Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151870/bmid_netopyr-z6X-151870.jpg 4 5755 5755

Harry Hole série

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem – symbolem smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

Hotovson
09.11.2020 3 z 5

Prvníma sto stranama jsem se musel doslova prokousat, nebavilo mi to, dvakrát jsem měl chuť knihu odložit. Nakonec jsem vytrval, ale zlepšení nebylo nijak rapidní. Milion odboček a vyprávění příběhů, který netušim, jak měli souviset s vyšetřovánim, kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. Celá ta knížka se prostě hrozně vlekla a číst tutoho Nesba jako prvního (přečet jsem předtim Sněhuláka a Žízeň), tak bych s nim fakt nepokračoval. Ale zkusim si přečíst ještě nějaký pozdější případy, páč i když mi to nebavilo, tak HH byl vcelku sympaťák.

Lanley
04.11.2020 4 z 5

První kniha o HH a zároveň moje první přečtená kniha od Jo Nesbø. Já jsem z knihy naprosto nadšený. Jak jsem psal již dříve, nedokážu číst série od prostředka, proto jsem to vzal hezky popořadě. Trochu jsem se bál, že bude první díl nezáživný, tak jak píše většina recenzentů, byl jsem však opravdu mile překvapen. Je pravda, že cca prvních 80 stran mi po knihách od Adlera-Olsena připadal hlavní hrdina takový nemastný neslaný... Což se ale postupně změnilo a Harry Hole(Holy) se mi, hlavně díky pohledům do minulosti, dostal pod kůži. Jediné co mě trochu zklamalo byl úplný závěr knihy, ale to bude spíše subjektivní pocit. Moc se těším na další díly, které mám již připravené doma.

Listonožka
03.11.2020 4 z 5

Nesba čtu postupně, různé díly H. Holea nezávisle na pořadí a pořád mě to utvrzuje v tom, že jeho knihy a styl psaní mě prostě baví. Tady taky pecka.

Jack Bauer
10.10.2020 2 z 5

Jelikož nemám rád severské detektivky, nikdy mě moc nenadchly, ale je to spíše chladným stylem psaní než samotným příběhem, tak jsem se tomuto autorovi neustále vyhýbal i když jsem všude na něho slyšel samou chválu. Na doporučení, že se příběh odehrává v Austrálii, která je zde krásně popsaná, další díl v Thajsku rovněž prý krásně popsané prostředí a život v něm se ve mně probudil můj cestovatelský duch rozhodl jsem se to risknout a jsem opět zklamán. Nuda, nuda, nuda i když pěkně napsaná. Samé plané řeči, vyprávění různých příběhů a legend, nudné zdlouhavé vyšetřovaní bez akce a napětí, knize schází dynamika. Proboha, co na tom bylo napínavého jak se tu někteří zmiňují? Čtivá ano, ale pomalá, nudná, v polovině knihy jsem měl chuť přestat číst a škoda, že jsem nepřestal. Proč tam Nesbo cpe anglické věty? I když anglicky umím, je to takový rušivý element. Přesto zkusím ještě druhý díl z Thajska. Ke konci samé cha cha. což mě také lezlo na nervy. Severské detektivky mě připadají jakési chladné, chybí jim větší šmrnc. Od teď, jakmile mě kniha hned ze začátku nechytne tak už dočítat nebudu. Ztráta času. Prý bestseller č. 1. Cha Cha Cha
Protože je to můj první Nesbo a autor je velice vychvalovaný, zkusím ještě pár knih ze série Harryho Hole.

intelektuálka
06.10.2020 4 z 5

Tak jsem se po letech opět setkala s prvním případem Harryho Holea - a odletěla s ním na vzdálený kontinent ....

Líbilo se mi dobře vystižené prostředí australského Sydney a informace o této zemi .....

O netopýřím muži, který je domorodým symbolem pro smrt ....

A o staré legendě o lásce Wally a Moory - a zlém hadovi Bubburovi - na jejíž osnově autor píše svůj kriminální příběh ....

