Pokání

Pokání https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38391/bmid_pokani-zH5-38391.jpg 4 1231 238

To, co se odehrálo jednoho letního dne poloviny třicátých let ve venkovském domě jedné středostavovské rodiny, nás v mistrovské psychologické drobnokresbě vtáhne do vztahů a atmosféry, v níž tušíme, že se stane něco, co zcela rozvrátí dosavadní řád a poklid. Tragédie nastává jako důsledek omylu třináctileté hrdinky, která si chování lidí okolo sebe špatně vyložila a v touze po pozornosti a uznání ze strany dospělých obviňuje nevinného. Po této ouvertuře se příběhy jednotlivých postav rozvíjejí až v průběhu 2. světové války. Nyní již dospělé hrdince dochází, jak se mýlila a snaží se napravit, co způsobila. Postupem času se rozvine a uplatní její literární talent, a tak se jejím osobním pokáním na závěr života stává příběh, jímž oživuje to, co jejím přičiněním nemohlo nastat ve skutečnosti. Stylisticky bravurní dílo se skvěle propracovanou strukturou, přesvědčivou psychologií postav a velmi silným příběhem je také zamyšlením nad rolí spisovatele a nad vztahem literatury a skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Atonement , 2001

zipporah
06.04.2012 4 z 5

čítala som pred rokmi, najprv som videla film, aj filmové aj knižné spracovanie poskytuje zážitok... jedna z naj súčasnejších kníh, čo som čítala a dej je originálny, rozprávačský štýl dobrý, nič nechýba tejto knihe, iba viac a viac čitateľov, lebo si to zaslúži o to viac, že je písaná "dnes"
a osobne tento príbeh som videla viac než 5krát, spĺňa všetky moje predstavy, najmä pojem tragédie

kajanovakova
16.02.2012 5 z 5

Číst Pokání je vážně zážitek! ...a to v dobrém slova smyslu.

Lum
01.01.2012 4 z 5

Dle komentářů k této knížce se přikláním k názoru, že Pokání je kniha čistě pro ženy. Prokousávám se jí už cca 6 měsíců (při četbě jiných knih) a jsem na straně 110. Bohužel vždy po 3 stranách mě přepadá spánek. Jako uspávací prostředek ano, ale jinak docela náročný oříšek.

Simka
04.09.2011 5 z 5

Kouzelné, jak kniha tak i film. Už jsem jí četla aspon 3x a přesto se pokaždé čte jinak. Prostě úžasné :)

bookcase
26.08.2011 5 z 5

Kniha, která mě dostala do kolen. I když jsem dříve viděla film než četla, nevadilo to.

paulhunter
12.08.2011 5 z 5

Stejně jako na papír založený v psacím stroji malé Briony, jsou i v románu Pokání za sebou kladena jednotlivá písmena. Obyčejná písmena shlukující se do slov a do vět, jejichž významy jsou interpretovány a oživovány samotnými čtenáři. McEwan, mistr psaného slova, zde vzdává hold literárnímu řemeslu - ať už jde o odkazy na díla spisovatelských velikánů, literární postupy, styly, nebo přesvědčivě podaný trpký příběh obyčejných lidí, který zcela přesahuje hranice stránek. Dá se tedy s jistotou říci, že je méně skutečný než ten náš?
Fantazie je mocným nástrojem, zvlášť u dětí, posedlých touhou po spořádaném světě. Život ale není hrou, jejíž následky by se daly vrátit zpět, na což doplácí Briony, která si ze svého dětského pohledu nevinným jednáním nakonec nese vinu až do konce života. To, co se zpočátku jeví jako správná věc, narůstá věkem do bolestného prozření o vlastním pochybení, za které jsou nejvíce trestáni druzí a které již nelze odčinit. Jak se vypořádat s vlastním svědomím a jak nést osudy blízkých, které jsme jim sami zničili? McEwan v několika časových rovinách představuje důsledky řady špatně vyložených událostí; počínaje rozbitou vázou a sexuálním napětím mezi Cecilií a Robbiem, které odlučují zamilovaný pár daleko od sebe, a to nejen do spárů první světové války.
Tam, kde došlo k odloučení, přichází smutek, strach a bolest. Tam, kde je zanechána vinna jako nesmazatelné znamení, začíná pokání. A slepená váza už nikdy není stejná.

