Král básník Václav II.

Král básník Václav II. https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216349/mid_kral-basnik-vaclav-ii-216349.jpg 5 492 65

Přemyslovská epopej série

< 4. díl

Závěrečný díl tetralogie, kterou končí vyprávění o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III.

Romány Literatura česká Historické romány
Vydáno: ekniha ?

Přemyslovská epopej IV , 2013

rlupinek
20.02.2016 5 z 5

Dokončena celá epopej... Pro mě osobně pěkné a velmi zajímavé čtení o historii naší vlasti. Opravdu díky, pane Vondruško!

Jonna
02.02.2016 4 z 5

Nevím čím to bylo, ale tahle kniha tetralogie mi přišla nejslabší. Ale dost možná to bylo tím, že jsem všechny knihy četla v jedné řadě za sebou, a v průběhu asi osmi týdnů, prostě už jsem v půlce téhle knihy měla Přemyslovců plné zuby. Přesto jsem vytrvala a nelituji.
Celá série mne ohromně poučila i pobavila. Ač jinak Vondruškovy knihy, hlavně jeho historické detektivky opravdu nemusím, protože jsou psány velmi jednoduše , obdivuji, že v tetralogii dokázal úplně změnit styl psaní a svůj styl a jazyk významně změnil k lepšímu, klobouk dolů.
Celou epopej jsem přečetla v jednom kuse a až na závěrečné, malé zaškrtnutí ji hodnotím jako velmi zdařilou a čtivou. Doufám, že to bude platit i o Husitské epopeji.

brabofka
31.01.2016 4 z 5

Jak je uvedeno v komentářích níže, tento díl série je co děje slabší. Jsou zde popisovány zdlouhavé bitvy, politická jednání. Není to už tak úžasně vyprávěný příběh rodu Přemyslovců jako na začátku. Možná to je ale také tím, že od prvního dílu uběhlo skoro 100 let. Změnila se doba, poměry, prostě všechno. A jelikož jak většina z nás ví, de facto Václavovou smrtí se uzavírala éra doby Přemyslovců - protože jeho syn neměl vůbec šanci ani čas jakkoli do dějin zasáhnout - snad kromě své smrti.
Velice poučné a pro mě i překvapivé (hodiny dějepisu pamatuji naposledy ze střední, což už pár let je), bylo zjištění, že Habsburkové se o náš královský trůn zajímali a snažili v této době. Že vlastně doba Karla IV. byla je takovou "menší" přestávkou v období kdy buď zasahovali do dění u nás a nebo ho zcela (od r. 1526?) určovali úplně.
Dále také bylo v celé sérii velice zajímavé vysvětlivky různých názvů - ať už to byl název JIndřichohradeckého rybníka Vajgar, název samotných Habsburků apod. A pokud Vás zajímá proč je Vajgar Vajgar, nebo proč Rejčka je Rejčka....stačí si celou sérii přečíst. Určitě se nudit nebudete.
A všem vyučujícím dějepis, bych doporučila přečíst. Aby se pro jejich žáky hodina dějepisu stala opravdu zajímavou a ne jen biflováním dat a míst bitev. Určitě na hodiny dějepisu budou vzpomínat raději. :-)

ritz
04.01.2016 4 z 5

Tento díl už mi přišel moc popisný, hodně politiky, konec rychlý, mohl být rozpracovanější.

Selinute
19.11.2015 3 z 5

Po sedmi nedávno přečtených knihách paní Vaňkové mně tento čtvrtý díl Přemyslovské epopeje přišel hodně slabý. Co je ubráno na kvalitě, je přidáno na kvantitě. Hodně zbytečných stránek, které mě místy nudily, proto nemůžu dát protentokrát lepší hodnocení. Moc ráda si přečtu Hříšné lidi Království českého, které jsou pro mě příjemnou oddechovkou, ale knížky paní Vaňkové to je úplně jiný level.

SteveG
10.06.2015 4 z 5

Škoda,že konec knihy,tak rychle autor odbyl (smrt Václava 2 i 3).Jinak celá série mě hodně dala!

PierRe Vesper
27.05.2015 3 z 5

Pro mě nejslabší kus z Přemyslovské epopeje. Politikaření v druhé polovině knihy mě i místy nudilo.
P. S.: I tak bych chtěl být rytíř.

Henriette
14.04.2015 4 z 5

Poslední díl epopeje mě konečně začal bavit. Ubylo říšské politiky a autor se začal konečně více zabývat králem samotným. Škoda, že tomu tak nebylo od prvního dílu...

gladya
25.02.2015 4 z 5

Přemyslovská epopej se mi líbila ještě víc než Vondruškovy historické detektivky. Ano, je to "jen" beletrie. Ano, Vondruška nepíše LITERATURU s velkým L. Jenže jeho knížky se dobře čtou a Epopej je docela historicky věrná. Tak nějak mohla asi vypadat reálná hra o trůny v době Přemyslovců: spousta intrik, zákulisní hry, dohody porušené skoro v okamžiku, kdy byly uzavřeny. Postavy jsou vykresleny věrohodně. Je jasné, že charaktery, motivace a některé vztahy mezi postavami jsou popsány tak, jak je vidí autor. Tím narážím na kritiku, kterou jsem někde na Vondrušku četla. Kdybych chtěla Přemyslovce studovat, podívala bych se do mnoha odborných textů a pokud možno i od německých, polských rakouských a maďarských autorů. Vondrušku čtu hlavně pro zábavu. Pak bohatě stačí, že v Epopeji nejsou vyslovené historické nesmysly.

