Hostina pro vrány

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný "Železný trůn", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe... Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122031/hostina-pro-vrany-122031.jpg 4.42070

Píseň ledu a ohně (4.)

A Feast for Crows (2005)

Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Hostina pro vrány

Nelly

Na mne už moc jmen, ne pro čtenáře), málo akce, navíc mám v hlavě filmové zpracování, takže další díly už číst nebudu. Připadá mi, že autor už píše spíše pro sebe než pro čtenáře.

Mabie

Autor má i v tomto dílu stejnou potřebu mučit a vraždit sympatické hrdiny, používá zdlouhavé popisy prostředí i osob a přesto jsou pro mne knihy této série závislostí. Mám stále trochu problém s popisy středověkých způsobů trestů, které jsou... prostě šílené. Ale to byly nejen ve světě fantasy, ale i v našem středověku.
Kniha pro mě byla zatím tou nejslabší ze série, ale i tak dávám plný počet hvězdiček.

Yorika

Občas jsem měla chuť připravit ,,Hostinu pro vrány" ze stránek této knihy.
Kam se podělo kouzlo prvních dílů?Kam zmizela ta lehkost a schopnost neustále překvapovat?
Série má stále více sestupnou tendenci.

Veruli_t

Tento díl ze série knih Písně ledu a ohně jsem měla přečtený snad nejrychleji ze všech, ač v této knize "nevystupují" mé oblíbené postavy. Celý děj se točí okolo Králova Přístaviště, Železných ostrovů, Dorne a celkově Západozemí. Jak jsem již zmínila, tato kniha je jiná v tom, že v ní chybí vyprávění z úhlů několika hlavních postav. Což je na jednu stranu trochu zkličující, protože se musíte pročíst celou knihou a začít číst další, abyste se dozvěděli o osudu těchto postav, ale zároveň je to velmi poutavé a já se od knihy z tohoto důvodu nemohla odtrhnout.

Nakonec bych chtěla dodat, že pokud sledujete seriál Hra o trůny, jistě si všimnete, že v seriálu chybí několik hlavních postav. To mě upřímně velmi mrzí a bohužel musím přiznat, že čím více se dostávám do hloubky Písní ledu a ohně, tím méně se mi líbí seriál. Tím ale nechci říci, že je seriál špatný, za mě je to furt číslo 1. :)

fvalek

Hodnotím dost zpětně, nicméně pro mě asi takový pomalejší díl, více zaměřený na urovnání a dozvuky bouřlivých událostí předchozího dílu a nové intriky. Do popředí se dostává Královo přístaviště, Dorne a Železní, což jsou takové kapitoly samy o sobě, které je potřeba v aktuální dobu příběhu řešit právě dost po strategické a pletichářské stránce, než po akční a válečné stránce. Kniha je ale i tak skvělá, vždyť i tohle do ní patří, jen možná obsahu ubližuje, že chybí takové ty víc akční postavy jako třeba Dany a Jon, kteří pořád něco zažívají, zatímco v Králově přístavišti se hlavně kecá. Nicméně to vylepšuje Arya a je fajn číst i kapitoly se Sansou.

Beru-li to nějak pohromadě s Tancem s draky, protože se velké části knih odehrávají ve stejnou dobu, tak Tanec s draky je rozhodně čtivější a i informačně obsáhlejší. Ale jak říkám, i Hostina pro vrány má své skvělé momenty a pro pořádné uchopení příběhu je nutné ji přečíst a fanoušci z ní budou také nadšení, i když to je takové víc politicky zaměřené. A jsem opravdu rád, že Martin nevolil styl psaní "o pět let později s flashbacky", to by se mi asi tolik nelíbilo. :P

alois.randa

Ač počtem stran nejméně početná kniha ze série, tak jsem ji asi četl zatím nejdéle. Některé pasáže byly vynikající, ale pak následovaly nudné, které se dost vlekly, Snad bude další díl lepší.

Dominika13

Jak už sám název knihy napovídá, v tomto díle se uklízí a dojídají zbytky, aby se mohla připravit půda pro další střety a intriky. Ne, že by to uklízení bylo méně zajímavé než předchozí díly.. :-D

Jančislava
30.10.2018

S tímto dílem jsem se lopotila poněkud déle. Moc mě nebavili postavy Sama a Brienne a Sansy to až ke konci mě jejich osud začal více zajímat. Na druhou stranu vidět věci z pohledu Cersei bylo zajímavé. Těším se na další díl.

