je to příběh nekomunikace, falešných očekávání, sourozenecké konkurence, nedorozumění a mlčení. Opět, jako dosud vždy, klasická detektivka, s mnoha popisy prostředí i myšlenek a pocitů. Trochu mě otravoval až patetický příběh Gamachova otce, ale jinak to bylo zase příjemné čtení, které ráda doporučuji. Ovšem žádný krvavý thriller neočekávejte.

P.S. Stejně by mě zajímalo, jestli popsaná "technologie" vraždy skutečně funguje. I když - Louise si to určitě ověřila.

kap66
03.11.2020 4 z 5

Vzhledem k existenci dalších dílů vyřešila Louise Penny hrozící problém s vyvražděním celé malé vesničky zřejmě ku zdaru věci. Tady vybrala jen někoho a agathochristieovsky ho umístila mimo, na izolované místo, na němž dojde k vraždě zrovna v době pobytu manželů Gamacheových.
Čtu díly popořadě a baví mě několik věcí: dějové momenty (např. nástup Clary a Petera na scénu - ten byl fakt parádní), francouzština (kterou jsem se učila a stále je mému oku i uchu libá – „tableau vivant“ a další si převaluji v ústech jako bonbónek), humor (zcela jistě oceníte dvojici „hokynář a uklízečka“) a laskavé zobrazení většiny postav (např. manželů Gamacheových: mají se rádi a vtipkují spolu). To mě baví a to zatlačí do pozadí i případ, v lecčems kapánek přehnaný. Už minule mě ale trklo a teď ještě víc: Gamache je – jak to řekla dr. Fastová v Nemocnici? – ušlechtiloun ušlechtilej, bůh a tyran zároveň, přespříliš náročný na lidi ve svém okolí, zahanbující je svou morálkou a vzděláním; v tom směru mi ale přišlo úsměvné, že sice recituje zpaměti poezii Johna Miltona, ale nezná rozdíl mezi vosím a včelím žihadlem. Tyto výhrady (spíše výhradičky) mi ale nezkazily radost z četby. Budu pokračovat.

Vydrýsek
28.10.2020 5 z 5

Opět brilantní, milé i mrazivé. Zároveň je tu plno úvah o tom, co je to skutečné štěstí, svoboda a jaké jsou v životě nejdůležitější hodnoty, za které se vyplatí bojovat.
"Něco kdysi zdravého a lidského se změní v žalostný stín sebe sama a pak to bobtná, dokud to neskončí pohřbené. Ale ne aby to došlo odpočinku. Ta emoce tam leží, často celá desetiletí, sama sebe přiživuje a roste, bezútěšná, zmučená a plná žalu. Dokud se konečně nevytrhne ze všech lidských omezení. Pak už ji nezadrží žádné svědomí, strach ani společenské konvence."
x
"Dítě stálo s rozkročenýma nohama, jako by tam zapustilo kořeny, kolena mírně pokrčená, hlavu zakloněnou, na tváři úsměv, ten drobný obličej přímo zářil, falešně zpívalo 'Dream on, dream on, letter be', dokonalé štěstí, to dítě, které neumělo skákat, ale dokázalo něco mnohem důležitějšího. Pea se dovedla přenášet. Byla v bezpečí, jediná z Morrowových, která měla zdravého ducha."

mataj
28.07.2020 5 z 5

Další velice milá a zajímavá detektivka od této kanadské autorky. Tentokrát se nevyšetřuje přímo ve vesničce Three Pines ale v nedalekém hotýlku v nádherném prostředí na břehu jezera. Celý příběh se zaměřuje na velice zvláštní rodinu Morrowových a postupně se odkrývají jejich tajemství a vzájemné vztahy. Stejně jako u ostatních dílů se mi četlo velice hezky a byla jsem moc spokojena.

Jaruš7
25.05.2020 3 z 5

Aura silně potrhaná.
Autorka se veze, ale cesta uhlazená může klouzat, stačí cákanec nepatřična a dílo klesne.
Pocit, že si v rodinném klanu každý mluví svým jazykem, kterému ti ostatní až tak nerozumí, anebo porozumí, až když to, už není komu oplatit laskavostí.
Pocit lhavého přátelství, snadného odsudku, zrady, špatně vyjádřených a pochopených citových pohnutek, afektů v postojích za cosi, co smazal čas, působí divoce.
Přidat tak počet potomků, pak by majitelka penzionu mohla na dobu určitou doplnit štít ochrannou známkou " ústavní penzion".
Citace:" To, co lidi doopravdy zabíjí, není kulka, čepel nebo rána pěstí do obličeje. Lidi zabíjejí pocity. Ponechané příliš dlouho svému osudu. Někdy v chladu, zamrzlé. Někdy pohřbené a páchnoucí. A někdy opuštěné, ponechané, aby zestárly a nabraly bizarnosti."
Čtení, žádný med, i když ten zdejší musel mít grády.

Leona333
22.03.2020 5 z 5

Na to, aby byla napsána kvalitní detektivka, není nutné mít velký počet zavražděných, nebo stále se měnícího prostředí, kde se oběť a možní svědci zločinu nachází. Stačí jedno dobře vybrané a popsané místo, jako to zde udělala autorka, této senzační detektivky a od začátku do konce, nejste schopni pustit knihu z ruky!
Za sebe mohu jen doporučit.

Tereyciiik
03.03.2020 4 z 5

Další skvěly příběh. I když zasazený pouze do jednoho krásného, odpočinkovéhi prostředí, stejně tak napínavý. Pro čtení se dokážu vcítit do prostředí a dokonce občas podlehnu Gamachovu kouzlu a jako by seděl vedle mě. Popis je tak dokonalí, jako bych na daných místech opravdu byla, čítá vůní kávy a hlazení větru po tváři.
Těším se na další příběh. Spisovatelka je skvělá a píše rychleji, než já čtu =)

Bezkyne9
20.02.2020 5 z 5

Jak krasna dokaze detektivni kniha byt? Prekrasna, az hvezdy nestaci. Louise zacina byt moji srdcovou autorkou. Ma jedinecny talent, je mistrem postav a atmosfery. Jeji knihy jsou mnohovrstevnate, maji hloubku a nesmirny presah. Jsou vlidne a utulne, vonave a hrejive. Maji charakter, vzdelavaji. A kdo by si nepral mit inspektora Gamache po svem ctenarskem boku, ucit se jeho klidu a laskavosti, nadhledu a lidskosti?
Vsema deseti vrele doporucuji :) Uz se nemohu dockat dalsich dilu.

Ze kniha bozsky vonela a mela krasnou obalku, jako cela serie, netreba dodavat :)