Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60971/bmid_posledni-prani-h0W-60971.jpg 5 6538 832

Zaklínač série

Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Povídky: - Cesta, z níž není návratu (Droga, z której się nie wraca) - Hlas rozumu (Głos rozsądku) - Zaklínač (Wiedźmin) - Zrnko pravdy (Ziarno prawdy) - Menší zlo (Mniejsze zło) - Otázka ceny (Kwestia ceny) - Konec světa (Kraniec świata) - Poslední přání (Ostatnie życzenie)... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

kapitan9556
30.03.2022 5 z 5

Výborný start a ani mi nevadilo, že jsou to povídky. Těším se na další knihu a jsem zvědav co mě čeká!

Pouli
27.03.2022 5 z 5

Vyborne napsane. Audiokniha pridava dalsi body navic.

LintuShelly
26.03.2022 5 z 5

Kniha plná povídek. Čtenář se zde nedozví jak běží děj. Kniha je čtivá, sem tam přispěje Geralt svým suchým humorem.

Knihy_nad_zlato
22.03.2022 3 z 5

Čekala jsem víc. Hlavně mi asi nesedělo, že je to první díl série, ale je povídkový. Což znamená, že se nedozvíme nic moc o světě ani o postavách a zápletky jsou jen malé, celkem bezvýznamné, protože se každá musí vejít jen do jedné povídky.
Jakože asi kdyby to byla jen doplňková knížka k sérii, nebo by to bylo na konci série, tak asi proč ne. Ale prostě prvně potřebuju znát svět a postavy, aby se mi líbily tyhle krátké výběry z jejich života.
Takže nemůžu pořádně zhodnotit postavy ani svět, protože tam nic z toho nebylo pořádně popsaný.
Každopádně děj některých povídek mě bavil celkem dost, ale některých celkem dost málo.

jmn7053
13.03.2022 4 z 5

Dobré fantasy, spíše z té "staré" školy; hodně akce, sem tam humor, a po trošce i hlubší zamyšlení.
Kniha se mi nečetla úplně jako po másle, zejména ze začátku, avšak čím více příběh postupoval, tím to bylo snadnější a zajímavější.

Svět je perfektní. Každý má svou roli, i ti, co jakoby nikam nepatří, a vzájemně do sebe narážejí, životy si zhoršují i zlepšují náhodnými i řízenými interakcemi; vše prostě dobře funguje. I když je Geralt ústřední postava, tak tamější svět by se bez něj dál otáčel a fungoval. (Na tomto vzájemném propracování a proplétání staví svou slávu i stejnojmenné hry.)

Zaklínač je v dnešní době znám téměř všem, zejména díky hrám a seriálu, ale podle mě má Geralt více tváří - herní/knižní/seriálový se od sebe trochu liší, ale všichni jsou sympatičtí (ne)hrdinové. Je dobré se seznámit s každým z tohoto tria, každý má co nabídnout a zklamání se ani v jednom případě nekoná.
(Trochu mě sice mrzí jak byl seriál zpracován, ale Henry Cavill je skvělý zaklínač a roli ztvárnil dokonale!)

Kaila146
11.03.2022 3 z 5

Fajn fantasy, ale prostě jsem se nedokázala začíst.

poník654
08.03.2022 4 z 5

Kniha mě napoprvé zmátla. Pak jsem se ale už časem srovnala. Krásně propracované povídky s trochu humoru. Doporučila bych knihu především pro milovníky fantasy. Nevzdávám to a doufám, že další díly budou o trošičku lepší:)

ClaireW
28.02.2022 4 z 5

Prvně jsem viděla seriál, potom jsem hrála hru a jako poslední jsem otevřela knihu. Seriál se podle mě až tak moc neliší, takže mi to vzalo asi trochu požitek z té knihy, protože jsem věděla jak to nejspíš dopadne. I tak je to poutavé čtení a jsem zvědavá na další díly.

helena842
17.02.2022 5 z 5

Perfektní knížka, dlouho jsem čtení odkládala a musím říci, že příběh rozhodně předčil má očekávání. Ihned jsem se pustila do druhého dílu.

MartinPetlach
13.02.2022 5 z 5

Zaklínače jsem již dlouho odkládal a tak jsem rád, že mě nezklamal.
Některé pasáže mi přišli dost úsměvné, ale většina knihy byla spíš hodně akční a násilná, líbilo se mi prolínání současnosti a předchozích zážitků zaklínače, jedna povídka Hlas rozumu je zde jako takové intermezzo mezi jednotlivými příběhy, jinak mezi nimi není žádná návaznost.
Jediná povídka kterou jsem úplně nepochopil byla hned ta první - Cesta z niž není návratu, kde Geralt ani nevystupuje.
"Nejhorší" povídka pak byla konec světa a naopak nejlepší Zrnko pravdy a Otázka ceny.

