Pod sněhem

Pod sněhem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233977/bmid_pod-snehem-YTV-233977.jpg 4 1349 340

Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra tak už po několika kilometrech jízdy houstne. A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů. V rodinných vztazích a na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Autorčin typický způsob vyprávění s přirozenou lehkostí podtrhuje autenticitu příběhu a vtahuje do něj čtenáře natolik, že se sám stává jedním z pasažérů auta jedoucího zimní krajinou.... celý text

SakuraLuci
30.08.2018 5 z 5

Sedí mi styl psaní Petry Soukupové, píše prostě a jednoduše o životě. V několika větách dokáže perfektně vykreslit pocity a charakteristiku dané osoby. Děkuji Děkuji Děkuji za další super knížku

Glivuska
28.08.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších od této autorky. Naprosto jsem se našla v komplikovaných rodinných vztazích, naprosto přesně byl pro mě vykreslen onen společně strávený čas, kdy nikdo z nich nemůže uniknout a kdy je každý zavřen ve své vlastní hlavě, kde si "mele" tu svou :)

JanaŠ.051
25.08.2018 5 z 5

Najobľúbenejšia kniha od Petry Soukupovej.

marketa6511
18.08.2018 4 z 5

Knížka je velmi čtivá, psaná charakteristickým stylem autorky. A právě proto jen 4 hvězdy, protože mi za chvilku splyne s jinými jejími knížkami a nebudu si pamatovat, o čem že to vlastně bylo. 4 hvězdy ale i za nádherný popis vnitřních stavů člověka a jak mohou stejné situace lidé vidět různě... a přitom pro sebe opravdově.

bookfan
09.08.2018 5 z 5

Tuto knihu absolutně miluji. Postavy tří hlavních hrdinek - sester - jsou napsané famózně. Ačkoliv v knize na první pohled až tak o moc nejde (cesta sester na návštěvu k rodičům a průběh této návštěvy), je v ní ukryt nemilosrdný pohled na život všech zúčastněných. Okouzlilo mě i to, jak na mě kniha zapůsobila v osobní rovině. Dokázala jsem se částečně identifikovat se všemi třemi hrdinkami, ačkoliv jsou napsané jako poměrně dost rozdílné osobnosti (usedlá obtloustlá mamina, hledající se studentka zmítaná neuspokojivými partnerskými vztahy a moderní žena - matka samoživitelka) a já nejsem v pozici ani jedné z nich :-) Současně jsou mi však všechny poměrně nesympatické, neboť autorka nemilosrdně odkrývá i to hnusné, co se obvykle v ženách nachází. Knihu hodnotím jako velmi upřímnou, ukazuje ženy takové, jaké jsou (a jak jsem měla možnost je poznat). Bohužel, byla bych mnohem raději, kdyby životní realita a lidské povahy byly jiné. Čest výjimkám.

Flickova
02.08.2018 5 z 5

Neumím si to vysvětlit, tak banální dějová linka, chybějící zápletka a přesto se mi kniha dostala hodně pod kůži. Vykreslení postav, nahlédnutí do jejich hlav, rodinné vztahy...obdivovala jsem, co autorka s tak jednoduchým námětem dokázala. Často si na ni vzpomenu u mnohem komplikovanějších knih, je umění vymáčknout z mála tolik dobrého a zaujmout. U mě se to povedlo na jedničku.

Gabcatko
26.07.2018 4 z 5

Co všechno se dá obsáhnout do příběhu jednoho dne.... Dost mě to vytáčelo, ta nesnášenlivost mezi sestrami a vůbec trpké,nepřející či odevzdané chování všech - i dětí, rodičů, partnerů. Vadila mi absence uvozovek u přímé řeči a taky ten konec... no happyend bych mít nemusela, ale aspoň nějaké zakončení by bylo fajn. Na druhé straně chápu, že se jedná o popis jednoho dne a ten prostě skončil, jde se spát, tečka.

Clara_C
19.07.2018 4 z 5

Knížka, hlavně pro dámy, pánové jí asi moc neocení, neboť jejich myšlenkové pochody nejsou zřejmě tak komplikované :) Styl psaní mi velmi vyhovoval, kratší kapitoly o momentálním dění i myšlenkové pochody matky tří dcer, každé jinak zralé a obroušené jak výchovou, tak životem.
Moc zajímavě pojatá sonda do jedné rodiny napříč generacemi, aneb geny prostě nevyčůráte :)

hapac
12.06.2018 4 z 5

Druhá knížka od P.Soukupové - asi si začínám zvykat. Líbila se víc než Nejlepší pro všechny. Hezky propracované vztahy mezi sestrami, jejich dětmi, partnery a rodiči. No jak je asi zvykem spisovatelky - vztahy to nejsou nijak radostné, dobrého aby člověk pohledal. Co mi trochu chybí je nějaký závěr.

ritz
31.05.2018 4 z 5

Krásně vykreslené různé typy povah, i když se jedná o sestry. Pěkné čtení.

