Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 926 926

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

Melanka
24.05.2016 5 z 5

Skvělé čtení. A jako u Skály - zajímavý exteriér, úžasný popis počasí a přírody. Moc mě baví, když se v knize dozvím něco o reáliích a historii, hned mám chuť ta místa navštívit. Kupodivu to může být i v detektivce!

raty
26.04.2016 5 z 5

Pro mě žádné zklamání. Velmi dobré čtení. Obě dějové linie byly zajímavé, napínavé a gradovaly až do konce.

vyvodka
11.04.2016 5 z 5

Moc dobré čtení. Prolínání současného příběhu a příběhu ze skotské historie se mi moc líbilo. Nakonec se všechno tak krásně prolnulo. Propracovaný detektivní román, ve kterém autor drží laťku vysoko až do konce. Žádný uspěchaný závěr nebo nedokončený příběh některé z postav. Přečteno s chutí a potěšením. Doporučuji k přečtení.

jendoslav
10.04.2016 5 z 5

Kvůli pomalejšímu začátku plnému pocitů deja vu - třeba blond kudrnatý detektiv v depresích kvůli rozpadlému vztahu, který přišel o rodiče při nehodě - chvíli trvalo se začíst... Ovšem potom se jak historická linka vyprávějící o zvěrstvech, která prožili obyvatelé Hebrid v 19. století (mimochodem nesmírně zajímavá), tak současná linka rozjely, že až do dočtení knihu nešlo odložit: Peter May v nejlepší formě. PS. Je neuvěřitelné, kolika způsoby a metaforami dokáže tenhle Skot vylíčit bouřku, vichřici nebo jen nevlídné počasí na Hebridách, aniž by se výrazněji opakoval... PS2. A říkám si, že by Peter May možná mohl konečně napsat "plnohodnotný" historický román, šlo by mu to jistě skvěle.

Hodža
05.04.2016 3 z 5

Trochu mne to zklamalo...oproti předchozí trilogii. Ale stále dobré!

DonPedro
01.04.2016 4 z 5

Ač stále velmi hezké vyprávění, oproti sérii z ostrova Lewis zaostává.

Baiba
29.03.2016 3 z 5

Po výborném audiu Skála musím uznat, že Petr May asi není autor pro mě. Historická linie byla zajímavá, čtivá, ta ze současnosti už mi bohužel připadala zbytečně sentimentální, nepravděpodobná, hrdinové šablonovití... May je jistě čtivý autor, v této knize mě ale nepřesvědčil...

rodak
19.03.2016 4 z 5

Moc hezké vyprávění s kriminální zápletkou, Je to taková vyšší škola autora.Není to jednoduché čtení

Vilas1979
07.03.2016 4 z 5

I přes skvělé hodnocení jsem se zpočátku nedokázal do knihy začíst, příběh mně jaksi míjel, povedlo se mi to až někde daleko za polovinou. Kdybych nečetl trilogii z ostrova Lewis, byl bych pravděpodobně nadšen hned od začátku, Ostrov Entry má vše, co má dokonalá detektivka mít, starý propracovaný příběh linoucí se vedle hlavní linie, sympatického a někdy až moc trpícícho detektiva, atraktivní prostředí Magdaleniných ostrovů. Je tu však jedna drobnost, a to pocit deja vu, že tohle už tu přeci bylo. Jistě, ostrovy jsou jiné, příběh a postavy také, ale ta podobnost je až příliš do očí bijící. Těžko říct, co k tomu Maye vedlo, zřejmě má tohle prostředí prostě hodně rád a rád o něm píše. Osobně bych si ale raději přečetl o Finnovi než o Simovi, ale chápu, že na ostrově Lewis už nebylo pro další případ místo, vždyť už Šachové figurky působily dojmem jakéhosi neplánovaného přílepku. Na Lewisu se tedy odehrává alespoň historická linie a jako místo vraždy byl zvolen kanadský ostrov Entry. May kopíruje úspěšný formát, s příběhem Simova praprapradědy se seznamujeme prostřednictvím jeho deníku, vyšetřování odehrávající se v současnosti je vyprávěno klasicky ve třetí osobě, linie jsou tedy snadno identifikovatelné. Něco tomu chybělo, ale dojemný závěr vše napravil a stálo za to se pročíst až k němu.

