Opuštěná společnost

Opuštěná společnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353649/mid_opustena-spolecnost-OF1-353649.jpg 5 1261 287

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.... celý text

TomBook
22.02.2019 5 z 5

Literatura novodobého faktu. Tabery se čte dobře jak nakrátko, tak nadlouho. Kniha nezabředává do velkých detailů, jako obecné seznámení s vývojem za posledních sto let ideální čtení.

Poetika_slov
21.02.2019 5 z 5

Naprosto vynikající a dech beroucí kniha, jež se zaobírá vývojem politické scény v České republiky, a zároveň efektivně reflektuje na současné dění politiky. Kdyby bylo možné dát těch hvězdiček více, bez pochyby bych je dala. Z mého pohledu, by měla tato kniha být povinnou literaturou na gymnáziích a středních školách, aby se studenti naučili aktivně vnímat politické dění společnosti. Tabery v této publikaci krásně vystihl fungování politiků ve vládě, jež využívají politicky nevzdělaného lidu ke své popularitě. Opravdu nádherná kniha!

wersl
12.02.2019 5 z 5

Nepovažuji se za politického „nadšence“, avšak po celou dobu mne těšil fakt, že se mohu dozvědět mnohé informace, které mi pomohou rozšířit obzory, dát si věci lépe do souvislostí a snad i pochopit něco ze současného dění.
Moc se mi líbil poutavý způsob prolínání mezi vyprávěním a fakty.
Mnohé se zdá natolik neuvěřitelné, že nás může občas zachvátit pocit jako by vše bylo smyšlené, pouhá fikce, román od Orwella. Krutě však v kontrastu k tomu vyhlíží vědomí pravého opaku.
Vědomí že, stejně jako u zmíněného Orwella, se jedná o pouhé ohlednutí se za minulostí. Snahu apelovat na čtenáře před hrozbu jejího opětovného uvedení do realitity, která nás zdá se, pokud již tento okamžik nenastal, záhy čeká. Tuto skutečnost naprosto vystihuje citát pana Peroutky "Několikráte jsme mysleli, že už jsme na konci cesty, a pokaždé jsme shledali, že jsme teprve na začátku“.

Silmarien
12.02.2019 5 z 5

Moje znalosti českej politiky sú pomerne povrchné a nečítam Respekt, takže jedno z častejších negatív v recenziách (že to nie je nič nové, ak človek číta Respekt a pozná autorove názory/stĺpčeky/články) u mňa odpadá. Nevadili mi ani ucelené kapitoly, ktoré navzájom nutne nesúviseli - pre mňa to bol výborný prehľad v kocke obohatený o skvelé kapitoly o Milošovi Zemanovi a Andrejovi Babišovi. Historický úvod do česko-slovenskej spoločnosti bol tiež zaujímavý, aj keď veľa vecí mi bolo známych, takto pokope mi to dalo ten potrebný širší kontext.

Sama sebe sa musím smiať, ako ma stále a znovu a ešte vždy prekvapí, že niektorí ľudia vedome klamú a keď sa im na to príde, tak už sa ani nehanbia, ani neospravedlňujú.
A tak.

Celé to bolo dobré, prečítajte si to.

Sandik
07.02.2019 4 z 5

Trochu jsem se rozepsal, takže je z toho nakonec recenze ;o)
Každopádně Je to důležitá kniha, jíž sice lze vyčítat nedostatek filosofického nadhledu, nikoli však naléhavost... Celkový dojem: 85%

rencovav
04.02.2019 5 z 5

Ze začátku se to četlo dobře, ale měla jsem pocit, že mi Tabery nic nového neříká. Asi s ním souhlasím natolik, že všechny jeho argumenty už znám. Ale na těch dvě stě padesáti stránkách stihl předložit i řadu nových pohledů na věc a upoutal mě, třeba citováním filosofů a připouštěním vlastních chyb. Takže ten plný počet dám.

petrvacha
29.01.2019 5 z 5

Pokud by se někdo chtěl začít orientovat v domácí politice, nemůžu doporučit jinou knihu než právě tuto. Velkou předností této publikace je popis konkrétních událostí s autorovou interpretací. Ačkoliv se nejedná o nejveselejší čtení, je zde velké množství “tipů”, jak na konkrétní problémy pohlížet.

jirka7739
28.01.2019 5 z 5

Aktuální, výstižná, čtivá knižní esej. Podle mě dělá přesně to, co by měla. Provokuje, vyzývá a nutí k zamyšlení.

Amalberga
21.01.2019 4 z 5

Docela mě mrzelo, že autor v knize nevěnoval Číně stejný prostor jako Rusku.

