Nelituju ničeho

Nelituju ničeho https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435454/bmid_nelituju-niceho-6Oe-435454.jpg 4 960 237

Morgan je odhodlána zabránit své šestnáctileté dceři Claře v tom, aby dělala stejné chyby jako ona. Když Morgan jako příliš mladá otěhotněla a vdala se, musela se vzdát svých vlastních snů. Clara nechce jít ve stopách své matky, považuje ji za předvídatelnou bez špetky spontánnosti. Kvůli soupeřícím povahám a protichůdným plánům je pro Morgan a Claru stále obtížnější spolu vyjít. Jediný, kdo může přinést mír do domácnosti, je Chris - Morganin manžel, Clařin otec a rodinná kotva. Ale mír se naruší, když je Chris zapojen do tragické a pochybné nehody. Srdcervoucí a dlouhodobé následky se však nedotknou pouze Morgan a Clary. Zatímco se Morgan snaží vzkřísit všechno, co se kolem nich zhroutilo, najde Morgan útěchu u posledního člověka, u kterého by to očekávala, a Clara se upne k chlapci, se kterým má zakázáno se stýkat. Nová tajemství, rozhořčení a nedorozumění s každým dalším dnem způsobují, že se matka a dcera stále více a více vzdalují. Dokáží k sobě někdy najít cestu zpět?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Regretting You , 2019

goergina
16.05.2022 2 z 5

Kniha je velmi čtivá a napínavá. Pěkná zápletka, zajímavé zvraty. Ovšem některým věcem v knize jsem jako čtenář neuvěřila, což v mých očích knihu shodilo. Nemůžu si pomoct. Do stránky cca 300 pecka, potom už jen brak. Každopádně když je chuť na romanťárnu, tak proč ne.

knizni.taurus
07.05.2022 5 z 5

Tahle recenze bude krátká. Přiznám se zcela dobrovolně, že já jsem milovník knih od Colleen a ačkoliv tahle nebyla ta nejlepší od ní, stejně ji dám plný počet hvězdiček.

Nelituju ničeho je opět kniha, která ve vás vyvolá smutek (tak jako je tomu u autorky asi pokaždé). Většinou to s autorčinými knihami je jak na emoční horské dráze, ale tady ne. Tady mi to přišlo jako jeden emoční spád, který se zastaví až na konci knihy.

Gró této knihy je komunikace. A je jedno, jestli je to komunikace mezi sestrami, s manželem, kamarádem nebo dcerou. Kdyby tady spolu lidi více mluvili, tak by se to všechno vyřešilo mnohem rychleji, ale my bychom zase neměli o čem číst. :D Ale ponaučení si z toho vzít můžeme, to zase jo…. Mluvte, chcete-li něco říct, prostě to řekněte. Nečekejte na lepší příležitost, nehleďte na to, že tím možná někomu ublížíte (i když tohle zní možná hrozně), ale pokud máte co říct a víte, že je to to správné pro vás a nakonec i pro toho druhého, tak to udělejte. Pak to totiž může být jen horší.

Na knize se mi hodně líbilo, že je napsána z pohledu matky a dcery. Obvykle je to psáno z pohledu dvou hlavních hrdinů v rámci romantické linky a tohle mi přišlo jako skvělý nápad, kdy se zaměřujeme hlavně na rodinné vztahy. Skvěle je tady zpracované téma zrady, aneb jak se s ní můžou různí lidé vyrovnávat jinak.

Milujete styl psaní Colleen? Pak knihu doporučuju. Máte rádi emočně vyčerpávající knihy? Tak směle do toho. Ale co to kecám, doporučuju ji prostě všem. Jsem prostě fanynka citové horské dráhy. :D

nakavusterezou
01.05.2022 5 z 5

Colleen prostě umí psát. Každá její kniha je neskonale čtivá, stránky pod rukama mizí a příběh který čtete vám vždy něco předá. Za mě známka toho, že je kniha opravdu dobře napsaná je i fakt, že si dokážu příběh v hlavě přehrávat jako film a zde tomu tak bylo.

