Železná rukavice

Železná rukavice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484560/bmid_zelezna-rukavice-KhB-484560.jpg 5 277 73

Ondřej z Rohatce série

Ondřej z Rohatce se usadil na hradě Jenčov, který dostal od markraběte Karla se služby, jenž mu prokázal při tažení v Itálii. Avšak ne všichni jsou z takového stavu nadšeni. Co je asi může k tomu bezvýznamnému zboží přitahovat? A proč musí kvůli tomu umírat lidé? Jsou to ložiska železné rudy, nacházející se na pozemcích náležejících k Jenčovu. A tak se křivoklátský purkrabí Chval z Valdéře nezastaví před ničím, co by mu dopomohlo k získání onoho zboží. Přesvědčí krále Jana Lucemburského, aby darovací listinu jeho syna markraběte Karla zneplatnil. Poslechne Karel, jehož vliv a oblíbenost v království neustále stoupá, svého otce?... celý text

konicekbily
30.10.2022 5 z 5

Autor dobře ovládá zpracování historicky zlomových okamžiků formou beletrie - tentokrát se zaměřil na zveřejnění nástupnictví na český trůn po Lanu Lucemburském a spoustou drobných epizod spjatých s hlavním hrdinou této řady -Ondřeje z Rohatce - nám opět ukázal, jak těžké bylo tehdy udržet si svůj majetek a ochránit své životy.

TaLu
04.10.2022 4 z 5

V příběhu Ondřeje nejde jen o dobrodružství. Tentokráte nám autor přiblížil těžbu rudy a výrobu železa. Velmi zajímavé.
Jednotlivé boje umí pan spisovatel slovem vykreslit živě a přesvědčivě.
Trochu mi zatím drhnou rozhovory ústřední dvojice.
Také vzpomínání se nevyhneme, ale mohla jsem se díky tomu potkat s Čeňkem, to jsem ráda. Propojení s minulou sérií je milé, jen by nemuselo být popisováno tolik věcí z minulosti. Ale to je už takový podpis pana spisovatele, budu si muset na to opakování děje zvyknout, protože další díl si přečtu opět ráda.

malýčtenář
01.10.2022 5 z 5

Myslím, že kladné komentáře už řekli všechno. Zkrátka pan Niedl je mistr slova a Spisovatel opravdu s velkým S. Jen více takových knih a čtenář se na chvíli ocitne v těchto dávných časech. Těším se na další díly.

alnahu
16.09.2022 5 z 5

Příběh je jednoduchý ,ale poutavě napsaný-opět se setkáme s Ondřejem z Rohatce,který se již usadil na hradě Jančov,ale i ten je mu záviděn a musí o něj bojovat .Opět odpočinkové čtení.

mythos91
13.09.2022 5 z 5

Co napsat jiného, než předešlí recenzenti, kterým se kniha zamlouvá a chválí ji?,...hmm, v podstatě nic, vše bylo trefně vyřčeno. Obratnost autorova popisu a plynutí děje působí na fanoušky jeho knih očividně podobně. Teď si jen trpělivě počkat, až bude dokončena třetí kniha téhle série a hurá na ni. :-)

milary
13.09.2022 4 z 5

Hezké. Prostě hezké. Zábavné, poučné - o co, že už bych dokázala zcela samostatně s železnou rudou divy! :)), napínavé.
František Niedl zkrátka umí čtenáře vtáhnout; a podrobně popisné pasáže, související se zpracováváním rudných ložisek i strategií prodeje produktu, :) jsem vstřebala s téměř stejným zájmem jako diplomacii zúčastněných ve prospěch žádoucí pozice markraběte Karla, stále křehké a nejisté kvůli vrtkavosti vztahu s jeho otcem, králem Janem Lucemburským.

Příběh je jinak celkem jednoduchý, ale vedle Chiary je i v tomto díle řada pečlivě vykreslených postav, nových i těch průchozích, které propojují osudy Ondřeje z Rohatce s vřesovskými.
Drobné rekapitulace jsou obratné, nepůsobí násilně a nezdržují, přece však poskytnou po delší pauze ve čtení žádoucí oprášení souvislostí, a to je mi vhod.
Doufám v pokračování.

hanzmb
26.08.2022 5 z 5

Autor udržel vysokou laťku i v druhém a doufám, že ne posledním dílu. Perfektně naporcoval vše, co tyto historické romány potřebují. Čestný hrdina, souboje, proradný nepřítel a láska. Samozřejmě od toho něco hlubokomyslného nečekejte, ale příjemných pár hodin při četbě strávíte. Pokračuje i prolínání postav z Rytířů.

