Pokání

Pokání https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38391/bmid_pokani-zH5-38391.jpg 4 1231 238

To, co se odehrálo jednoho letního dne poloviny třicátých let ve venkovském domě jedné středostavovské rodiny, nás v mistrovské psychologické drobnokresbě vtáhne do vztahů a atmosféry, v níž tušíme, že se stane něco, co zcela rozvrátí dosavadní řád a poklid. Tragédie nastává jako důsledek omylu třináctileté hrdinky, která si chování lidí okolo sebe špatně vyložila a v touze po pozornosti a uznání ze strany dospělých obviňuje nevinného. Po této ouvertuře se příběhy jednotlivých postav rozvíjejí až v průběhu 2. světové války. Nyní již dospělé hrdince dochází, jak se mýlila a snaží se napravit, co způsobila. Postupem času se rozvine a uplatní její literární talent, a tak se jejím osobním pokáním na závěr života stává příběh, jímž oživuje to, co jejím přičiněním nemohlo nastat ve skutečnosti. Stylisticky bravurní dílo se skvěle propracovanou strukturou, přesvědčivou psychologií postav a velmi silným příběhem je také zamyšlením nad rolí spisovatele a nad vztahem literatury a skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Atonement , 2001

PavlínaAlžběta
03.12.2017 5 z 5

Před knihou jsem prvně zhlédla film, který mě do slova nalákal na koupi knihy a nelituji. Čtení krásné, které vás od počátku vtáhne do děje, prožíváte vše s hrdiny, vnímáte prostředí jako zúčastnění celého románu. Kniha se čte opravdu jedním dechem a spisovatel si dal záležet na všem.. napětí, popis několika časových linií, a ten styl psaní...pro mě skvost! Doporučuji

Malíček
25.11.2017 3 z 5

Naprostá bomba! Kniha se mi opravdu líbila, situace byly dobře popsány, takže si člověk snadno představí, co a jak se děje. Jen v jeden moment jsem se v knize maličko zamotala.
Hlavní postavy byly dobře vykreslené a knihu jsem zhltla během pár dní, i když jsem ji četla hlavně kvůli povinné četbě k maturitě. Poté jsem viděla ještě filmové zpracování a vše mi do sebe zapadlo ještě víc. Za tuhle knížku palec nahoru.

dia.riedl
23.11.2017 3 z 5

Popudem k přečtení byl film, který miluju. Dostala jsem se do poloviny knihy, je to hodně těžké čtení, věty jsou dlouhé a krkolomné, autor má hodně jedinečný styl psaní, ale pro mě to je bohužel příliš náročné. Přesto je to ale nádherný příběh, tak alespoň film stojí za zhlédnutí!

swon
11.11.2017 5 z 5

Mne osobne velmi pomohlo, ze jsem film videla driv, nez se mi do rukou dostala kniha. Nektere pasaze jsou zdlouhave, souveti rozvlekla a tok slov narocny. Presto povazuji za ctenarsky zazitek tohoto roku. To, jak autor pracuje s pocitem viny, odplaty a snahou vsechno odcinit, vam nedovoli prestat cist.

dalia1769
21.10.2017 5 z 5

V rámci autorových knih mi tato přišla trochu netradiční. První část svým stylem velmi připomínala Virginii Woolfovou, následující líčení válečných událostí představuje výrazný kontrast. Závěr staví události opět do nového světla. Výborný čtenářský zážitek. Bryonina vina mi ovšem osobně nepřipadala tak zásadní, jednak skutečným viníkem byl Marshall, jednak Bryony byla ještě dítě a i samotný Robbie se do potíží dostal primárně svou hloupostí (záměna dopisů se může snadno stát, ale proč vůbec onen "skandální" psal?). I když samozřejmě tato hloupost vedla k neúměrně závažným následkům. Bryony mi bylo i celkem líto.

Alíša236
11.10.2017 5 z 5

Brilantní kniha, můj druhý McEwan a stejně skvělý jako první. Naprosto skvělé věty, jazyk, myšlenky, propracovaná psychologie. Za knihou je vidět obrovská autorova práce, ale tím nechci říct, že se čte kniha těžkopádně, naopak.
Mimochodem, viděla jsem i film a četla jsem tady, že je skvělý a věrně zobrazující knihu - ano skvělý je a režisér zfilmoval to co z knihy zfilmovat šlo, ale ta kniha jako taková je nezfilmovatelná, to prostě nejde. Všechny ty myšlenkové pochody, úvahy atd. Tahle kniha se prostě musí přečíst, protože nejde jen o příběh, ale o to jak je sepsán!

