Zabijáci

Zabijáci https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118817/bmid_zabijaci-ltu-118817.jpg 4 2692 492

Případy oddělení Q série

Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Mørcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Fasandræberne , 2008

isobel2000
14.06.2013 5 z 5

I když děj a viníci byli předvídatelní, skvěle se to četlo. Dobře psychologicky vykreslené postavy.

natyne
12.05.2013 5 z 5

Jedním slovem SUPER...Zabijáci se mi líbili víc než žena v kleci. Každopádně jednoznačně budu pokračovat ve čtení autorovi další knihy. Doporučím.

evelinaevelina
02.05.2013 4 z 5

Po Ženě v kleci souhlasím s názorem, že Zabijáci jsou o něco slabší. Přesto jsem je četla ráda. Viníci jsou prakticky od začátku známi, autor se podle mě zde dost zaměřil na tzv. "dánskou smetánku" a "zlatou mládež", která mu asi dost leží v žaludku. Více psychologický thriller než detektivní román. Členové vyšetřující skupiny Q mi jsou vcelku sympatičtí, jen netuším, proč autor musí vytvářet Carlovi tak bizarní "rodinné" prostředí - možná to přehání anebo v Dánsku je skutečně běžná absolutní neautorita mužů v pozici běžných otců a bývalých manželů.

misssicccka
20.04.2013 4 z 5

jako vždy strhující a klasický Olssen, těším se na víc

Kimmie
16.04.2013 4 z 5

Moje první setkání s panem Olsonem a jeho světem. A řekla bych, že se zde jedná o spíše nadprůměrnou detektivku. Ale pouze nadprůměrnou, nikoliv skvělou. Nicméně i tak kvalitní. Silný příběh, poměrně drsný.

Kniha samotná až tak moc překvapení nepřináší, stejnak toho moc netají. Už na je jasné, kdo jsou vlastně skuteční vinící. Jde tedy už jen o to, jak to s nimi skončí, odhalit kolik toho přesně mají na svědomí a vypořádat se s tím, jak se mu neustále snaží házet klacky pod nohy a zastrašit ho. Ale to knize vůbec neubližuje, či ji shazuje, naopak je to zase trochu něco jiného.

Co se týká postav, tak ty jsou dle mého skvěle popsány. Člověk ví, čím si prošli, co cítí, jejich myšlenkové pochody. Postupně je člověk buď nenávidí, oblíbí si je, lituje je. Až tedy na samotnou hlavní postavu, Carla Morcka, který je takový dosti nevýrazný, neutrální, není v něm to, co v ostatních postavách. Pravý opak je Kimmie, má nejoblíbenější postava zde.

Samozřejmě má kniha i slabší stránky. Ta největší je dle mě gradace. Kniha začne svižně, pak zpomalí, pak zase zrychlí a zase zpomalí. Člověk je trochu jak na horské dráze, jednoduše si nedokáže udržet konstantní tempo. Nicméně i tak můžu vřele doporučit, až tak veliké nedostatky to nejsou.

Eevina
14.04.2013 3 z 5

Žena v kleci byla o hodně lepší, nelíbilo se mi zde zakončení příběhu. Přesto je kniha čtivá a zajímavá. Ale Jussi si sám nastavil vysokou laťku Ženou v kleci, takže je těžké to jen tak překonat. Jsem zvědavá na Vzkaz v láhvi.

Charlie Esprit
20.03.2013 5 z 5

Trošičku slabší než jednička, ale přesto dobrá! Já toho autora prostě miluju! :D

Smart.ik
11.03.2013 4 z 5

U této knihy mi stránky ubíhaly tak rychle, že jsem se nestačil divit a přál si ať je příběh delší. Hned na začátku je jasné kdo je vrahem nic méně i přesto jsem se do této knihy vždy rád začetl a těšil se na velké finále.

evasamankova
01.03.2013 3 z 5

Průměrná detektivka bez velkolepých zvratů. Nejslabší z dosud vydaných knih autora. Ale Žena v kleci byla taková extratřída, že vyrovnat se jí, je velmi těžké.

vrzd
25.02.2013 4 z 5

Jedna z knih mého oblíbeného autora. Musím říct, že jsem od něho četl lepší, ale dobrá, během tří dnů přečtená.

Melanka
24.02.2013 2 z 5

Velmi průměrná detektivka, kterou jsem dočetla jen proto, že jsem byla na horách a nebyla jiná knížka. Navíc se mi zdálo, že je mizerně přeložená - půl věty spisovně, půl nespisovně. A velmi nepravděpodobná postava bohaté bezdomovkyně! Prostě jsem si nepočetla, zmlsána jinými, lepšími severskými detektivkami.

Juliette
06.02.2013 3 z 5

První knihou od toho autora jsem byla naprosto nadšená, ale tato mě již tolik nezaujala. Hlavní vyšetřovatel a jeho pomocník Asad, ti byli narosto super, ale ten děj mě zas až tolik nebral. No jsem zvědavá na dašlí knihu od Olsena.

Eidalon
05.02.2013 3 z 5

Zabijáci jsou druhou knihou Adlera Olsena, kde nechává vyšetřovat „starý odložený případ“ zvláštním policejním oddělením Q a nabízí opět děsivý příběh, který má své kořeny hluboko v minulosti. Hlavním hrdinou je opět svérázný vyšetřovatel a vrchní komisař Carl Mørck, kterému pomáhají Asad a Rose, čímž je malý kolektiv oddělení Q kompletní.

