Poslední dopis od tvé lásky

Poslední dopis od tvé lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371394/bmid_posledni-dopis-od-tve-lasky-3cZ-371394.png 4 2842 688

Mimořádně silný příběh vášně, nevěry a ztráty z pera respektované britské autorky Jojo Moyesové, který získal v roce 2011 prestižní ocenění The Romantic Novel of the Year Award. Novinářka Elllie při pátrání v archivu narazí na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela. Elllie příběh, skrývající se za dopisem, okamžitě zaujme – i ona sama má poměr se ženatým mužem. Rok 1960. Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje – na manžela, na své kamarády, ani na to, jaká byla ona sama. Když se však vrátí z nemocnice domů a najde tajný dopis, pomalu se začíná rozpomínat na milence, kvůli kterému byla kdysi ochotná riskovat úplně všechno.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Letter from Your Lover , 2008

Danago
01.12.2015 5 z 5

Mohu jen doporučit , ještě lepší knížka než je kniha: Než sem tě poznala. Určitě si koupím další knížky od této autorky.

aneta9149
28.11.2015

Nádhera. Neskutečně dobře napsané, krásný příběh a teprve až na posledních 30 stranách knihy je vám jasný konec, což je u dnešních románů velká výjimka.

SelenaDemi428
23.11.2015 4 z 5

Doopravdy krásná knížka, sice měla předvídatelný konec, ale moc mě ji bavilo číst a vžít se do starostí Jennifer. Ženy v té době to měly opravdu těžké. Jediné, co musím vytknout, bylo to, že jsem se chvílemi neorientovala, v jaké dějové linii se zrovna nacházím, jinak všemi deseti knihu doporučuji :).

hanča34
23.11.2015 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha tak nechytla jako tahle. Autorce se podařilo udržet napětí i city v určitých mezích a nesklouzla do přílišné sentimentality. Moc jsem si to užila a zkusím nějakou další její knihu.

ZÓNA
21.11.2015 4 z 5

Velice dobře napsané. Jen místy poměrně rozvláčné, především se jedná o období, kdy Jennifer tápe ve své paměti. Postavy románu jsou vykresleny dokonale, takže sympatie můžete cítit i k lidem, kteří nejsou až tak úplně kladnými hrdiny. Měl bych jen jednu malou výtku, kvůli které nedávám pět hvězdiček. Objevení ztraceného milence je naprosto famózní. To je bez debat a autorka si za tento nápad zaslouží obdiv. Nicméně, nit románu se nakonec vleče v obvyklém duchu a závěr vyznívá až melancholicky. Ale to zřejmě je pohled muže, ženám, kterým je tento román určen především, může vyznívat závěr románu úplně jinak.
Nevím, jak na ženy působili v příběhu muži, ale na muže musela působit Jennifer jako afrodiziakum. Fantastická žena!!

limetka2008
12.11.2015 4 z 5

No nejprve jsem se lekla, že to bude přesladká romantika, ale do půlky moje ostražitost polevila a pak mne děj naprosto vtáhl a přestože jsem happyend očekávala, knížka mne rozhodně nezklamala. Takže se mnou může paní Moyes rozhodně počítat i příště!

holatko77
04.11.2015 4 z 5

Velmi hezká kniha, pobrečela jsem si. Pointu zápletky jsem tedy příliš často objevila moc brzy, tak jsem se chvilkami malinko nudila, ale celkový dojem - moc hezké počtení!

Modrásek16
01.11.2015 5 z 5

Teda to byla krásná kniha.

red_marionette
26.10.2015 5 z 5

Nádherný příběh :)

Jane100
25.10.2015 4 z 5

Knihy Jojo Moyes se mi začíná líbit.
Moc pěkný příběh. Těším na další její knihy.

nejpet
21.10.2015 5 z 5

Ne že bych na této knize nenašla drobnosti, které se mi moc nelíbily (např. místy nepříliš přehledné střídání dějových linií), ale prostě mi v těchto šedivých, podzimních dnech přesně sedla, potěšila mě, bavila mě od začátku do konce.