ÁjíkSamík
07.03.2016 5 z 5

Úžasná kniha!

T-rish
04.03.2016 5 z 5

Peter May to prostě umí! Jeho podrobný styl popisování ať už přírody, postav, místa prostě čehokoliv co si umane je dokonalý. Hltáte stránku po stránce a ať chcete nebo ne, opět vás vtáhne přímo do děje. Poutavě propojil minulost s přítomností, ostrov Entry nezklamal naopak překvapil víc než jsem na začátku čekala.

maxihrosik
28.02.2016 5 z 5

Ostrov Entry by klidně mohl být čtvrtým dílem série Ostrov Lewis. Příběh se odehrává ve dvou liniích - současná na ostrově Entry v Kanadě, historická na ostrově Lewis ve Skotsku. Opakuje se i stejná finta, kdy současný příběh je vyprávěn ve třetí osobě a historický v první osobě, takže se člověk rychle zorientuje, v které době se právě nachází. Popis prostředí je úžasný, oba hlavní hrdinové sympatičtí a příběh napínavý, dojemný i poučný. Pro mě trošku pokulhává detektivní zápletka, ale celkový skvělý pocit z knížky mi to nekazí.

aralka
24.02.2016 5 z 5

Moooc povedená knížka.... trilogií Skála pan spisovatel May nastavil velmi vysokou laťku a zase nezklamal!! čtení jsem si vyloženě užívala, poutavě napsaný text, něco na pomezí detektivky, cestopisu a historického románu, proplétají se dvě časové linie, z děje se člověk dozví spoustu historických a zeměpisných faktů velmi nenásilnou formou.. tak to má být :-) .... jde opět o "ostrovní" záležitost, tentokrát z Magdaleniných ostrovů, drsné podnebí, maličký málo zalidněný ostrov Entry a krásná příroda tvoří dramatické kulisy pro spáchání vraždy.... podobnost s trilogií "Skála" i ve stylu psaní a formě ... za mě určitě plný počet hvězdiček, těším se na další knížku, velký respekt panu spisovateli!

Эva
22.02.2016 5 z 5

Peter May je zase ve skvělé formě! V Ostrovu Entry se navrátil k linii trilogie z ostrova Lewis, a to je ta správná cesta! Kniha má opět neuvěřitelnou atmosféru, detektivní linie není zdaleka tak důležitá jako minulý život hlavních postav, a to je to, co Mayovy knihy vyděluje z žánru klasických detektivek... A Sime je opravdu sympaťák! :)

Sorrow
21.02.2016 4 z 5

May je vážně výjimečný spisovatel...Přestože i v této knize používá zavedené schéma, které známe z trilogie z ostrova Lewis, vůbec mi to nevadilo. Naopak...Připadala jsem si, jak když se setkávám se starým známým. Mám ráda, když spisovatel píše tak, že ho poznám jen podle stylu, ale zároveň je originální.
Jsem vděčná za to, že jsem se dozvěděla zase něco z minulosti, a přesto byla v lehkém napětí z detektivní linky. Knihu bych určitě mohla doporučit, přestože na Skálu nemá. (Na tu už asi nebude mít od autora nic).

lamepti
20.02.2016 5 z 5

Já ho prostě miluji...

akdar72
10.02.2016 5 z 5

Měla jsem zpočátku strach, aby mě kniha, po úžasné trilogii Skála, nezklamala. Nezklamala! Opět nádherný příběh. Jeho knihy jsou jako pohlazení.