A o Harrym, který zde osvětlí svůj kladný vztah k alkoholu ....ale přesto dovede šetření ke konci, který je trochu neobvyklý .... inu jsme na jiném kontinentě .....

cornetka
23.09.2020 4 z 5

Netopýr je moje první setkání s tvorbou J. Nesbø. Vzhledem k tomu, jak téměř všichni autorovy knihy vychvalují, tak mě to naopak jako nějaká úplně super knížka nepřišlo. Harry mě nejvíc zklamal tím, že začal pít, i přesto, že teprve pak ho začaly napadat ty správné úvahy. Další případ Harryho si určitě dám až za nějakou dobu.

lencin
19.09.2020 5 z 5

První příběh HH. Austrálie, pro mě hodně nových a zajímavých informací o Austrálcích.
(2011)

1.Agness
16.09.2020 5 z 5

Překvapují mě komentáře i celkové hodnocení knihy, protože já jsem ji přečetla opravdu jedním dechem. Mé nadšení možná ovlivňuje fakt, že jsem po detektivce dlouho nesáhla, ale přesto jsem snad schopná svůj názor obhájit:
1. zaujalo mě originální prostředí, s nímž mě navíc vypravěč/ autor jen tak mimochodem seznamuje
2. přesto jsem se nenudila, právě naopak, byla to taková třešnička na dortu, mírné zpomalení ve všem tom zmatku
3. příběh svižně ubíhá, čte se úplně sám
4. detektiv má minulost, která logicky ovlivňuje jeho jednání - za mě propracovaná charakteristika hlavní postavy
5. zápletka možná jednodušší, ale dává smysl od začátku do konce, styl vyprávění mě neskutečně bavil.
No a abych nepřechválila, příběh mě bavil, jen mi autor nedal větší možnost zapojit se do pátrání spolu s detektivy, případ je před nás položený a sám se odvíjí. V porovnání se Synem, kterého jsem četla už dřív, je za mě Netopýr možná slabší detektivka. Zklamaná ale vůbec nejsem a určitě vím, že se jednou pustím i do dalších dílů.

Rolada88
13.09.2020 5 z 5

Tak další kousek v mě četbě Harryho (třetí) a musím říct že zatím asi nejlepší netopýr byl napsaný jednoduše a svižně to utíkalo o proti levhartovi který byl dlouhý jak Bible a překombinovaný . Tohle bylo jednoduchý ,rázný a čtenář neměl z dějem větší zmatky . Super dávám 100%

martini.ce
05.09.2020 5 z 5

Poprvé jsem celou sérii o Harrym přečetla v pořadí, v jakém vycházela. A už při čtení jsem záviděla čtenářům, kteří přijdou později, a budou to číst tak, jak to Nesbo psal... Takže teď začínám s druhým kolem a pěkně popořadě :)

Netopýr se mi líbil, bylo to fajn vidět Harryho za mladých let. V době, kdy se mu dařilo mít psy ještě na řetězu (aspoň v části knihy). Méně cynického, arogantního, s pozitivními city a emocemi. A od prvního přečtení jsem si nepamatovala zápletku, tak to bylo napínavé i teď.

Tamten
27.08.2020 2 z 5

Pomalé a nepříliš napínavé. Celková atmosféra taková nějaká divná.

Adlinkaa
24.08.2020 3 z 5

Po dočtení Netopýra jsem trošku zmatená. Když to vezmu kolem a kolem, vlastně bych děj dokázala popsat jen osekaně. Hodně věcí jsem ani nepochopila. Od této knihy jsem čekala hodně a vlastně nic. Rozhodně mě ale neodradila od toho, abych si přečetla nějaké další od tohoto autora.

