Pokání

Pokání https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38391/bmid_pokani-zH5-38391.jpg 4 1234 1234

To, co se odehrálo jednoho letního dne poloviny třicátých let ve venkovském domě jedné středostavovské rodiny, nás v mistrovské psychologické drobnokresbě vtáhne do vztahů a atmosféry, v níž tušíme, že se stane něco, co zcela rozvrátí dosavadní řád a poklid. Tragédie nastává jako důsledek omylu třináctileté hrdinky, která si chování lidí okolo sebe špatně vyložila a v touze po pozornosti a uznání ze strany dospělých obviňuje nevinného. Po této ouvertuře se příběhy jednotlivých postav rozvíjejí až v průběhu 2. světové války. Nyní již dospělé hrdince dochází, jak se mýlila a snaží se napravit, co způsobila. Postupem času se rozvine a uplatní její literární talent, a tak se jejím osobním pokáním na závěr života stává příběh, jímž oživuje to, co jejím přičiněním nemohlo nastat ve skutečnosti. Stylisticky bravurní dílo se skvěle propracovanou strukturou, přesvědčivou psychologií postav a velmi silným příběhem je také zamyšlením nad rolí spisovatele a nad vztahem literatury a skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Atonement , 2001

Prey
26.12.2015 5 z 5

Pět hvězdiček obvykle dávám jen knihám, které čtu nebo budu číst vícekrát. Celé. Pokání je výjimkou, k prostřední válečné části se pravděpodobně už nikdy nevrátím, její tíha mi stačila jednou. Naopak první část, to je čiré čtenářské potěšení, stejně jako závěrečný twist. Nerozumím, proč byl ve filmu zpracován jako veřejná zpověď, když jeho podstata je bytostně vnitřní, o upřímnosti k sobě sama, pravdivosti vzpomínek, překryvu vzpomínek a tužeb. Společně s Betonovou zahradou pro mě nejlepší McEwan. (Čteno v překladu Marie Válkové.)

adorjas
12.12.2015 3 z 5

McEwan mi príde ako taká Woolfová našej doby- hlavne, čo sa týka premýšľania a uvažovania postáv v knihách. Avšak, čo sa týka mojej obľúbenosti, zostávam verná autorovej knihe Na pláži.

Safrika
11.12.2015 4 z 5

Silná a smutná kniha, chvílemi jsem Briony nenáviděla za to co udělala... Jedna lež, která měla fatální následky pro milence i rodinu. Abych pravdu řekla, tak ani mě začátek moc neoslovil, ale poté jsem se do knihy ponořila a jsem za to ráda.

olle3
21.09.2015 4 z 5

Býval bych knihu po první čtvrtině odložil, kdyby mi nebyla doporučena - začátek mne vůbec nezaujal. Ale to se začalo postupně měnit, až jsem zjistil, že zoufale toužím vědět, co bude dál a dokonce si užívám i autorův styl psaní (bůhví proč jsem si při čtení myslel, že to psala ženská). Naprosto skvěle pak byla popsaná atmosféra války, až mi z toho občas běhal mráz po zádech. Doporučuji i těm, kteří podobné literatuře normálně neholdují (jako já).

DasaN
16.09.2015 4 z 5

Krásný a přitom smutný příběh o jedné lži a jejích následcích. Kniha je velmi čtivá a krásně je zde popsaná ponurá atmosféra války.

Taťka Hraboš
20.08.2015 5 z 5

Krásná kniha, i když to není žádné jednoduché čtení. Ten důraz na detail a jakékoli hnutí mysli jednotlivých postav byl pro mě místy trochu náročný. A závěr mě dostal - pro mě osobně tam vůbec být nemusel, asi by se mi to líbilo víc bez něj. Filmovou adaptaci jsem ještě neviděl - jsem zvědavý, jak ten konec vymysleli filmaři.

