Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5854 747

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

julythreemosen
02.09.2014 5 z 5

Tak skvostné, jak se proslýchá. A ještě víc!

Osca
27.08.2014 5 z 5

PO přečtení šech komentářů, nemám, co bych dodal a neopakoval se. Prostě skvělé.

motl57
24.08.2014 5 z 5

Ze série jsem přečetl všech 5 přeložených dílů a dnes jsem dokoukal 4 řadu. Jsem nadšen.

tornadolue
22.08.2014 4 z 5

Lepší komentár ako Valda nenapíšem, krásne to vystihol a presne tak isto vnímam knihu aj ja. Takže sa vyjadrím len k slovenskému prekladu, ktorý ma veľmi milo prekvapil. Pred rokom som sa dozvedela, že sa chystá slovenský preklad a napriek tomu, že knihy v češtine mi nerobia problém (dokonca mám pocit, že častejšie čítam v češtine ako v slovenčine), rozhodla som sa, že si počkám na slovenskú verziu. Mnohí už dopredu kričali, že to bude určite hrozné, ale slovenský preklad je kvalitný, veľmi dobre sa číta, nič mi na ňom nevadí. Aj keď knihe nemôžem dať päť hviezdičiek, určite si kúpim aj ďalšie diely. A vďaka tomu, že Tatran dal Hre o tróny takú peknú vizáž, budú zároveň ozdobou mojej knižnice.

Kmotr99
20.08.2014 4 z 5

Na mě příliš těžkopádné. Od druhé nejlépe hodnocené knihy nepožaduji příliš vysokou kvalitu (přeci jenom musí být mainstreamová), ale čtivost. A mě se kupodivu GoT nečetla nejlépe a místy jsem se do čtení musel nutit, hlavně kapitoly o Daenerys, Sanse a Branovi byly nezáživné. Martin sice skvěle vykresluje charaktery postav, selhává při popisu míst, takže jsem si Zapadozemě prostě nedokázal představit v celé své kráse. A chyběla mi podrobnější mapa. A ani žádné zlomové okamžiky, u kterých bych měl na krajíčku se zatím nedostavily, to asi bude tím, že jde o první díl. No nic, do Střetu králů e mi ani nechce. Doufám, že nabídne druhý díl víc.
Postřehl jsem tu kritiky překladu, je možné že to bude i jím.

valda
19.08.2014 5 z 5

Lord Eddard Stark se vydává na jih, za králem Robertem Baratheonem, nahradit jeho pobočníka. Do Králova přístaviště se vydává s obavami a nerad opouští své severské sídlo Zimohrad. Z dalekého severu, tam kde obrovská Zeď odděluje království od divoké ledové země, jdou podivné zprávy. Muži, co přísahali věrnost Noční hlídce, dezertují a tvrdí, že se na severu objevili nemrtví tvorové, Jiní.
Docela dlouho jsem se úspěšně bránil šílenství kolem Her o trůny. Nakonec jsem taky podlehl a přečetl si první díl. Teď asi několik Martinových fanoušků obětuje svoje nejlepší koně a provede menší hon na Ovčí lidi, ale musím říct, že kniha ne úplně splnila moje očekávání. Nevím co jsem čekal, ale prostě Tolkien nebo Herbert jsou o pár levelů dál. Atmosférou mi kniha nejvíc připomínala Zelazneho. Když jsem četl jeho Amber, tak jsem byl trochu napjatější. Martinův svět je ale samozřejmě mnohem robustnější.
Celou dobu čtení jsem měl takový pocit, že Martin jede na půl plynu, hned v té další kapitole se to rozjede naplno. To ale neznamená, že by mě čtení nebavilo. Četlo se mi to opravdu lehce, a vzhledem k velkému počtu postav, kniha i při svém rozsahu nezačne nudit. I když si asi každý najde více i méně oblíbené postavy.
Na Martinově světě je zajímavé, že např. fantasy dávkuje opravdu jenom po troškách, sem tam se mihne nějaký zlovlk (neplést s vrrkem), někdo se zmíní o tajemných Jiných, nebo že před spoustou let zemřel poslední drak, nebo že zima trvá i několik let. Ale kromě toho, že se vše odehrává ve vymyšlených městech a kontinentech, tak by se klidně mohlo jednat o středověký rytířský román.
Teď asi několik fandů motorovou pilou pokácí pár čarostromů, ale prostě jsem měl taky z celé knihy trochu pocit, že se prostě pořád jedná spíše o brakovou literaturu. Jako by si Martin řekl, budu psát, jak to umím, prostě trochu krve aby to mělo říz, trochu sexu aby to mělo šmak, ale tentokrát to udělám pořádně velké, s pořádnou spoustou postav a příběhů najednou, není čas troškařit, protože Zima se blíží.
Po přečtení první knihy jsem se podíval na pár dílů seriálu, a podobně jako u Harryho Pottera, moc nechápu, proč to má takový úspěch. I když casting je někdy dost povedený, tak obecně mi všechno ostatní přijde, takové neslané, nemastné. Pomalý televizně inscenovaný děj, atd...
Každopádně se ale knihy čtou dobře, a těším se na další díly, s očekáváním, že teď to konečně začne být maso a intriky se rozjedou na plné obrátky :-)

