Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5854 747

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

mapet85
30.11.2014 5 z 5

Hru o tróny mi odporučila kamarátka, konkrétne teda najskôr seriál. To, že je seriál natočený podľa knihy, som zistil neskôr, našťastie ale včas predtým, ako som si ho pozrel. Vtedy ešte nebol prvý diel preložený do slovenčiny.

Musím povedať, že autor má úžasnú fantáziu. Vytvoril neuveriteľný svet s bohatou históriou, kultúrou, náboženstvom, rôznorodosťou. Pred čítaním som bol varovaný, že postáv je veľa a nemám si nikoho obľubovať. Áno, je tu veľa postáv, rodov a vzťahov medzi nimi a aj to robí knihu čarovnou. Po pár kapitolách som musel pristúpiť k tomu, že som si začal robiť poznámky. :) Avšak neskôr, keď sa človek zameria na hlavné postavy, hneď je všetko jasné. Postavy si jednoducho obľúbite (ja konkrétne Tyriona, Eddarda, Jona, Aryu či Daenerys), žijete s nimi, rozmýšľate nad nimi, zobúdzate sa a zaspávate s nimi.

Kniha je zaujímavo koncipovaná, kapitoly sú písané z pohľadu hlavných postáv. Niektoré kapitoly sú písané tak pútavo, že nedokážete prestať čítať. Dej neobsahuje siahodlhé opisy a kniha sa číta s ľahkosťou. Som presvedčený, že na slovenský preklad sa oplatilo čakať, nevytýkam mu takmer nič, snáď pár chýb v menách a občasné preklepy, ale po štylistickej stránke je preklad v poriadku a skutočne niektoré názvy sa mi páčia viac ako v češtine. Takisto aj obálka je veľmi pútavá, na rozdiel od českého vydania knihy (o „Winnetoua“ na koni som záujem nemal :)).

Súbežne s knihou som začal pozerať aj seriál. Musím sa ale priznať, že keby som nečítal knihu, tak sa v seriáli neorientujem dobre, nechápem súvislosti a po tretej časti by som ho asi prestal pozerať. Mne osobne seriál slúži skôr na doplnenie knihy. Deti Starkovcov sú v seriáli staršie ako v knihe a aj sexuálne scény v seriáli sú zrejme len dielom a fantáziou scenáristov, lebo v knihe sa počet takýchto scén dá zrátať na prstoch jednej ruky.

Som rád, že som sa do tejto rozsiahlej ságy pustil, odporúčam ju každému kto má rád napätie, akciu a prepletený dej. Kniha skončila otvorene a teším sa na druhý diel, aby som vedel, ako to s hrdinami bude ďalej pokračovať. :)

A na záver jeden citát z knihy: „Keď hráte hru o tróny, tak buď vyhráte alebo zahyniete. Tu niet strednej cesty.“

VojtaM
29.11.2014 5 z 5

Knihu jsem na své poměry přečetl velmi rychle, ale nic jsem nepřeskakoval, barvitě si představoval každou událost v knize popisovanou a pokoušel se zamýšlet nad každou kapitolou. Vyšlo z toho, že jakožto velký milovník historie musím překopat celý svůj pohled na éru středověkou. V učebnicích dějepisu a ani v ostatních knihách vám nenavodí strach z bitvy nebo nevolnost z toho, že se blíží poprava, tam máte napsané, že poprava se uskutečnila v roce 1411 a nic víc. Vůbec jsem si dřív nedokázal připustit a ani představit, že to může být až tak kruté.
Pan Martin vás už od začátku bude seznamovat s každou postavou velmi důkladně, o každém si můžete ve své mysli vytvořit obraz a zakomponovat ho do prostředí, ve kterém se nachází, v jiných knihách to není tak lehké, ale díky délce, obsáhlosti a detailnosti to tady jde výborně. Kniha nikam nepospíchá, fantasy nemám moc rád, ale tady mi to vůbec nevadí, což mě udivuje.
Tuhle knihu by si měl přečíst každý, kdo chce ochutnat něco nového a skvělého. Občasně mě nebavili kapitoly se Sansou, protože to je ze začátku taková ta mladá dáma, jejíž největším životním snem je působit slušně a oženit se. Z tohohle se v dalších knihách naštěstí dostane, naštěstí pro mě, ale nevím jak pro ostatní, kniha kombinuje několik postav, kolemž nichž se to odehrává, každá postava je jiná a u každé je hlavní část na něco jiného, např. láska, boj, průzkum, nenávist, vládnutí atp... Každý si zde najde svou oblíbenou a svou neoblíbenou kapitolu, ale bez nich by to nešlo. Skvělá kniha, která stojí za přečtení.