Witt
06.08.2015 4 z 5

Pokání nepřináší rozhřešení
Když Ian McEwan obdržel roku 1998 prestižní Bookerovu cenu za román Amsterdam, většina britských kritiků s odstupem času usoudila, že autor Betonové zahrady dostal cenu takříkajíc za zásluhy. Nikdo nemohl vědět, že za čtyři roky přijde McEwan s knihou, která si nejvyšší ocení bez diskuse zaslouží. Román Pokání však tentokrát "jen" postoupil do nejužšího výběru ceny; o rok později ho pak do češtiny přeložila zkušená Marie Válková a vydalo nakladatelství Odeon. Jeho prvních sedmdesát stránek skýtá fanouškům McEwanovy tvorby nevšední zážitek: pocit, že zabloudili do úplně jiného literárního světa, než na jaký byli u tohoto autora zvyklí. Namísto makabrózních výjevů a rad, kterak co nejrychleji přeřezat lidskou stehenní kost, se jim dostane popisu venkovské idylky. Třináctiletá Briony Tallisová zkouší se svou patnáctiletou sestřenkou Lolou a dvěma bratranci svou vlastní hru, aby se mohla blýsknout před celou rodinou, a zejména před svým žoviálním starším bratrem. Její starší sestra Cecilia se setkává se svým dlouholetým přítelem Robbiem Turnerem, kterému Tallisovi zaplatili studia v Cambridgi. Na prvních osmdesáti stránkách nic kromě nezřetelného tísnivého napětí nenasvědčuje tomu, že by se onoho dusného letního dne roku 1935 mělo stát cokoli neobvyklého. Na sklonku dne je však všechno jinak: Robbie a Cecilia zjistí, že jsou do sebe vášnivě zamilovaní, oba bratranci utečou, Lolu kdosi při jejich hledání znásilní, Robbieho ze znásilnění obviní a zatknou. Na uvedení Brioniny hry nikdy nedojde. Robbieho Nemesis se stane právě Briony, dítě předčasně vyspělé, literárně nadané, které se však ve světě dospělých stále jenom rozhlíží. Briony je posedlá touhou po zcela přehledném, spořádaném světě, ve svém dětském náhledu však nedokáže pochopit, že ostatní lidé jsou stejně skuteční jako ona. Obvinění Robbieho je založené na mylné interpretaci milostné scény, které se bezděky stala svědkem, řadě nepřímých důkazů, které si vyloží stejně nešťastně, a očitého svědectví – ve tmě však násilníka nemohla vidět, a tak na základě předchozí zkušenosti do role padoucha obsadí Robbieho a pošle ho na necelé čtyři roky do vězení. Události té noci jsou samy o sobě látkou na jeden román, McEwan si však stanovil mnohem ambicióznější cíle. V další části se věnuje Robbieho osudu na francouzské frontě u Dunkerque a hutným syrovým jazykem demaskuje národní mýtus o hrdinném ústupu. Ve stejně dobře historicky podložených pasážích pak sledujeme osudy Cecilie a Briony, které se obě staly zdravotními sestrami (Briony zcela sebemrskačsky, jako součást pokání za utrpení způsobené Robbiemu). Autor nesmírně dovedně nechává čtenáře napjaté, zdali se Robbie s Cecilií ještě někdy shledá a jak se Briony vyrovná se svou vinou: závěr románu je skutečně všechno, jen ne očekávaný, a nutí k naprostému přehodnocení všeho, co jsme se doposud dozvěděli. Snad můžeme prozradit, že je jaksi morálně neuspokojivý, výsledek není pokání, rozhřešení nepřichází a katarze není možná. Pokání je bez nadsázky prozatím nejlepším McEwanovým opusem. Překvapivě mnohovrstevnatá a brilantně napsaná kniha se silným milostným příběhem vypráví o ztrátě nevinnosti, je vyznáním o síle příběhu a mimo jiné i meditací nad mocí vypravěče, který jediný může přičarovat šťastný konec a odrazit nevhodné otázky. A že z románu neplyne žádné morální naučení, to je jenom dobře: román koneckonců nemá suplovat kazatelnu.

Nikuskaaa
21.07.2015 4 z 5

Skvělá kniha!

hradil
19.07.2015 4 z 5

Ze začátku jsem se do knihy začetl a jedním dechem přečetl první třetinu knihy, která byla opravdu čtivá, propracovaná a velmi bohatá. Ovšem Robbieho část mi připadala místy hluchá, četla se velice ztěžka. Dokonce jsem zvažoval, že si dám od knížky chvíli čas a začnu znovu.. Ale když jsem se prokousal do posledních pár kapitol, nemohl jsem pustit Pokání z ruky. Nádherný konec, který mi přišel naprosto úžasný, skvěle si s tím McEwan pohrál. Zasloužených 80%.

zuzana13
19.07.2015 5 z 5

Krásně napsané dílo. Romantický a tragický příběh. Líbí se mi kniha i film. Doporučuji.