Navaya
18.09.2017 5 z 5

Již nějakou dobu u sebe pozoruji, že mě beletrie nevtáhne tak snadno, jako dřív; a je pro mě obtížnější děj autorovi uvěřit. Ian McEwan mě ale pro mé ohromné potěšení přesvědčil, že když padne do rukou správná kniha, stále mám schopnost prosedět u knihy celý den. Pokání je nádherný a mistrně vyprávěný příběh, sestávající z několika prolínajících se časových linií, který mi hned po několika prvních stranách učaroval. Vytříbenost jazyka, podrobná (ale zároveň záživná) popisnost všech postav, dění, prostředí... a především neustále gradující napětí, budící čtenářovu zvědavost; to všechno vytváří lehkou uvěřitelnost díla. Opravdu netuším, jakou spisovatelskou magii McEwan ovládá, ale i postava vystupující v knize na pouhých pár stranách pro mě byla tak skutečná; a její bol byl mým bolem. Jsem nesmírně ráda, že se mi kniha dostala do ruky a nemůžu se dočkat, až probádám další kout autorovy tvorby.

"Jak může spisovatelka dosáhnout pokání, když má absolutní moc rozhodnout, jak co dopadne? Je rovněž Bohem? Neexistuje nikdo, žádná vyšší bytost, na niž by se mohla obrátit, která by ji mohla přijmout zpět, nebo která by jí mohla odpustit. Mimo ni neexistuje nic. Ve své představivosti stanovila hranice a podmínky. Žádné vykoupení pro Boha nebo spisovatele, dokonce ani když jsou ateisté. Vždycky to byl nesplnitelný úkol, a přesně v tom to vězelo. Pokusit se o to, víc se nedalo."

Lieska
06.08.2017 5 z 5

Vynikajúci počin. Jediné, čo ma mrzí je, že som nemala možnosť si túto knihu prečítať súvisle... Vyzdvijujem najmä rozprávača a perfektný jazykový štýl. Niektoré pasáže som si s pôžitkom čítala viac krát.

Aríka
19.07.2017 3 z 5

Tato kniha je o svědomí, o svědomí hlavní pubertální hrdinky, která si ke svým cílům dopomůže vším, čím může bezohledu na následky. Kniha je obrazem uplynulého století a jsou v něm nastíněny otázky, na které není jednotná odpověď. Jednoznačný není ani závěr knihy, stejně tak není černý či bílí život kohokoliv z nás. Příběh pokání, který se na první pohled vztahuje pouze k hlavní hrdince se dotkne každého čtenáře.

katerina.l.
20.06.2017 3 z 5

Nádherný a smutný příběh o tom, co všechno může znamenat špatné porozumění a jaké může mít nedozírné následky. Styl psaní.. No, já bych popis zredukovala na polovinu - několikrát jsem se vracela zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu. To mi docela kazilo celkový dojem.

Hanka_Bohmova
08.05.2017 5 z 5

Také si "dosníváte" sny? Ty tíživé, jimž je nutno dodat smysluplné zakončení, aby člověk vůbec dokázal vylézt z postele a začít nový den? Také rekonstruujete své vnímání minulých bolestí, ničících vaši současnost? Ale co neštěstí, které jsme způsobili druhým - lze mu dát smysl? Nebo zbývá jen svévole, sebeklam namísto vykoupení? A do jaké míry jsme schopni poznat svou skutečnou zodpovědnost a změřit vinu?

Konečně jeden McEwan, u něhož si při hodnocení nemusím příliš lámat hlavu a zvažovat pro a proti. Současně snad jediný případ, kdy jsem ještě před knihou viděla film. Nechala jsem si dlouhých devět let na "zapomenutí", marně, scény i pocity z nich zůstaly v mých myšlenkách zřetelné, jako čerstvé. Kupodivu to při čtení nijak nerušilo, optika knihy je maličko posunutá. Úchvatně vyprávěný příběh o příběhu.