hanjana
28.11.2014 5 z 5

Tak už se nedivím, že si to všichni nemůžou vynachválit. Je to geniální.
Líbilo se mi, jak byl příběh podáván z různých pohledů, i když mě některé z nich bavily méně a některé více. Ale o to víc mě kniha bavila, protože jsem se těšila na své oblíbence a stránky létaly jedna za druhou.
Čistých pět hvězd za propracované postavy a složitost příběhu, která neděsí, ale naopak uchvátí.

Sali88
21.11.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Jsem zatim u 2. dílu, musela jsem si je všechny koupit, chtěla jsem je mít doma. Určitě to neni knížka, kterou bych si přečetla jen jednou a pak už jí nikdy nechtěla číst, jsem strašně zvědavá, co bude v dalších dílech a jak to nakonec všechno dopadne.

yenda1
07.11.2014

George pobavil nedávným vyjádřením k "selfie". Každou chvíli je prý zastavován na každém rohu, aby zapózoval pro sběratele těchto fotografií. Jeho znechucení sahá až tak daleko, že kdyby měl tu moc a mohl tlesknutím spálit na prach všechny mobily s foťáky, udělal by to bez váhání.
V následujících knihách se tak možná setkáme s postavou jménem "Selfius", která bude stažena z kůže a následně upálena.

Edit: Seriál (hlavně první serie) je famózní, knižní předloha (logicky) dobrá, ale seriál lepší.

Taťka Hraboš
01.11.2014 5 z 5

Pro mne zatím nejlepší díl série - i když předpokládám, že autor to ještě v posledních dvou dílech pořádně rozjede. Nejlepší možná proto, že tu ještě není tolik postav a dějových linií, většina děje se tu týká Starků - a nic naplat - Starkové mi ze všech postav byli a budou vždycky nejsympatičtější. Ostatní díly jsou už trochu dějově rozplizlejší, ale i tak pro mne velmi čtivé.

Peršanka
30.10.2014 2 z 5

Nebýt TV seriálu, asi bych si s tímto autorem nic nezačínala. Dost mi vadil překlad, hlavně nadužívání přivlastňovacích zájmen. Řekněte mi, co je to mezizubí? Překladatelka asi mínila cimbuří, ale mně bylo jak v čekárně... A vůbec, je to strašně pomalé. Dobabrala jsem se do poloviny třetího dílu a dost. Naštěstí je tu Wikipedie, takže vím, kdo s kým proč a za kolik. A až se ČT uráčí vypustit třetí řadu, ráda se podívám.

tereza8518
27.10.2014 5 z 5

I přes takové množství stránek se mi četla velice dobře, ale bez shlédnutí seriálu bych se asi v tolika postavách nevyznala..

zuzunka
20.10.2014 4 z 5

Tuto knížku mám ráda... Je fajn, ale občas jsem se v některých částech ztrácela (moje chyba). Velmi mě překvapil konec a klidně bych si tuto knížku přečetla znova!

lencisko
17.10.2014 5 z 5

husto-krutě-dobrá kniha......většinou u knížky čekáte, jak to asi dopadne. v téhle knize vám autor všechny vaše očekávání zhatí a hrdiny čeká úplně jiný osud než byste si mysleli. A perfektně se čte, krásná hra s detaily...

MisuleB
10.10.2014 2 z 5

Tak po obrovském nadšení ze seriálu jsem z knihy docela zklamaná. Počet stránek mě neodradil, naopak to byl spíš vypravěčský styl.
Knihu jsem měla rozečtenou necelé 2 měsíce, což je u mě dost neobvyklé a dalo by se i říci, že je to můj nový rekord (když se tedy nepočítá povinná četba typu Babička).
1 z mála +, která jsem na knize schopna najít, je podrobnější a rozsáhlejší vyprávění souvislostí, které prostě do 10 skoro-hodinových dílů seriálu-tím myslím jen 1. sérii-vecpat nelze. Přemýšlím o tom, zda se vůbec vyplatí vrhnout se do 2. dílu.
Upřímně, zlatý seriál.

slepyce
08.10.2014 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. Svět, ve kterém se příběh odehrává, je tak dokonale propracovaný, jeho historie, národy, náboženství, jazyky a legendy mi ještě dlouho nedají spát a troufám si ho srovnat se Středozemí pana Tolkiena.

