Král básník Václav II. ekniha

Závěrečný díl tetralogie, kterou končí vyprávění o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/216349/kral-basnik-vaclav-ii-216349.jpg 4.6348

Přemyslovská epopej 4.

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno (ekniha)

Kniha Král básník Václav II.

Klarinecka

Opět paráda. Přemyslovskou epopej jsem přečetla za měsíc celou v jednom tahu. A je mi líto, že už skončila. Zvažuji po této velmi příjemné čtenářské zkušenosti i zakoupení Husitské epopeje. Jediný háček je v tom, že naše profesorka dějepisu husity milovala a ještě víc milovala je zkoušet a koule lítaly :) Přemyslovci tolik v kurzu nebyli, naštěstí :)

animovanej medv
05.11.2019

I poslední díl si udržel kvalitu těch předchozích. Ačkoli jsem u Přemysla Otakara II. měla trošku pocit, že už je to moc rozvláčné a pořád vlastně to samé dokola, tak mě příběh Václava II. zase začal bavit a já jsem celou knížku přečetla dost rychle.

Hvězdička ubraná za konec. Přijde mi to celé neukončené a chybí mi tam dovyprávění toho, co se stalo s ostatními postavami. Nepotřebuji nějakou dlouhou kapitolu o tom, jak Václav III. přebíral vládu, to ani do této knihy asi nepatří, ale zajímalo by mě, na příklad co se stalo s Rejčkou po Václavově smrti? A tak dále. To je jediné, co bych knize vytkla.

666Jitka
13.09.2019

Celá Přemyslovská epopej je skvěle napsaná a provází nás celou dobou vlády toho rodu - vynikající čtení ...

radkamysli
05.08.2019

Po dlouhých 2 let jsem konečně dočetla celou tetralogii.
Abych to tak nějak shrnula, jsem velmi zklamaná.
Až do poloviny třetího dílu ještě měly díly své kouzlo..ale pak, jako bych se probudila, jsem si začala všímat věcí, které se pořád opakovali.
Všechny královny byli zobrazeny jako "ze stejného těsta", nebo jsem to tak vnímala, což mě velice popudilo.
Dále také vztahy mezi manželi, jak se všichni "milovali, měli se rádi, či dobře se snášeli", nevěřím, že se každá královská dvojice takto chovala...ale co si budem povídat, jde o román...

Pavelpi
09.07.2019

Kniha se mi líbila,popisuje dobře život krále Václava II,který musel jít životem stejně jako jeho předci,i když původně chtěl vládnout úplně jinak.A tak se uzavírá epocha Přemyslovců.Vadí mi jenom závěr se smrtí kronikáře.V Husitské epopeji kronikář na závěr zemřel a zrovna tak u Přemyslovců.Myslím,že to šlo řešit jinak.

zdenaR
02.07.2019

Přemyslovci byla moje oblíbená historická etapa již na základní škole.
Proto jsem se s chutí pustila do Přemyslovské epopeje - přiznám se, že jsem ji poslouchala jako mluvené slovo (vždy před spaním) a bylo to úžasné. Výborný přednes Jana Hyhlíka a všechny čtyři díly v délce více jak105 hodin!
Doporučuji!

Rihatama
28.06.2019

Jaká to doba. Člověku dochází, že národní vlastenectví v době středověku neznamenalo takřka nic. Důležité byly především rodinné, erbovní svazky rytířů, kteří byli ochotni dát se do služeb kohokoli, kdo nabídl víc a zajišťoval jeho rodu lepší, bezprostřední budoucnost. Jakkoli se každý z nich oháněl slovy, že do rukou cizáků "jeho" země nesmí padnout. A tak poslední český král z posledních Přemyslovců Václav II, stejně jako jeho předci, musel neustále intrikovat (už tehdy se tomu říkalo diplomacie), uplácel, bojoval, prohrával a vítězil. Každý z nich přitom byl vlastně úplně jiný, ne však horší. Národy, či spíše rody, byly téměř permanentně ve válce, krom zim. A ženy rodily a rodily. 10 až 20 dětí na jednu ženu. Jak ženy snadno rodily, tak děti rychle umíraly. Přirozený řád zůstával zachován. Tehdy jako dnes. Dnes se umírá málo, ovšem taky se málo rodí. Alespoň v českých zemích.

Vondruška píše poměrně jednoduše, děj má nekomplikovanou strukturu a mnohé výrazy pro určité situace beze změn pravidelně opakuje (přitom čeština je dost bohatý jazyk). Je však příjemným vypravěčem a nepochybně učinil nesmírně mnoho pro zvýšení národního sebevědomí a obecného zájmu o české dějiny. Mého rozhodně. Díky Vondruškovi jsem s Přemyslovci strávila mnohem více času, než bych si kdy pomyslela.

Gustik5
27.05.2019

Příběh mne opět velmi zaujal, opět zde byla perfektně vyobrazena panovníkova osobnost a samozřejmě jeho život. Čtyři hvězdy dávám pro konec, který byl možná dobře zvolený už jenom kvůli počtu teorií, ale pro mne byl mírným zklamáním kvůli tomu, že jsem očekával nějakou domněnku, či vysvětlení ohledně smrti Václava III. Konec tu byl bohužel nevyhnutelný a každý ví jak kniha skončí. Líbí se mi autorův realistický pohled na postavy, které nijak neidealizuje, ale snaží se je vyobrazit nikoliv ve světle pozitivním, nýbrž tak, jací (alespoň dle něj) byli.