L.Helena
17.05.2018 3 z 5

Moje první kniha od Petry Soukupové a dost dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Osobitý styl psaní mi moc nevyhovoval a musela jsem si na něj zvykat - dlouhé věty, nebo spíš jen kusé informace oddělené čárkami, přímá řeč bez uvozovek... a asi nejvíc mi vadily výrazy v hovorové češtině (přemejšlí, otevřený dveře, zelenej svetr, praktickej...). To mě opravdu vytáčelo, úplně mě to bilo do očí a nedovolovalo mi to soustředit se na obsah textu. No, postupně jsem si zvykla a pak jsem se začetla. Vlastně žádný závratný příběh, ale z knihy mám nakonec docela dobrý pocit. V mnohých situacích člověk vidí sám sebe nebo své okolí, prostě takové momenty z běžného života většiny lidí. Všechny situace naprosto uvěřitelné, až jsem si říkala, proč tohle vlastně čtu, vždyť to je úplně obyčejný život, který je všude kolem nás. I ten konec - většina situací nedořešených, žádný happy end se nekoná.
Možná si přečtu i další knihy autorky.

kerstyn
26.04.2018 5 z 5

Je to jenom jediný den, jedna cesta, jedno ráno, odpoledne a večer.... A stane se toho tolik. Co si myslíme o druhých, co si myslí oni o nás, co zůstane nevyřčené, jaký vliv na nás mají rodiče... Nestane se tu vlastně nic tak přelomového, přesto se příběh čte neuvěřitelně snadno a lehce. U Petry Soukupové mě fakt hrozně baví, jak nádherně umí vykreslit všechny postavy.

waltraud5114
24.04.2018 5 z 5

Tri sestry idú autom na oslavu k rodičom. Idú, idú, stoja na pumpe, jedia, majú defekt, chytajú psa, zase idú....až kým nedôjdu. Takto to vyzerá na poriadnu banalitu, však? Napriek jednoduchosti deja a minimalistickej ploche rozohrala autorka 4 živé príbehy, čo zaliezajú pod kožu a nechávajú trocha nepríjemný pocit. Hlavne z toho, že je vo mne trocha z každej sestry. Odporúčam prečítať, čaro tejto knihy sa vysvetliť nedá, musí sa len prežiť.

Radka_p
23.04.2018 5 z 5

Skvelým spôsobom opísané myslenie, cítenie, prežívanie a v konečnom dôsledku aj konanie postáv, to čo sa tak pekne volá psychológia postáv je v tejto knihe pre mňa to, kvôli čomu sa táto kniha oplatí prečítať!

Petass
20.04.2018 2 z 5

Autorka umí psát, její knihy přímo hltáte, nemůžete je odložit... ale pro mě jsou o protivných hrdinkách, které žijí v stereotypech, jsou neschopné něco změnit a prostě žít... Na facku jsou zde snad všichni, děti jsou chudáci, matky neschopné, o chlapech radši nemluvit... Nebudu už další knihy autorky zkoušet, prostě to nemám zapotřebí. Mám zcela jiný přístup k životu a hrdinky Petry Soukupové mě akorát otravují a rozčilují. Pokud se Vám líbí R. Třeštíková, tohle přečtete s chutí také, pokud ne, tak vynechte, nic se nestane...

Lejdus
14.04.2018 3 z 5

Jak jiz psali ostatni, kniha se mi cetla velmi dobre. Autorka psala pasaze tak akorat, jeji styl se mi zalibil, ze zkusim i jinou knihu. Pravda je, ze pribeh v podstate nema happy end, zadna z postav neni stastna.. Libi se mi v knize poukazani na to, jak casto vsichni neco delame pro druhe, kvuli nim a nedokazeme prezentovat to, co sami chceme. Je zde videt slozitost vztahu a sdeleni prani a ziti zivota dle svych predstav..

Mojepočteníčko
11.03.2018

Na knihu Pod sněhem české, velmi oblíbené a na sociálních sítích sdílené autorky Petry Soukupové jsem se chystala bezmála rok. Čekala jsem na tu správnou chvíli. Letos nás na nějakou dobu ještě navštívily silné mrazy, sníh nevyjímaje, a proto jsem se rozhodla, že je načase vyndat ji z knihovny...

