Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 926 926

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

harena
31.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha, nádherný příběh a Peter May výborný spisovatel. Čtivá a napínavá detektivka, sugestivní popis přírody, prolínání historie a současnosti, které přidává detektivce na zajímavosti, dobře rozpracovaná psychologie postav a ta trocha romantiky mi fakt byla příjemná. Těším se na jeho další knihy a doporučuji.

HŠ
29.12.2016 3 z 5

Zklamaná. Čekala jsem detektivku, nakonec z toho vylezl těžkouvěřitelný příběh zbytečně propojený dohromady. Z hlavního hrdiny byl vytvořen superhrdina, který ačkoliv několik týdnů nespal, byl schopen normálně fungovat, několik hodin v kuse řídit auto a podobně.

Makii
28.12.2016 2 z 5

Kniha je napsaná dobře, pěkným jazykem, popisy přírody a historie jsou výborné. Ale příběh je pohádka, hlavní hrdina nudný a motiv ke zločinu je vyloženě nesmysl. Za mě ne.

knihomolka525
06.12.2016 5 z 5

Měla jsem po celou dobu četby problém se dvěma paralelně jdoucími příběhy.Podle mě by se hlavní příběh obešel bez toho odehrávajícího se v minulosti.Ale jinak famózně napsané.Moje první kniha od Maye.Budu vyhledávat další.

felia
05.12.2016 5 z 5

Kniha, která se mi moc líbila. Výborná směs historie a současnosti

mpb1913
23.11.2016 5 z 5

Výborný, bavilo. Člověk tak nějak čeká a chce, aby to dopadlo tak jak to dopadne a to se povedlo. Za mě naprostá spokojenost. Jsem rád že se autor opět vrací k "ostrovním" tématům.

ZuK1
20.11.2016 5 z 5

Výborné, poutavé a příjemné čtení. Také trošku odpočinek od "krvavějších" detektivek. Petra Maye jsem neznala a začala ho číst až díky dobrým recenzím jeho knih. Trilogii z ostrova Lewis jsem přečetla jako první a nadchla mě, stejně jako Ostrov Entry. Už mám objednané další knihy tohoto autora a moc se na ně těším.

mySaints
20.11.2016 5 z 5

Do příběhů Petera Maye jsem se opravdu zamilovala. Od jeho knih jsem očekávala pouhou detektivku inspirovanou trendem severské krimi, ale dostalo se mi něčeho mnohem hlubšího a krásnějšího. Mayovy romány, jako i Ostrov Entry, jsou směsicí výborné detektivní zápletky a psychologické sondy do trpících duší. Čtenář se ovšem dočká také poučení z historie a obrazů nespoutané krajiny, která je nám tady tak vzdálená. Ostrov Entry mě po úžasné trilogii z ostrova Lewis v ničem nezklamal a velmi se těším na další romány z různých koutů světa.

haki34
11.11.2016 5 z 5

tesila jsem se na navrat na hebridy :) ...a jo, povedlo se... mozna to autor v tomto pribehu misty az prekombinoval, ale celkove za mě palec nahoru !! spolu s lewiskou trilogií srdcofka :))

lumul
11.11.2016 4 z 5

moc se mi líbilo prolínání příběhů, ale strašně mi lezlo na nervy, jak Sim pořád nedokázal pochopit, jak je sakra možný, že on má prsten a ona přívěšek. Ježiši, svět je malej, no...

Boby17
06.11.2016 5 z 5

Úžasné pokračování skotské trilogie. Při čtení historické linie příběhu jsem si uvědomil, že jsme se pod vládou Habsburků zase tak špatně neměli. Taková zvůle lordů by v 19. století byla u nás nemyslitelná.

Elea76
05.11.2016 5 z 5

Mám tohoto autora moc ráda, trilogie Lewis se mi moc líbila, ale Entry mne nadchl na 100% . Pro mne asi nej kniha od tohoto autora, miluji jeho prolínání historii , a staré Skotko. Už se těším na další počin tohoto autora :D .

sagasir
02.11.2016 2 z 5

Stále ne a jen ne

Přiznám se, že rozhodně nepatřím mezi fanoušky autorovi trilogie z ostrova Lewis. Z autorových děl pak mám ještě přečteného Pána ohně, ale ani ten mně zrovna dvakrát neoslnil. Přesto jsem se rozhodl, že dám Mayovi další šanci a zkusím od něj další dílo. Tentokrát jsem se tak začetl do jeho Ostrova Entry. Bohužel musím znovu říct ne a stále jen ne a ne. Kniha se mně nelíbila.

Nemohu se nakonec ubránit dojmu, že příběh jako celek je až moc překombinovaný, podivně do sebe zapadající a místy až nelogický (byť je vše časem vysvětleno). Chválím prostředí. To autor sepsat umí a dokonce se i k samotnému příběhu skvěle hodí. Milostné zápletky mně jinak osobně nevadí, ale nesmí se to s nimi přehánět a co se milostné tématiky v Ostrovu Entry týče tak zde mně bohužel přišla místy až otravná a celkově podivná. Dávky historie objevující se v různých místech knihy mě také bohužel nikterak dvakrát nezaujaly. Pochválit nemohu ani postavy. Zvykl jsem si, že zvláště u detektivek hlavní hrdinové nejsou rozhodně žádní dokonalí hrdinové a rozhodně mně to nevadí, jelikož rozhodně díky tomu působí mnohem lidsky a čtenář se s nimi spíš ztotožní. Zde však postava detektiva Sima na mě působila až moc negativně a to jeho utápění se v pocitech samoty a zoufalství mně místy hodně vadilo. Rozsahově se pak opět budu opakovat, jelikož se jedná o klasiku (407 stran). K napětí pak jenom dodám: ano kniha je napínavá, ale osobně bych klidně snesl napětí více.