aannyy
13.08.2014 5 z 5

Jelikož jsem nejdřív viděla seriál a až poté jsem se pustila do knihy, trochu jsem se bála, že to nebude nic moc. Ale bylo to skvělé, četla jsem od prvního do posledního písmena a už se moc těším na další díl.

tinkal
13.08.2014 5 z 5

Skvela kniha a fantasticky serial.U me 1*

xNelly
08.08.2014 5 z 5

Jsem nadšená....trošku jsem se bála,, vzhledem k tomu, jaký je to hit, ale četla jsem s nadšením od prvních kapitol až po poslední větu první knihy....

Manyna
30.07.2014 5 z 5

Zhodnotím-li seriál i knihu, vyhrává kniha na plné čáře, a to nikoliv proto, že by seriál nebyl dobře zpracován, ale zkrátka proto, že mi mnohdy nedával tak úplně smysl. Teprve po dokoukání jsem si ze zvědavosti vzala do ruky knihu a byla jsem velice mile překvapena nejen tím, jak se krásně četla, ale i tím, že jsem konečně pochopila blíž jednotlivé pochody a charaktery postav. Nyní mám v úmyslu dočíst zbylé díly a pak si to dám možná ještě jednou všechno dokola, protože díky obrovskému množství postav se maličko občas ztrácím. Nicméně tuto knihu považuji za výbornou a rozhodně ji doporučím všem milovníkům i nemilovníkům fantasy.

slezakmartajh
30.07.2014 5 z 5

Nedalo mi to a po četných recenzích a po super udělaném seriálu jsem se pustila do čtení.Nelituji že jsem viděla nejdříve seriál a to pouze 1 sérii,myslím že je to krásně natočený a věrohodné.O to lépe se mi četla ale kniha buďto si jí zamilujete nebo jí prostě nezkousnete.Za mě naprosto super čtení už hltám 3sérii.Mám ráda všechny knížky o historii a pohádky taky takže za mě super.

badinka4
27.07.2014 5 z 5

Jako první mě dostal seriál a ted jsem se konečně dostala i ke knize,která mě též uchvátila. I když vím jak bude děj pokračovat ,přesto mě to baví číst.Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně proto, abych poznala rozdíl mezi knihou a serálem,kde se většinou přesně nedrží knižní předlohy.Musím ,ale uznat ,že tento seriál je skoro věrnou kopií knižní předlohy.(teda u 1. dílu , druhý budu teprve číst) :-)

