Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1611 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

Katy007
23.03.2014 4 z 5

Skvěle napsané, děsivé a černočerné! Povídka Dobré manželství se mi zamlouvala asi nejvíc...

Mako123123
23.03.2014 4 z 5

Veľmi dobré... pochmúrne, jemne realistické, jemne psycho, mne sa to lúbilo (kvalitou) Najdrsnejšie mi pripadali posledné dve. Takže celej knihe dávam: 4/5

Danushka
17.03.2014 5 z 5

"Příběhy v této knize jsou drsné." Ach Steve, a jak! Doslov byl perfektní, i když jsem si říkala, jestli Ti po tom všem přečteném můžu skutečně věřit :-) Příběhy obyčejných lidí v neobyčejných situacích jsou ale rozhodně Tvoje parketa.

1922 *****
Extrémně drsná zpověď vraha. A geniální závěr! Výčitky svědomí vás doženou, ať utíkáte jakkoli daleko...

Velký řidič *****
Nechtěla bych být v Tessině kůži... Vzít zákon do vlastních rukou? Sladká pomsta nebo nepříjemná povinnost? Nechat přetřásat své zážitky v médiích? Perfektně podaný příběh a opět pobavily drobné narážky na řemeslo. Pár logických drobných chyb nijak nerušilo. A těžko říct, jestli všechno opravdu byly chyby, spoustu věcí si člověk v daný moment ani neuvědomí, že? (ale čtenáři naopak napoví)

Prodlužování času ****
Asi nejslabší článek celé knihy. Skvělý námět, úžasné podání, ale, bohužel, ten závěr... Pro mě neuzavřené, nedokončené. A vzhledem ke krátkosti snad i neužité (neprožité) naplno. Přesto se popis jedné události velmi chytil i mezi přáteli :)

Dobré manželství *****
Na konec pořádná třešnička na dortu. Jak moc dobře znáte člověka, se kterým jste strávili vpodstatě celý život? Jak moc dobře znáte sami sebe? Víte, jak byste reagovali v jakékoli situaci..? Může si být někdo opravdu jistý sám sebou? A při čtení jsem si vzpomněla na oblíbeného Dextera :)

Chipsonator
16.03.2014 4 z 5

Moje první povídková kniha od mistra a jsem nadšen (až doputuji s jedním ka-tet z mnoha, tak se rozhodně vrhnu na další povídkové knihy). Všechny příběhy jsou drsné, krvavé a hlavně ukazují lidskou zkaženost a to je ta pravá hrůza.

1922
Chystáte se spáchat vraždu? Radši si prvně přečtěte tuhle povídku, které by slušela i samostatná kniha. Pro mě již je pozdě, slyším jak přicházejí..au, právě mě teď jedna hryže do chodidla, avšak já se nedám, nedopřeji jím vítězství.1922 ukazuje, jak jedno špatné a dosti morbidní rozhodnutí může pohřbít osudy několika lidí. Au! Onehdy jsem četl že se King už ke svým postavám nechová jako zmrd...věřte že chová. Ale ne! Slyším kroky, jdou si pro mě, AU! ale já se nedám, nedám se jim a vám radím, přečtěte si tuhle povídku od mistra, která je plná krve, děsu a opět výborně psychologicky zvládnutých postav, až máte dojem že žijete s nimi na farmě a společně s bandou apačů z rezervace sekáte obilí. Au kurva! A teď mě omluvte, musím se s tím vypořádat dřív než se ke mě dostanou, než budou zase šeptat...85%

Velký řidič
Mrazivé, krvavé a hlavně realistické. Stephen King nám opět servíruje další skvěle vykreslenou ženskou postavu, jenž si prožije svoje a vydá se na válečnou stezku, jejíž motivací je pomsta a to nejen za sebe. 90%

Prodlužování času
Ač převelice krátké, tak též velice úderné. Příběh o závislosti, která zničila a zmrzačila tolik lidských životů, mi způsobila nepříjemné mražení po celém těle a co si budeme povídat, tahle zkažená závist hnízdí ve většině z nás. Jen škoda, náhlého konce, který ve mě zanechal pocit nedokončenosti. 95%

Dobré manželství
Každý máme svá tajemství, a některá jsou velmi temná. Další povídka jako z-...No jó Jerry, počkej, jen to dopíši- jako ze života, opět tu máme skvěle vykreslené postavy a děj ze kte-..JR, ještě chvilku, hned jak skončím, tak si podáme tu nafoukanou čůžu- ze kterého až mrazí. Akorát závěrečná návštěva mi přišla už trochu zbytečná a já bych se bez ní obešel. Tak a teď JR zajdi koupit obálku, ať se pak těm hlupákům můžeme vysmát! 80%