Pet007
19.12.2014 3 z 5

Historické romány mám ráda, ale obsáhlost tohoto díla mne málem dostala. Přemyslovci jsou moji oblíbenci, ale mnohem sympatičtější jsou v knihách od Ludmily Vaňkové.

vitek.sk
10.12.2014 5 z 5

Václav II. je jedna z mých nejoblíbenějších postav našich dějin, takže jako první jsem sáhl právě po knize o jeho osobě a udělal jsem dobře. Kniha byla opravdu zajímavá, čtivá a zábavná. Opravdu je mi líto, že Přemyslovci vymřeli. A argumentovat Karlem IV. je nesmysl, kdyby Přemyslovci nevymřeli, tak jak víte, že by se nenarodil někdo koho bychom si dnes vážili stejně nebo nějaký ještě větší král?

Vojslava
12.11.2014 4 z 5

I poslední díl je velmi příjemné čtivo; je to umocněno tím, že se čtenář bezbřeze neztrácí v rodokmenech a dějích (leccos z Václava II. si pamatujeme ještě ze školy nebo odjinud). Jestlipak autor nechá promluvit nějakého dalšího kronikáře o období Lucemburků...?

astroweb
10.09.2014 5 z 5

Velmi pěkné, zajímavé, historicky přitažlivé, čtenářsky vděčné. Co dodat ? Myslím, že už jsem psal, že tyhle historické romány se mi od autora líbí více než historické detektivky. Moc se těším na jeho Husitskou epopej.

inikori
24.08.2014 5 z 5

Konec Přemyslovců. Člověku je líto, že dopadli, jak dopadli, ale kdyby nevymřeli po meči, nikdy jsme neměli Karla IV a kdo ví, jak by to tady vypadalo. Nejsem historik, ani literární vědec, ale mám rád české dějiny a příběhy, které mají co říct a s touto knihou (i celou epopejí) jsem velmi spokojen.

Yorika
23.07.2014 4 z 5

Čeho nedosáhl jeho otec Přemysl mečem a bojem, to získal Václav mírovější cestou diplomacie.Možná trochu podceňovaný panovník, ožívá ve ve Vondruškově románu, coby uvážlivý a moudrý král i když s podivnými vrtochy.Obstojně zakončená přemyslovská sága.

rabor
08.07.2014 4 z 5

Příjemné nahlédnutí do české historie, dobře systematicky zpracované (líbil se mi motiv kronikáře). Jsem za vytvoření takového díla autorovi vděčný a opravdu nechci znít jako hnidopich, ale nemúžu jinak. Vadila mi určitá plochost vyprávění a okatá historická účelovost některých míst v textu. Možná je to z části moje chyba, že jsem těch 2500 stran četl naráz a minimální snaha autora obměnit styl příběhu nebo barvitost popisu zpúsobila, že jsem ztrácel přehled o všech těch dívkách s kulatým obličejem a tom kdo, komu a kdy vyhrnoval suknici :). Z celé série se mi asi nejlépe četl první díl, připadal mi výpravnější a osobnější než ty následující.

Macek58
12.06.2014 5 z 5

Kniha přečtená jedním dechem jako ty předcházející díly - výborné čtení.

vnej
23.04.2014 5 z 5

Opět autor nezklamal,velmi působivé podání přemyslovské doby.

bezprezdivky
18.02.2014 3 z 5

Poslední kniha série drží linii a kvalitu předchozích tří. Snad jen vyhrnování suknic by mohlo být méně (nemyslím scén, ale toho slovního spojení).

Skip
12.02.2014 5 z 5

Poslední díl, v němž zpočátku odstrčený malý Václav II. vyrůstá ve velkého a mocného krále, kterému bohužel bylo vyměřeno málo času na pozemské pouti. Kdo ví, jak by to vypadalo, kdyby mohl ještě víc upevnit moc Přemyslovců. Jeho následník sedmnáctiletý Václav III. byl v Olomouci roku 1306 zavražděn a tím skončila jediná česká královská dynastie. Pak už nám vládli kromě Jiřího z Poděbrad jen cizáci a šlo to s námi z kopce, s výjimkou vlády Karla IV., který byl vlastně napůl Přemyslovec po matce. Vondruška stvořil velmi dobré dílo, které je čtivé a mnohé možná přivede k tomu, aby se dál o Přemyslovce zajímali z jiných pramenů, tak jako se to stalo mně. Škoda jen, že se s tímto posledním dílem zřejmě chvátalo do tisku, takže je tam hodně chyb. Nějaké ty překlepy by se daly odpustit, ale když se dcera uherské královny Alžběty Kumánky jmenovala Alžběta a změnila se na Anežku, aby byla na chvíli zase Alžběta a nakonec skončila opět jako Anežka, tak to nesvědčí o dobře odvedené práci. Nebo milenka Václava II. byla Anežka a v jednu chvíli se změnila na Elišku. A do třetice, prostá dívka Alžběta, jejíž vesnici vydrancovali Kumáni, jimiž byla zajata, se jim dokázala vytrhnout a než aby se nechala znásilňovat, vrhla se do hořícího domu, kde skonala jako Anežka.