Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 925 261

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

Bradkac
15.10.2017 4 z 5

Příběh z minulosti ještě o něco poutavější než současné vyšetřování. Byla to moje první kniha od Petra Maye, a až pak jsem přečetl ty tři ze Skotska. Jako anglofila mě baví popis současné i minulé Kanady, a exotika frankofonního ostrova Entraité.

kofina
14.10.2017 4 z 5

Kniha super a čtivá, líbily se mi obě dějové linky. Přesto strhávám jednu hvězdu za celé to vyšetřování. Působí poněkud nedůvěryhodně, jakoby břídilsky, kdy si tzv. detektivové nic moc neověřují a jdou po "lehké" stopě.

simona5r
06.10.2017 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, perfektní výkon Jiřího Dvořáka. Kniha mě od počátku vtáhla, je super, že se člověk dozví něco nového z historie. A ten závěr. No prostě paráda. Doporučuji :-)

Lolila
22.09.2017 4 z 5

Skvelý príbeh, kde sa prelína minulosť so súčasnosťou. Spisovateľ vie krásne zachytiť atmosféru ostrovov, životy a osudy obyčajných ľudí. Príbeh z minulosti vás určite dostane:-). Detektívna zápletka mi pripadala skôr ako spôsob spojenia oboch dejových línií, ale nepokazila celkový dojem z knihy - výborne napísané.

Johncze
20.09.2017 5 z 5

Peter May pokračuje ve své krasojízdě i v jednotlivých knihách a ačkoliv se děj odehrává někde zcela jinde, šikovně využívá předešlích míst, která čtenář už tak dobře zná. Pokud vás bavila série Ostrov Lewis, tady se budete cítit jako doma.

denib
13.09.2017 4 z 5

V obou dějových linkách (v historické i současné) jsou velmi zajímavé osudy lidí. Natolik mě zaujaly, že samotný detektivní příběh už mi vlastně připadal jako něco navíc, něco zbytečného - jenom záminka, aby se daní lidé potkali. Na to, jak dopadly hlavní postavy a vztahy mezi nimi, jsem byla o hodně zvědavější než na to, kdo je vrah :-) A celé mi to připadá dost nepravděpodobné. A přesto se to báječně četlo a celkově to je prostě dobrá kniha.

konicekbily
26.07.2017 5 z 5

Pan spisovatel se opět vytáhl. Z historického románu udělal detektivku - nebo to snad detektivku proložil černou historií. Ať je to tak, nebo opak, je to pěkné čtení!

melanie
26.07.2017 3 z 5

Tato kniha byla teda velke zklamani. Po vsech nadsenych reakcich a nazorech, jak je tato kniha skvela zleva zprava, jsem cekala neco vic nez jen naivni milostny pribeh z 19. stoleti a zpackanou detektivku ze stoleti 21.
Obe melo sve slabiny, bylo silene pateticke a nelogicky postavene. Detektivni zapletka, na kterou jsem se tesila, byla slaba a rozuzleni pokulhavalo. I ja, i kdyz nikdy nevim, kdo vrazdu spachal, jsem si rikala, proc si to ti detektivove tak tahaji z paty? Milostny pribeh ze skotskych vysin byl jak obtisknuty z cervene knihovny. Spolu to bylo nasroubovane, aby si knihu koupila co nejvetsi skupina ctenaru.
Mam jeste dalsi knihy ve ctecce od tohoto autora, ale moje nadseni tedy znacne povadlo a muj dotaz zni: Co na tom vsichni maji?

Janadvorackova
16.07.2017 5 z 5

Další bezva příběh z prostředí Skotska - to v první linii příběhu zprostředkovaně, pomocí děníkových zápisků pra-pra-pradědy hlavního hrdiny Simona. Jeho předka roku 1847 při vyklízení ostrovů kolem Skotska vyhnali do Kanady. Nikoho se na názor moc neptali a Simonův předek začal psát deník právě na lodi, která ho odvezla z domova.
Další linie příběhu se zaobírá vraždou na ostrově Entry. A Simona, coby jednoho z vyšetřovatelů vraždy zaujme něco, co má možná společného s vdovou po mrtvém.