Misan1993
13.03.2014 5 z 5

Perfektní čtveřice místy brutálních, zvrhlých a drastických, avšak do detailu propracovaných povídek. King dokáže navodit takovou atmosféru, při které nás mrazí v zádech a v téhle knize určitě nechyběla. Jinak mně osobně se nejvíc líbila poslední povídka (o Beadiem).. Všechno tu do sebe krásně zapadalo, i když to bylo zavedené do extrému. Jednu věc bych na místě ženy nepřekousl a to žít dny s člověkem, kterej zabíjel, mučil, znásilňoval a pak na kost pokousal své nevinné oběti. Myslím, že by letěl z těch schodů trošku dříve..:)

Jonny
11.03.2014 4 z 5

Místy děsivé, místy temné, občas absurdní až k popukání. King umí psát, tak se není čemu divit.

Retene
01.03.2014 4 z 5

Povídky jsou velmi čtivé. Řekl bych, že některé i velmi realistické.

sipkulka
24.02.2014 5 z 5

Nejsem zrovna zastáncem a vyhledávačem povídek tak tyhle jsem dostala a musím říct že jou moc pěkně napsaný :)

Korzar
07.02.2014 4 z 5

Poviedka 1922 zmenila moje zmýšľanie a pohľad na svet. Už nič nie je také ako predtým.

sheylka
06.02.2014 5 z 5

1922 - Troufám si říct, že na tuhle povídku (stejně asi jako kdysi "Řbitov zviřátek" a "To") nikdy nezapomenu... Kingovsky super syrový a mrazivý příběh jedné šílené rodinky, kde žádný "dobrý" skutek nezůstane po zásluze nepotrestán.

Velký řidič - Jedna z těch TOP povídek od mistra hororu. Člověku i mráz běhá po zádech, když se nad tím zamyslí a uvědomí si, že taková zvěrstva se dějí každý den, každou hodinu, každou minutu... Příběh plný bolesti, ale i nesmírné odvahy a odhlodlání, kde se Tess stane hrdinkou své vlastní detektivky.

Prodlužování času - Tahle povídka mi hodně připomíná nedávno dočtené "Nezbytné věci". Příběh o tom, jak mnozí staví své štěstí na neštěstí druhých a co hůř - svých "nejlepších" přátel. Nemůžu si pomoct, ale ostatní povídky se mi líbily víc, přišlo mi to nedokončené, ani námět mě neoslovil. Ani nevím, co jiného bych k tomu dodala, snad jen, že lidská závist nezná hranic.

Dobré manželství - Povídka přesně o tom, jak i zdánlivě perfektní manželství může ukrývat děsivá tajemství aneb není všechno zlato, co se třpytí... Staví to přede mne řadu otázek. Neznám také někoho takového, aniž bych si to uvědomovala? Jak bych se asi zachovala v téhle situaci? Nebo třeba... Mám se vůbec vdávat? :)

VeronikaEn
25.01.2014 5 z 5

Nejlepší a nejrealističtější povídková Kingovka, kterou jsem četla. V této knize naprosto popřel všechny diskuze o tom, že neumí psát konce u povídek (pro mou duši to byly konce úžasné). Zkrátka a dobře - další z mnoha důkazů jeho všestranné geniality. Vřele doporučuji :)

Dáma s hrnstjm
14.01.2014 4 z 5

Černočerná tma je naprosto výstižný název. Dva příběhy jsou úplně temné samy o sobě, další dva mají v sobě malou špetku světla - dobré úmysly, které ale ze strachu z publicity stejně vedou jen k dalším temným činům. Už od první povídky jsem přemýšlela, kde bere autor sílu k přemýšlení o tak extrémním násilí... cožpak by běžný člověk bez potřebných zkušeností tak detailním způsobem popsal třeba špatně promyšlenou vraždu, se všemi nechutnými důsledky? Z toho důvodu jsem byla hodně ráda za autorův doslov, kde napsal nejen to, kde vzal k povídkám inspiraci, ale i to, že se mu příběhy místy špatně psaly - a říkám si, že je to asi dobře.
Krátké komentáře jsem připojila rovnou k jednotlivým povídám, pokud by to někoho zajímalo. Za nejzdařilejší a nejděsivější považuji "1922."

