Posol

Posol https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79358/bmid_posol-vyR-79358.jpg 4 1454 344

Devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí – sa živí ako taxikár, hoci vzhľadom na vek porušuje austrálske zákony. Voľný čas trávi popíjaním s priateľmi a nekonečným kartovaním. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo, a psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke. Po tom, čo lupičovi prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť. Už len zistiť, kto rozdáva karty v tejto zvláštnej hre – priatelia, príbuzní, či dokonca mŕtvy otec?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

I Am the Messenger , 2002

st.me
08.08.2012 2 z 5

Být autorem, který má ze své prvotiny hned bestseller, ze kterého si všichni (včetně mě) urpdkávají, mi přijde tak trochu jako prokletí.
Proč? Protože i od jeho další knížky se očekává, že to bude taková bomba jako ta první. Což je většinou mnohem těžší udělat než by se mohlo zdát.
Což je podle mě i případ tadyhle Posla. Asi to měl být duchapný román o lidství, lidech jako takových, jejich vlastnostech a chuti a vůli něco na sobě/nich změnit. Na mě to působilo jako jednotlivé příběhy dost nešikovně spojené sladkobolnými řečmi hlavního hrdiny. Děj jsem dokázala poměrně snadno odhanout.
Co se mi líbilo, bylo asi posledních 20 stránek. Ne teda ta úplně poslední, kde to bylo pomalu jak v červené knihovně.
Prostě: nápad to není špatný, ale jeho zpracování dost, opravdu dost výrazně pokulhává za Zlodějkou.
Za mě má 2 a půl hvězdy.

Dandulka
19.07.2012 5 z 5

Moc pěkná knížka! Nejsilnější pro mě byla scéna, jak se Marv setkal poprvé se svou malou dcerkou na hřišti na houpačce......To mi až vhrkly slzy do očí.

Budly
19.05.2012 5 z 5

ďalší geniálny nápad z Zusakovej geniálnej mysle. Začala som to čítať popri tom, ako som sa balila na konci dovolenky. Bolo mi ľúto, že som tú knihu vzala do rúk až v posledný deň, tak som si povedala:
"Nuž čo, aspoň prvé dve strany prečítam, nech som sem nebrala tú knihu zbytočne." Začala som čítať a pohltilo ma to viac, než iná kniha za posledné časy. Zrazu som si všimla, že som na 24 strane a nemám pobalené vôbec nič, ale netrápilo ma to. Ten deň som strávila čítaním tejto úžasnej knihy.

bend-ik
07.08.2011 3 z 5

Ak bola Zlodejka o význame a sile života bez ohľadu na jeho pôvod, Posol poukazuje na význam aj tých najmenších momentov, vďaka ktorým sa život môže stať posolstvom.
Nedá mi však nedodať, že po celý čas čítania knižky bolo cítiť, že Zusak ako autor dospieval so Zlodejkou.