domiii97
24.08.2022 5 z 5

První díl jsem bohužel neměla tu čest číst, ale v Železné rukavici byly retrospektivní části, kde jsem se dozvěděla, odkud Ondřej z Rohatec pochází, jak se seznámil s Chiarou či jak přišel k Jenčovu. Už od první stránky jsem věděla, že mě bude děj bavit. František Niedl píše srozumitelným a čtivým jazykem a není nouze o napínavé okamžiky. Z celé knihy mě nejvíce zaujaly popisy postupu těžby a zpracování železné rudy. Celý postup od stavby hamru až po práci milířů jsem četla se zájmem.
Všechny postavy mi přišly skvěle vykreslené. Ondřej, Chiara, Bruno, Chval z Valdéře,... U každé postavy je jasně dané, která je kladná a která záporná. Ale nevěděla jsem, do jaké kategorie mám zařadit Jana Lucemburského. Zprvu jsem si myslela, že bude na straně "zla", ale nakonec jsem byla mile překvapena. A kdo je mým největším oblíbencem? Samozřejmě Chiara. Mladá, nezkrotná a nebojácná žena, která si poradí ve všech situacích. Přiznám se, že jsem ještě historický román z období konce vlády Jana Lucemburského, nečetla. Byla jsem tedy ráda, že jsem dostala příležitost si přečíst tuto knihu a napravit tak svou mezeru v další části naší historie.

Harold
22.08.2022 3 z 5

První díl byl zaručeně lepší, napínavější a s větším spádem. V druhém díle se neustále opakoval příběh první skrze dialogy a doplnění autora. Zajímavé bylo využití ložisek železné rudy pro zpracování. Musím říct, že Wolframovi nebo Tasovi jsem více věřil, že díky jejich zkušenostem a výcviku dokáží zvládnout každý souboj nebo válečnou událost, ale "holobrádek" Ondřej mi v této připadal chvílemi zkušenější než oni dva dohromady - škoda.

hankapimi
19.08.2022 5 z 5

Ano, můj pane jsem schlamstla na posezení a tak jsem se snažila si Železnou rukavici šetřit.... Ale bylo to zhola marné. Pan Niedl prostě píše tak úžasně napínavě a čtivě, že si řeknu : ještě jednu kapitolku - a najednou jsem zase na konci... Ale máme pěkně nakročeno na pokračování, jen si zase musíme počkat, bohužel... Tímto zdravím pana Niedla, přeji mu pevné zdraví, hodně tvůrčích nápadů a vysekávám hlubokou poklonu. Jste můj jeden z nejmilejších spisovatelů !!!

bdolezalka
18.08.2022 3 z 5

Musím říct, že tento druhý díl mě mírně nudil, až ke konci dostal trochu spád. Připadalo mi chvílemi, jakoby panu Niedlovi docházela inspirace, neustále se opakující vzpomínky, zbytečné dialogy......uvidíme, jak se děj bude vyvíjet dál a jestli dostane tato série takový spád, jako měly Rytíři z Vřesova nebo Hynek Tas z Boru.

Turlogh
13.08.2022 5 z 5

Vynikající historický příběh o dobrodružstvích pasovaného rytíře Ondřeje z Rohatce pokračuje druhou částí. Co k tomu dodat? Vynikající román a plných pět hvězd. Kdyby bylo možných šest, dám je. Howgh.

