Ocelový polibek

Ocelový polibek https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/302104/mid_ocelovy-polibek-feq-302104.jpg 4 582 137

Případy Lincolna Rhyma série

Vražednou zbraní se může stát cokoli. Když to umíte náležitě použít. Amélie Sachsová pronásleduje muže podezřelého z vraždy. Jde mu v patách až do nákupního centra, a zatímco podezřelý v klidu popíjí kávu, Sachsová přivolá posily a přemýšlí, jak ho zatknout, aniž by vyvolala rozruch. Její snaha ale přijde vniveč: centrem se vzápětí rozlehne zoufalý křik, protože kohosi rozdrtil porouchaný eskalátor, a v nastalém zmatku podezřelý uprchne. Zpočátku to vypadalo jako nešťastná shoda okolností s tragickým následkem. Brzy se ale začnou vynořovat skutečnosti, které smrt z eskalátoru staví do zcela jiného světa. Ne, nebyla to náhoda, ale první ze série vražedných útoků. Zdá se, že vyšetřovatelé mají co do činění s nadmíru inteligentním zabijákem, který za svou vražednou zbraň zvolil předměty každodenní potřeby. Je zcela zjevné, že pachatel plní jakousi záhadnou misi. Co chce světu krvavě sdělit? Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než Amélie Sachsová a Lincoln Rhyme odhalí jeho úmysly a identitu?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Steel Kiss , 2016

zdendula31
16.10.2019 4 z 5

Téma zajímavé,ale kdyby byla kniha o 100 stránek kratší vůbec nic by se nestalo...

Hugomil
11.10.2019 5 z 5

Velmi dobře napsané a poutavé. Jeffery Deaver prostě umí.

Jack Bauer
06.10.2019 4 z 5

Je to stále na stejný brdo, jakobych to už četl, velmi čtivé a napínavé, ikdyž tato kniha mě oproti předchozím připadla trochu slabší. Tentokrát mě zaujalo i vyšetřovaní eskalátoru, když nemůžeme najít závadu a vše je v naprostém pořádku tak stejně něco vymyslíme, aby americkým právům bylo učiněno zadost. Podobný závěr knihy, nechci vyzrazovat, už jednou Deawer napsal.

bekule
30.08.2019 5 z 5

Opět skvělý Deaver, tento díl byl jeden z nejlepších. Nebudu se víc rozepisovat protože líp než evismaior v komentáři kousek přede mnou bych to nedovedla.

thezelda
11.08.2019 5 z 5

Jedním slovem - WOW! Vynikajicí! Tahle kniha mi dala to, co velká spousta "detektivek" poslední dobou nedokázala - uvěřitelný, logicky vystavěný příběh , originální zápletku, která by se klidně mohla za týden odehrát, uvěřitelného vraha, jehož motivy dokáže člověk z určitého úhlu pohledu chápat. Zvláště osobnost vraha zde byla "úžasná" - v tom smyslu, že nám je postupně odkrývána jeho minulost a motivace k jeho jednání - což je navíc činěno v ich formě, což dodává na sugestivnosti. Zmíněné doceňuji především proto, že spousta vychvalovaných knih, které jsem poslední dobou četl, totálně selhala ve vykreslení vrahovy osobnosti a jeho motivace - jmenovitě třeba Šelma od Andrew Maynea. O zvraty ve vývoji děje zde není nouze, vše je ovšem logické a uvěřitelné - zvraty zde nepůsobí překombinovaně.
Výstižná je poznámka uživatelky Aleen: "...takhle komplikovaný a přitom promyšlený a propracovaný, logicky vystavěný případ, Vám žádný seveřan prostě nevystaví."
Zkrátka - klobouk dolů před Jefferym, absolutní spokojenost.

kokosek
09.08.2019 4 z 5

Musím ocenit jak autor předvídá, že tzv chytrá domácnost, vlastně až tak chytrá být nemusí. A že se to s ničím nemá přehánět. Jo a ty zvraty ve vývoji postav to asi bude autorova značka (musím se vrátit na začátek série a zjistit to)

