Železná rukavice

Železná rukavice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484560/bmid_zelezna-rukavice-KhB-484560.jpg 5 277 73

Ondřej z Rohatce série

Ondřej z Rohatce se usadil na hradě Jenčov, který dostal od markraběte Karla se služby, jenž mu prokázal při tažení v Itálii. Avšak ne všichni jsou z takového stavu nadšeni. Co je asi může k tomu bezvýznamnému zboží přitahovat? A proč musí kvůli tomu umírat lidé? Jsou to ložiska železné rudy, nacházející se na pozemcích náležejících k Jenčovu. A tak se křivoklátský purkrabí Chval z Valdéře nezastaví před ničím, co by mu dopomohlo k získání onoho zboží. Přesvědčí krále Jana Lucemburského, aby darovací listinu jeho syna markraběte Karla zneplatnil. Poslechne Karel, jehož vliv a oblíbenost v království neustále stoupá, svého otce?... celý text

Kanimůra2
11.04.2023 4 z 5

Mě se další vyprávění o Ondřejovi líbilo. Nevidím zhoršení. Sáhnu i po dalším díle

ropotamo
31.03.2023 2 z 5

První díl jsem považovala za příjemné a oddechové čtení, ale tento díl byl oddechový až moc . Chvílemi jsem měla pocit, že to spadá až do červené knihovny. Vadilo mi neustálé připomínání děje prvního dílu. Takové malé shrnutí chápu, ale vyprávět děj prvního dílu i uprostřed dílu nového mi připadá jako kdyby už autor nevěděl co psát, což mi ostatně připadalo celou knihu. Zbytečné natahování, aby byly nahnané stránky, přitom by děj šel napsat na polovinu.

Jackjelly
22.03.2023 4 z 5

Dal jsem sice celé 4 hvězdičky, ale snad poprvé jsem hodně váhal. Místy se mi zdálo, že je vaty vyplňující příběh více, než je zdrávo. Nicméně pořád to bylo čitelné a jsem docela zvědav, kam všude pan Niedl pošle " Ondru " na cestě k poslední bitvě krále Jana.

TeaPeter
18.03.2023 3 z 5

Proti prvnímu dílu rozhodně sešup dolů. Měl jsem pocit, že si s dějem autor moc nevěděl rady. I ten konec byl takový podivný. Nevím, nevím, kam chce autor tuto sérii směřovat. Že by nás čekaly další tři díly o třech králových taženích?

komárková
11.03.2023 5 z 5

Pan Niedl opět nezklamal. Určitě si přečtu další pokračování této nové série.

kuruteku
09.03.2023 5 z 5

Čtivé, vtipné. Až si říkám, že na vandru je potřeba prozkoumat ten kout a víc si zjistit, co je dobové a co je přidané. Už se těším na další díl.

Mabie
08.03.2023 3 z 5

Za mne toto byla zatím nejslabší kniha od Františka Niedla a s kvalitou sérií Hynek Tas z Boru, Platnéř nebo Rytíři z Vřesova nesnese srovnání. Druhý díl Ondřeje z Rohatce je trochu recyklát předchozích románů a neustálé flashbacky a opakování známých skutečností berou ději spád a kazí celkovou čtivost. I přesto je to slušný historický román a třetí díl si přečtu.

Opatov
08.03.2023 5 z 5

Audio. Další skvělý díl. Ondřej z Rohatce se vyrovná se svým nepřítelem a samozřejmě očekávám v dalším dílu nové problémy.... Ale to si budu muset počkat....

Atara16
03.03.2023 5 z 5

Další super knížka :-)

Dandulka
23.02.2023 5 z 5

Skvělé čtení, moc se těším na další díl.