Mohlo by se zdát, že téma knihy není nijak zvlášť pozoruhodné. Tři sestry se vydávají na cestu, aby v rodinném kruhu oslavily narozeniny svého otce. Mimo nich se do auta naskládají čtyři děti a pes, z čehož lze předpokládat, že právě tito pasažéři budou mít částečně podíl na tom, jak se bude celá výprava odvíjet.
Během jízdy se stanete účastníkem různých situací, ovlivněných vzájemnými vztahy mezi sestrami, prostorem, ve kterém se tato početná skupina nalézá i drobnými sourozeneckými křivdami, které byly součástí dětství a každá ze sester je v sobě nevyřčené po dlouhá léta uchovávala. A dětské rozmary jim na náladě rozhodně nepřidají. Ani jedna z nich však netuší, že největší překvapení je teprve čeká v domě jejich rodičů...

Knihu Pod sněhem vydalo nakladatelství Host, což je samo o sobě předpokladem, že půjde o kvalitní literární kousek. Už název napovídá, že se v knize setkáme s nejedním tajemstvím, která budeme prostřednictvím krátkých kapitolek pozvolna rozklíčovávat.
Během čtení proniknete hluboko do charakterů jednotlivých postav. Každá ze tří sester je jak typově, tak charakterově jiná. Blanka je mírná, ztělesňuje ideál dokonalé rodiny a nepřipouští si, že by tomu mohlo být někdy jinak. O poznání ráznější Olga neměla v lásce zrovna štěstí a svoje dítě vychovává sama. Respektive s dopomocí slečny na hlídání, což mnohdy přináší nejedno výchovné úskalí. A sebe samotnou často přesvědčuje, že muže ke svému životu rozhodně nepotřebuje. Kristýna zápasí se vztahy o sto šest. Jinak to ani v případě, že si najdete partnera již zadaného vlastně nejde. Nic jiného jí v životě starost prakticky nedělá, což mnohdy jejím sestrám bývá trnem v oku.
Reakce, ke kterým během cestován dochází v rámci vzniklých situací, v sobě ukrývají řadu drobných nesrovnalostí i averzí, pocházejících již z dětství, přesto dosud nevyslovených zcela nahlas. Hlavní linku doplňuje vyprávění jejich matky, která nás seznamuje s vlastním životním osudem, studentskými sny počínaje a skutečnou realitou svého osobního života konče.

Kniha Petry Soukupové je z mého pohledu velmi propracovanou záležitostí, kdy se vše točí kolem tématu, které se dotýká především podstaty rodiny, jejích typech, postavení a funkčnosti nejen v soudobé společnosti. Zároveň poukazuje na proměnlivost jednotlivých reakcí v závislosti na konkrétní situaci, odkrývá různé lidské nešvary a taktéž drobné radosti, které život jako takový pro změnu pozitivně obohacují.

Pro mě osobně byl tento příběh příjemným literárním zážitkem a k přečtení vám ho velice ráda doporučuji.

Эva
10.03.2018 5 z 5

Vím, že Pod sněhem není zrovna nejlépe hodnocená kniha Petry Soukupové, ale mně se líbila snad nejvíc z celé její tvorby. Možná ani jedna ze sester nevyvolává čtenářovy sympatie, ale já jsem měla pocit, že každá z nich měla nějakou vlastnost nebo příběh, ve kterých jsem se našla. I přes naprosto komorní a zdánlivě banální příběh mě kniha neuvěřitelně bavila. Vytkla bych pouze otevřený konec, toužila jsem se dozvědět víc o osudech každé ze sester. Ale jinak za mě velké nadšení!

tereza8
05.03.2018 3 z 5

Byla to moje první knižka od této spisovatelky. Nemůžu si pomoct, ale měla jsem pocit, ze čtu knížku od R. Třeštíkové. Pod sněhem je trpký příběh. Chvílemi mi bylo smutno ze vztahů, které k sobě postavy mají. I mi přišlo, že některé pasáže jsou zbytečně dlouhé. Nicméně autorka umí zajimavě pracovat s psychologií hrdinů. Za mě takový lepší průměr.

Pet13
21.02.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, líbil se mi i konec, i když nemám ráda otevřené konce, ale sem se mi to hodilo. Líbily se mi odlišné povahy všech tří sester, jejich neshody, sváry i malá porozumění, prostě sourozenecké rozepře v dospělém věku. Nechyběl mi ani mužský pohled na věci, jen by to ještě více komplikoval. Knížku doporučuji.