Silný příběh, kdy se hlavní hrdinky vypořádají s těžkou životní situací. Opravdu zde musím vyzdvihnout to, jak zde bylo krásně ukázáno, že každý danou situaci vnímá jinak. Každý člověk se v dané situaci chová jinak a i vše jinak vnímá. Tohle mi otevřelo oči.

Zde se ukázalo, že C. H. má již něco za sebou (co se spisovatelské dráhy týče), protože části příběhu do sebe začnou postupně zapadat, jako byste skládali puzzle. Geniální. Ač bych ráda něco vytkla, v tomto případě není co.

"Zášť je na cestu životem těžké břemeno."

"Přitažlivost není něco, co pocítíš jen jednou, k jednomu člověku. Je to hnací síla lidských životů. Přitahují nás lidé, umění, jídlo, zábava. Přitažlivost je příjemná. Když se s někým dáš dohromady, není to tak, že mu slíbíš: Už nikdy mě nebude přitahovat nikdo jiný. Řekneš mu: Slibuju, že zůstanu s tebou navzdory tomu, kdo další mě v budoucnu bude přitahovat."

Hania932
21.03.2022 4 z 5

Velmi silná kniha o rodinné tragédii. I když si myslíte, že horší už to být nemůže tak vás postupně autorka přesvědčí o opaku. Líbí se mi pohled dvou postav na situaci a jak se s tím vypořádají. Je to zajímavá a čtivá kniha.

Ráčkajda
09.03.2022 5 z 5

Tak pro mě to rozhodně žádné zklamání nebylo, naopak to byla naprostá pecka, kdy jsem hltala každou stránku. Navíc miluju vyprávění z pohledu více osob, takže naprostá spokojenost.

kalinka99
07.03.2022 4 z 5

Tak to jsem trošku zklamaná. Colleen má napsané určitě lepší knihy. Celý příběh předvídatelný a chyběl mi tam pořádný zvrat, ale jinak jako vždy autorka píše velmi čtivě a knihu jsem přečetla během dne.

Evaho73
07.03.2022 3 z 5

Colleen Hoover píše pútavo a vie si čitateľa podmaniť tak, že je schopný jej knihy prečítať skoro na jeden záťah.
Presne to sa mi stalo i pri tejto knihe, kedy neľutujem, že som ju prečítala, ale...
Nepáčilo sa mi, že autorka v tomto príbehu až príliš okato hra na city svojich čitateľov a svojim spôsoboch ich ovplyvňuje v konečnom celkovom úsudku na prečítanú knihu. Aspoň v mojom prípade mi tentokrát samotné emócie nestačili, aby som knihu hodnotila na plný počet.
Zápletka bola až príliš prekombinovaná vo vzťahoch medzi postavami, a tým stráca na uveriteľnosti. Rovnako nebola dobre prepracovaná ani charakteristika postáv, ktoré neboli až tak presvedčivé, hoci autorka skoro každej na vrub pridala nejakú životnú traumu, aby boli zápletky emotívnejšie.
Koniec v znamení klišé to úplne zabil, kde mi ani tak nevadilo to klišé, ale skôr jeho uveriteľnosť.
Autorka ma rozhodne lepšie knihy.

maryska09
02.03.2022 3 z 5

Tato kniha paní Hooverové pro mě byla velkým zklamáním. Hlavní postavy byly často zcela na pěst, u Clary by se to dalo omluvit blbým věkem, kdy si děti myslí, že ví vše nejlíp, ale Morgan byla úplně mimo a ani závěr mě příliš nepotěšil. Často jsem měla chuť knihu odložit.

Lucc93
12.02.2022 5 z 5

Jak už jsem tu několikrát zmínila, nejsem moc na milostné románky, ale tahle autorka je můj totální oblíbenec. Upřímně si vždycky představuju, že jednou takovou lásku, co autorka popisuje zažiju..:))) Tahle kniha byla zase super, moc se mi to líbilo. Jenom konec byl trošku přitaženej za vlasy, asi na mě až moc sladký. Pochybuju ale, že by mě nějaká kniha od ní zklamala.