BlackBlade
05.08.2019 4 z 5

Souhlasím s řadou komentářů, které zde byly napsány = bylo to střáášně dlouhé, místy fakt zbytečně. Ale zase další dobrý detektivní příběh s originální zápletkou, kde si jen málokdo uvědomuje, tak nebezpečné to může být, když je téměř ve všem nacpaná elektronika a mikropočítače.
Všichni se bojí teroristů se samopaly (nebo náklaďáky), ale podobně šikovný hacker, jako v této knize, může způsobit mnohem větší škody... No nic, jdu preventivně vyhodit pojistky od baráku a do práce pojedu na kole :D

evismaior
29.07.2019 5 z 5

90% - Musím říct, že z knih o Rhymovi a Sachsové je tohle pro mě jeden z nejlepších kousků. Konečně tam není takový ten super geniální vrah, který vidí až za deset rohů, ale celkem normální chlapík. Děj konečně nemá ta obvyklá nabalující se rozuzlení, kdy druhému až třetímu ještě věřím, ale po desátém překlopení už mi příběh připadá překonstruovaný. Tady všechno docela dávalo smysl. Líbilo se mi téma možného zneužití všech těch smart přístrojů, kterými jsme dnes obklopeni. Líbilo se mi, že v knížce byly i další dějové linie a nutně se na konci všechny nemusely spojit nějakým neuvěřitelným způsobem do jedné. I když bylo trochu zarážející, jak dlouho trvalo Amélii, než jí došlo, že její pachatel asi neseděl v kavárně s přímým výhledem na vražedný eskalátor jen tak náhodou. Což zřejmě bylo tak trochu účelové, aby bylo Lincolnovo a její počínání co nejdéle oddělené. Ale i tahle dějová linka (Rhyme vzdávající se pozice konzultanta a Ron Pulaski, který se snaží na vlastní pěst dokázat, že Rhyme v předchozím případě nepochybil), byla osvěžující vsuvkou, stejně jako opět s ničím nesouvisející kauza Améliina bývalého Nicka propuštěného z vězení. A mezi Rhymem a Sachsovou to dokonce i trochu skřípalo a do toho se objevila jistá sympatická vozíčkářka... prostě to autor tentokrát pojal trochu jinak a nebylo to vůbec špatné.

zpevSusannah
24.07.2019 3 z 5

656 stran? Zbytečné...
Případy Lincolna Rhyma mě chytily za srdce od první knihy a obliba této série je stále stejná jako na úplném začátku. Přesto přese všechno však musím podotknout, že Ocelový polibek patří mezi ty méně silné kousky. Zbytečně moc stran a zbytečné omáčky okolo. A přitom takové zajímavé jádro příběhu tu je. Škoda, škoda, škoda...

Kortez
19.07.2019 3 z 5

První díly s Rhymem a Sachsovou se mi líbili, teď už je to jen snůška technických vychytávek. A v těch se pak ztrácí to obyčejné detektivní napětí. Polovina knihy byla naučná technická literatura :-(

helenkan
08.07.2019 4 z 5

Zase napínavé čtení od začátku až do konce. A ten konec vás fakt překvapí.

Joges
07.06.2019 4 z 5

Další kriminální případ Lincolna Rhyma & Amélie Sachsové - tradičně dobře napsaný, povedený a napínavý. Základní příběh se mnohovrstevnatou kriminálkou táhne jako červená nit. Ovšem těch vedlejších linek a odboček je občas až příliš. Kdyby byly jinak a lépe napsané, vůbec by nevadily. Vleklá popisnost některých dějů a věcí ale vážně unavovala. Některé strany i kapitoly jsem s chutí přeskakoval. Nechápu, proč Deaver píše bichle, když by nadchl čtenáře i útlejší knihou. Jinak nemám co dodat, alespoň postavy a nápady má stále skvělé.

