Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33189/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-33189.gif 4 5760 5760

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou ... První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

minde
20.07.2018 5 z 5

Tak jsem si po letech znovu přečetla Eragona. Vlastně mě k tomu "donutil" můj syn, protože ho kniha tak chytla, že hned přečetl všechny dily cele ságy najednou, které ja jsem cele roky odkladala :-) A tak jsem mu musela slíbit, že až to dočte, tak si celou ságu taky konečně přečtu :-) A po dočtení Eragona se už opravdu těším, jak příběh pokračuje dál, protože to opravdu nevím, syn mi nechtěl nic prozradit :-) "Mami, tak čti a uvidíš..." :-)

vendul_
18.07.2018 5 z 5

Četla jsem ji někdy na základce a pamatuji si, jak jsem z ní byla unešená. Nemohla jsem se odtrhnout a knihu jsem milovala. Nevím, jak bych se na ni tvářila teď ve 25ti letech, ale možná to zkusím znovu :)

Andynka
14.07.2018 5 z 5

Moc krásny příběh o jezdcích, elfech, trpaslících a především dracích. Ani nemám , co vytknout. Děj ubíhá svižně, lehce se to čte a nechtěla jsem přestat, jak moc mě kniha bavila. :)

Matymatyz
13.07.2018

Úžasná fantasy knížka pro kluky, holky ale i pro dospělí

Sharru-ken
27.06.2018 3 z 5

Velké očekávání a velké zklamání. Podobně jako u Trpaslíků od Markuse Heitze jsem nesdílel nadšení svého okolí z tohoto díla. Jde o jednoduché fantasy, které moc originality nenabízí a víceméně recykluje... To by až tak nevadilo, které fantasy to vlastně nedělá. Ale tento příběh rychle utekl, aniž by ve mně zanechal cokoliv zapamatovatelné, nějaký highlight, něco.. cokoliv... Kdybych měl knihu popsat, tak řeknu fantasy... a nevím co dál. Snad jen že to bylo čtivé. Nemyslím, že je to kniha špatná, ale nenadchla mě natolik, abych si přečetl další díl.

FandaBill
16.06.2018 5 z 5

Urcitě lepší nez film ktery za to moc nestal
Uz zacatek byl super jak eragon najde vejce

hana1070
28.05.2018 4 z 5

Musím uznat, že se Christopheru Paolinimu podařilo vytvořit obdivuhodný svět, který je zabydlený spoustou nadpřirozených bytostí, plný čar a kouzel. Elfové, trpaslíci, ra´zakové, kočkodlaci, urgalové, pochopitelně draci, kouzelníci, čarodějnice, stínové… Celé to překvapivě dává smysl, je to promyšlené, byť samozřejmě vzhledem k žánru trochu schematické. Je jasné, kdo je dobrý a kdo je zlý, děj se dá taky trochu předvídat, ale čte se to velmi dobře. Dobrodružná cesta mladého hrdiny plná nástrah a protivenství, neobyčejný vztah mezi chlapcem a drakem, pátrání po tajemství vlastní minulosti i historie celé země, boj dobra se zlem, do toho magie, to je prostě něco, co musí mladého čtenáře zaujmout. A to i přesto, že příběh samotný přece jen není úplně originální, pokud máte trochu načteno, určitě najdete inspiraci třeba Pánem prstenů, podobný motiv mají ale třeba i Hvězdné války, stejný typ hrdiny je vlastně i Harry Potter, sám autor udává jako inspirativní staroanglický hrdinský epos Beowulf.

Myslím, že kdybych tuhle knížku četla někdy ve čtrnácti, byla bych nadšená, ohromená, natěšená pustit se do dalších dílů. Přece jen, kniha od vrstevníka, která odráží jeho pohled na svět... O třicet let později mě knížka pobavila a zaujala, za životní román ji ale už asi považovat nebudu.:-)

Raven11
20.05.2018 5 z 5

Jako mnoho dalších se také vracím ke čtení tohoto strhujícího příběhu. A stejně jako napoprvé, kniha mě dokázala totálně vtáhnout do děje. Dobrodružství na cestách, vztah mezi drakem a Jezdcem, kouzla, elfové a kočkodlaci - co víc si přát :) Sahám po dalším dílu a tak nějak tuším, že během pár dní u něj také přibude komentář :)

Bybyla
18.05.2018 5 z 5

Už chápu synovu i manželovu neschopnost odtrhnout se od čtení :-) Všechny díly dračí ságy máme v audioverzi brilantně načteny Martinem Stránským. Syn i manžel je všechny slyšeli a syn si i přesto vyžádal knihy, které s nadšením přečetl během pár dní. Stejně tak manžel. Já slyšela "pouze" Eragona...teď ho tedy i přečetla a už se neskutečně těším na Eldesta a další! Jsem chycena :-)

MirijamFrankl
01.05.2018 4 z 5

Od Eragona jsem se nemohla odtrhnout. Ačkoli je kniha zjevně inspirována staršími knihami (Pán prstenů, Harry Potter), vůbec to nevadí. Se sympatickými (ale ne neomylnými) hlavními hrdiny objevujeme kouzelný, snivý svět Alagaësie, setkáváme se s děsivými nestvůrami a sledujeme rozvíjející se vztahy mezi postavami. Četla se úplně sama, je napsána poměrně jednoduše, nicméně překrásným, živoucím jazykem. Žádné slovo není zbytečné, vycpávkové.
Jediné, co bych snad knížce vytkla, je, že některé krátké úseky mi nedávaly moc smysl. I tak se však nadšeně pouštím do Eldestu a doufám, že Paolini laťku udrží!

