Betonová zahrada

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439275/big_betonova-zahrada-RIx-439275.jpg 41620

Vydáno: , Odeon

The Cement Garden, 1978

Kniha Betonová zahrada

BDŠkodič

Co se stane s dětmi, které zůstanou bez rodičů opuštěné ve starém domě? Pro mě jedním slovem drsný, ale vlastně u McEwana očekávaný děj.

žlučníkář

Hodně silná historka. Kdyby mi jí někdo vyprávěl na zahrádce u Kloko a řek, že je to pravda, tak bych si musel dát něco kořalek na vydejchání.
Povedená rodinka žije na zbořeništi a pak to začne. V hlavní roli beton, smrt, beton, smrt a squatování dětí, který si krátěj čas vzájemným hraním na doktora za účasti smradu rozkládajícího se těla.
Myslím, že ten kluk po ignoraci koupelny a libování si ve špíně smrděl dost podobně.

Četlo se to úplně samo. Taky bych ale chtěl vidět do autorovy hlavy a jeho představ v době, kdy tohle pro nás házel na papír.

Sorrow

Myslím, že po přečtení Betonové zahrady se všichni do jednoho shodují v názoru, že se jedná o jednu z nejkontroverznějších a nejvíce znepokojujících knih vůbec. Člověk si v průběhu připadá velmi zvláštně, jako by pozoroval něco zvráceného, od čeho chce odtrhnout zrak, ale nemůže. Smrt rodičů zasáhne každého ze sourozenců jinak. Autor velmi úsporně, a přesto precizně zvládl vykreslit čtyři rozdílné charakterové rysy, z nichž mi nejvíc učarovali chlapečtí hrdinové – „špíňák“ (jak jsem si ho pro sebe pojmenovala) Jack a nejmladší Tom. Přestože čtenáři v hlavě utkví zejména závěrečná scéna, skrývá toho v sobě dílo mnohem víc – otázky morálky, sexuality, dospívání, vyrovnání se s rolí hlavy rodiny… McEwan umí výborně na malém rozsahu vybudovat atmosféru a navodit neopakovatelný vnitřní pocit. Hutnost letních dní, žár rozpáleného betonu, bzukot dotěrných much – to všechno ze stránek doslova sálá. Krátký výsek času, který strávíte s hrdiny, jež byste reálně asi potkat nechtěli a velmi bizarní situace, jíž čelí, dělá z Betonové zahrady dílo, z něhož je vám špatně, ale nikdy na něj nezapomenete.

Maky78

Kniha která šokuje svým studeným popisem drsné události.
Asi bych ji znovu nečetla.

klara1550

No - koukám, že se budu opakovat, ale taky nevím, co si mám myslet. Ani nevím, jestli si z četby takové knihy něco odnáším. Ale vlastně - je to taková ilustrace sociálně konstrukcionistického myšlení, že normalita je daná kontextuálně a vztahově, spíše než že by existovala sama o sobě.

leleia

Betonová zahrada je opravdu zvláštní kniha a úplně nevím, co si o ní mám myslet. Nemůžu říct, že by se mi líbila, ale stejně jsem se od ní nemohla odtrhnout. Přečetla jsem ji na jeden zátah.

Wahlker

Veľmi zvláštna kniha, neviem čo si o nej mám myslieť. Čítala sa celkom rýchlo, ale určite nebude z tých, ktoré si zapamätám alebo ktorá mala na mňa wau efekt... Možno sa ešte k autorovi niekedy vrátim...

Nikky000

Velice chladně a stručně napsaná kniha... Přesně to co jsem očekávala a dostala.