Prázdné místo

Prázdné místo https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145208/bmid_prazdne-misto-pRg-145208.jpg 4 1708 406

Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Casual Vacancy , 2012

Simča64
25.02.2019

Čekala jsem a byla jsem velmi zvědavá na první knížku od autorky po sérii Harry Potter. Prázdné místo je velmi zvláštní knížka a i když jsem ji přečetla celou, nemohla bych s klidem napsat, že ji doporučuji. Byla jsem poměrně dost zklamaná. Děj je velmi slabý a nemá žádný spád.

Vera Silent
13.02.2019 5 z 5

Ze zacatku me to popravde nudilo a hlavne matlo. Misto jedne hlavni postavy - nebo dvou maximalne tri - tu je vice jak deset hlavnich postav a autorka se masochisticky snazi vypravet vsechny jejich pribehy najednou. Takze z toho jasne musi byt na zacatku gulas, naproste silenstvi.

Ovsem prekvapive to funguje. Clovek si postavy zapamatuje jako by v Pagfordu zil a zmeny vypravecskych pohledu se snaseji o to lepe, cim vic kniha vtahuje ctenare do sebe. Je to silne kafe, protoze zadna z tech postav neni stastna. Prozivat jeden smutny zivot skrze hlavniho hrdinu se jeste da, ale vic jak deset? Tak jsem na konci brecela jak zelva jaka jsme to shnila a politovani hodna spolecenst. I kdyz jsou tam poschovavane stripky nadeje...

Dominika13
13.02.2019 1 z 5

Já si nemohu pomoct, ale asi nedokážu ocenit styl psaní Rowlingové. Nápad mi připadá průměrný, popisy situací nudné. Častokrát se zamýšlím, jestli je autorka opravdu proslulá svým jedinečným psaním, nebo spíše originální myšlenkou v příbězích o Harrym Potterovi. Mnozí prominou.

Lucy1905
09.02.2019 4 z 5

Čtivá a zajímavá pro svou realističnost. Vykreslení maloměsta a jak se k sobě lidé dokážou chovat. Měla jsem obavy, aby kniha nebyla příliš zdlouhavá, ty se však nenaplnily. Nádhera, co dokáže autorka knih pro "mládež".

Veva
21.01.2019 4 z 5

Čtivé a zajímavé…………smutné.

Vakalik
25.12.2018 5 z 5

Takový román jsem teda od autorky Harryho Pottera nečekala. Ale byl to velice příjemný čas strávený četbou. Na databázi knih nemá Prázdné místo extra dobré hodnocení. Řekla bych,že je to způsobeno očekáváním, ale HP se málo co vyrovná a především jde o jiný žánr.
Mně se kniha moc líbila. Je čtivá, odpočinková. Líbí se mi vykreslení charakteru postav a vztahů na maloměstě. Postupem času děj nabírá obrátky a dramatičnosti.

JAnD
22.12.2018 2 z 5

Nebylo to úplně špatné, ale strašně se to táhlo. Nakonec jsem odložil dočtení na neurčito, maje několik jiných knížek, které bych si rád přečetl.

Lamanai
22.12.2018 4 z 5

U Rowlingové se mi děje taková zvláštní věc. Je pro mne hodně předvídatelná z hlediska hlavní zápletky. Přečetl jsem od ní vše, co napsala pro dospělé, a bohužel mám tento problém i u detektivek. Ale i tak mě baví číst. I když se mi v hlavě jasně vyrýsuje, jak to dopadne. To považuji za nevídané a vlastně tak nějak zvláštně pozitivní. S knihou The Casual Vacancy to bylo ještě bizarnější, protože jsem ji rozečetl na začátku roku, několikrát si od ní dal pauzu a teprve teď jsem ji dočetl. Věděl jsem, že ji dočíst chci. Ale nešlo mi to na jeden zátah. Přičítám to leckdy rozvláčnému psychologickému rozboru postav, které se negativně promítlo hlavně do prvních vhledů do pro mě nudných a otravných figur Howarda, Milese, Maureen a Simona, někdy i Parminderových. Na druhou stranu to k věci očividně patřilo. JKR umí psát. Rozumí lidské povaze a projevuje porozumění svým postavám, a to i těm, u kterých vykreslí hodně záporných rysů. Díky tomu mají postavy více vrstev, motivací a v některých situacích umí jednat překvapivě.

Měňavka
14.11.2018 5 z 5

Na knihu jsem byla moc zvědavá. Autorka si mne samozřejmě získala knihami o Harrym Potterovi, ale následně mne odradila pokusy napsat detektivní romány. Znechuceně jsem je odložila. Doufala jsem, že se to touto četbou napraví a musím uznat, že se to podařilo. Trochu jsem se lekla, když jsem viděla, jak je to tlusté, ale když jsem začala číst, pochopila jsem a nakonec se divila, že to v podstatě bylo vlastně dost krátké. V ději bylo mnoho postav, psychologicky rozebraných a vzájemně propojených, že to nešlo jinak. Trochu mi trvalo než jsem přivykla někdy až příliš syrovému textu s vulgárními výrazy, nicméně, přidalo to na autentičnosti. Nechyběla témata dnešní doby jako jsou drogy, problémy s výchovou dětí, sex, znásilnění, pokus o vraždu, politika, intriky, zakázaná láska, náhlé úmrtí, homosexualita, rodinná tragédie i sebevražda. Spisovatelka to celkem podařeně vložila do této knihy a mne si tím získala zpět. Často používám výraz, že jsem autorovi ten příběh uvěřila – jí se to povedlo.

