Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2308 467

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

kolby
10.12.2019 5 z 5

Najlepšia Kingova pointa. Všetky (takmer) grafomansky poňaté kingovky majú šmrc. Detailne rozpracované postavičky, charaktery, motivácie, traumy, úchylky - to chce veľa papiera. Žiadna premrhaná celulóza.

Corso
25.11.2019 4 z 5

Pred Kupolou, za Kupolou, nikdo nesmi dnu nebo ven, nebo se nebude hrat. Serial ignorujte, nestoji za to. Kniha pre Kingosov povinnost, mozno pokus zase o velkolepu fresku ludskych povah, ale akoby ...ved viete. Ludia, izolovani, nijake odpovede, napada vas tiez to umele detske mravenisko za sklom? Ja som si to akoze aj uzil, ale tak nejak ta stranaz bola na mna privelka. (Asi som sa uz velmi tesil na dalsie knihy) No takze mozno nie v TOP 10 KING, ale hned niekde tesne za.

Luci_T
22.11.2019 4 z 5

Naprosto geniální psychologie lidského chování a postav. Tuhle knihu miluju a strašně ráda se k ní vracím. King je mist nad mistry na kterého nedám dopustit :)

danny_21
21.11.2019 3 z 5

Pod kopulí je další z Kralových obsáhlých opusů, s váhou pořádného těžítka, který by mohl zmrzačit solidně rostlou kočku. Ale bohužel je to s ním jako když si koupíte krásnou rybu, doma si ji připravíte a najednou v polovině zjistíte, že cítíte pachuť a nakonec se Vám zapíchne do krku kost. Tak nějak podobně bych popsal svoje pocity při čtení - výborný hlavní nápad, slušná zapletka v rámci soupeření o moc v odřízlém městečku, i když s motivy hlavního zloducha a přeměnou charakterů některých ctihodných občanů je to krapet na pováženou, ale nešť. Ale co měl znamenat ten mizerný, odfláknutý konec, bez uspokojivě technologického vysvětlení původu a příčiny skleněné bariéry, to bylo teda opravdu na pěst, Steve ! - sorry, ale je to ve výsledku to nejslabší a nejzbytečnější, co jsem od Tebe přelouskal - 50 %

ctirad2188
15.11.2019

V historii lidstva není debilnější knihy... Voják je povýšen, vyhlášeno je stanné právo, má úkol a autor ho pošle vařit... Voják... King mě sakra sakra sakra zklamal. Tak super nápad a taková slátanina...

Enxinka
12.11.2019 4 z 5

Ten konec je hroznej, vubec nechapu smysl, vyznam ani puvod Kupole. Nicmene zobrazeni vlady strachu, lidske bezmoci, omezenosti, pospolutosti.. na tom se neda nic vytknout. Skoro neuveritelne, ze se vse odehralo behem necelejo tydne, ale.. Extremni situace, kterou Kupole predstavovala, si asi nedovedeme predstavit - i kdyz obcas jsem mela pocit, ze vidim nitky mezi udalostmi spojene s nasi zemi..

DelMar
03.11.2019 1 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a nebylo to nejlepší rozhodnutí..

Limonadovyjoe
27.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a možná nejlepší od S.Kinga. Před několika lety jsem viděla stejnojmenný seriál, zajímavý námět jinak nic moc. Tehdy jsem ani nepostřehla, že je to podle S.Kinga. Kniha má přes tisíc stránek a měla jsem strach, že bude stejně vláčná jako seriál. Tady ale jak sám King přiznává, není čas na nějaké rozvahy, sálodlouhé popisy postav i míst jako jsme u autora zvyklí. Kupole spadne hned na první stránce a kniha vás ihned pohltí. Atmosféra pod kupolí okamžitě houstne jako v papiňáku a jen těžko uvěřit, že těch tisíc stran popisuje pouhý týden života v Chesters Millu. Tisíc stran a není zde ani kousek, kdy byste se začali nudit! Neuvěřitelné. Knihu hltáte do posledních stran, kdy jen lapáte po dechu jako zbývajících několik hrdinů a na poslední stránce se teda dozvíte jak to dopadne.
Není to horor, nejsou zde démoni, duchové... děsivá je zde lidská touha po moci a radost?z ubližování druhým.
Přečtěte to, stojí to za to.

Zaarashi
19.10.2019 5 z 5

Chvílemi jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Závěr pro mě byl trochu zklamáním, ale to je jen věc názoru

Lesandi
15.10.2019 4 z 5

Bavilo mě, jak je to napsané z různých koutů města a rozdílných úhlů pohledu obyvatel. Ale konec se nevyvedl. Přišlo mi jako kdyby nevěděl co už psát a šup ... No víte o čem mluvím.

NADEI
11.10.2019 5 z 5

Nenechte se odradit velkým množstvím stránek, protože vás pohltí a nepustí. Tohle se vážně povedlo. Sledovat lidské charaktery když městečko uzavře kupole před celým světem. A že se začnou dít věci... Mistrovské dílo. Doporučuji !

PeterSmith
17.09.2019 5 z 5

Úplně se mi nelíbil konec, ale jinak PECKA kniha.