Arella
19.10.2015 4 z 5

Pěkné, pěkné, pěkné. Takové pohlazeníčko v chmurných podzimních dnech. Nemohla jsem se odtrhnout a náramně jsem si odpočinula. Díky JoJo!

Anna 13
16.10.2015 5 z 5

Jako první knihu od Jojo jsem četla Stříbrnou zátoku z které jsem byla dočista uhranutá. Byla to jedna z nejlepších knih v mém životě a hned nato přijde další. Úplně jiná, ale od stejné autorky! :) Nikdy mne ona a její fantazie nepřestanou udivovat... Nemůžu se dočkat na knížku Než jsem tě poznala, kterou všichni vyzdvihují do oblak jako její nejlepší knihu.
Zamilovala jsem si hlavní hrdiny, dopisy plné lásky,zvraty a napětí a byla jsem ráda, že se v příběhu objevila i redakce populárních novin. Vždy mne baví číst knihy z redakcí časopisů a novin.
Prostě tuto knihu nejde ohodnotit jinak než pěti hvězdičkami a opravdu nechápu lidi, které tento příběh neoslovil. Máte srdce?

Autorku a její knihy budu dál doporučovat a doufám, že se objeví i v mé poličce, kam patří knihy, které si to opravdu zaslouží...

PS: Přečtěte si knihu už jen díky pravdivým dopisům, mailům a esemeskám, které jsou mezi jednotlivými kapitolami.

Maguša
07.10.2015 5 z 5

Líbí se mi ta všestrannost Moyesové! Nemůžu si pomoct, a to jsem četla pouze dvě její knihy. Je to až neuvěřitelné... Chci říct, dnešní autoři se pořád jaksi drží své jistoty... moc neriskují. A abych byla správný šťoural, musím si rýpnout a zmínit Johna Greena. Ačkoli jeho prvním románem nebyla kniha Hvězdy nám nepřály, získal si s ní tolik fanoušků, že se zdá, že jakákoli jeho kniha je hodnocena úžasně, protože "Jonh Green je přece autorem Hvězd a to je báječná kniha"! Po přečtení Než jsem tě poznala od Moyesové jsem byla v rozpacích a měla jsem stále chuť tyto dva autory srovnávat... už jen proto, že jejich (mezi čtenáři) nejoblíbenější love story si zahrávají se smrtí a to je zkrátka vždycky oříšek. Ale teď mám konečně jasno a můj verdikt zní: Moyesová je daleko rozsáhlejší a její knihy (ano, jsem si jistá tímto tvrzením po přečtení pouhých dvou knih) jsou neuvěřitelně nestejné a to je v dnešní době velký um. Mnou přečtené knihy Greena (Aljaška, Hvězdy a Papírovky) měla v sobě jakousi nálepku, která se přenášela z jedné knihy do druhé. Nějaký společný znak, který jasně prokazoval, že autorem všech těch knih je právě Green. Nepochybuju nad jeho spisovatelským umem, jeho knihy se mi líbí, ale připadá mi, že jeho styl psaní je až tak Greenovský, že nás čtenáře nemá čím překvapit, kromě pokaždé jiného příběhu, který je ale vždy v něčem stejný. Zkrátka a dobře, kdybyste četli knihu Greena, aniž byste věděli, že je to jeho dílo, nakonec byste vždy poznali, že jde o něj. Já tedy u Moyesové takový pocit nemám. Poslední dopis je tak jiný! Nenašla jsem žádný společný znak s Než jsem tě poznala a to se mi strašně líbí! Jde vidět, že autorka ráda zkouší nové věci a ráda riskuje, nedrží se svého zaběhlého stylu psaní a příběhy se dokonale liší. Před Moyesovou tedy smekám a vyzdvihuju ji až do oblak. Čtení této knihy bylo někdy obtížné, protože jak už bylo v některých komentářích řečeno, někdy nebylo jasné, kdo kterou větu řekl. Souvislosti se někdy hledaly těžce, ale ne až tak, že by to čtenáře otravovalo. Naopak, donutilo ho to přemýšlet. Jinak asi pořád hledám slova. Tentokrát jsem u knihy nepotřebovala kapesníky a to není žádné mínus. Obdivuju dějové linie a to, že i když je kniha především o lásce, není JEN o lásce. Přeskakování mezi minulostí a současností, změna společenských poměrů, tradic, problémy dřívější doby, zasvěcení do novinářské práce. Kladně a s vděčností hodnotím už jen to, že mi byl bez okolků předložen náhled do života anglického "báječného" manželství šedesátých let. Příběh je plný emocí, ale není vůbec přeslazený, působí velmi realisticky, což by mohli ocenit čtenáři, kteří k romantice nechtějí ani přičichnout.
Nezbývá mi nic jiného než vypustit do tohoto vzdušného internetového prostoru vzkaz, uzavírající můj vyčerpávající komentář:
Milá Jojo,
děkuju Vám za Váš pisatelský talent a prosím Vás, nepřestaňte mě příjemně překvapovat. A děkuju Vám za Vaše jméno, protože kdykoliv někomu řeknu, že čtu knížku od nějaké Jojo, začne se smát (zvláště když to nevyslovím jako Džoudžou :D). Už předem Vám děkuju za to, že jste napsala pokračování k Než jsem tě poznala, ale jak je zvykem, Vaše knihy u nás vychází s nepochopitelným časovým zpožděním, a tak kdoví, kdy se dočkáme.
M.

