Ostrov Entry

Ostrov Entry https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268430/bmid_ostrov-entry-268430.jpg 4 925 261

Detektivní román od autora trilogie z ostrova Lewis. Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí? Výsledek totiž určí Simův další osud.... celý text

Strnady095
16.10.2018 3 z 5

Nezklamalo ... tohle prostě Peter May umí ... opět to pro mne není pouhá detektivka...skvělé vyprávění o minulosti...tohle můžu :-)

Zanynka
30.09.2018

Jedna z těch lepších knih na trhu. Četlo se to dobře, ale také jsem čekala moderní detektivku a místo toho mi byl naservírován hystorický román s těžko uvěřitelným zamilovaným koncem. Ale dalo se :)

Jančislava
22.09.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, mám ráda toto prostředí a příběhy z něj. Jen jsem se na začátku nějak nemohla chytit a motiv mi přišel divný. Jinak je to poutavý příběh. Jen nechápu proč se závěr vždycky musí odehrávat při vichřici ☺️

MorriconeTheGod
09.09.2018 4 z 5

Peter May umí zabodovat atmosférou a to zvládl i tady, ale co se týče prostředí i děje, knihy ze série ostrov Lewis byly ještě podstatně lepší.

DoDidDone
07.09.2018 5 z 5

Po trilogii Ostrova Lewis se u mě autor Peter May posunul do seznamu několika mých nejoblíbenějších autorů. Knihu jsem si koupil s tím, že si připomenu onu charakteristickou atmosféru a autorův skvělý styl psaní a osobité hlavní postavy a jejich osudy. Hlavní rozdíl vidím v tom, že tohle je opravdu detektivka – sice slabší a jednodušší, ale detektivka. Trilogie Ostrova Lewis je román s detektivní zápletkou v pozadí (tak bych to nazval já). Tady vražda není tak jednoznačná a vrah není tak zřejmý. Dále pak taky vidím rozdíl ve způsobu používání retrospektivy – v této knize se jí nedostává tolik pozornosti, což mi přišlo trochu škoda, ale příběhu to neuškodilo. Stejně mi pořád připadá úsměvné, že jsem do jeho knížek takový blázen, když mají přitom vše, co na knihách obvykle nemám rád – vrah je často ihned jasný, autor se nimrá v postavách a popisech přírody a do toho používá retrospektivu, kterou doplňuje příběh. :) Ostrov Entry se mi moc líbil a od prvních stránek mě pohltil. Atmosféra tam zůstala, hlavní postavy mi připomínaly ty z Ostrova Lewis a já opět nemám nic, co bych knize vytknul. Autor sice píše (psal) detektivky z čínského prostředí a pak taky sérii Akta Enzo, ale mně v prostředí drsných ostrovů a jimi poznamenaných občanů sedí nejvíc. Jeho popisy jsou úžasné, postavy citlivé a příběh nezapomenutelný, přitom je poměrně jednoduchý. Opět velice čtivá kniha, kdy jsem na konci litoval, že ji musím zavřít. Ostrov Entry je o trošičku slabší než Ostrov Lewis, ale i tak je to úžasná kniha, kterou s radostí doporučuju! :)

mončičáček
03.09.2018 5 z 5

Opět jsem dala přednost audioverzi s Jiřím Dvořákem a jsem nadšená. Peter May má místo mezi mými oblíbenými autory naprosto právem. Po dvou Enzových případech zase příjemný návrat do krajiny trilogie z ostrova Lewis. Moc se mi líbilo prolínání historie se současností, parádní nadstavba k detektivní zápletce a rozšíření obzorů.

alabra
01.09.2018 4 z 5

Prolínání historie a současnosti mám ráda, ale tady se to příliš nezdařilo. Zajímavá byla část se skotskou historií, líbil se mi i styl psaní. Jen ten hlavní motiv mi moc neseděl.

michal74
26.07.2018 5 z 5

Peter May je lišák. Kniha je poměrně dlouhá a občasné flasbacky do minulé doby jsou zprvu nepochopitelné, stejně jako zakončení příběhu. Pokud je popisováno kdejaké zachvění lístečku vřesu v roce 1869, je nejnovější skutečnost brána velmi hopem, fakt se mi ke konci neslepilo pár listů k sobě? Asi ne.
Asi moje chyba, nejde číst Agátu a potom Petera, jejich styl vyprávění děje je odlišný, snaha o vykreslení povah však podobná. Oceňuji, že po odhalení pachatele příběh hned, jak je u autora zvykem, nekončí. Po částí akt Enzo a Příběhů z Číny je dle mého tento příběh nejlepší.

esfinge
23.07.2018 5 z 5

Krasny pribeh, minulost prolinajici se do pritomnosti, vrazda, trocha historie... A hlavne, kniha me donutila po precteni zalistovat v atlase a najit ztracene konciny. A to proste May umi naprosto dokonale. Prostredi je popsane tak, ze ho realne vidim a dlouho premyslim o ziti na takovych urcite nadhernych, ale nehostinnych mistech.