Mustaffa
10.01.2014 4 z 5

Perfektní první příběh nastaví laťku až příliš vysoko. Vlastně jen díky tomuto příběhu dávám vysoké hodnocení. Ostatní jsou také dobré, ale bohužel jsou lehce ve stínu a nijak nevyčnívají. Každopádně doporučuji, je to perfektní kniha, která se skvěle čte.

LavinaVRovine
22.12.2013 2 z 5

Nevím, já se prostě nudil....

Faustka
03.12.2013 5 z 5

"Věřím, že v každém člověku je ještě někdo jiný…"
… a proto tuto knihu otvírám…

Černočerná tma je temnější, než nejtemnější močál. Co pohltí už nevydá. Zůstane jen nejistota a strach. Jestli přece jen…

Milda58
29.11.2013 5 z 5

Kinga baštím. Přesto ale, kdyby zde byla možnost jemnějšího hodnocení, dal bych 4 a půl hvězdičky a to "díky" třetí povídce. Podle mého neměla takový spád a napětí jako zbývající tři, i když námět dobrý. Všechno ostatní skvělé.

rose
10.11.2013 4 z 5

Čtyři povídky, čtyři příběhy. Tu první (1922) jsem musela číst po kouskách a dělat si pauzy, protože to na mě byla silná káva a dělalo se mi mdlo. Ani nemůžu říct, která se mi líbila nejvíc, všechny byly skvělé. Bála jsem se u všech. Ta první je opravdu koncentrovaná hrůza par excellence. Nedoporučuju číst před spaním.

nikorka
09.11.2013 5 z 5

Výborné poviedky, výborné záverečné slová pána Spisovateľa.

paulhunter
06.11.2013 4 z 5

Oceňuji, že se Stephen King při psaní Černočerné tmy téměř vymanil z nadpřirozené sféry a vsadil tak na psychologický teror, se kterým se čtenáři dokáží více ztotožnit než s oživlými křovinami, kostlivci ve skříni či opičkou s činely. Vedle čtivosti bylo popsání lidského nitra vždy nejsilnější stránkou autora, který dokáže postavám vdechnout velice uvěřitelný život se vším všudy.

I přesto nemám po přečtení této sbírky pocit ničeho výjimečného. Novely mají kolísavou kvalitu a často trpí již obvyklým Kingovým neduhem - přílišnou rozvláčností. Ta se nejvíce projevila hned u ústředního příběhu 1922, který mi také dějovou linkou připomněl Dolores Claibornovou. Musím vyzdvihnout způsob, jakým je hlavní postava vláčena přes krkolomné nástrahy osudu a její vnitřní souboj se svědomím. Bohužel velký rozsah novely rozmělnil dobrý dojem z příběhu, který ve druhé polovině značně ztrácel dech. (4/5)

Ve druhém dílku s názvem Velký řidič představil King ženu, která si je schopna sama poradit v těžkých situacích, při kterých by se jiné naprosto zhroutily. Po přečtení jsem měl dost nevýrazný dojem, proto bych ji zařadil spíše do průměru, který ničím nenadchne, ale ani neurazí. V tomto případě je to dost velká škoda. (3/5)

Prodlužování času je pak nejkratší a zároveň i nejslabší povídkou. Dotýká se lehce nadpřirozena a nemůžu jí odepřít rychlé obracení stránek, takže se ocitnete na konci, ani nebudete vědět jak. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že by povídka čímkoliv vynikala anebo přinášela cokoliv nového. Příběh, který byste spíše čekali v pořadu Věřte nevěřte než u vypsaného a zkušeného autora. (3/5)

Po třech přečtených novelách jsem si říkal, že mě King ničím pozitivně nepřekvapí, ale opak byl pravdou, neboť Dobré manželství je příběhem, který si zaslouží maximální hodnocení. Dokonalý příklad, že si nikdy nemůžete být zcela jistí ani osobou, o které si myslíte, že ji znáte dokonale. Některých věcí by přece vaši milovaní nebyli schopni. Anebo ano? (5/5)

orson
01.10.2013 5 z 5

King je prostě king! A umí skvěle vyprávět. Kniha obsahuje 4 povídky, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech, protože už od jejich začátku tušíte, že se něco pořádně pos... zvrtne a klidný život hlavní postavy skončí, jako když utne sekerou. Trochu mě mistr hororu překvapil, že ne všechny povídky končí špatně :)