Nicméně mám pocit jako bych to už někde četla, ne jako celek ale jako střípky poslepované a pospojované do jediné reality. Velká zeď rozdělující světy, mražení zombíci, zkamenělé dračí vejce, jeden trůn vládne všem, ... Ano, vím jak je těžké napsat něco originálního, ale proč toho vykrádat tolik?

Sadako
03.10.2014 2 z 5

GRR Martin se pravděpodobně po dočtení knih pánů Tolkiena a Scotta rozhodl, že si napíše vlastní rozsálhou rytířskou ságu a jak řekl, tak udělal. Roztomilý pleonasmus v anotaci "epický fantasy epos" je vlastně nad jiné výstižný. Všechno je tu velké - když se mluví o čase předcházejícím, háže se tisíciletími, Zeď je tisíce líg dlouhá a stovky vysoká, sekvoje jsou v porovnání s čarostromy mladé keříky a když proti sobě nastoupí armády, jsou desetitisícové. Nuže dobrá, pro velikášství mám celkem pochopení, sice na cestování museli mít občas asi teleport, vzhledem k rekordním dobám dojezdů kamkoliv, avšak žíly mi to nedre.

Jelikož je GRR autor modernější než jeho vzory, tak sice zabydlel tento velký svět spoustou postav (též spoustu postav taky odbydlel), z nichž někteří jsou sice ve zbrojích, ba dokonce i v zářivých, ale tradiční rytíři bez bázně a hany to rozhodně nejsou. Fajn, jsem ten poslední, komu by vadila mravní nejednoznačnost, i když mám tedy obavu, že se to GRR občas překlopilo do jednoznačnosti naprosté, jen trochu opačné, než bývala třeba v takovém Ivanhoe zvykem. A v žádném případě nepožaduji, abych se s postavami dokázala ztotožnit, to bych mohla zabalit takových 90% literatury, ke štěstí mi obvykle stačí, když to nejsou kikoti, což je žel věc, kterou GRR není v drtivé většině případů schopen splnit. Zdejší charaktery jsou až na výjimky, kterým byl časem dopřán nějaký vývoj, buď tupé a zásadové nebo tupé a bezcharakterní. Opakuji: nepotřebuji se s nikým ztotožňovat ani si nikoho oblíbit, v podstatě mi stačí, aby nebyl každý první vylízaný kretén. Že zde není splněn ani tento de facto poměrně základní požadavek považuji za docela smutné. Naštěstí se aspoň autor nebál smečky debilů občas pokosit.

Nicméně, zdaleka nejvíc mi vadila a vadí Martinova rozzvažněnost a schopnost prodlévat dlouhé věty u nezajímavých detailů. Ok, není to tak úplně mimo, když hlavní linie Plísně ledu a ohně nejspíš je "na svět se řítí strašlivé nebezpečí a nikdo si toho nevšímá, protože všichni hrají svoje idiotské nepodstatné hry", ale hergot, i tohle lze napsat tak, aby nebyl nebohý čtenář ubit hromadou zbytečných slov. Nehledě na fakt, že mě pochopitelně nejvíc zajímá to, o čem se nejvíc mlží a mlčí. Ovšem GRR má bod alespoň za to, že dokáže udržet mou zvědavost na úrovni "pořád chci vědět, co bude dál". A přitom mě dost mrzí, že Martin nedokázal včas zarazit své grafomanství a nevěnoval se více škrtům, protože po osekání bychom tu měli v rámci žánru výjimečné dílo - není tu zas tak úplně málo pasáží, kde ukazuje, že dobrou scénu opravdu umí.