ChristineP
08.07.2015 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, příběh je to nádherný. Nicméně se mi nečetla úplně nejlépe. Dlouhé popisy, text jednotný a bez odstavců klidně i několik stran za sebou. Málo mluveného slova.
Musím ještě přiznat, že konec jsem z knihy úplně nepochopila a musela jsem si to vyjasnit u filmu. Potom mi přišel naprosto super :-)

Rodaw
21.06.2015 4 z 5

Nádherná knížka s nádherným příběhem uvnitř.. Důvod, proč dávám 4 hvězdičky a ne 5 je jen ten, že na mě byl autorův styl psaní až příliš těžký. K plnému pochopení příběhu mi pomohl film, který mě naprosto rozdrtil. Nicméně knihu velmi doporučuji. A nebo alespoň film. Tento příběh vážně stojí za to :)

ajalon163
06.06.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.
Rozuzlení je tak šokující, ale plíživé zároveň. Prostě čtete, máte divnej pocit a pak vám to dojde, všechno, co jsem četla, má jinej význam, než jsem tomu přisuzovala. Tak, poslední stránka - a můžu začít znovu od začátku. Takhle nějak u mě probíhal proces čtení :D

hroubek
02.05.2015 5 z 5

Opravdu nádherně napsaná knížka, která s každým dalším přečtením či zhlédnutím graduje. Ian McEwan napsal knížku, která je opravdu plná detailů a mnohdy pomalejšího vyprávění. Jakmile se , ale ponoříte do děje, tak se Vám odvděčí skvělým příběhem, který je zajímavý a má co nabídnout, jelikož má skvěle napsané postavy, které doslova dýchají ze stránek. Velký plusem je realistické popsání utrpení, kterým hlavní hrdinové procházejí a také titulní pokání, ze kterého jsem skoro vždy na měkko. Velmi silná knížka.

sakalik55
08.04.2015 5 z 5

Nechapu jak se to nekomu muze zdat jako knižní porno, ano Betonová zahrada ano, ale Pokání ne.Jedna sexualní scéna, která nebyla ani do slova popsána.Už dlouho se mi nestalo, že bych hlavni postavu nemela rada jako Briony, nemluvne o tom, že jeji části byly úmorně nudné, desítky stranek popisujuící náledu,počasí..atd...že se ani nevite jak ocitnete na 100. strance a jediny co se stane je- že se rozbije nejakam vaza...po docteni knihy mi bylo smutno, protoze hlavni pribeh je opravdu krásný, ale prestoze sem fanda dlouhych popisu tohle bylo i na me moc.Tesim se az se podivam na film,mohl by nejake sceny vic objasnit.

TheMajkee
20.03.2015 3 z 5

Tak trochu... knižní porno, místy přímo úděsná a nekonečná slovní onanie, ve které hledáte pointu, záchytný bod. McEwan je čirý exhibicionista, který se rád topí v dlouhých, bezbřehých popisech - dialogů je tu opravdu maličko. Což o to, jazyk je to prvotřídní, velmi vysoký a díky tomu také náročný na četbu, ale občas mistrovi ujede pero, přestřelí a forma zvítězí nad obsahem. A to je škoda, protože Pokání je krásný příběh se silnými postavami, ale než v ději pokročíme kupředu, vymácháme se na sto stranách proudem nezadržitelných myšlenek. Když se konečně něco začne dít, popisy ustupují lehce do pozadí a příběh začíná žít a fungovat. A funguje pak prakticky až do konce (i když si myslím, že drobné škrty by Pokání neublížily).

Opravdu jsem měl co dělat, abych knihu neodložil, místy jsem se do čtení vyloženě nutil, ale já nerad nechávám knihy nedočtené. No, nakonec jsem to zvládl, ale trvalo mi to asi tři týdny. Na něco tak literárně náročného musí mít člověk opravdu klid, aby se mohl plně soustředit na každé slovo a vnímat jeho komplexní význam. Jednou, až do té fáze dozraju, si Pokání možná přečtu znova...

kofee
13.03.2015 5 z 5

Příběh tady a teď, pomalu plynoucí čas vychutnávaný přítomným okamžikem předkládaném na stříbrném podnose z několika úhlů pohledu. Možná tak lze pochopit pohnutky jiného člověka (třeba i "nehrdiny"), možná ne. Záleží jen na našem milosrdenství a schopnosti odpouštět.

galiana
11.03.2015 5 z 5

Skutečně velice silný příběh. Každá část pojatá trochu jinak a přece jsou pořád propojené. Nadchne i srazí na kolena. Zkrátka výborné. A film rozhodně o moc nezaostává.

d.a.s.a
26.01.2015 5 z 5

Rada se k ni vracim. Na poprve mi toho spoustu uteklo. Propojeni pribehu a postav je skvele.

tanuki
19.01.2015 5 z 5

str. 90/91:
"...zahleděla se do tmy a říkala si, kde asi sestra vězí. Utopila se v jezeře, unesli ji cikáni, srazil ji projíždějící vůz, napadlo ji automaticky; zdravý přístup je ten, že nikdy není nic tak, jak si člověk představuje, a tohle byl účinný způsob, jak vyloučit nejhorší."