Forest66
05.06.2019 4 z 5

Ačkoliv se tentokrát autor při hledání atraktivního tématu pustil do oblasti, které zřejmě nerozumí a vývoj událostí je bohužel tím pádem zcela iracionální, rozhodně je výsledek čtivý a stojí za přečtení (pokud přimhouříme oko nad faktickou stránkou věci)

Fazolecek
31.05.2019 5 z 5

Moc se mi líbila. Dle mého názoru patří k těm lepším ze série. Napínavá až do konce, spousta zvratů a že by nový člen týmu? Dávám pět hvězd =)

mirka71
20.05.2019 5 z 5

Typický Deaver, opět výborný příběh, čtivý, napínavý od začátku do konce. Opět dokonalé a po technické stránce výborně promyšlené vraždy...

Garfinela
18.03.2019 5 z 5

Skvělé jako vždy!!!

edisek83
04.02.2019 3 z 5

Pro mě to byla jedna z nejslabších detektivek od Jefferyho Deavera....

Eidalon
03.01.2019 3 z 5

Dvanáctý případ Lincolna Rhyma a předpokládám, že všichni čtenáři tohoto dílka již nějaký román s touto hlavní postavou kvadruplegika s geniálním mozkem a skvělou dedukcí opřenou a perfektní analýzu důkazů již četli.

Deaver opět sáhl pro své osvědčené hrdiny a napsal další z příběhů, kde se mnoharozměrné postavy míhají v tobogánu zápletek vyúsťující v ucelený závěr.

Na začátku Vám předkládá několik linek zdánlivě nesouvisejících událostí, které se postupně protnout, a když si myslíte, že je již vše zřejmé, provede Deaver svůj klasický veletoč a vše je úplně jinak.

Poměrně rozsáhlé dílko jak stránkově, tak dějově, na druhou stranu se autor již sám tak trochu vykrádá, zdánlivý maniak vraždí zcela netypickými zbraněmi (kdysi to byl elektrický proud – Hořící drát, horká pára atd.), stejně tak Rhymův život má opět namále, čemuž Deaverův hlavní hrdina čelil již mnohokrát. A opět zapracuje nepředvídatelné a čtenář je vyveden z temné uličky zcela logickými kroky.

Na paškál si autor bere i soudní americký systém a opět moloch peněz, který se nezastaví před ničím. Přibyla nová postava Julietty Archerové a další složitý lidský příběh, kniha je i tak trochou do mlýna s upozorněním na již tak naše životy neustále více ovlivňující technologie, na kterých se stáváme závislejšími čím dále více a neustále hlouběji ovlivňující naše chování a způsob života.

Ne nadarmo se tedy v dílech soudobých autorů stále více objevuje myšlenka, že kdo tyto technologie bude umět ovládnout, řídit, bude řídit i životy nás všech. Známá je myšlenka i jiného autora a to neméně pravdivá – kdo zná Vaši minulost, ovládá Vaši budoucnost a skrze umělou inteligenci a závislosti na stávajících „hejblátkách“ bude za chvíli vládnout všemi a vším.

Nakonec poslední aférka s HW firmy Huawei je toho plně důkazem a i když všichni budou tvrdit, že se nic neděje, přátelé děje se . . . otázkou je, jestli tomu ještě umíme zabránit, respektive „zlého pána vrátit do role poslušného sluhy“.

Když ale sleduji, jak se posledních 10–15 let výrazně změnilo myšlení té nejmladší generace právě vlivem a používáním soudobých technologií, mám trochu strach, že již vypuštěný džin se „do láhve je stěží vrátí" . . .

A Bůh nám buď milostiv, za mne dávám knize 3,5 hvězdy, kniha je napsaná dobře, téma zajímavé, i když nic nového, to vše zde již bylo.

Anluck
31.12.2018 5 z 5

Po delší době jsem se vrátila ke svému oblíbenému autorovi. A zase spokojenost. Příběh, zápletka i řešení se mi líbilo. Nechyběl ani moment překvapení, který mě opravdu překvapil :-)

Jančislava
26.12.2018 5 z 5

Mě kamarádce přišel tento díl nic moc, ale já jsem moc spokojená. Nebylo to zbytečně komplikované, ale jasné a přehledné. A jedu dál.