Btw. jelikož si bohužel docela dost všímám i věcí jako je překlad, musím konstatovat, že ten je spíše špatný, místy až WTF.

matesatan
30.09.2014 5 z 5

Fakt boží knížka moc se mi líbila

Kopta
26.09.2014 5 z 5

Svým způsobem nevím co komentovat, jelikož nemám slov a hlavně mám zkušenost se seriálem ještě před knihou. Takže můžu jen potvrdit, že kniha je vždy lepší než adaptace. Alespoň se podrobněji a lépe vžijete do onoho světa kouzel Sedmi království. Sedm pekel! Tohle je rajská kniha!

helsingalia
26.09.2014 5 z 5

Knihy Hra o trůny jsem si strašně oblíbila. To vtažení do děje, které G. R. R. M. dokáže vytvořit, je prostě úžasné. Mím vlastním způsobem jsem si zamilovala většinu hlavních hrdinů, od ze začátku tak nesmělé Deanerys po hyperaktivního Brana (spíš dříve než později mrzáka) přes Tyriona, který neví, kdy zavřít pusu. Líbí se mi to napnutí, kdy vůbec netuším kdo kdy zemře. U většiny knih je mi hned na začátku jasné, kdo je záporák, kdo zemře a kdo koho zradí. Tady ale neexistují záporáci, nejsou tu všichni jen černí a bílí. Jsou šedí. Každý je jiný, a každý se i jinak chová, ale jak můžu o Robbovi prohlásit, že je záporák, a o Joffreym ne? Nebo naopak? Toto je kouzla Sedmi Království. A já jsem mu propadla, a bojím se, že víc než je zdrávo.

darthvader77
24.09.2014 5 z 5

"Může být člověk statečný, když má strach? To je jediná chvíle, kdy může být statečný."
Co k tomuhle mistrovskému kousku dodat. První díl moji pravděpodobně nejoblíbenější knižní série a spolu se Doylovým Sherlockem Holmesem jedna z mála knih, kterou jsem přečetl víc jak jednou. Martin je výborný vyprávěč, který zde vypraví výborný propracovaný příběh s výbornými postavami a výbornými dějovými zvraty. POV je naprosto fascinující a postavy jsou tak krásně uvěřitelně propracované, že se velmi snadno dostane do jejich kůže. Srdcovka.
Oblíbené postavy: Ned Stark, Tyrion Lannister a Daenerys Targaryen.

Pawlisman
19.09.2014 5 z 5

Možná trochu pomalejší a náročnější rozjezd, ale i to mluví za to, že kniha je skvěle napsaná a čtenář si dá tu námahu a "přežije" složité propletence a množství postav a různých dějových linií. Za to je odměněn první vyvrcholením ságy hned na konci románu. Jen houšť, jen houšť. :)

Pett
14.09.2014 5 z 5

Na tv koukám opravdu sporadicky, radši trávím čas po večerech "s papírem"...takže seriálem díky bohu nepolíbená, fantasy žánr nečtoucí... ale všichni z toho jsou na větvi, tak proč si neudělat vlastní názor... modlila jsem se, jelikož mám jistou úchylku nenechávat knihy rozečtené, nepřeskakovat v nich a rytíři a bitvy nejsou zrovna mým šálkem Jemči ... ale... nakonec jsem do toho tak zabředla, že nebylo cesty ven... obdivuhodné také je, že ani jedna postava mě svým vyprávěním vysloveně nenudila... takže smekám svou pomyslnou hučku, Vaše Výsosti Martinojc!
Co dodat? Slyšte mě řvát, že Střet králů se blíží :)

Kate.S
08.09.2014 5 z 5

Nikdy jsem nechápala takový povyk kolem této série. Teď už to chápu. Nejprve jsem se s Hrou o trůny setkala v seriálové podobě, která mě opravdu zaujala. Tak jsem se rozhodla, že si přečtu i knižní předlohu. Chce to sice dávku odvahy se pustit do takové dlouhé knihy a mnoho lidí je odrazeno pouhým počtem stran, ale já se s chutí dala do čtení. A opravdu toho nelituji. Řekla bych dokonce, že mě Hra o trůny chytla ještě více, než před tím. Živě jsem si představovala všechny postavy a děj a spojovala si to se seriálovou podobou. Takto kniha je opravdu geniální, řekla bych. Jediné, co je na této knize „špatné“ je snad jen to, že jakmile si oblíbíte nějakou postavu, autor ji ihned nechá zabít. Ale na druhou stranu je to zase něco jiného a činí tuto knihu více originální. Ve většině ostatních knih hlavní hrdinové jen tak hladce proplouvají příběhem. Tady ne, tady si to postavy musí pořádně zasloužit. Takže pane Martine, tleskám za tak úžasnou knihu.