9/10

Maevie
11.02.2022 4 z 5

Po dlouhé době návrat k téhle skvělé polské fantasy. Sapkowského bájný svět není černobílý ba naopak, těžko se v něm žije lidem, trpaslíkům, elfům a samozřejmě i všem prapodivným monstrům, kteří navzájem bojují o svůj prostor k životu. Křehkou rovnováhu se snaží jakž takž udržet i bělovlasý zaklínač Geralt, speciálně vytvořený mutant přizpůsobený k boji s nestvůrami, který ale sám bojuje se svými lidskými pocity.

Sapkowského svět je plný vymyšlených příšer, zvláště evropským čtenářům bude ale povědomě známý. Inspirace polskou přírodou je nezpochybnitelná, vtisknutí lidských charakterů, potřeb, slabých a silných stránek všem postavám je dokonalá. Geralt jako hlavní postava není bezchybný ani nepřemožitelný a nejinak je tomu u všech postav.

Zmitko.m
10.02.2022 5 z 5

Znám hru i seriál. Přesto bylo super přečíst si Zaklínačova dobrodružství i v tištěné formě.

lenka0383
08.02.2022 4 z 5

Seriál ani hru neznám, takže jsem se do toho pouštěla s čistou myslí. Povídkové knihy nejsou moc pro mě, přijde mi, že než se člověk dostane do děje, povídka končí. Není nějak čas oblíbit si postavy a to jsem měla i tady. Zaklínač mi připadal jako laskavý člověk s hromadou soucitu pro lidi i jiná stvoření, se spoustou hlubokých myšlenek, ale zároveň tak trochu nevyrovnaný a zmatený. V některých povídkách si hrál na hrdinu, který všechno ví a všechno zvládne, jinde jen tak stál opodál a asi čekal, že se stane neštěstí, než zasáhl, a pak si s ním vůbec nevěděl rady. Ani po přečtení netuším, co to jeho zaklínačství vlastně obnáší, co umí a co neumí. Občas se zdálo, že vidí až za roh, občas neviděl ani to, co měl přímo před nosem. K tomu spousta tajností z pera autora, který většinu myšlenek načal a ani nedořekl. Tenhle styl, že někdo něco Zaklínačovi pošeptal, ale čtenáři se to tají, asi aby byl víc napjatý, to není nic pro mě. Já ten svět chci prožívat s postavou a vidět jí do hlavy, ne číst scénář k filmu, kde chybí jakýkoli popis motivací, emocí a tak dále.

TaNya_
05.02.2022

Tak v porovnání s hrou a seriálem to Sapkowski napsal trošku jinak, ale jako zastánce všech předloh a knížek držím při něm. Originální a napínavé povídky s Geraltem jsem přečetla víceméně během chvilky a už se chystám na další.

Zlajda95
03.02.2022 4 z 5

Sáhla jsem po Zaklínači až po shlédnutí obou vydaných sérií na Netflixu.
Rozdíly ve zpracování jednotlivých povídek tu samozřejmě jsou, zatím jsem nenarazila na žádný podstatný - co se týče děje. Co pro mě bylo překvapivé, že postavy v knížce mi přijdou tak nějak... hrubší, více barbarské. Seriál v mnoha ohledech zjemnil děj i postavy a musím říct, že na té obrazovce mám asi Geralta radši :-D Na druhou stranu knižní Marigold se mi velmi pozdává, sice je to ukecaný proutník, ale celkem chytrý.

Knížku jsem částečně četla a částečně poslouchala - audiokniha je bezvadná, co postava, to jiný dabér. Ohromným plusem (alespoň za mě) je, že Geralta čte Jiří Dvořák, tedy stejný dabér jako v seriálu :-)

alabra
28.01.2022 5 z 5

Povídkové knihy moc nemusím, ale tady byl pro mě tento způsob psaní tím pravým ořechovým, úžasný vstup do světa Geralta z Rivie, krásně se to poslouchá, výborná oddechovka s příjemnými hlasy Jiřího Plachého a Jiřího Dvořáka zaujme všechny milovníky fantasy literatury.

YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

O Zaklínači jsem slyšela už od spolužáka na střední škole, ale doopravdy jsem se k němu dostala až přes PS4 hru :D tam mě naprosto chytil a já si musela přečíst knihy, který miluju! Co se seriálu na Netflixu týče: hoooodně pokulhává

FantasyCZech
24.01.2022 5 z 5

Super kniha, líbí se mi že to na sebe moc nenavazuje a jsou to oddělené povídky. A ty slovanské monstra a příšery - Prostě super kniha a doporučuji přečíst každému fanouškovi fantasy.

Anette99
20.01.2022 5 z 5

Pěkný úvod do světa, seznámení se spoustou postav, z nichž některé určitě budou důležité i v dalších dílech. Kratší povídky, které spojuje jedna rozdělená na sedm částí. Tento díl jsem si půjčila v knihovně (na doporučení), a knížka se mi líbila tak, že jsem objednala komplet sérii. :)

Palorizek85
13.01.2022 5 z 5

Kniha je super, co dodat, fantasy jak má být. Oproti současnému seriálu je Geralt o něco více člověkem, což mu neubírá na kouzle. Více se to podobá polské verzi Zaklínače (a žel také mnohem lepší).