Adell-ka
04.02.2022 5 z 5

Jako všechno, co jsem četla od Colleen, i tohle bylo skvělé. Krásný příběh o lásce, zradě, odpuštění a sebeobětování pro druhé. Konec byl možná trochu moc přeslazený, ale to už je detail .

1v8na
29.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha byla velmi čtivá, dojímavá, plná citů - lásky, nenávisti, porozumění, empatie, pocitů bezmocnosti...
Mě se kniha velmi líbila. Oceňuji a obdivuji Morgan, která se dostala na úplné dno, nicméně se snaží chránit dceru Claru, nechce, aby Clara ztratila iluze nebo přestala věřit v lásku. Nechce, aby odsoudila někoho, kdo již s nimi není.
Na druhou stranu tím ale ze sebe udělá obětního beránka a to mě zarazilo, i když jsem to chápala.
Hlavní myšlenka této knihy je pro mě - jak zvládnout komunikaci a výchovu dcery a přitom zároveň mít dobrý vztah?
Je to příběh, který mě nutil přemýšlet o tom, jak bych se zachovala já. Zvládla bych to?
Za mě jednoznačně pět hvězd.

Veronika2692
24.01.2022 5 z 5

Colleen dávám plný počet hvězd, jako první její knížku jsem četla minulý rok Pravda nebo lež, která mě nadchla, teď jsem dočetla Nelituju ničeho a opět paráda. Jedná se o trochu jiný žánr nebo spíš úplně jiný, ale zažila jsem u této knížky spoustu emocí a prožívala příběh s Clarou i Morgan. Moc se mi to líbilo a rozhodně pořídím další její knihy. Doporučuji :)

JJJ007
09.01.2022 4 z 5

Zajímavý příběh o velkém neštěstí rodiny.

deny_ba
06.01.2022 4 z 5

V knize o skoro 400 stránkách se vlastně řeší vše stále dokola okolo jedné rodiny, s minimální zápletkou, avšak musím říct, že měla rychlý spád (nejen díky kratším kapitolám). Četla se skvěle, upoutala mě už od začátku. Kapitoly jsou psané z pohledu Morgan i její dcery a pozvolna na sebe navazují.

Jedná se spíše o oddechovku, než složitější čtení, která ale neubírá na kvalitě. Skvěle popsané pocity hlavních postav, není problém se do nich vcítit.

Dávám hvězdičku dolu za konec. Postrádám reálnost a je předvídatelný. Na druhou stranu happy-end je pro postavy tady na místě...

Dandy1
02.01.2022 5 z 5

Colleen je sázka na jistotu. Její knihy jsou emocionálním tobogánem.

whiolet
23.12.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že tohle bude nejspíš slabota, jenže mě autorka opět mile překvapila a obrátila během vteřiny můj názor na knihu.
Bylo to silné, dechberoucí a skoro se nešlo od příběhu odtrhnout.
Přesto mi pár věcí vadilo, treba Morganino chování, které Jonah, tak krásně shrnul "V odvrácení oči od toho, co máš přímo před sebou jsi byla vždycky mistr" nebo nehledání víc důkazů.. .. a co ty dopisy, sakra?!
Jinak, ale děkuji Coleen, opět je to tvoje další kniha, která mi dost uvízla v hlavě, moje milá.