Marillee
27.07.2014 5 z 5

Chtěla bych autora poznat osobně, abych přinejmenším zjistila, že to není takový cvok, jakého se představuju. Protože vymýšlet postavám tak drastické konce.... Ale žeru to. :-)

rottwy
25.07.2014 5 z 5

Každý kolem mě byl bláznivý fanoušek seriálu a je neslyšela o ničem jiném, než o tom jak každý sleduje Hru o trůny a jak je to skvělé. No, nebyla bych to já, kdybych si nejprve nechtěla přečíst knížní předlohu.. a ... no, co vám budu povídat, přesně si vzpomínám na část, kdy Brana shodí z věže a mě se zatajil dech a v tu chvíli mě Hra o trůny dostala. George R.R.Martin je prostě génius! Nikdy jsem si nemyslela, že by mě mohlo bavit fantasy, ale svět, který on vytvořil.. to je prostě něco neuvěřitelného! Líbí se mi všechny díly (o to méně se mi ovšem líbí seriál, který se přesně nedrží knížek, což mě tedy neskutečně rozčiluje! :D) a jsem opravdu zvědavá jak bude celá sága pokračovat dál. Mám ráda to napětí, kdy se člověk doslova bojí otočit stránku, aby náhodou nezemřela další z jeho oblíbených postav.. je to skvělé, je to báječné a je to lepší než seriál, tak lidi čtěte! :D

kaptn Jan
21.07.2014 5 z 5

Pěkně čtivá kniha s pomalým rozjezdem, ale v průběhu čtení čtenáře stále více stahuje do děje a je stále napínavější otázkou, jak to bude dál. Když kniha končí, čtenář už, už sahá po dalším dílu této ságy. Velmi oceňuji i dovětek kde je zrekapitulováno kdo je kdo v díle které čtenář právě odkládá. Neocenitelná kniha do deštivého, pošmourného počasí, kdy čtenář nemusí řešit dilema, zda běžet do přírody za zábavou, či zůstat doma v křesle se zajímavým příběhem v knize na svém klíně.

Arianne
20.07.2014 4 z 5

Chvílema se to trochu vleklo a jednání některých postav mi přišlo místy nesmyslné, ale je to do detailu promyšlený středověký svět s nádechem veškeré jeho romantické mystiky, jakou si umíme představit a ty stovky stran za to rozhodně stojí.

senseifails
20.07.2014 5 z 5

Před pěti lety jsem objevil nádhernou povídkovou tvorbu amerického spisovatele George R.R.Martina ve sbírce Písně mrtvých a v medailonku na konci poprvé spatřil ta magická slova.
Píseň ledu a ohně.
Fantasy je žánr jehož valná většina představitelů(nejmarkantněji pak Brooks)více či méně vykrádá Tolkiena,toť smutný fakt.Nejčastěji se pak setkáváme s dějovými deus ex machinami v podobě nadužívání magie.
Fantasy je také považováno za tkz."únikovou literaturu" která čtenáři poskytuje úlevu od každodenních strastí,obav a tísně které každého člověka různou měrou sužují.Jejich původcem jsou pak často ostatní lidé.V klasické old school fantasy je dobro a zlo striktně oddělené pomyslnou čarou,kterou jen občas jedna z postav překročí.
Pan Martin se rozhodl svou monumentální ságu vystavět právě na negaci těchto dvou prvků.Ve světě Písně ledu a ohně jsou magie a nadpřirozené bytosti už jen v mýtech,písních a báchorkách které si lidé vyprávějí u ohně.Je to v podstatě stejný svět ve kterém lidstvo přežívalo před pětisty lety,se šlechtickými rody,rytíři,neléčitelnými chorobami a všudypřítomnou smrtí v mnoha podobách.Svět ve kterém byste určitě nechtěli žít...
Postavy,kterými ho Martin zalidnil nejsou hnány ve svých činech touhou spasit nebo zničit svět.Ovládá je to,co nás všechny.
Láska,nenávist,chtíč,naděje a hlavně touha.Ať už po moci,majetku,pomstě,rozkoši nebo prostě jen přežití.Téměř žádná z nich není vykreslena zcela kladně nebo záporně,a jejich charaktery se v průběhu děje vlivem událostí mění.A právě úžasné postavy,které jednají na základě své psyché a ne tak,jak se to autorovi zrovna hodí do krámu jsou nejinovativnějším prvkem celé ságy.
Jak je možné být statečný,když má člověk strach?
Třeba strach investovat stovky hodin do čtení ságy s desítkami postav a dějových linek odehrávající se na dvou kontinentech v průběhu několika let když rozuzlení je stále tak bolestně daleko a vzhledem k věku a šnečímu tempu psaní není vůbec jisté jestli se dozvíte jak to dopadne?
Nelituju ani jedné vteřiny,které jsem u tohoto uměleckého díla(kterým ve všech smyslech toho slova JE)strávil.
A pokud jste to ještě nečetli,tak vám závidím.