xxxtopol
11.11.2018 5 z 5

Je vidět, že paní Rowlingová umí prostě psát. Bál jsem se, že po dopsání Harryho už nedokáže zaujmout v jiném žánru. Ale mýlil jsem se. Je dobrá a kniha se čte sama.

sarka9190
08.11.2018 3 z 5

Velice solidní průměr. Tři hvězdy dávám proto, že mám ve své knihovně jiné srdcovky, každopádně Prázdné místo je knížka, kterou vezmu do ruky, když budu chtít něco svižného a nenáročného. Napsané čtivě, postavičky si mezi sebou opravdu nespletete, jsou vylíčeny opravdu bravurně a osobitě a gradace závěru je prostě majstrštyk. Opravdu nechápu hodnocení typu - není to Harry. To si autorka nezaslouží.

bigben
23.09.2018 5 z 5

Nadšená z děje, popisů postav, děj na maloměstě a žabomyší války, za kterými jsou ovšem schovány ne zrovna úplně pohodové osudy lidí. Každý máme svoje tajemství. Knížka přečtena za dva dny, vřele doporučuji.

hroubek
20.09.2018 4 z 5

Od J. K. Rowlingové jsem četl její nejslavnější věc, sedmero příběhů o brýlatém chlapci s jizvou na čele. A popravdě jsem byl dost zvědaví, jak se popere s jiným žánrem, kde se nebude moc opřít o fantasy svět a "pohádkově laděný příběh". Prázdné místo je rozhodně zajímavá kniha. Čte se dobře, a i styl jakým je kniha napsaná mě dost sedl. Líbilo se mi jakým způsobem jsou postavy zapojovány do děje, a že tu není vyloženě hlavní postava. Dalším příjemným bodem bylo to, že příběh jakoby o ničem nebyl, a že sledujeme pár desítek lidí na jednom maloměstě s jejich problémy, přetvářkou, sny, lží a hlavně bolestivou realitou žití. Místy je to hodně nepříjemné a depresivní a Rowlingové se tento pohled velmi povedl. Netlačí zbytečně na pilu, neobhajuje a ani neodsuzuje. Samotné postavy jsou vykreslené velmi dobře, se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, a že těch špatných je více, než se na první pohled zdá. Jsem dost spokojený, jelikož mě to sedlo a bavilo mě to, a ke konci mě to i trochu dojalo. Prázdné místo je zajímavá kniha, která v sobě má mnohem více, než jsem čekal.

sedmispac
18.09.2018 4 z 5

Silná kniha portrétující život v anglickém maloměstě. Bylo mi úzko ještě několik dnů po přečtení. Smrtí začínající příběh splétá dohromady osudy jednotlivých postaviček. Většina z nich je jednoznačně vykreslená, občas trochu stereotypně, ale uvěřitelně. Příběh poukazuje na sobecké chování a jeho následky.
Nesrovnávejte s Harry Pottera a další tvorbu autorky. Tohle už rozhodně není pohádka pro děti.

LeeLoo32
06.09.2018 5 z 5

Tak tohle je jiné kafe oproti Harrymu Potterovi. Jako by to ani nepsala sama autorka. Je to síla. Zacetla jsem se a nedala knihu z ruky, brala jsem ji všude sebou a při každé příležitosti hltala příběh jedním dechem. Za mě výborné.!:)

_kadla_
23.07.2018 4 z 5

Bohužel, první polovinu knihy jsem se zase tak moc nebavila, sice jsem byla zvědavá, co bude dál, ale zároveň mi to přišlo zbytečně natažené. Ale druhá polovina? Pecka!!! Navíc vyprávění z pohledu různých postav to ozvláštnilo, a kupodivu to bylo i přehledné.

Mruskulka
07.07.2018 5 z 5

Přečteno velmi rychle, říkala jsem si, jak se s ní budu trápit dlouho a ono ne. Každou volnou chviličku jsem se k ní vracela a chodila spát na můj vkus pozdě. Ze začátku jsem měla problém orientovat se v postavách, ale každá je tak jiná, že už poté nebyl problém. Konec mě hodně překvapil, ale dodalo to knize šmrnc. Prostě je Rowlingová úžasná spisovatelka

eraserhead
06.07.2018 5 z 5

No tě pic. Kdy mě naposled kniha pohltila natolik, že jsem nechtěl přestat číst a hledal každou volnou chvilku, abych se k ní vrátil? Skvěle napsaná kniha, výborně promyšlené postavy, na nichž se mi líbilo, že nebyly přímočaré a jednotvárné (ve smyslu ne/sympatické) - postava, která mi byla něčím sympatická zároveň dělala něco, co mi sympatické nebylo. Hned s několika postavami jsem se s žil, dokonce je oplakal. Jestli takhle dobře Rowling napsala i Harryho Pottera, je asi nejvyšší čas si ho přečíst. Protože tohle je opravdu výborná kniha.

TheEveOfLilith
15.06.2018 5 z 5

Od knihy jsem měla naprosto nulové očekávání a proto jsem její čtení dlouho odkládala. O to více jsem byla překvapena strhujícím románem, který kniha skrývala.

Laf
10.06.2018 3 z 5

Tuto knihu jsem začala číst ze zvědavosti, jestli bude také tak zajímavá, jako knihy o Harrym. Bohužel jsem byla zklamaná. Objevovalo se tam hrozně moc postav, každou chvíli se mezi nimi přeskakovalo, takže jsem se v tom začala i ztrácet. Knihu jsem dočetla jen proto, abych zjistila, jestli někdy někde bude rozuzlení, možná i pointa toho celého. Ale na knize se mi líbil styl, jakým to bylo napsané - nenudilo to. Děj plynule pokračoval bez zbytečných zdlouhavých odstavců.