Anilka13
08.05.2017 3 z 5

Po jazykové a stylistické stránce je kniha skvěle napsaná. Děj pokulhává. Jedná se o velmi silný příběh, v knize však převažuje plno zbytečných situací, kterým se věnuje příliš velká pozornost, příliš dlouhé popisy, kvůli čemu pak skutečný příběh stojí jako by někde v pozadí.

alsae
18.04.2017 5 z 5

Krásná knížka, na kterou musím myslet ještě dlouho po tom co jsem ji přečetla. Ze začátku možná trvá trošku déle zvyknout si na styl, kterým je napsaná, ale příběh je perfektní. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla, rozhodně to stojí za to.

Eorin
04.04.2017 5 z 5

Další z řady bravurně zpracovaných dramat válečné doby. Knihu jsem od první stránky doslova hltala a nebyla schopna ji odložit. Osudovost činů, domněnek, slov.. to všechno do mě vyrylo velmi hlubokou stopu a mohu říci, že dodnes (poprvé jsem knihu vzala do rukou na střední škole) si živě vybavuji jednotlivé "nespravedlnosti" a nedorozumění a jak jsem na to všechno reagovala a dlouho po přečtení nad tím vším uvažovala. Osobně knihu dávám na poličku ke Zlodějce knih a Světlům, která nevidíme - tedy ke knihám, které mohu všem vřele doporučit a které měly hluboký dopad na utváření nejen mé osobnosti a názorů.
BTW, filmové zpracování se velmi zdařilo a nečtenářům může poskytnout velmi dobře zachycenou napjatě-tíživou atmosféru celého příběhu.

Aingeal
17.03.2017 5 z 5

K přečtení knihy mě přimělo skvělé filmové zpracování příběhu, tak jsem byla zvědavá, jestli kniha naplní moje očekávání. A podařilo se to na jedničku! McEwanův styl psaní (stejné situace z úhlu pohledu různých postav, originální popisy prostředí...) mi opravdu sedl. Knihu jsem přečetla během týdne a bylo moc těžké se od ní odtrhnout, hlavně v první části, která byla nejvíc napínavá, postavená na pozvolné gradaci událostí. Potom už byl příběh takový hořký, ale i tak se četl dobře až do silného konce...

Odehnalka
09.03.2017 3 z 5

Ani mě se kniha nečetla zrovna nejlépe. Někdy se mi to zdálo zdlouhavé a písmo v knize mi taky moc nepomohlo.
Nejdříve jsem viděla film, až pak jsem vzala do ruky knihu. Musím říci, že v tomto případě je film velmi povedený, knihy se velmi držely a možná by někomu stačil pouze film.

SelenaDemi428
18.02.2017 4 z 5

Zprvu mě kniha moc nebavila, byly tam příliš popisné části a těch já moc fanoušek nejsem. Ale poté se mi dokonce i tyto části začaly zamlouvat, což bylo doopravdy neobvyklé. Líbilo se mi, jak se nad příběhem musel i čtenář zamýšlet a ne jenom pasivně přijímat, co se děje. Ocenila jsem i tu samou situaci napsanou třeba z pohledu někoho jiného. Co musím ale říct je, že poslední dvě stránky mě překvapily a změnily mi pohled na celý příběh. Jsem ráda, že jsem na tuto knížku narazila.

Finn69
13.02.2017 5 z 5

Moje první seznámení s Ianem McEwanem a musím říct že, jsem si to užil. Asi nevidím žádné slabé stránky; ani ve stylu psaní, ani v příběhu.
O čem to je? Docela hezky je to popsáno v anotaci, tak jen stručně:
Třináctiletá Briony, která žije hlavně svou představou o spisovatelské kariéře a svými fantaziemi, vtáhne do svého vidění světa celé své okolí a jen tak mimochodem u toho zničí celou rodinu. Jen pomalu si sama přiznává, co vlastně způsobila, a přestože se celý život pokouší získat odpuštění těch, kterým nenapravitelně zkazila život, zůstává otázkou, jestli je vůbec možné něco napravit...
Asi se podívám i na film, který má docela dobré recenze.

28614
11.02.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četla! Také jsem nejdřív viděla film a trochu jsem se bála, jestli mě kniha nezklame ale překonala má očekávání. I úvahové a popisné pasáže se mi dobře četly a bylo mi až do pláče když Robbie myslel na to, jak se musí vrátit, celou tu cestu, k malému chlapci, uctít jeho památku...

Cashmere.Cat
08.02.2017 3 z 5

Kniha se poměrně špatně četla,příběh byl sice vymyšlen dobře ale.....pro mě hodně zbytečných pasáží,vysvětlování,atd...konec překvapil ale radši se kouknu na film než abych to znovu četla