Betonová zahrada

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439275/big_betonova-zahrada-RIx-439275.jpg 41620
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Cement Garden, 1978


více info...
Nahrávám...

Komentáře (270)

Kniha Betonová zahrada

BDŠkodič
04. září

Co se stane s dětmi, které zůstanou bez rodičů opuštěné ve starém domě? Pro mě jedním slovem drsný, ale vlastně u McEwana očekávaný děj.

žlučníkář
03. září

Hodně silná historka. Kdyby mi jí někdo vyprávěl na zahrádce u Kloko a řek, že je to pravda, tak bych si musel dát něco kořalek na vydejchání.
Povedená rodinka žije na zbořeništi a pak to začne. V hlavní roli beton, smrt, beton, smrt a squatování dětí, který si krátěj čas vzájemným hraním na doktora za účasti smradu rozkládajícího se těla.
Myslím, že ten kluk po ignoraci koupelny a libování si ve špíně smrděl dost podobně.

Četlo se to úplně samo. Taky bych ale chtěl vidět do autorovy hlavy a jeho představ v době, kdy tohle pro nás házel na papír.


Sorrow
16. srpna

Myslím, že po přečtení Betonové zahrady se všichni do jednoho shodují v názoru, že se jedná o jednu z nejkontroverznějších a nejvíce znepokojujících knih vůbec. Člověk si v průběhu připadá velmi zvláštně, jako by pozoroval něco zvráceného, od čeho chce odtrhnout zrak, ale nemůže. Smrt rodičů zasáhne každého ze sourozenců jinak. Autor velmi úsporně, a přesto precizně zvládl vykreslit čtyři rozdílné charakterové rysy, z nichž mi nejvíc učarovali chlapečtí hrdinové – „špíňák“ (jak jsem si ho pro sebe pojmenovala) Jack a nejmladší Tom. Přestože čtenáři v hlavě utkví zejména závěrečná scéna, skrývá toho v sobě dílo mnohem víc – otázky morálky, sexuality, dospívání, vyrovnání se s rolí hlavy rodiny… McEwan umí výborně na malém rozsahu vybudovat atmosféru a navodit neopakovatelný vnitřní pocit. Hutnost letních dní, žár rozpáleného betonu, bzukot dotěrných much – to všechno ze stránek doslova sálá. Krátký výsek času, který strávíte s hrdiny, jež byste reálně asi potkat nechtěli a velmi bizarní situace, jíž čelí, dělá z Betonové zahrady dílo, z něhož je vám špatně, ale nikdy na něj nezapomenete.

Maky78
20. června

Kniha která šokuje svým studeným popisem drsné události.
Asi bych ji znovu nečetla.

klara1550
19. června

No - koukám, že se budu opakovat, ale taky nevím, co si mám myslet. Ani nevím, jestli si z četby takové knihy něco odnáším. Ale vlastně - je to taková ilustrace sociálně konstrukcionistického myšlení, že normalita je daná kontextuálně a vztahově, spíše než že by existovala sama o sobě.

leleia
01. června

Betonová zahrada je opravdu zvláštní kniha a úplně nevím, co si o ní mám myslet. Nemůžu říct, že by se mi líbila, ale stejně jsem se od ní nemohla odtrhnout. Přečetla jsem ji na jeden zátah.

Wahlker
20. května

Veľmi zvláštna kniha, neviem čo si o nej mám myslieť. Čítala sa celkom rýchlo, ale určite nebude z tých, ktoré si zapamätám alebo ktorá mala na mňa wau efekt... Možno sa ešte k autorovi niekedy vrátim...

Nikky000
15. dubna

Velice chladně a stručně napsaná kniha... Přesně to co jsem očekávala a dostala.

1 ...