Malarkey
29.01.2016 5 z 5

Peter May se díky Lewiské trilogii stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů. A já jsem rád, že se podobně laděných „detektivek“ drží i po jejím ukončení. Hebridy zaměnil za Magdaleniny ostrovy a v podstatě je to úplně to samé. Akorát s jinými postavami a s jinou vraždou. Vražda je poměrně obyčejná a vyšetřování se váže nejenom na samotný ostrov Entry, ale i na hlavní postavu, která má s manželkou zavražděného společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Kniha se, jak je u Maye zvykem, dělí na dvě části. První část je z minulosti, která je naprosto úžasná a četla se prakticky sama. Druhá je z přítomnosti, ve které se řeší právě ona vražda a také neměla chybu. Závěr je naprosto perfektní a vysloveně mě mrzelo, že je konec knihy. Doufám, že to není první, ani poslední případ Simeho, protože jsem si na jeho neobvyklou osobnost dokázal hodně rychle zvyknout.

Jitka_Roškotová
22.01.2016 4 z 5

Peter May patří mezi mé nejoblíbenější autory a jeho trilogie z ostrova Lewis mi naprosto učarovala. V porovnání s ní to má každá jeho další kniha velmi těžké. Kniha Ostrov Entry se mi velmi líbila a opět se, stejně jako většina Mayových knih, četla neuvěřitelně lehce. Nicméně má pár ALE...

Ačkoliv se podle anotace a udělených cen zdá, že jde o detektivku nebo thriller, já s tímto označením moc nesouhlasím. Podle mě se jedná spíše o historický román s romantickým nádechem a detektivní příběh, odehrávající se v současnosti, je spíše jen takovým doplňkem, který by zde pomalu ani nemusel být. Vždyť i samotnému popisu "klaustrofobního" ostrova Entry nebo detektivovy složité a depresivní povahy je zde věnováno mnohem více prostoru, než vyšetřování vraždy. Kdyby Sim Mackenzie potkal Kirsty Cowellovou za jiných okolností, než při vyšetřování vraždy, pravděpodobně by v něm její vzhled vyvolal stejné vzpomínky a příběh jejich předků by se mohl rozehrát i tak. Na konci jsem sice byla překvapená kdo a proč je skutečným vrahem, ale v podstatě to už vůbec nebylo důležité...

Historický příběh z poloviny 19. století se mi opravdu líbil a když si odmyslím romantickou lásku nerovného páru, byl i neuvěřitelně zajímavý. Ačkoliv jsem vystudovala světovou historii, s tak sugestivním a zajímavým popisem nuceného vystěhovávání Skotů z Vysočiny, jsem se dosud nesetkala a ráda si o ní ještě něco přečtu. Už v trilogii z ostrova Lewis May naprosto famózně popisoval tamější melancholickou a drsnou krajinu. V Ostrově Entry se k tomu přidaly i brilantní popisy životních podmínek pachtýřů, jejich vyhnání z půdy i strastiplné cesty do Kanady. Naroubování historického příběhu na současnost mi ale místy přišlo už trochu na hraně a šroubované. Už jen to, že hlavní hrdinové vypadají naprosto dokonale stejně jako jejich prapředci a dostali i stejná jména. Nebo to, do jakých detailů si Sim dokáže vybavit deníkové zápisy svého prapředka, které mu kdysi v dětství četla babička...

Srovnávat Ostrov Entry s trilogií z ostrova Lewis moc nejde už jen pro (podle mě) rozdílný žánr. I přes všechnu výše zmíněnou kritiku se mi kniha opravdu líbila, ale doporučila bych ji spíše milovníkům historických románů, než milovníkům thrillerů a detektivek. Peter May by měl příště možná napsat raději historický román a nešroubovat výborný historický příběh za každou cenu a naprosto zbytečně na banální detektivku.

myshmother
16.01.2016 5 z 5

Já tyto severské příběhy s kriminální zápletkou, "kostlivci ve skříni" a popisy drsné krajiny prostě miluji. :-)