Jedinečné dílo.

Petkon
14.07.2011 2 z 5

Velké zklamání. Podle nadšených ohlasů jsem byl natěšený, ale při samotné četbě jsem se neskutečně nudil. Samotný příběh ještě nedělá knihu uměleckým skvostem.

Christie
11.07.2011 5 z 5

Nádherná kniha a velmi silný příběh. Spisovatel musel být génius, nádherně popisuje jak charakteristiky povah jednotlivých postav, tak krajinu, takže se člověk jednoduše dokáže vccítit do děje. První jsem viděla film, který mě natolik uchvátil, že jsem se skoro bála knihu přečíst, aby mě nezklamala. Opak je pravdou. Kniha je věrnou kopií filmu, ale snad ještě lepší v tom, že lehčeji pochopíte proč či nač udělal tento tamto. Nádherný čtenářský požitek. Jedině doporučuji jak knihu, tak film. Nemusíte se ho bát. ;)

Kenika
06.06.2011 5 z 5

Tato kniha je opravdu nádherná. Nicméně jsem se neubránila neustálému porovnávání s filmem, který patří k mým nejoblíbenějším. To mi sice zážitek z této knihy nepatrně umenšilo, protože jedno z největších kouzel McEwanových knih vidím v neustálem napětí a nejistotě. Přesto mě tato kniha přiměla přečíst si i autorovy další knihy a zcela propadnout jeho kouzlu. Takže jednou , až nastane ten správný čas se k této knize 100% vrátím. A to je pro mě ta největší pocta, protože v hlavě neustále nosím list knih, které jsem nečetla a nutně to musím napravit!

Peťanka
28.05.2011 5 z 5

Nádherný, dojemný příběh, můžu jedině doporučit! :) A co se týče filmového zpracování ? Moc se povedlo, takže "palec nahoru" :)

-Lenicka-
16.05.2011 4 z 5

Ten příběh je opravdu zajímavý .. dle mého názoru byla knížka napsána dost těžce a jsou tam popisovány skutečnosti, které by se mohly určitě vynechat! Viděla jsem i film a ten byl úchvatný, takže všem můžu jedině doporučit! :-)

s.macuska
08.04.2011 5 z 5

Strhující knížka plná pocitů, dojmů a prožitků... Čtenářský zážitek :)

Ula
04.04.2011 5 z 5

Tuto knížku jsem " nečetla" - tu jsem intenzivně prožívala .

Skrk
27.03.2011 5 z 5

Jedna z nejgeniálnějších knih, co kdy byla napsaná! A myslete si co chcete...

Heraldine
04.12.2010 5 z 5

táto kniha je dokonalá (rovnako aj skvelé filmové spracovanie), úžasná, smutná, málokedy sa podarí, aby nejaká kniha tak dojala a rozplakala, príbeh a postavy ma tak vtiahli, ešte teraz si musím sama sebe dohovárať, že to bola len fikcia

Galning
30.11.-0001 5 z 5

Jedním slovem Dokonalost. Fantastická, úžasná, ohromující i ochromující, to je tahle kniha, jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Filmové zpracování je vynikající, ale předloha ještě stokrát lepší. Nádherný příběh i styl vyprávění - zcela mne uchvátily strohé a výstižné, téměř filmové dialogy a naproti tomu výrazně kontrastní jazykově květnaté pasáže úvah a vzpomínek. 100%.

Brabikate
30.11.-0001 5 z 5

Knížka je dokonalá a naštěstí se stejně vydařilo i její filmové zpracování. Člověka až zamrazí v zádech, když si uvědomí, že fantazie není tak nevinná, jak by se mohlo zdát.

hanca
30.11.-0001 5 z 5

Začátek knihy nenasvětčuje tomu, jak je kniha opravdu skvělá, takže bych radila dojít dál než na prvních pár stránek, protože vás následně určitě nezklame.