Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 926 926

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

miskamsk
16.01.2016

Kolik lásky, bolesti, touhy a poznání se vejde do jednoho lidského života? P. May je zpět. Ve skvělé formě, tak jak ho máme rádi. Střídání a prolínání časových rovin je jeho silná stránka. Čtenář vidí krajinu, postavy a vlastně i příběh úplně před očima. Bože, já cítil i ten smrad :-) Krásná kniha, která opravdu stoji za přečtení.

petshop
15.01.2016 4 z 5

Zase jedno prima čtení od Petera Maye. Zamilovala jsem se do těch jeho odlehlých a drsných koutků světa. Jeho schopnost vylíčit tyto končiny je famózní. Vzbuzuje ve mně závislost :-) Nemohu se však ubránit srovnávání se Skálou, tudíž "jen" čtyři hvězdičky.

asterixka
08.01.2016 4 z 5

Moc příjemné čtení, které není detektivkou v pravém slova smyslu, ale příběhem s tajemstvím. Historická část super, časové prolínání též, ale..... kouzlu trilogie OL bohužel nedosahuje a Fin, ten je jen jeden... :)

miro.čtenář
05.01.2016 4 z 5

V první půlce mě rozčilovaly ty historické vsuvky a chtěl jsem ať jede děj detektivky. Po půlce se to nějak zlomilo a už mi bylo skoro jedno kdo je vrah, ale hltal jsem ten historický příběh. Každopádně mě to bavilo a mohu doporučit. Zvlášť milovníkům obšírných až melancholických popisů. Taky si asi něco přečtu o nucené emigraci Skotů a Irů do Kanady :)

kokos1
04.01.2016 5 z 5

Myslím že tato kniha u mě překonala trojici předešlých ostrovních detektivek. Není to moc detektivka, ale napětí příběh má až do konce. Doporučuji

Irisek22
01.01.2016 5 z 5

Moc se mi líbila. Přečetla jsem jako čtvrtou knihu od Petera Maye a pro mně nejlepší.

Nifredil
01.01.2016 3 z 5

Nedaří se mi ubránit srovnání s trilogií z Ostrova Lewis a kvalit prvního dílu téhle úžasné trilogie to prostě nedosahuje. Na druhou stranu v rámci detektivek jde určitě o jednu z těch lepších, má to spád, děje je napínavý a rozhodně je to výrazně lepší, než autorova snaha o detektivky z Čínského prostředí. Kdyby se dalo dát půl hvězdičky k těm třem, které dávám, dám 3 a půl a přesně by to vystihlo můj pocit. Bavili mě totiž ty části z nové doby, ten milostný příběh a část na původním ostrově méně.

Petra28
19.12.2015 5 z 5

.. je zpátky. Bylo to perfektní.

maikie
14.12.2015 4 z 5

Historická část opravdu skvěle napsaná, děj ze současnosti pro mě už trochu slabší... ale celkově prostě super :-)

niktos26
08.12.2015 5 z 5

konečne návrat k ostrovnej trilógii, výborné ...na rozdiel od výletu do číny...

happy-smile
07.12.2015 5 z 5

Skvělá knížka, která je napsaná ve stylu novějších Mayových knih (tj. ve stylu ostrova Lewis). Kdo je tedy fanoušek Mayovy novější tvorby, tak by neměl váhat a měl by hned po ostrovu Entry skočit. Prolíná se zde zajímavý příběh z minulosti se solidní detektivní zápletkou ze současti, nikde žádná hluchá místa. Trochu mi to připomínalo knihu Zapomenuté dítě, kde se taky řešila vražda na pozadí událostí, které se odehrály před desítkami let v rámci rodinného klanu (oproti tomu ostrov Lewis se odehrával na pozadí vzpomínek hlavního hrdiny). Narozdíl od Zapomenutého dítěte zde ale jde o knihu, která má určitou lehkost a čte se v podstatě sama.

Ivana11
04.12.2015 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a jsem nadšená. Nikde žádné dlouhé popisy prostředí, čtivě propletená detektivka s historickými událostmi ve Skotsku, prostě podle mě dost dobrý.

svatas007
18.11.2015 4 z 5

Na úvod řeknu - kniha je dobrá, ale z mého pohledu to není detektivka. Je to spíše historický román, což autor přiznává i v doslovu a při věnování. Popisuje skotské kořeny kanaďanů. Detektivka není nijak zvláště propracovaná, je to spíše povídání o relativně banálním mordu na pozadí úplně normálních mezilidských vztahů. Ať to každý vidí jak chce, silnější motiv je popis událostí zhruba 150 let zpět, ale tam žádná detektivní záhada není. Jistě je to zajímavý a krutý popis událostí z té doby, jenže...