ondra1995
18.07.2014 5 z 5

Ke čtení jsem se odhodlal až po skončení 4. série seriálu. I když člověk věděl, co přijde, bylo čtení velmi silným zážitkem.
Krvavé scény nejsou popisovány s takovou brutalitou jako v seriálu. Za to erotické scény jsou líčeny až možná příliš.
DOPORUČUJI!!!

Filatov
17.07.2014 5 z 5

A konečně jsem zpátky v pořádném fantasy světě! Nejprv Pán prstenů a teď tohle! Díkybohu, že mi znalost seriálu usnadnila orientaci mezi postavami, protože George Martin jich na scénu uvede opravdu požehnaně a hlavně z počátku je orientace mezi nimi velmi složitá. Jako návod může jistě posloužit i jakýsi manuál rodů s jejich hlavními postavami na konci knihy. Poté už se před vámi rozprostře svět plný intrik, bitev a všeho, co čtenář žádá. První část fantasy eposu Píseň ledu a ohně hodila kostkami, tak jako si je v hlavě hodil vždy Tyrion a rozjela opravdu parádní "hru o trůny". Každý si najde své oblíbené postavy a zároveň i ty záporné Karty jsou rozdané, víme kdo je kdo a jen škoda, že jsem se musel s některými postavami hned rozloučit no a jedeme dál!

Martinka 135
16.07.2014 5 z 5

Tak, první kniha je za mnou. Pořád jsem se raději neodhodlala k hodnocení, asi jsem stále moc zaujatá a neobjektivní.
Fantasy obvykle nečtu, neholduji nadpřirozeným postavám a schopnostem. V důsledku toho mne vyděsili draci v závěru a celkový dojem z knihy mi trochu zkazili (ale seriáloví maniaci mi tvrdí, že tam zatím nijak zásadní úlohu nemají). Četla jsem knihu takřka pořád, bez větších časových prodlev, s orientací v postavách a jednotlivých rodech jsem tudíž problém vůbec neměla. Dokonce jsem si říkala, že někde je dovysvětlování, o koho se vlastně jedná, zbytečné (což ale, přiznávám, bych při čtení s odstupy asi spíše přivítala). Nemohla jsem se odtrhnout a některé postavy jsem si takřka zamilovala (kupodivu ty, které nemá rád skoro nikdo).
Některé věty mě trochu tahaly za uši, ale předpokládám, že je to spíše vina překladatele, než samotného Martina.
Velmi mi pomohla mapa v úvodu, díky níž mám ucelený obraz o sedmi královstvích a chápu, kam jednolivá sídla patří, s kým sousedí atd.
Nesdílím názor, že je dobré podívat se nejprve na pár dílů seriálu. Já to udělala (i když téměř před rokem, takže už mi to v paměti naštěstí vybledlo), ale proklínám se za to. Chtěla jsem si postavy představovat podle svého a ne jako herce ze seriálu (s ohledem na to, že vypadají MNOHEM starší, než by měli). Ne. Nejvíc jsem si užívala ty části, které už jsem v seriálu neviděla. Byl to nesrovnatelně lepší zážitek.
Spletitost děje i postav se mi líbila. Nemám ráda knihy, nad kterými nemusím přemýšlet, a kde vám všechno naservírují bez sebemenší vyžadované čtenářovy snahy. To postupné utřiďování postav je pro mě mnohem zábavnější.
Každopádně kniha výborná, už jsem se vrhla na druhý díl.