Mám ráda takové to rodinné hrabání se v histoii, staré fotky a deníky, věci zapomenuté na půdách a vyprávění babiček. Pamatuji, že moje babička vzala do ruky štos fotek a vyjmenovala úplně všechny, kteří na nich byli. Podobná byla i Simonova babička, která mu zase pro změnu četla ze starých deníků, díky nimž se pak vyšetřování zdánlivě jasné vraždy trochu zamotá. No, ale pak se zase rozplete :). Pravda, motiv vraha je trochu nečekaný, ale o to víc jsem si to užívala - nebylo to tak jednoduché, jak by se dalo čekat.

Knihu jsem opět poslouchala.
I tentokrát ji parádně načetl Jiří Dvořák.

Humr
14.07.2017 4 z 5

Dobrá kniha, i když tady autor tak trochu vykrádá sám sebe z prvotiny Skála. I prolínání časových rovin je podobné. Příběh působí trochu vykonstruovaně, nejvíc samotný motiv vraha. Román je bravůrně napsaný, takže se čtenář ponoří do příběhu.

Jaruš7
14.07.2017 5 z 5

Z á ž i t e k, jako bych byla na výstavě luxusního psaní, vše čeho se v románu dotkl, jako by mělo auru. Bohatý příběh zločinu na ostrově, postavy, příroda i historie vše je psáno jaksi prozářeným slovem, které navodí pocit mimořádně dokonalého prožitku.
Překladatelská práce musela být něco jako odkrývání pokladu.
Četba od Jiřího Dvořáka je jedinečná.

Wargo
11.07.2017 4 z 5

Opäť výborne zachátená atmosféra ostrova, tentokrát kanadského Entry. Hneď po prečítaní som si pozrel fotografie tohto ostrova, a precítil som tú atmosféru, ktorá zužovala hrdinu na vlastné "oči". Autor má talent na prelíňanie deja a časových úsekov, pričom záver dá všetkému uspokojivú bodku. Tak ako mi predstavil lovenie súl v Skale, tak tu mi naznačil, ako to pravdepodobne vyzeralo v dávnejších časoch hladomoru v Írsku a Škótsku. Výborná kniha !

kokosek
09.07.2017 5 z 5

Knihu jsme četl až po "francouzském období" a připomněl jsme jak skvělá byla trilogie z ostrova Lewis. Tohle území prostě autorovy svědčí líp. Fakt mu věřím vše o čem píše. To ve Francii je takové nepravděpodobnější.
Ale zpět ke knize. Vražda na malém ostrově kde je jen pár lidí, co na tom může být zajímavé? No ale je to zajímavé, a to tak že velmi. Znovu se totiž přes vzpomínky hlavního vyšetřovatele vracíme do minulosti (a to do dost dávné minulosti). A ta minulost se najednou dotýká i současnosti. A tím pádem nejsme jen na ostrůvku. Doporučuji všem, které byť jen vzdáleně zajímá historie.

85098211
20.06.2017 5 z 5

Peter May opět nezklamal. Audiokniha, která nepřímo navazuje na trilogii Lewis, se dotýká bolestného tématu nuceného (a velmi nelidského) vystěhovávání obyvatel irských ostrovů do Kanady v 19. století.
Příběhy lidí z doby, kdy ovce měla větší cenu než člověk, a hladomor kvůli neúrodě brambor dokázal zničit celé rodiny. Osudy předků se v jednom děsivém okamžiku prolínají v komplikovaném příběhu jejich prapra vnuků. V napínavém detektivním příběhu řeší detektiv Sime Mackenzie nejen tajuplnou a nevysvětlitelnou vraždu na ostrově, ale i svá osobní traumata a životní prohry.
Vypravěčský styl Jiřího Dvořáka nenechá posluchače vydechnout a udržuje jej, spolu s autorem, v napětí až do úplného závěru. Vřele doporučuji všem milovníkům Petera Maye a inteligentních detektivních příběhů.

mirka71
25.05.2017 5 z 5

Pěkné, sedělo mi provázání minulosti se současností, zajímavý příběh.
Historické pasáže jsou trochu depresivní, ale ta doba byla asi taková a podání autora je velmi sugestivní, až bych věřila, že to sám prožil.
Není to klasická krimi, ale to vůbec nevadí.
Peter May prostě nezklame, určitě stojí za přečtení, ostatně jako všechny jeho knihy.

helena8550
22.05.2017 4 z 5

Trochu váhám, jestli jsem tu pátou hvězdičku neměla dát. Kniha se četla velmi dobře a příběh zajímavý. Jen to není klasická detektivka, vyšetřování případu tady vlastně žádné nenajdeme. Spíš román, než detektivka. Ale přečíst doporučuji. Hezky napsané, zajímavé prostředí i příběh.