eliska2126
16.12.2021 3 z 5

Tuto knížku jsem četla v rámci společného čtení u @ann.ctenarskyklub. Knížka je tentokrát rodinné drama, která řeší vztah dcery a matky a má očekávání byla obrovská, protože přece jen je to Colleen a zatím jsem všem jejím knihám dala 5⭐. Tady jsem byla ale lehce zklamaná. Možná je to tím, že jsem byla rozmlsaná z Colleeniny poslední knihy Pravda, nebo lež, která byla naprosto skvělá. U CoHo jsem zvyklá, že ve svých knihách řeší nějaké závažné téma, ale tady jediné závažné téma bylo fackoidní chování Clary a nedostatek komunikace mezi ní a matkou.
Děj plynul rychle, je to opět čtivě napsáno, ale ta Clara. Morgan mi bylo kolikrát fakt líto, ale mohla si za to i sama, že ke své dceři nebyla stoprocentně upřímná. Takže ano, je to Colleen, ale jen dobrá Colleen, ne ta skvělá na jakou jsem zvyklá.

beruzzka
09.12.2021

Dokonale jako vzdy.

Kyta
03.12.2021 5 z 5

Nestačím se divit, jak silné a mnohoříkající knihy Colleen dokáže napsat. “Nelituju ničeho” je další důkaz toho, že autorka to s příběhy, které ve vás ještě dlouho rezonují, prostě umí.

Kniha nabízí tolik důležitých témat, že rozhodně budete mít o čem přemýšlet a čtení vás nenechá chladnými. Napadne vás, jaký dopad můžou mít špatná rozhodnutí i nesprávně zvolená slova, jak je snazší lhát než přiznat pravdu, jaká je síla viny, jak snadné je se s někým odcizit, když neprobíhá správná komunikace, jak snadné je i jen někoho přestat respektovat, kam až můžou sahat následky zrady a mnoho dalšího. Líbilo se mi, že autorka otevřela i otázku sebepoznání, což je v dnešní době velké a důležité téma. Je to i kniha o zármutku, autorka ukazuje, jak je nezbytné mít v těch těžkých chvílích někoho, na koho se můžete obrátit, kdo vám pomůže dostat se z něj pryč.

To největší téma v knize je dle mého komunikace a upřímnost. Jakmile v jakémkoliv vztahu není komunikace, nemůže nic správně fungovat. Strany si pak domýšlí různé teorie, jsou proti sobě, dochází k nedorozuměním a vše se děje úplně zbytečně. I v tom mi tato kniha měla co dát, sama mám problémy s tím se někomu otevřít, přestože se jedná o blízkého člověka. Věřím, že tak to má více lidí.

Kniha je psaná jak z pohledu matky, tak z pohledu dcery. Poutavější pro mě byly rozhodně části z pohledu Morgan – její příběh byl neskutečně silný a já se ani nestačila divit, s čím vším se musela potýkat. Morgan se stala ženou v domácnosti a žila pro svou rodinu na úkor vlastních tužeb a potenciálních snů, což vedlo k postupné celkové nespokojenosti a hlubokému uvažování a uvědomění, že je něco špatně. Sama si čím dál víc uvědomuji, jak je důležité myslet zejména na sebe, protože když člověk není spokojený sám se sebou, promítá se to v jeho vztazích s ostatními.

Nad vztahem Morgan a Clary přemýšlím doteď. Obě hrdinky mají hodně společného – hledají útěchu a podporu u svých protějšků, bojují se zármutkem, bojí se promluvit o svých trápeních a jsou proti sobě ve chvílích, kdy potřebují pravý opak. To vše kvůli nedostatečné komunikaci. U Clary je navíc vidět ta klasická teenagerská vzdorovačnost a ukvapená rozhodnutí, kterých následně litovala. Její pohled nám také přibližuje tu “dětskou” představu o lásce a o povaze lidí.

Čtení mě neskutečně bavilo a často mě při něm i mrazilo. Celou knihu jsem byla moc zvědavá, jak se obě hrdinky budou prát s těmi nástrahami, které jim život přichystal. Je sice jasné, jak příběh skončí, ale ten cíl je vedlejší – mnohem důležitější je totiž ta cesta, která vám dá všechno, co potřebujete vědět. Knihu můžu s čistým svědomím doporučit, za mě má 10/10!

jasmína
29.11.2021 3 z 5

Poprvé mírné zklamání od této autorky....