Lucifera
20.01.2019

Knížka je psaná milým stylem a myslím si, že je dobrým úvodem do současné politické situace na Hradě a ve vládě. Kniha je prodchnutá idejemi a odvolává se na myšlenky TGM i Václava Havla. Je pro mě velmi užitečnou studnicí, která se zmiňuje o tom, jak to bylo s F. Peroutkou, kdo s kým má v současné politické situaci problém, apod. Je ve svých pasážích hlavně knihou lidskou a slušnou, což v dnešní situaci v politice, se moc nevidí. Moc děkuji autorovi za její napsání a třeba studentům nebo lidem, kteří nemají TV ji určitě doporučuji k přečtení.

Ence
18.01.2019 4 z 5

I když sdílím s E. Taberym mnoho názorů a stejný náhled na svět, nemůžu se ubránit dojmu,že kapitoly týkající se současného dění a aktérů (Zeman, Babiš) jsou silně tendenční. Ono i ty historické budou, ale člověk už je tak "zblblý" současnou interpretací dějin, že to neřeší.
Nechápejte mě špatně – s autorem v zásadě souhlasím, ale stejně mi ta jednostrannost připadala až do očí bijící. Konzervativní nacionalističtí populisté nemohou být podle mě dílem kvůli zvolenému stylu jakkoli ovlivněni.

dagmar.rub
10.01.2019 5 z 5

Skvělá knížka, kéž by se společnost dokázala z minulosti poučit.

eviiik
09.01.2019 5 z 5

Čtivě a jednoduše rozebrány (nejen) problémy společnosti.

Evišťátko
08.01.2019 5 z 5

Jakoliv nemám ráda slovní spojení "povinná četba" ,pak u této knihy jej musím chtě nechtě použít. Pokud mi není lhostejná republika , ve které žiju a to, kam se ubírá, musím si přečíst Taberyho. A díky němu pak další podobné tituly, které dávají do souvislosti historii a současné politické dění.

Simouš
08.01.2019 5 z 5

Tu knížku jsem četla skoro půl roku. Ne proto, že by byla špatná. To proto, že je tak dobrá. A že mi z toho všeho bylo ohromně smutno. Po celém století už se dá popsat slušných pár postřehů, které ukazují na nepoučitelnost a malost národa. A to měl Tabery ještě snahu zakončit to pozitivně. Strašně smutný dárek k výročí republiky.

lukas9608
06.01.2019 5 z 5

Vyzněním temná kniha ve zkratce o tom, jak v historii Češi vždy po nabydí svobody o ni přišli.

Babouš
27.12.2018 3 z 5

Pěkně napsané, ale hrozně banální. Kdo sleduje českou politiku a média, nedozví se nic nového, protože to jsou vesměs myšlenky a názory, které čeští komentátoři ve svých sloupcích opakují neustále. Čili bych tuto knihu doporučil spíš těm, kdo se o politiku moc nezajímají a laikům, ale ne naprostým, protože to není úplně lehké čtení. Ideální čtenáři jsou podle mě studenti gymnázií.

marketa6511
25.12.2018 2 z 5

Na začátku mi přišla úžasná, skvělá, báječná... jak šly stránky, už se mi tak skvělá nezdála. Najednou jsem tam nenacházela myšlenky, které by mě oslovovaly, ale připadala jsem si jako žáček, kterého pan učitel vyučuje... a o kterém se domnívá, že je třeba mu věc tisíckrát zopakovat, aby konečně pochopil.

Standa24
25.12.2018 5 z 5

Výborná knížka, která vás přiměje se zamyslet nad tím, kam naše společnost směruje. Autor pomocí historických paralel a souvislostí poukazuje na to, že demokracie, i přes všechny své nedostatky, je pro naši společnost nejlepším systémem vlády. A že absencekého myšlení a spoléhání na jednoduchá řešení, která nám někteří politici nabízejí, může mít fatální následky.

000nugatovej
16.12.2018 5 z 5

Děsivé, kam jsme se od nedávného vydání téhle knihy zase posunuli. Podívejme se jen na jeden aspekt, na který Tabery upozorňuje: "... jsou to právě slova, která mají potenciál měnit svobodné společnosti v totalitní." (str. 259). Nové je slovo "čučkaři" použité při hodnocení vlastní tajné služby prezidentem. V novém kontextu je sousloví "novinářské hyeny" jako ohodnocení práce investigativců, kteří upozornili veřejnost na podivnosti zoufalého volání o pomoc ze strany premiérova syna. (Premiér mu posléze účinně "domluvil", takže mlčí tak, že se k němu nemůže dostat ani policie, kterou před tím žádal o komunikaci.) "Porušení rovnosti před zákonem" je zase v agrofertním slovníku zastavení dotací, jejichž přidělení sobě samotnému na úkor malých zemědělských podnikatelů mohl ovlivňovat jejich konečný benefient. Je to jízda...