Freemantle
15.09.2019 5 z 5

Ano, ano, ano! Když padá kopule, létají údy a v lidském nitru se probouzí démoni. Veledílo, jenž se do mě zakouslo jako týdny vyhladovělá kuna do čerstvě vylíhlého kuřete! Při čtení řádků této knihy jsem bezostyšně chrochtal blahem, těšil se z její tloušťky a užíval si bravurně vykreslenou atmosféru, která kypěla zoufalstvím, touhou přežít a odpornou (ne)lidskou touhou po moci. King prostě zase jednou zaválel - to když stvořil svět, který mi vyvstal před očima a já ten děj hltal jako barevný snímek na filmovém plátně. Dokonale vykreslené charaktery lidí, jejich minulost, přítomnost a (velmi nejistá) budoucnost, výborná psychologie, prostě ten nejluxusnější strach a hnus v Chester's Millu, jaký si dovedete představit. Bravo.

Laylak
03.09.2019 5 z 5

Jedna z najlepsich knih od kinga. Odradzal ma pocet stran, no dej je putavy, s hlavnymi hrdinami sa casoto nemazna a dava im zozrat. Casto som mala neskutocnu zlost nad uzkoprsimi postavami. King vie skutocne skvelo odhadnut ludi, to sa mu musi uznat.

terimila
20.08.2019 5 z 5

Asi nejlepší kingovka z nedávné doby. Tohle se moc povedlo. King zase předvedl to, co umí nejlíp. Vymyslet naprostou šílenou nesmyslnost, hodit ji na obyčejný malý americký městečko (skoro doslova)... a nechat ty, co zůstali uvnitř, škvařit se ve vlastní šťávě, vydusit ze všech to, co v nich je, vymačkat z nich to nejhorší i to dobrý. A semtam jim ještě k tomu zoufalství a hrůze přihodit něco málo zvenčí, třeba tříštící se dopravní letadlo nebo atomovku. Kdyby to udělal jinej autor, budu si asi říkat, že to už trošku přehání a že to nedává smysl. Ale u Kinga to prostě funguje, ten chlap umí podat i tu největší kravinu tak, že na vás působí zcela přirozeně a smysluplně. No a finále... to je velkolepý a hrůza a úzkost je téměř hmatatelná (zoufalej dotaz "bude to bolet?" při pohledu na blížící se ohnivou zeď). Závěr... no, jak to začalo, tak to končí. Je to nakonec až moc prostý a je to trochu divný, ale totálně nesmyslné šílenosti se nemůžete zbavit jinak, než totálně šílenou nesmyslností. Ale nakonec i v tom je něco podivně hluboce smutnýho - jak málo může způsobit tak strašně moc.

VIPmag
10.08.2019 5 z 5

Skvělé! Nemohla jsem se odtrhnout a byť je to pořádná porce stran, tak mě kniha bavila od začátku do konce. Ten mě (musím být upřímná) trochu zklamal, respektive ne zcela uspokojil. Ale rozhodně kniha patří do mého žebříčku nejoblíbenějších, které doporučuji na potkání. Po dočtení máte ještě pár dnů ten pocit, že už přece nic dalšího nebude tak dobré...

Hzjena
24.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha...ani nevím co dalšího dodat :D Svižný začátek, který vás rovnou hodí do děje, žádné protahovačky, nebo masírování. Psychothriller kde přežije jen ten silnější. Bezvadně propracované charaktery (jako to pan King umí), drama které se pomalu začne zažírat pod kůži, jako ponorková nemoc a nenechá vás vydechnout až do klasického Kingova fatalistického konce. Po Svědectví asi má nejoblíbenější ,,nehororová,, kingovka.

regiiiii
22.07.2019 5 z 5

Přečetla jsem tři knihy od Kinga a žádna se mi nelíbila. Jenže jsem nechápala co na něm lidi mají a dala šanci Pod kupolí. Tahle kniha mi vyrazila dech. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Jen mě mrzí jak to vše dopadlo. Celou dobu jsem čekala jiný konec. Takových lidí a zviřat co umřelo. A Jim Rennie si zasloužil horší smrt nebo nejlepe nějaké drsné vězení na doživotí.

mekkejla
21.07.2019 5 z 5

Ani na jedné straně jsem se nenudila, což se kolikrát nestane ani u knih, které mají třetinový rozsah. Panu Kingovi se opravdu neříká mistr vyprávění jen tak. Spousta postav mi opravdu přirostla k srdci a ještě větší spoustě bych nejradši zakroutila krkem. Rozuzlení bylo zajímavé, i když kniha byla podle mě především o tom, co s lidmi udělá izolace a nejistá budoucnost.

Mergirus
13.07.2019

Skvělá knížka, napětí na každé stránce. Bohužel je tu přesně vykreslená psychologie davu a toho, jak toho umí "žraloci" využít. Kolikrát jsem skřípala zubama nad těmi situacemi. A držela jsem palce postavám, u kterých jsem chtěla, aby přežily. Zapomněla jsem, že King moc na dobro a zlo nehraje. Až na ten konec. A teda, zatáhnout do toho tamty (nechci prozradit), to byla síla.