Poslední weekend

Poslední weekend https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25679/bmid_posledni-weekend-Pbo-25679.jpeg 4 383 71

Hercule Poirot série

Detektivní román z venkovského anglického sídla vypráví o vraždě jednoho člena uzavřené víkendové společnosti. Psychologicky dobře propracované postavy tohoto dramatu podceňují příliš zřejmé motivy a složitými konstrukcemi se spíše vzdalují než přibližují vyřešení případu. Proslulý Hercule Poirot nejenže vypátrá vraha, ale svým pochopením pro tajná zákoutí lidské duše dokáže nenápadně dát nový směr životům, poznamenaným touto tragickou událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Josef Lukasík

Hollow , 1946

Turmee
22.03.2022 4 z 5

Skvělá Agatha a úžasný Poirot. To už je pro mě standard. Perfektní příběh s nečekaným rozuzlením, psychologie postav, anglický venkov...

V této knize, mi ale vadil rozvláčný úvod, dlouhé představení jednotlivých postav a zase změť jmen, která nikdy neumím přiřadit ke správným postavám. Vážně bych ocenila nějaký rodokmen nebo přehled na začátku/konci knihy. A slovo "weekend" mě fakt vytáčelo celou dobu. Narazila jsem i na pár dalších nevhodných překladů, které celkový dojem z knihy lehce zkazily.

alibaba72
21.12.2021 5 z 5

Jsem zvědavý, jestli se mně někdy podaří tipnout správně vraha. Opět povedený, zapeklitý případ :-)

Aligator805
18.08.2021 5 z 5

A. Christie a H. Poirot jsou záruka dobrého čtení. Opět skvělá detektivka.

Anette99
10.06.2021 5 z 5

Ať šáhnu po jakékoliv detektivce od A. Christie, vím, že je to záruka kvalitního čtení :)

Starmoon
24.04.2021 5 z 5

Kniha, z ktorej pozvoľna vanie melanchólia a akási (existenciálna?) únava... Zrejme v nejakom takom móde ju písala autorka; a zrejme preto sa pri niektorých postavách napríklad tá únava až neobvykle často zdôrazňuje.

A predsa je to kniha z kategórie tých lepších (rozumej – zaujímavejších) „christioviek" (teda aspoň pre nás, ktorí sme si zvykli na jej vzorec aristokratická rodina + chvíľkové odrezanie od sveta + plejáda rôznych príbuzných či hostí alias potenciálnych vrahov + vražda + Hercule so svojimi sivými bunkami = nečakané rozuzlenie, na ktoré zväčša sami neprídete, čo ako sa snažíte).

Tiama
03.03.2021 4 z 5

Příběh o Poirotovi a přece téměř bez Poirota. I tak nakonec odhalí, jak to všechno vlastně bylo. Jsem spokojená.

Vesper001
09.02.2021 5 z 5

Další domácí vražda v jedné povedené aristokratické rodině. Všichni jsou zvláštní, někteří dost, jiní ještě víc, Poirot je tentokrát hodně v pozadí, ale díky precizně vykresleným postavám to vlastně ani nevadí.

akinomV
08.01.2021 5 z 5

U Agathy je to většinou na 5* a tady opět. Dost jsem to porovnávala i s filmem a musím pochválit i film, protože skvěle vystihl postavy, které Agatha tak skvěle napsala.

Knihomolka134
30.12.2020 3 z 5

Trochu slabsi nez jine detektivky. Pribeh i jednotlive dedukce postav byly velmi zajimave a mnohdy ledove rafinovane, ale rozuzleni a motiv vrazdy mi zde proste chybel. Vrazda ze zarlivosti mi prijde hodne jednoducha a pruhledna, od mistryne zlocinu, kterou A. Christie nepochybne je, bych cekala vic. Chybelo mi napr. tradicni vysvetleni motivu kazdeho clena rodiny "v zaverecnem krouzku" a take to, jak se k vrazde a sebevrazde staveli ostatni z kruhu rodiny. Zaver trochu nedotazeny a neprimerene uspechany.

JFK117
09.12.2020 4 z 5

Klasika, tak jak ji cítím já. Krásný jazyk, zajímavá zápletka, výborný překlad.

ArwenAragorn
25.10.2020 5 z 5

Moje první od autorky, čteno někdy ve 13ti,14ti letech a pak jsem hned přečetla další.

Alinka2
24.03.2020 5 z 5

Jsem zvyklá, že každá detektivka od ACH je výborná. A s takovou myšlenkou jsem se chystala i na tuhle a ani náhodou nezklamala. Na jejích detektivkách se mi líbí hlavně to, že motivy, zápletka a celkově příběhy jsou odlišné, každý další příběh má v sobě něco nového. Ať už jsou to mistrně propracované postavy nebo zápletka. Tohle dílo řadím k jejím nejlepším, doporučuju také i filmové zpracování s Davidem Suchetem. Měl by si ji přečíst povinně každý, kdo má rád ACH. :)))

david5746
28.07.2019 4 z 5

Trochu slabší poirotovka, který se tu ale moc nemotá a v závěru také není klasická exhibice a velké odhalení. Zápletka jako taková je ale klasicky propracovaná do detailu.

czokies
15.02.2019 1 z 5

Boze, tohle byla silena nuda. Vubec jsem tu zapletku nepochopila, protoze nedava zadnej smysl. V pribehu jsou podezreli uplne vsichni a zaroven nikdo, Poirot se placa od niceho k nicemu a zaverecne vysvetleni mi proste nestacilo. S touhle knizkou to Agatha bohuzel nevychytala.

Amanita79
08.02.2019 4 z 5

Příjemná oddychovka, vraha jsem opět neodhalila. Poirot je trochu na vedlejší koleji a jeho "malé šedé buňky" se tu ani jednou neobjeví. Trochu jsem měla problém najít nějakou sympatickou postavu.

Iki1
17.01.2019 4 z 5

Je vcelku zajímavé porovnání moderních detektivek s těmito staršími. "Moderní doba" nezrychlila pouze život. Agatha Christie vychází z dokonalé znalosti prostředí i stylu tehdejšího života a do dnešní doby přenáší i onen neuspěchaný způsob řešení vraždy.

DracoMalfoy
10.01.2019 3 z 5

Musím říct, že jsem se malinko nudila. Vraha jsem sice, jak už je zvykem, neodhalila, ale příběh mi přišel trochu slabší.

85098211
08.12.2018 5 z 5

Zase další vynikající kniha od mé milované autorky :-). Oběť mi nebyla ani trochu sympatická, naopak jsem měla pro vraha dokonce i tak trochu pochopení ;-). Případ se komplikuje a zamotává, podezřelých je hned několik, Hercule Poirot namáhá svoje šedé buňky mozkové, všechny kolem vyslýchá a vyšetřuje - a nakonec s lehkostí sobě vlastní odhalí vraha, kterého bychom (jako obvykle) podezírali nejméně. Takže nezbývá než dát plný počet a knihu doporučit :-).

MonikaHos
28.11.2018

Ač se opravdu stydím, tak toto byla moje první kniha od autorky. A jsem naprosto nadšená! Kniha mě neuvěřitelně vtáhla do děje, autorka to umí skvěle se slovy a bravurně vykreslené charaktery postav jsou už jen taková třešnička na dortu. Jsem ráda, že mě čtenářská výzva KONEČNĚ zavedla k téhle úžasné ženě a už se těším na její další knihy.

Knižní střípky
26.11.2018 5 z 5

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.