Lila94
21.04.2018 5 z 5

Srdcovka. Fantasy svět, do kterého se pravidelně ráda vracím.

Hrdlička1
16.04.2018 5 z 5

Nemůžu se při hodnocení oprostit od porovnání věk autora vs. kvalita. Proto těch pět hvězd

Alethea_k
15.04.2018 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Poslouchala jsem celou dobu jako audioknihu s Martinem Stránským, jehož přednes byl skvostný, to je bez debat. Právě proto mne nejspíš kniha zpočátku bavila. Ale Stránský může být sebelepší, pokud mě nebaví text psaný autorem. Po určité době se mi rozvleklost příběhu a neustálé barvité popisy krajiny přestaly líbit. Na další díly se už nechystám.

Veru960
16.03.2018 5 z 5

Ságu o dračím jezdci jsem četla postupně a moc mě každý díl bavil. Škoda, že se nedařilo filmům - vznikl jenom jeden a škoda, že Paolini už nic dalšího nenapsal - nebo co vím tak u nás nevyšlo.

Rihatama
16.03.2018 5 z 5

Začíst se do Odkazu dračích jezdců bylo mým dávným dluhem. Na dobrodružných a následně fantasy knihách jsem vyrostla, hobiti, elfové, trpaslíci aj. byli a jsou mými velkými oblíbenci, v neposlední řadě, všechny ty dračí bichle už pár let trůní v mé knihovně i s podpisem autora. Navíc, o dracích jsem toho vlastně moc nečetla a elfové & spol. už mi také chyběli. Mám za sebou Eragona a času stráveného s ním, Safirou, Bromem, Murtaghem, Aryou či kočkodlakem Solembumem rozhodně nelituji. Občas z příběhu probleskuje spíše pohádka, než dobrodružná fantasy, svět klaďasů a záporáků je jednoznačně rozdělen a některé nesčetněkrát bez obměny opakované hlášky příběh místy trochu zplošťují či uměle prodlužují. Na druhou stranu, jsou lidé, co spolu žijí celý život s neskonale omezenější slovní zásobou :-). A já mám pohádky, kde odvaha a statečnost vítězí, ráda. Mladičký (tehdy) Paolini mě na každý pád dokázal přišpendlit ke svým do detailu propracovaným dračím příběhům a svými barvitými popisy mi před očima dokonale živě vystavěl draky a dračí jezdce, kouzelníky, elfy, trpaslíky a taky obyčejné lidi nebo padouchy, a jejich životní osudy. Jména, která dal svým hrdinům, mají nádherný zvuk, stejně jako starodávný jazyk, bez něhož kouzelnou formuli vyslovit nelze... Už se těším zpátky do Alegaësie.

pavelvanura
14.03.2018 5 z 5

Kniha přečtená za 4 dny, což mluví samo o sobě :)

Mark
10.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha, už se těším až si přečtu ostatní díly.

Gagarinuvbratr
07.03.2018 4 z 5

Eragon bol jednoducho bombastická kniha. Zafiru mu neskutočne závidím, tiež by som sa rád preletel na chrbátu dráčika!

ZiPur
25.02.2018 5 z 5

Dobré, lehké oddechové čtení. Nejsem do jaké míry je moje hodnocení dáno tím, že nemám fantasy příliš načtenou. Kamarád knihu ani nedočetl, protože mu přišlo, že se jedná jen o spojení nápadů vykradených v jiných fantasy knihách/ságách.

RyonMathrin
24.02.2018 5 z 5

O dracích a jejich jezdcích toho ve fantasy paradoxně moc není, rozhodně ne takto rozsáhlého a detailního. Zmíním jen vynikající dílo od Anne McCaffrey, které všem doporučuji. Eragon (vlastně celá tetralogie) je vyjímečná záležitost, ne nadarmo se stalo bestsellerem. Není to dokonalé dílo ani „nejlepší fantasy“, ale je to stále obdivuhodná práce. A jestli přivedla ke čtení tisíce nových čtenářů, je to naprosto úžasné.

I já hodnotím vysoko. A to z mnoha důvodů:
Originalita – ať si říká kdo chce co chce, Eragonův svět je originální. Naprosto svébytný. Je samozřejmě na první pohled inspirován známými fantastickými autory, ale to je v tomto žánru přece běžná věc. K fantastice prostě pojmy elfové, draci, proroctví, magie atd. patří. Fantasy se samozřejmě „vykrádá“ navzájem, ale to je něco jako byste psali o detektivkách, že se vykrádají, protože se všude píše o vrahovi.
Autorův věk – v patnácti začít psát a tak rozsáhlou tetralogii (každý díl má přes 400 stran), jednoduše smekám.
Systém magie – logický a zároveň velmi svazující, perfektně promyšlený
Draci – krásně vykreslení, promyšlení do nejmenších detailů včetně vztahu draka a dračího jezdce.
Politika – rozepíšu se o ní v komentářích ke 2.-4. dílu, kterých se týká víc. Ve zkratce: neobyčejně složitá a vybalancovaná.

Ano, děj někdy vyplňují pasáže, které délku knihy zbytečně zvětšují a kdyby se vypustily, knize by to neublížilo. Ano, jsou zde poměrně jednoznační záporní hrdinové a děj je trochu předvídatelný. Ale přesto... přesto se jedná o úžasné dílo, které si za mě zaslouží pět hvězd. Jedna z nich je osobní ode mne jako milovníka draků.