Didi15
24.09.2018

Jednoznačně nejslabší díl zatím. Některé kapitoly se příšerně vlekly.Chybí mi oblíbené postavy. Každopádně hurá na Tanec s draky:)

Abia
26.08.2018

Já se chci někam dočíst. Čtu a čtu a čtu a pořád nic nevím. Užívám si to, jen to žere dost času. Není důležitý cíl, ale cesta. Tak vzhůru na další!

Michal156
11.07.2018

Jednoznačně nejslabší díl Písně ledu a ohně, který se vcelku vleče

mitsucz
06.07.2018

Pro mne zatím nejslabší díl série, děj se proti předchozím dílům vlekl. Každopádně hurá na Tanec s draky.

Princezna22
08.05.2018

Mám pocit,že na tehle serii se stávám závislá.. Knihy mě baví a hltám je ,když můžu stránku po stránce.. Závislost tohle ...:) a naprostá láska na první přečtení :D .. nechápu,proč jsem tu serii tak dlouho odkládala

karolina1733
05.05.2018

Přiznávám se, vzdala jsem to.
S Hostinou pro vrány jsem bojovala od léta a ted v květnu jsem došla teprve do chabý půlky a rozhodla se, že končím. George R. R. Martin je skvělej spisovatel, o tom žádná, jenže chvílemi člověku dochází síla číst dál. Nebo aspoň mě.
Tudíž se s Písní ledu a ohně loučím u čtvrtýho dílu a třeba se někdy v budoucnu zadaří a já ji dočtu :)

Therezz
23.03.2018

Báječný svět, úžasný příběh, napsáno téměř dokonale. Není divu, že této knize a celé sérii- jak knižní, tak filmové- propadlo tolik lidí. Patřím mezi ně a již netrpělivě očekávám Vichry zimy...
Musím se přiznat, že přestože je celá série skvělá, Hostina pro Vrány se mi četla dost ztěžka a zabrala mi nejvíce času.

Morgana
22.03.2018

Velmi zajímavý vývoj osob i situací. Přijde mi, že v této knize už autor nepopisuje tak rosáhle a často. Vzhledem k tomu jak se v každé knize mění směr i postavy, tak jsem opravdu zvědavá co bude dál.

Set123
10.03.2018

Hostina pro vrány + Tanec s draky
V těchto knihách přichází první problém autorovy Písně ledu a ohně.
Rozdělení chronologicky jednoho děje do dvou knih nebylo to nejmoudřejší, vůbec nebudu komentovat rozestup ve vydávání mezi těmito díly.
Dle mého osobního názoru by pro fanoušky i pro Martina bylo jednodušší děj rozdělit na dvě poloviny a vydat jako dvě knihy a ne postavy rozdělit do dvou skupin a děj tedy nevytvořit tak konzistentně, jak bych já chtěl.
Autorův styl psaní se samozřejmě nemění a děj je stejně krutý jako v předchozích dílech, ale nebudeme si nic nalhávat, není to to samé, husté vyprávění jako dříve.
V každém předchozím díle se postavy více méně pravidelně prostřídávaly a tak bylo poměrně těžké se jimi přehltit, nyní se však jednotlivé postavy více opakují a na to člověk u Martina není tak zvyklý.
Celkově se mi však knihy líbily a hodnotím je maličko horšími 4 hvězdami.

B-artX
07.03.2018

Hostina pro vrány je zatím z celé série jistě nejslabší, ale rozhodně to není špatná kniha. Martin dal Bouří mečů laťku velmi vysoko a není divu, že jí nepřekonal. Čtvrtý díl není tak zábavný jako byly první tři, není zde tolik napětí, zvratů ani zajímavých momentů s postavami, ale přesto to je výborná kniha, kterou jsem přečetl za 15 dní. Nejvíce jsem si užíval kapitoly Jaimeho, Brienne a Dorne. Moc mě nebavili železní, jejich mentalita mi přijde vskutku barbarská a omezená, přesto mi však Victarion a Euron připadali jako zajímavé postavy. Hodnotím za 92% a doporučuji.

Morgaine07
12.02.2018

Úžasná kniha, úžasná obálka a příběh byl ještě lepší.

KAREL6725
01.02.2018

Pokračování skoro o ničem, série má sestupnou tendenci.