BlackFun
21.07.2018 2 z 5

Mám autora ráda a vždy jsem jeho knihy zhltla jedním dechem. Bohužel u této knihy jsem narazila. Nebavilo mě to, nutila jsem se do opakovaného čtení a doufala, že to zlepší. Nezlepšilo.

TomTomis
20.07.2018 5 z 5

Tato kniha mě nutila číst dál a dál. Peter May mě přesvědčil, že umí popsat zvláštní atmosféru ostrovů, podívat se do historie. Takové knihy, které mě přimějí zalistovat atlasem, najít si něco o historii vždy uvítám. Mám rád, když kniha není jen pouhým vyfantazírovaným dějem (i když i to může být někdy super), ale dává čtenáři podnět ke studiu. Samotná zápletka mě zase tak moc neuchvátila. I ten nádech romantiky by si tedy mohl odpustit, ale tady mi to kupodivu vadilo méně, než v prvních dvou knihách, co se odhrávají v Číně.

jaroiva
11.07.2018 4 z 5

Styl psaní P. Maye mě opravdu oslovuje. Jenom jsem si měla dát po Ostrově Lewis nějakou delší přestávku. V hlavním hrdinovi vidím pořád Fina, a pak mi to nesedí. Po té trilogii působí tato knížka jako slabší, ale myslím, že je to jen kvůli tomu srovnání, protože není bez zajímavosti.
Tedy aspoň teď si dám na chvíli přestávku před další jeho knihou.

alekis
05.07.2018 5 z 5

Peter May se stává mým oblíbencem. V této knize, krom všeho ostatního, hodnotím dotažení příběhu (vedlejší postavy) Ira Michaéla, a díky Bohu, že autor nepodlehl dnešním zvráceným móresům a ukončil záležitost ve jménu pravdy oko za oko, zub za zub.
Co tedy ještě říct k Ostrovu Entry?

Je tam všechno.
I bolest, i zmar...
I lásky dar.
Zas další příběh pod kůži mi vnik...
a mimochodem -
vrah je zahradník! :-)

Dodatek: na you tube je ukolébavka Hush hush, o násilném vysídlování Skotů - verze mého srdce je od The Corries :-).

Olous1
23.06.2018 5 z 5

Opět skvělý námět a perfektní styl psaní. Mohu jen doporučit.

petaSk
22.06.2018 3 z 5

Nedočteno, čekala jsem syrový příběh, ale jedná se bohužel spíše o historickou romanci.

Sudin
11.06.2018 3 z 5

Byla to má první kniha autora a poněkud zklamání. Čekal jsem nějakou syrovou detektivku a on to byl spíše historický román. Aspoň jsem si rozšířil obzory v části historie Skotska a Irska. Za sebe dávám 50%.

oskli
11.06.2018 5 z 5

Peter May je můj letošní objev a zamilovala jsem si ho úplně dočista. Po trilogii s Finem je Ostrov Entry jiný. Vzhledem k tomu, že jsem knihu poslouchala v audioverzi, měla jsem občas problém s velmi sugestivním líčením deníkových vzpomínek, bylo to na mě fakt hodně syrové (a surové). Asi jsem cíťa, ale poslech pro mě nebyl taková pohoda jako jindy. Na druhou stranu pak hlavně k závěru bylo jasné, že tentokrát to bude i tak trochu červená knihovna :-) Kriminální zápletka tentokrát nebyla ani na druhém místě. Chvílemi jsem na ni úplně zapomínala a pak mě překvapilo, když se zločin zase dostal na přetřes :-) Pro mě byla tak nějak navíc, ani bych ji nepotřebovala. Přesto všechno dávám zasloužených pět hvězd.

marion111
30.05.2018 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od autora.

bondula
17.05.2018 4 z 5

Studené severné more, vietor a ľadové kvapky dažďa. Súčastnosť preplietajúca sa s minulosťou. Typický May, ako ho poznám z triológie o ostrove Lewis, ako podľa šablóny. Otázka znie, či klady osvečených postupov a akési kopírovanie seba samého prináša viac dobrého, alebo či to už náhodou nezačína trocha nudiť...

tomvall
09.05.2018 5 z 5

Už jsem skoro nad Peterem Mayem lámal hůl, neboť jsem četl Výjimečné a Kritika dřív než Ostrov Entry, ale naštěstí ještě umí psát knihy ve stylu trilogie z Lewisu.
Další povedená kniha, kterou nelze než doporučit.