Shardlake
19.02.2023 5 z 5

Opět jsem si historický příběh s Ondřejem z Rohatce a s jeho Chiarou a věrnými druhy užila. Konečně se mu podařilo zbavit se nepřátel, kteří zpochybňovali jeho právo vlastnit Jenčov a také získal podporu krále Jana Lucemburského a kralevice Karla. Těším se na pokračování.

zuzana2599
03.02.2023 5 z 5

Po napínavém thrilleru jsem zvolila historický román a byla to dobrá volba !
František Niedl je skvělý znalec prostředí a i proto se mi pobyt na hradě Jenčov velmi líbil. A i opětovné setkání s hrdiny příběhu bylo perfektní. Ráda se vracím v čase a tak se vypravím do doby Jana Lucemburského i potřetí !

packlik
22.01.2023 5 z 5

Ondřej se nám zabydlel, ale klid nikde. Velmi jsem s ním prožívala nespravedlnosti, kterých se mu dostávalo a bála jsem se o něj i o Chiaru, protože knihy autora znám a vím, že jeho hrdinové nemívají na růžích ustláno. Uffff… Těším se na pokračování.

rlupinek
18.01.2023 5 z 5

Výborné pokračování prvního dílu, osudů posádky hradu Jenčova a jejich nepřátel. Pro mně velice příjemné historické čtení...

ctenar2846
08.01.2023 4 z 5

Nejdřív jsem chtěl knihu hodnotit jako lepší průměr (co si budeme na Rytíře z Vřesova to ještě nemá), ale kniha je čtivě napsaná, děj rychle ubíhá a já nemám na co si stěžovat. Velké plus je pro mě celkový náhled na postup zpracování železné rudy ve středověku. A ano opravdu se těším na pokračování.

panPatejl
04.01.2023 5 z 5

Spolknuto na posezení s prvním dílem. Už aby byl třetí. Abych ukrátil čekání, tak se jdu podívat na zahradu, jestli tam nenajdu nějaký železo :)

pami
19.12.2022 5 z 5

Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Barbara182
25.11.2022 4 z 5

Pokračování dobrodružství Ondřeje z Rohatce se mi moc líbilo, je to čtivé, místy napínavé, nechybí onen typický chlapácky sarkastický humor, zkrátka přesně můj šálek kávy, který je de facto laskavým čtením z období středověku. Opět moc potěšila přítomnost Čeňka z Vřesova (i když si pořád nemůžu zvyknout na to, že už je to chlap kolem čtyřicítky :-). Už se moc těším, až vyjde další díl :-)

orinka3
22.11.2022 5 z 5

Juj, to mě pan Niedl potěšil! Nemohla jsem se dočkat, až bude Železná rukavice u nás v knihovně, však je pořád vypůjčená na všech pobočkách. Ondřej se na svém Jenčově odvážně pouští do zpracování železné rudy, která z jeho hrádku dělá skutečně bohaté panství. Hans Hammer, předák německých dělníků, je pracant k nezaplacení. Díky němu tu vzniká výroba nejen tzv. železné houby, polotovaru, ale i čisté výrobky, které přinášejí daleko vyšší ceny. Jenomže to by nesměl mít poblíž pomstychtivého křivoklátského purkrabího Chvala z Valdéře, který Ondřejovi nemůže odpustit porážku a zaručený bezpracný příjem, který z Jenčova předtím měl. Chval drží basu s někdejším purkrabím Jenčova Divišem z Chýšky a škodí, jak se dá. Bohužel tu kraluje slepý Jan Lucemburský, který jim popřává sluchu. Ne tak jeho syn Karel. I když se v Ondřejovi vaří krev při všem, co mu ti dva zemští škůdci vyvádějí, musí projevit obrovské sebezapření a diplomaticky jim naoko ustoupit. Stěhuje se i se svou milovanou Chiarou do nedalekého ústraní, kde je v lesích ukrytý dvorec Bukovec. A tam čeká na svou příležitost a počítá dny, kdy se bude moci konečně domáhat spravedlnosti. Netrvá to dlouho a kniha končí potrestáním padouchů, na které konečně spadla klec. Ondřej je sympaťák, rytíř jaksepatří. Jeho snoubenka, později žena, mu nezůstává v odvaze a chytrosti nic dlužna. Kniha je nádherně barvitá, vtipná, postavy životné, popisy výroby železa od A-Z jsou srozumitelné a zajímavé, nadšení z četby dlouho zůstává. Snad se brzo dočkáme pokračování, historické série jdou panu Niedlovi znamenitě.

tygřík2
10.11.2022 4 z 5

Příběh se hezky rozbíhá do otáček. Z vojáka Ondřeje, jelikož mu Pánbůh nadělil kromě zdatnosti tělesné i fištróna a neochvějné morální zásady, se stává dobrý hradní pán, hospodář a podnikatel v železe. Doufám, že své královstvíčko dokáže ochránit před chamtivci a závistníky.