Malýmedvěd
18.12.2017

Zase povedený díl od kterého se dá těžko odpoutat. Začínám přicházet na chuť vnitřním monologům, které to celé krásně ozvláštňují a nabízí další úhel pohledu a další možnost jak postavy soudit, nebo jim odpouštět. Ale zase to násilí ... toho je tam na mne moc.

IYv
13.12.2017

nestěžuji si na nic, naopak, mě se na knize líbí, že je dost jiná než seriál. Má své hlavní postavy, o kterých jsem se dost dozvěděla, doplnilo mi to charakter postav i celého příběhu. Pořád je to pro mě lahůdka. Nemůžu ted číst nic jiného. Všechny ostatní knihy jsou najednou velmi fádní...

Gustik5
10.11.2017

Bohužel díky roztažení příběhu, jak se Martin zmiňuje, bylo nutné některé z postav nechat až na další díl a zaměřit se na dění jen v určité části světa. A jak sám napsal, tahle kniha byla mrcha... Zatím ji shledávám nejnudnější z celé série, uvidíme, co přinese pátý díl. Kdyby tu nebyly kapitoly s Jaimem, na které jsem se na rozdíl od zbytku těšil, možná by mne i kniha nudila. Je pro mne těžké dojmy z knihy vyjádřit, u každé z postav se dalo něco najít, ale nebylo to jaksi ono. Stále se však jedná o poutavé čtení a proto nechávám čtyřhvězdu a natěšeně otevírám další díl.

jaroiva
31.10.2017

Už nic moc, od tohoto mají díly sestupnou tendenci.

thezelda
29.10.2017

Zdlouhavé, ukecané, málo záživné. Pro mne v tuto chvíli nejslabší díl série...

Hraboshka
22.08.2017

Slovy klasika: Ta kniha je především dlouhá, a to tak dlouhá, že i kdyby byla snad vo polovinu kratší, tak je pořád dost dlouhá...

... A taky se v ní v podstatě nic neděje. Ne že bych u knihy potřebovala jeden dějový zvrat za druhým, to vůbec ne, ale pak v ní musím najít něco zajímavého, jazyk, myšlenky, styl, cokoliv. A to se mi v téhle bichli nějak najít nedařilo. (Ono po pravdě ani u předchozích dílů Písně ledu a ohně, jenže v nich se něco dělo pořád, a tak jsem si je užívala a hltala je. Ale právě z tohoto důvodu se k Martinově sáze nejspíš nebudu vracet.)

Některé kapitoly jsem četla skoro s utrpením a jen nakukovala dopředu, jestli mě čeká něco zajímavějšího. Nelíbilo se mi, že v Hostině se autor věnoval pouze části postav, chyběly mi mé oblíbené. Doufám, že si je dostatečně užiju v Tanci s draky.

Ale abych jen nekritizovala, občas mě čtení bavilo, zajímaly mě osudy Brienne nebo dění v Králově přístavišti. No a celou knihu pro mě zachraňoval Jaime, ty tři hvězdy jsou hlavně za něj.

rarach010
26.07.2017

Jedna z nejslabších knížek série, některé příběhy těch postav byly neaktraktivní.

papajapa
07.07.2017

Pro me zatim nejmene zdarily dil. S novymi postavami jsem se moc neztotoznila a chybeli mi ty stare. Ikdyz pohled na zmenu charakteru Jamieho a neustale vzpominani Jamie/Brienne melo neco do sebe. No a Cersei? To je absolutni blazen.

Rudla333
07.07.2017

Po vynikající Bouři bohužel přichází útlum. Hostina je jednoznačně nejslabším dílem série.
Většina linií se táhne, akce je opravdu minimum a finále jaksi schází. Nejvíc mě bavilo asi Dorne a ještě Železné ostrovy.
Cersei u mě jako hlavní postava neobstála, v tolika kapitolách se nic nestalo, že člověk mohl pomalu přeskakovat stránky. Pak je tu linie Brienne, která je vyloženě nudná. Ani třeba Arya, která pro mě byla jednou z nejzábavnějších postav, mě tady moc nebavila.

Ale nenechte se zmást kritikou, Hostina určitě není špatná kniha. Jen v porovnání s ostatními díly série pokulhává. Kdyby šlo dát 4,5 hvězdičky, udělám to... takhle tedy ale dávám jen 4.

kotasbk
04.07.2017

Hodně dobrá kniha, řekl bych, že i jedna z nejlepších z celé řady, i když to říkám o každé.