Eidalon
14.05.2017 4 z 5

Peter May je již můj velmi oblíbený autor. Mám za sebou jeho 12 knih v rozmezí necelých dvou let, každý další autorský počin očekávám v napětí. Je až k nevíře, kde se jeho knihy, tak skvělé, toulaly až do posledních 5 let zpět.

Peter má za sebou již 24 knih, první z nich byla napsaná již v roce 1978 (The Reporter). Na druhé straně mají čeští vydavatelé stále kde brát, neboť zdaleka ne všechny byly zatím přeloženy a vydány.

Ostrov Entry je román spadající do tzv. samostatných děl. Tedy mimo Akta Enzo či čínské Thrillery a nebo Ostrovní trilogii i když s ní má mnohé společného.

Román se dílům spadající do Ostrovní trilogie hodně přibližuje. Knihou se vinou opět dvě linie příběhů, které jsou pro autora již hodně charakteristické a čtenáři je postupně rozkrývána historie jedné nenaplněné lásky a jednoho zločinu, kde jsou hlavní aktéři konfrontováni zcela náhodně, ale postupně vyplouvá na povrch jejich společná minulost.

Detektivní zápletka s vraždou vlivného majitele a obchodníka stojí vedle působivého příběhu z devatenáctého století, který mapuje násilné vystěhování skotské planiny a osidlování velkého území Kanady. A tak zde ostrovy Vnějších Hebrid opět hrají vedlejší roli, co by území původních předků hlavních postav příběhu.

Zatím co detektivní zápletka je pomalými krůčky rozkrývána, je hlavní postava Sima konfrontována s postavou, která je hlavní podezřelou v případu, a to jak z role vyšetřovatele, tak s rolí, kdy si Sime vybavuje náležitosti ze svého dětství, z historie svého rodu.

Dva příběhy se postupně protnou v závěru knihy a čtenáři je předložen výsledek s koncem, který je smutný a dojemný zároveň, přesto je celé rozuzlení tak trochu neprofesionální a motiv činů až příliš jednoduchý.

Autor se zde opět ukázal jako skvělý vypravěč, příběhy Vás drží až do konce v napětí, jste vtaženi do děje a najednou je konec a Vy byste tak rádi četli dále . .

Ostrov Entry je dobrý počin ve stopách knih z Ostrovní trilogie, jen schéma knihy je již hodně podobné předchozím příběhům. Někomu by to mohlo vadit, ale já jsem si připadal jako doma, ve starém známém prostředí, které pan May tak dokonale pospal v řadě svých předchozích knih.

Dávám nakonec trochu vylepšené 4 hvězdy a doporučení, pokud Váháte, neváhejte a čtěte . . .

IHT
22.04.2017 2 z 5

Tak za mne velké zklamání. Autorova Finova trilogie se mi líbila, Umrlčí cesta byla taky super, ale Ostrov Entry je fakt děsný. Historická dějová linka, která se "odehrává v detektivově hlavě" je zcela bizarní, jelikož jde o pradědečkův život. Vlastní vyšetřování je naprosto zpackané a hlavní hrdina si jen těžko získává sympatie, když je zcela neschopný a paralyzovaný. Motiv vraha je velmi chabý a způsob jeho odhalení s prominutím pitomý. Tahle knížka se mému oblíbenému autorovi fakt nepovedla. Anebo je věrohodná a kanadští detektivové jsou ve srovnání se skotskými opravdu břídilové?

vekune
21.04.2017 3 z 5

Já toho autora mám prostě ráda, jména, historie, Skotsko..pokaždé dostanu chuť se tam znovu podívat. Ale není to detektivka, to fakt ne, dyť tam vůbec nepátraj a ten motiv byl hodně slabý. Ale historická linka propojená se současností, to byl cajk.

minirock
15.04.2017 5 z 5

Tohle mi fakt sedlo, je to neuvěřitelně čtivá knížka. Hlavně ten příběh z minulosti je úžasný a návaznost na současnou dobu je opravdu povedená. Strhující čtení.