Tématem knihy je mnohokrát ve filmu či literatuře propíraný námět, kdy hlavní viníci jsou vlivní, bohatí a mocní, kteří s pocitem beztrestnosti konají zlo pro své potěšení a pobavení. A proti nim stojí jen pravda a spravedlnost, která se však nemá o co moc opřít. . .

Carlovi se dostává na stůl případ vraždy dvou sourozenců spáchaný před dvaceti lety a stopy ho zavedou do prestižní internátní školy, kde tráví svůj čas tzv. „zlatá mládež“. Děti vlivných a bohatých rodičů jsou zde odkládány pod dohled řádu školy, to aby rodičům nepřekážely v rozletu. Mají sice veškeré zabezpečení, spoustu peněz, ale jinak citově velmi strádají, jejich charaktery jsou křiveny zcela vědomě a nekompromisně a mladí lidé tuto frustraci řeší po svém.

Carl postupně odhaluje skupinu pěti chlapců a jedné dívky, kteří vytvořili svéráznou komunitu, za kterou zůstává jen zkáza. Pod vlivem drog se tito studenti vyžívají v násilí, ponižování vyhlédnutých obětí a mnohdy i jejich smrti. Carl objevuje řadu případů, které mají podobné rysy a je jasné, že jsou dílem této komunity, jejichž aktivity přecházejí až do současnosti. Podobnost případů a osudy postižených jsou děsivé, důkazy však chybí. Z mladých mužů jsou dnes VIP celebrity, za kterými stojí obrovský vliv a moc, podporovaný velkým bohatstvím. Jakýkoli pokus o objasnění případů naráží na zeď nadřízených a mocných, kteří nemají zájem celou věc rozmazávat.

V románu již od prvních stránek znáte viníky, poznáváte oběti i obtížnost se kterou se Carl snaží dobrat pravdě a zbývá jen dořešit, zdali se to Carlovi podaří dříve, než bude z moci úřední umlčen.

Vše se výrazněji zamotá, když se členové komunity obrátí proti sobě. Důvodem jsou právě nedořešené vztahy z mládí a osobní pomsty, které mají své skryté opodstatnění.Zdá se, že Carl svůj boj s mocí prohraje, když se nakonec vše otočí a nabere nečekaný směr.

Kniha má gradaci a vše vrcholí společným setkáním všech aktérů na jedné z rezidencí jednoho z členů. V přímé konfrontaci za asistence zbraní se řada věcí vyjasní a kniha končí spravedlivou odplatou.

I když se jedná o chytře vymyšlený kriminální román, vcelku bych ho zařadil spíše k těm průměrným. Mé hodnocení jsou tři hvězdy, určitě ne více. To ale vše pod vlivem jiných knížek, které jsem v poslední době četl. Mám-li dodržet objektivitu a má-li srovnání sloužit pro rozhodnutí jiných, pak si za hodnocením stojím.

Pokud jste však doposud četli jiný druh literatury, určitě Vás kniha zaujme, ba co víc i možná nadchne. Olsen je dobrý pozorovatel a vypravěč, v knize se skrývá svérázný humor a je určitým odrazem současného života. Taktéž otázka, kdy moc a peníze dovedou zamést cokoli pod kobereček je tématicky určitě aktuální.

JarcaBobes
16.01.2013 5 z 5

... dočteno, paráda ... četla jsem jako první vzkaz v láhvi ... pak musela přečíst i tyto dvě a proste supr .. jsem ráda, že jsem na ty knižky narazila ...

MaLoMe
01.11.2012 5 z 5

Skvelá práca Jussi. Kniha ma v ničom nesklamala a bola ešte o niečo lepšia ako Žena v kleci. Humor a politické reálie Dánska sú skvelou sučasťou oboch kníh.

Selinute
22.10.2012 5 z 5

Knížku jsem přečetla během dvou dnů. Je fakt dobrá, těžko se od ní odchází. Rozhodně lepší než "Žena v kleci". Nemůžu ji nic vytknout. Vynikající.

Marbulka
14.10.2012 5 z 5

tak tahle knížka mě hodně bavila....i když seod začátku ví kdo vraždil, tak je napínavá a dobře se čte

asterixka
11.10.2012 5 z 5

Výborné....Krimi Jussi Adler-Olsena jsem si velmi oblíbila, po Ženě v kleci Zabijáci nezklamali, ba naopak. Postavy Carla a Asada jsou pro mě nejsympatičtějšími vyšetřovateli všech severských detektivek :-)

ttoper
13.09.2012 5 z 5

Kniha opravdu vtáhne do děje od první stránky. Doslova. I když od začátku "víte kdo je vrah", autor pomalu rozplétá celý příběh s celou jeho krutostí a úchylností, a člověk se od knihy jen těžko odtrhne. Možná je kniha svou brutalitou trochu poplatná době, ale každopádně jde o skvěle napsanou detektivku.

Pavo.Klima
30.08.2012 4 z 5

Líbilo se mi... Dobře psychologicky prokreslená postava Kimmie... Brutalita nepřekračovala meze, nic vykonstruované.... I když některá "krása" a dojetí by se daly označit jako dekadentní.... Kdo z nás nemá své temné hlasy....

Ještě bych chtěl dodat, že mě začíná štvát úroveň překladů z hlediska gramatiky... Aby na první stránce bylo slovo PODPADKY, tak to je vážně MOC!