Pistácie
14.08.2020 3 z 5

Konečně jsem nasedla od začátku na dráhu zvanou Harry Hole. Uvidíme, jestli se bude každý díl zlepšovat. Jeho prvotina je dobrá. Ne skvělá, ne špatná. Jak to tak u detektivek bývá, začátek se vleče, ale pak se to rozjede (většinou). Je to často protkané nudnějšími pasážemi, ani tady se tomu nevyhnete. Škoda. Ale těším se na další díly. Už jsem před lety přečetla Sněhuláka, u kterého jsem měla opravdu husinu. Snad mě to samé čeká i u jiných jeho knih.

Tebby
10.08.2020 3 z 5

Moje první knižní detektivka... Některé části jsem vyloženě nepochopila... Třeba proč vykládal o své bývalé... A pak prostě některé "logické" kroky... Styl psaní je poměrně čtivý, ale můj šálek čaje tento žánr není... Chtěla jsem hlavně vědět, kdo to udělal... 50/50

Atlantis
28.07.2020 3 z 5

Nesbovy (vím, že to není správné skloňování) začátky nebyly nijak zářné. Já už ale Netopýra četl v době, kdy byla série s Harrym Holem asi u pátého dílu a byla to do nebe vychvalovaná záležitost. A tak jsem začal pěkně od začátku a nestačil jsem se divit. Co lidi na téhle jalové knize tak strašně baví? Proč mi to moje okolí pořád podstrkovalo pod nos? Popravdě, jedna z mála věcí, která mi utkvěla v paměti, bylo originální umístění do Austrálie, ale to je tak asi všechno. Vlastně ještě jedna smrt, která bude budoucím hybatelem děje. Ale nebojte, ono bude lépe.

renefer
21.07.2020 3 z 5

Klasika, člověk má vysoké očekávání a pak je zklamaný, že to není tak úžasné, jak doufal. Severské krimi bez severu, teda spíš na jihu. Pověsti Australců nejsou to, co by mě zrovna bavilo, takže jsem čtvrtinu knihy přetrpěla. Taky se mi zdálo, že bych z náznaků měla přece pochopit, kdo je vrah. Připadala jsem si mírně tupá až do chvíle, kdy mi došlo, že ani Harry to vlastně neví. Tak snad další díl bude lepší.

Marxt5
19.07.2020 5 z 5

Super!
Kniha se četla skoro sama, bylo skvělé vidět ne úplně vzorného vyšetřovatele a jeho myšlenkové pochody. Všechno do sebe pěkně zapadlo. Pěkná detektivka!
Doporučuji.

Stanas513
12.07.2020 3 z 5

Nesbo se mým oblíbeným autorem asi nestane. Možná to bylo tím, že jsem knihu četla před spaním, takže mi dělalo trochu problém chápat souvislosti, ale fakt je, že příběh se trochu vlekl. Navíc to byla jeho třetí kniha a tím pádem můj třetí pokus o četbu a zdá se, že mě Nesbův styl psaní neoslovil. Uvidím v budoucnu.

Wiedzmin
30.06.2020 4 z 5

Působivá, místy utahaná a nasírací detektivka, kdy Nesbo s Harrym vymele kdejaký hnus, a když už to vypadá, že hůř být nemůže, tak řádky nových kapitol čtenáře přesvědčí o opaku. Jako úvod do Harryho světa, se jedná o solidní, naturalistickou detektivku.

Pan_Skala
25.06.2020 4 z 5

Pravda trošku mě odrazovalo hodnocení této knihy a hezky to přispělo mé nechuti začínat nějakou novou knižní sérii. Teď po dočtení si můžu jenom říct, že to byla chyba. Já si to užil a nejspíše ještě dnes večer objednám dalších pár nesbovek či možná rovnou všechny vydané. Prostě mě to tak bavilo a četlo se mi to hrozně příjemně. Já naštěstí či možná bohužel nejsem tak zdatný "detektiv", abych odhalil vraha brzo. Mé odhalení nastává až potom co mi to autor naservíruje na stříbrném podnose. Možná díky této naivitě mě to začíná i bavit. Třeba se časem dopracuji do stavu, kdy budu vraha tušit.