Rozhodl jsem se u tohoto autora řídit heslem: Nezkusíš, tudíž nezjistíš. Tak snad se mně další knihy či nějaká další kniha od tohoto autora nakonec zalíbí. U Ostrova Entry se tak nestalo a i proto uděluji knize 60%.

Roubas
31.10.2016 5 z 5

May je tak výborným vypravěčem, že i kdyby napsal knihu o obyčejném dni lenochoda, věřím, že bych stránky otáčel s nadšením. Tím pochopitelně nechci snižovat kvalitu tohohle skvělého příběhu. Stejně jako u trilogie z Ostrova Lewis je zde velice atraktivní prostředí nehostinného ostrova. V jeho knihách se objevují všechna důležitá životní témata jako je přátelství, láska, rodina, smrt a ze všech jeho knih čiší autorův velký životní nadhled. Jako vždy skvěle propojil minulost se současností. Na pozadí toho všeho je ještě detektivní zápletka. Další skvělá kniha.

dalia1769
03.10.2016 5 z 5

Stylem a výstavbou příběhu, v němž se prolíná a vzájemně ovlivňuje minulost s přítomností, připomíná tato kniha autorův cyklus z ostrova Lewis. Zároveň nás ale zavádí do nového, nám málo známého prostředí ostrovů při pobřeží Kanady. Příběh je velmi napínavý a skvěle se čte, autor opět prokázal, že je výborným vypravěčem. Postava Sima je sympatická a zajímavě rozpolcená. Příběh by měl i potenciál stát se prvním dílem další série.

panjosef
30.09.2016 5 z 5

Podle dalším recenzí koukám, že jsem si měl prvně přečíst trilogii z ostrova Lewis, ale co už, říkal jsem si, že prvně zkusím jednu knihu, než se hned pouštět do trilogie :-) Každopádně rozhodně tímto prvním setkáním s panem Mayem nejsem zklamán. Román je velice čtivý, čte se to skoro úplně samo, hltal jsem stránky jednu za druhou. Líbí se mi ono střídání dvou časových rovin, kdy ale kniha funguje skutečně jako celek, který není ani čistokrevnou detektivkou, ani historickým románem, ale jedním organismem. Mám rád knihy, které mají kriminální rovinu, která je ale neustále upozaďována. Jak v historické, tak kriminální rovině autor výborně zachází s popisy prostředí, rozpitvává krajinu na geologické podloží, všelijaké formy vegetace, všímá si různých forem života a zapracovává je do celkového konceptu díla a děje. Vedle těchto úžasně psaných pasáží se mi rovněž líbilo, že je autor v knize mimořádně citlivý i po stránce humánní - tak silně popsané dojmy z lidských neštěstí, poukazování na jedinečnost zbytečně zmařených životů, nevím jestli jsem tak silné emoce někde jinde četl. A k tomu ta všeprostupující temná atmosféra, deprese hlavního hrdiny - no prostě, už se těším až se vrhnu na zmíněnou trilogii :-)

lencin
30.09.2016 4 z 5

Krásné popisy ostrova Entry i části skotské historie. Detektivka v pozadí,v popředí spíše ona dávná historie. Sim je mi sympatický.

babsi66
19.09.2016 4 z 5

Kombinování historických flashbaků, vyšetřování vraždy a rodinného dramatu hlavní postavy zvládá May mistrně a vykreslení sychravé atmosféry ostrova Entry je jak dělaná k chladným podzimním večerům. Jediným problémem je, že něco podobného už tu bylo v trilogii z ostrova Lewis.

exitus
15.09.2016 3 z 5

Opět dobrá, čtivá kniha, ale při čtení jsem si několikrát pomyslela, že autor trochu vykrádá sám sebe. Dost věcí už se objevilo v lewiské trilogii, čemuž se vzhledem k tématu asi nejde vyhnout. Část v minulosti byla tentokrát skutečně hodně v minulosti a chvílemi mi to přišlo moc násilně naroubované na současný příběh. Vraha jsem netušila, nicméně celé propojení minulosti a přítomnosti bylo dost jasné. Možná by se mi příběhy více líbily oddělené. Plusem je určitě představení zajímavého období skotské historie, o kterém jsem neměla tušení.

DominikV
09.09.2016 4 z 5

Styl psaní Petera Maye mi hodně připomíná Johana Theorina (nebo Theorin připomíná Maye, vyberte si). Hlavní dějová linka je v pozadí a důraz se klade hlavně na minulost. Nebudu říkat, že autor píše špatně, protože tomu tak není a jeho knihy se čtou jedním dechem. Jen je vám prostě na konci úplně jedno, kdo je vrahem, což by se u detektivky stávat nemělo. I přesto všechno se jedná o slušný (ne)kriminální román.