Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151870/bmid_netopyr-z6X-151870.jpg 4 5745 1026

Harry Hole série

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem – symbolem smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

o_mega
01.06.2021 3 z 5

Hmmmmm ... moj pokus cislo 3 s Nesbø-m a stale nechapem tu Nesbømániu, lebo zatial nic-moc, ale knih ma dost, tak snad dalsi pokus zabere.

ArwenEvenstar
30.05.2021 3 z 5

Na sérii, jejímž hlavním hrdinou je Harry Hole, jsem četla jen samé dobré recenze. Nalákaná ohlasy a přečtením knihy Lovci hlav jsem se tedy pustila do čtení. První část knihy mi přišla strašně rozvleklá. Ve druhé části se děj sice zrychlil, ale začal mi vadit Harry Hole. Nějak jsem nemohla zkousnout, že vyléčený alkoholik začal opět pít a chovat se nepřístojně. Určitě jsem už četla detektivky, které se mi líbily víc, ale myslím, že Nesbo ještě dostane šanci.

JaniMa
20.05.2021 4 z 5

Oslovilo mě umístění příběhu. Myslím, že je to poprvé, co mě nějaké čtení zavedlo do Austrálie. Líbilo se mi, že jsou v knize zmíněny některé lokální postřehy. Kriminální zápletka byla vcelku zajímavá, ale místy se až příliš vlekla. V několika pasážích mě otrávilo chování hlavního hrdiny. Zvláště v jedné opilecké jsem neměla chuť ani dočítat kapitoly. Na druhou stranu tématika závislostí mi tu přišla podaná zajímavým způsobem. S počtem postav a jmen to byl místy trochu oříšek. Musela jsem se vracet a téměř u konce jsem se mezi jmény krátce ztratila úplně. Přesto byl čas strávený u Netopýra fajn a v budoucnu se určitě pustím i do dalších dílů z Nesbøvy série.

kob
18.05.2021 4 z 5

Příběh mě zaujal, jen ty Harryho závislosti na alkoholu a drogách už mě chvílemi unavují. Vzhledem k tomu, že se ke mně díly této krimisérie dostávají přeházeně, tak si náhled sama komplikuji, ale také díky tomu vím, že jsou další díly ještě lepší, takže zde jednu hvězdičku ušetřím ;)

mcabr
03.05.2021 3 z 5

Tak nevim co napsat. Přišlo mi to takový utahaný a že bude vyšetřovatel "alkoholik" tomu taky nepřidalo.

ZdenekP.
20.04.2021

Velice nudna detektivka, kde se do pulky knizky nedeje skoro nic zajimaveho. Navic se to na Nesbo a HH netypicky odehrava v Australii. Ani konec neni nikterak zajimavy. Asi zatim nejhorsi ze serie HH co jsem cetl.

Kučí84
16.04.2021 4 z 5

Detektivka,ve ktere jsem se obcas ztracel v postavach a pak tim padem na zaver kdo je vlastne tim vrahem :-) ale asi od pulky knihy me dej celkem pohltil..

martiline
15.04.2021 5 z 5

První případ Harryho Holea ...
ano ... tím jsem měla začít. Už mám několik dílů za sebou, ale teprve nyní si rovnám, co čemu vlastně předcházelo ... nicméně nelituji toho dne, kdy jsem naprosto náhodou vytáhla knížku v knihovně, kde ji před tím někdo vrátil ... a začetla se ... Byla to NEMESIS ...
Netopýr ... Neskutečně poutavé čtení ... nenechá vás v klidu ...

Haninkaa
10.04.2021 3 z 5

Nic super napínaveho, ale kniha je jinak čtivá a určitě s ní může být čtenář spokojený.

stephenkingfan
06.04.2021 1 z 5

Měla jsem velká očekávání, asi proto že jde o velmi profláklého autora severských krimi, ale tohle "dílo" opravdu nepovažuji za detektivku. Děj nudný, hlavní hrdina nesympatický, několika stránkové líčení australské historie a mytologie bylo nezáživné, a pro zápletku nedůležité. Romantická dějová linka, které byl dán mnohem větší prostor, než samotnému vyšetřování případu, mě otravovala. Chtěla jsem Nesba začít číst pěkně od začátku, ale tohle mě tedy od ostatních dílů velmi odradilo. Musela jsem se k dočtení knihy nutit. Děj se hrozně vleče, a vůbec mě nenavnadil k tomu abych byla aspoň trochu zvědavá na to, kdo je teda vlastně pachatelem. Bylo mi jedno jak kniha skončí, bylo mi fuk jak dopadnou jednotlivé postavy. Pro ty, kteří mají rádi napětí, zvraty a opravdové krimi či thrillery, tahle kniha nebude správná volba.