alena1228
08.08.2022 5 z 5

Zase velmi vydařený historický kousek od Františka Niedla.
Musím říci, že tento druhý díl s Ondřejem z Rohatce mě bavil ještě více než díl první a to je co říci.
Příběh pokračuje vyprávěním o osudech obyvatel hrádku Jenčov. Líbí se mi, že spisovatel navazuje na první díl i zmínkou o lidech a událostech z předchozího dílu, takže i ten, kdo první díl nečetl, se dostává rychle do děje.
Druhý díl nás přenáší rovnou na hrádek Jenčov, kde Ondřej pobývá se snoubenkou Chiarou a svými přáteli-starými i novými.
Hrádek jen kvete, protože Ondřej staví hutě a posléze i hamr, aby mohl nejen dobývat, ale i zpracovat železo.
Tím se stane trnem v oku jeho dávnému nepříteli Chvalovi z Valdéře. Ten by chtěl hrádek zpět pro sebe, obzvlášť teď, když železo je tak výnosné.
Ondřej se musí několikrát bránit, jednak bojuje za svůj život, jednak za Jenčov a jeho obyvatele.
Několikrát se stane obětí spiknutí, kdy s pomocí přátel i Chiary vyvázne se zdravou kůží.
Nepřátelé napadnou dokonce i hrad Jenčov, neštítí se ničeho.
V tomto dílu se objevuje i bratr a otec Ondřeje, ale nemyslí to s ním moc dobře.
Ondřej je opět velký sympaťák, je velmi chytrý i odvážný, nebojí se postavit proti nepřátelům a oplácí těm, kteří mu ublíží, třeba jen zvířeti. Je zdatný v boji i v jednáních. Bojuje za svou pravdu, má čistý charakter. Přirostl mi k srdci.
Nejde mu než držet palce, aby zvítězil. Aby spravedlnost vyhrála nad zlem a intrikami.
Naštěstí má i oporu v králi a v markraběti.
Kapitoly jsou přiměřeně dlouhé, v postavách jsem se neztrácela, jsou dobře vykreslené.
Konec je otevřený, velmi doufám, že další díl bude následovat a my se zase setkáme s udatným Ondřejem, jeho rádci a pomocníky.
Dávám pět pět hvězdiček a opravdu doporučuji. Měla jsem přečteno za dva dny.

TheKrutihlav
05.08.2022 5 z 5

Skvělé čtení, musím říct že pokračování mě bavilo o chlup víc než první díl. Děj odsýpal jedna báseň, přibylo spoustu nových postav a Ondřej je neskutečný sympaťák. Doufám že bude další díl.

PaníLenka
04.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Jeden den dovolené u moře strávený ve společnosti Ondřeje z Rohatce uplynul stejně rychle a příjemně jako ta voda… navíc korunovaný happyendem, zkrátka oddechovka, jak má být.

cérka
28.07.2022 5 z 5

Pokračování příběhu Ondřeje z Rohatce je prostě opět vynikající, famózní, zábavné a skvělé počteníčko.
Mám jen malou připomínku či výtku. Sem-tam mi děj mezi kapitolami moc nenavazoval a také jsem na závěr nepochopila, které že to dveře při dobývání Jenčova tím beranidlem prorazili :)
Doufám, že pokračování vyjde co nejdříve, už se jej nemůžu dočkat.

boeink
20.07.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem pana Niedla objevila, díky němu se totiž snadno přenesu do drsného 14. století.
Historické romány jsem donedávna nečetla, nebo jen velmi málo, ale Niedlovy knihy se čtou tak krásně lehce, že je nelze odložit. Příběh Ondřeje z Rohatce je plný napětí, dobrodružství, okořeněný špetkou romantiky a trefných hlášek.
Za mě moc dobrý!

Kerberos
06.07.2022 5 z 5

Na další dobrodružství Ondřeje z Rohatce jsem se těšila ,přečetla na jeden zátah a teď nezbývá než zase čekat.

Schamila
30.06.2022 5 z 5

A zase to bylo kouzelné, bylo fajn se zase setkat z postavami dřívější série, je to takové "rodinné historické vyprávění", moc se mi to líbí. Jen doufám, že autor už pokračuje a před Vánocemi nás překvapí dalším dílem, moc doporučuji k přečtení...

WaN635
28.06.2022 5 z 5

Konečně jsem se dočkala a přišla řada i na mého oblíbence Ondřeje z Rohatce sezením na Jenčově, jeho družku Chiaru di San Angelo, obra Bruna, psa Markuse, markraběte Karla, Čeňka z Vřesova a mohla bych pokračovat ještě dlouho ......... :-).
Příběh se četl opravdu sám, byl poutavě vyprávěn, občas jsem se zasmála, ubíhal mílovými kroky až k samotnému vyvrcholení příběhu.
Jak bylo zřejmé již z konce prvního dílu, získání Jenčova Ondřejem nebude ponecháno bez povšimnutí a vyvolá spoustu zlé krve. Jak se s tím Ondřej vypořádá nechám na zvážení těch, kteří knihu již přečetli, nebo někdy v budoucnu přečtou.
Mě se příběh moc líbil, ovšem mám i jednu výtku a to, že vztah mezi Ondřejem a Chiarou na mě působil jak z červené knihovny.
A už se těším na to, kam v dalším díle zavede Ondřeje samotný slepý král Jan. Doufám, že se dočkáme brzy.