veronika5179
03.10.2015 5 z 5

Ach, nečekala jsem, že by to mohlo být tak krásné. Dojala jsem se.

kika 13
28.09.2015 5 z 5

Knížka byla úžasná,napínavý děj a velká chuť být v tomto příběhu divákem,který zná osobně paní Jennifer děkuju za krásné pocity při čtení.

cérka
22.09.2015 3 z 5

Na úvod, moje druhá kniha od této autorky, po knize Než jsem tě poznala vcelku zklamání.
Děj knihy prolínají dva příběhy, které se sice na konci spojí, ale mě strašně rušily. Ač jsem strašně chtěla, nemohla a nemohla jsem se začíst. A ten nádherně bolavý pocit, který jsem měla po první knize se nedostavil...Nakonec přečteno...

anais
16.09.2015 3 z 5

kniha by byla skvělá, kdyby v ní rušivě nepůsobily dva prolínající se příběhy

VeronikaNK
14.09.2015 5 z 5

Naprosto famózní kniha! Musím říct, že mě dlouho žádná kniha neoslovila tolik, jako je právě tato! Za mě to je jedinečná kniha, která mi leží v paměti dlouho.... kolikrát si na ní opravdu vzpomenu :)

Setkala jsem se s pár lidmi, kteří mi řekli, že tato kniha je neoslovila... podle mě je to tím, že to hned ze začátku vzdali. Musí nejdříve pochopit, že se tam prolínají dvě doby a dvě hlavní hrdinky :)

Tuto knihu absolutně DOPORUČUJI :)

misbyxo
12.09.2015 4 z 5

Moje třetí knížka od Jojo Moyes, a ani tentokrát nezklamala. Ze začátku mi chybělo cosi, co by mě přesvědčilo abych knížku neodložila a trvalo mi déle, než u ostatních knížek od Jojo, než se začtu. Trvalo mi než jsem si zvykla na změny pasáží, na jména a vlastně dopisy. Po polovině (?) se to ale výrazně zlepšilo, a jelo to z kopce. Příběh je krásný, láska dvou i když jim to dříve nevyšlo. Anthonyho a jeho dopisy si nemůžete nezamilovat. Z pohledu psaní mi to přišlo nejslabší ale děj byl krásný tak za mě 4*