Jackjelly
05.04.2021 4 z 5

Říkal jsem si, že na kolo by se taková detektivka mohla hodit. Nic náročného, příběh příjemně plynul a já si mohl šlapat a poslouchat. A taky se konečně seznámit s detektivem Harrym. Neurazí, nenadchne a ani nezklame. Austrálie je vděčné a zajímavé prostředí pro středoevropana. A oživení postavami původních obyvatel Austrálie, s jejich dodnes složitým stigmatem nepochopitelného zacházení ze strany bílého obyvatelstva i v relativně nedávné době, příběhu dodalo na zajímavosti a důvodů k zamyšlení.

wullcann38
21.03.2021 4 z 5

Slabší začátek série o Harrym Holeovy.

capricorn__
18.03.2021 4 z 5

"Netopýr" je asi jeden z nejnenáviděnějších dílů z této detektivní série, ale já jsem z něj docela nadšený. Ano, Nesbo se rozepisoval, jeho styl psaní, řešení případu a vůbec vykreslování situací a postav rozhodně nedosahuje kvalit z jeho dalších knih, ale i tak mě upřímně "Netopýr" zaujal o něco víc než třeba překombinovaná "Policie" nebo nejnovější "Nůž". Líbila se mi kombinace Austrálie, detektivního případu, který byl zvládnutý na jedničku, ale i spontánního románku. Bylo to příjemné setkání s Harrym (ne první, protože já z nějakého důvodu začal se "Šváby") a i po letech si "Netopýra" dost dobře pamatuji a dokázal bych děj bez převyprávět, což mi například u "Leoparda" dělá kvůli počtu zápletek problém. Pokud bych nečetl další jeho knihy, řekl bych, že to je průměrná detektivka, ale má svoje kouzlo a nevadilo by mi se k ní někdy vrátit.

ElenaV.
15.03.2021 5 z 5

Jo Nesbo patří k mým oblíbeným autorům. Nejvíce mě baví, že Harry není typický neomylný, morální hrdina, který vždy udělá vše správně, ale i přesto mu fandíte, bojíte se o něj a držíte mu palce. Líbí se mi, že se Nesbo nebojí a čtenáře hned ze začátku překvapí tím, že příběh přesune z Norska do Austrálie, což by čekal jen málokdo. Příběh byl napínavý, nečekaný a zajímavý i svými střípky z australské historie.

Kortez
10.03.2021 4 z 5

Audiokniha načtena Hynkem Čermákem, takže hodnotím jednou hvězdou navíc. Jinak nevím proč ta sláva, detektivka byla spíš průměrná. Co bylo zajímavé - lokace v Austrálii. Každopádně další díl čte taky pan Čermák, takže budu pokračovat pokud nezjistím kde je pes zakopán když je takový boom už léta kolem tohoto spisovatele.

Krizovakri
03.03.2021 1 z 5

Pro me jedno velké zklamani. Kniha byla zdlouhava, proložena pro me unavujicimi odbočkami o australské historii, které byly bohužel pro dej postradatelné. Hlavni postava detektiva me neuchvátila, klasicky samotar, který je tak trochu sólista a ma problém s alkoholem. Tento charakter postavy detektiva působil ohrane. Pribel byl mnohdy nelogicky a nedomyšleny. Treba jak detektiv Harry Hole podvede svou přítelkyni, tak se naštve a stropi scenu, Harry padne do opilecke jizdy a pak se bez jakehokoliv vysvetleni ci konfrontace znovu pomiluje se svou přítelkyni, ktera se k nemu vrati. Dalsi dulezita vec nebyla vysvětlena a to vrazda teto pritelkyne. V knize bylo nalezeni jejiho tela popsáno snad do 4 vet, ale informace i Pavlovi a jeho pokusech na psech (ktera absolutne nebyla pro dej dulezita), byly rozepsane asi na 1 a pul stránky. Snad jsem si vybrala zrovna nejslabsi knihu z jeho tvorby, protoze jsem na toho autora slysela jinak samou chvalu. Dam mu jeste sanci a tento výtisk zastrcim dozadu me knihovny.

Dinotrain
27.02.2021 5 z 5

Libilo se mi to moc. Zavzpominala jsem si na pobyt v Sydney i australce. Kazdopadne pribeh mi hezky v ramci audioknihy pekne plynul. Nenudila jsem se.

Kubina
26.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Jako prvotina luxusní záležitost. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o Austrálii.

POZOR SPOILER!
Trochu mi zarazilo, jak hlavní hrdina hravě zvládl psychicky situaci, když našel mrtvolu své přítelkyně.

JanzPardubic
25.02.2021 5 z 5

Úvodní díl série o Harrym Holem, který je překvapivě zasazen do Austrálie. Musím se přiznat, že jsem zpočátku trochu bojoval s tím, že se první díl série severských detektivek neodehrává v detektivově domovském mrazivém Norsku, ale na druhém konci světa. Považuji ze nezvyklé umístit první příběh do zahraničí. Nicméně díky spádu a dynamice příběhu jsem se rychle začetl a zvykl si. Za nejsilnější stránku knihy (a následně celé série), považuji to, že hlavní hrdina není žádný geniální detektiv, ale „normálně“ inteligentní policista, který se mnohdy mýlí a mění vyšetřovací teorie dle vývoje případu. K cíli ho ale vede vnitřní zvědavost a zarputilost, které z něj dělají výborného vyšetřovatele. I když bych měl ke knize dílčí výhrady, celkově to je jako autorova prvotina a počátek série výborné.

Páájinka
17.02.2021 5 z 5

Audiokniha. Příběh se i líbil. Harry Hole je docela fajn. Líbily se mi i příběhy o Australcich a jejich historii.