Co mne vyloženě překvapilo je otevřený popis toho, jak v Kanadě přistupují k francouzštině a angličtině. Dosud jsem si myslel, že lidé zde mluví oběma jazyky, ale dozvědel jsem se, že tomu tak není a dokonce i v řadách prominentních vyšetřovatelů. Také bych knihu doporučil jako studijní materiál k současné uprchlické krizi v Evropě. Některá témata jsou hodně aktuální.

bosorka
17.11.2015 4 z 5

Peter May potěšil, přesně se mi trefil do nálady svým příběhem skotských vystěhovalců, který se prolíná s detektivní zápletkou odehrávající se na Magdaleniných ostrovech. May umí parádně navodit atmosféru toho kterého místa tak poutavě, že se pak většinou potřebuju dovzdělávat. Autor své hrdiny vybavuje nelehkými povahami, stejně tak dostal do vínku depresivní a smutnou výbavu i detektiv Sime Mackenzie. Příběh odsýpá svěže a nerozptyluje ani ta dějová linka, která působí možná až přespříliš jako z červené knihovny. Tu totiž "naštěstí" vyvažuje těžkými osudy vystěhovalců, jak při jejich pobytu v domovině, tak i při nelehké cestě do nového místa, Kanady. Mayův styl - tedy střídání současných a historických událostí, které se někde střetávají - mi hodně vyhovuje.

HaHa11
17.11.2015 4 z 5

Souhlasím s mými předřečníky - znovu Peter May, jaký si nás čtenáře získal trilogií z ostrova Lewis! Detektivka ze současnosti proložená romantickým příběhem z poloviny 19. století. Propojení obou těchto rovin je opravdu trochu jak z červené knihovny, ale i to se může stát. A pokud to poslouží dobré věci, v tomto případě napínavému čtení, nemám námitek.
Autorovi svědčí chladné a nehostinné prostředí ostrovů kdesi na severu Evropy či Ameriky evidentně lépe než intelektuálská Francie (kniha Výjimeční lidé). V obou časových rovinách je čtenář vtažen do děje; je bičován deštěm a větrem na Magdaleniných ostrovech stejně jako vyšetřovatel Sime, či se s jeho prapředkem vydává na strastiplnou plavbu přes Atlantik. A že je závěr trochu sladkobolný?! A co je na dobrých koncích špatného?
Kruh se uzavřel ...., a proto si těžko dovedu představit, že by se autor k hrdinům knihy vrátil a vznikala další pokračování. I když na Zemi je spousta dalších zapomenutých míst, která ještě nevydala svá tajemství...

Neo1tex
14.11.2015 5 z 5

Peter May je zpět a konečně píše zase to, co umí. Po dvou tragický přešlapech jménem Pán ohně a Výjimeční lidé je tady zase příběh, kvůli kterému jsem si Maye tak oblíbil.

orson
04.11.2015 5 z 5

Autor se asi nejvíce přiblížil kvalit trilogie z ostrova Lewis, ale pořád to není úplně ono. Skvělé prostředí, výborný styl, zajímavá detektivka, perfektní náhled do historie, ale zápletka jak z červené knihovny. Ale těch pět hvězdiček si stejne zaslouží!

astroweb
02.11.2015 5 z 5

Z počátku mi trochu trvalo se začíst, ale pak jsem vklouzl do děje a příběhu. Musím říct, že velice inspirativní, až mysteriózní detektivka, historický příběh s tajemstvím.

Katschka
01.11.2015 5 z 5

Nebyla jsem nadšená tolik, jako když jsem četla příběhy z ostrova Lewis, ale i tak to bylo prostě parádní!

vandalka
21.10.2015 3 z 5

Je škoda, že Peter May nepíše prostě historické romány. Z Entry Island mám dojem, že chtěl jednoduše psát o vysidlování Skotů z Hebrid, a ve snaze to naroubovat na současný detektivní příběh zašel příliš daleko. Ona už i ta hebridská zápletka mi zpočátku ježila chlupy na zádech - syn chudého chalupníka zachrání dceru místního lorda, aby se do sebe po letech zamilovali, což se nelíbí ani jejímu otci, ani surovému bratrovi. Dál si to dovedete domyslet. Místy jsem si nebyla jistá, jaký druh literatury to vlastně čtu. Další část té vystěhovalecké linie pro mě ale byla nejzajímavější a hlavně za ni jsem byla schopna dát ty tři hvězdičky - každodenní život na ostrově Lewis, popis plavby do Kanady, karanténa na Entry Island, osudy vystěhovalců - často mi to evokovalo vynikající dílo Mobergovo a jeho švédské vysídlence. Ta současná linie s depresivním detektivem, potomkem původního Simona Mackanzieho, jehož osudy můžeme sledovat prostřednictvím dochovaných deníků a detektivových snů (!), byla pro mě spíše obtežující a irelevantní. Jak to všechno dopadne je zřejmé již od prvních stran, ale i tak se mi tu nechce rozebírat pordobnosti a kazit tím četbu ostatním, nicméně - detektivovo "napojení" na hlavní podezřelou považuji za krutě přitažené za vlasy. U některých částí románu jsem měla pocit, jakoby May psal na objednávku z Hollywoodu, ale nechci mu křivdit. Rozhodně jsem ráda, že jsem knihu četla, až na zmiňované nedostatky se mi líbila, dozvěděla jsem se víc z historie Hebrid, což je pro mě rozhodující, a budu doufat, že ve svém následujícím díle autor trochu umravní svůj romantický přísup a bude se víc držet prozaičtějších dějů.