Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1963 500

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

judith141
30.07.2022 4 z 5

Nejdřív jsem chtěla ubrat dvě hvězdičky, děj byl hodně zdlouhavý, určitě by se dal zkrátit. Ale když jsem četla poslední třetinu, naznala jsem, že to podrobné popisování autorky bylo vlastně potřeba. Díky tomu byl pro mě konec pochopitelný. No a teď můžu jen čekat, až bude další pokračování. Tak šup, šup, to čekání bude strašné:-)

s1ombrehimawari
28.07.2022 3 z 5

Výrazně slabší díl, který měl problémy s tempem. Stále obdivuju dynamiku mezicharakterovou, ačkoliv jsem měla problém pár postav pochopit a chci aby se jejich chování vysvětlilo. Trochu mě mrzí, že Ilan je stále naivka a nechá si všechno nabulíkovat.

sestricka1
25.07.2022 3 z 5

třetí díl byl daleko slabší než první dva, které mě doslova pohltily. Ale propracovanost a složitost děje a to, že se v něm sama autorka neztratila, chce jen velký obdiv. Bohužel, pro mě bylo všechno hodně překombinované a existence tolika neznámého a nevysvětleného bylo až zbytečné. Možná v dalších pokračováních se děj zase začne rozplétat.

KubaHanzelin
21.07.2022 3 z 5

Pořád se nemůžu se slávou kolem této série zžít.
S Naslouchačem jsem měl problém, Faja mi přišel lepší a když jsem otevřel Nastereu, tak jsem nechtěl přestat, děj parádně utíkal a pořád se něco dělo, bohužel je to šíleně moc nových informací a odkrytých tajemství a příběhu to za mě až škodí. Autorce se možná kniha lechce vymkla kontrole a pak se to zamotalo, což je veliká škoda, jinak by to za mě byl zatím nejčtivější díl..
Každopádně držím palce s dalším psaním, kreativitu autorce upřít nemohu:)

iveta3867
19.07.2022 4 z 5

4* dávám jen proto, že první dvě knihy byly dechberoucí.. vlastně mě zklamal téměř celý průběh děju, konec šokoval, vůbec jsem to nečekala.. ale trochu mi vadilo, že to bylo celé takové až moc zamotané a zmatečné, měla jsem pocit, že už se v tom zase tolik nevyznám.. no jsem zvědavá na další díly :-)

Senza Jenka
17.07.2022 3 z 5

První, co mě napadlo, když jsem se trochu začetla bylo: HALUZ.
Záhad je až moc, opět dlouhé pasáže myšlenkových pochodů, které nic nevysvětlují a nic neposouvají. Víc otázek, než odpovědí. Tady, mnohem víc, než v předchozích dvou knihách, se opakují jakési vztahové veletoče. Přítel/nepřítel, hrdina/padouch, pomoct/nepomoct, mám je ráda/bojím se jich... Na můj vkus trochu moc často.
Hrdinčiny úvahy na konci, když stojí před reteou, jsou pro mě už naprosto nesrozumitelné.
SPOILER:
Zároveň nádherná pasáž s Ernem, až dojemná, ale tak akorát. O to větší kontrast tvoří situace, kdy totožnost Ilan zjistí zbytek pětadvacítky. A velmi smutný konec Erna. Chápu, že autorka potřebovala uvonit místo v pětadvacítce, ale proč Erno?
Zajímalo by mě, proč s ní autorka na konci poslala zrovna Gerarda a Amadea.
Kozlowská i Podfortová jsou pěkně odporné mrchy. Armin je nesympatický spratek a Odon jen taková hezčí verze Evalda (trochu zbytečné).
Celkově pořád dobré počtení, ale jestli bude autorka v dalších dílech pokračovat v sestupné tendenci, nevím nevím...

ReniHan
12.07.2022 4 z 5

Zatím se jedná určitě o nejslabší díl, ale to neznamená že je to špatné. Pořád jsem si to užila. S vědomím, že se jedná o třetí díl z pěti si myslím, že jde o "výplňový díl, jak to často u delších sérií bývá.

TROCHU SPOILER!!!
Nejsem si jistá, jestli se mi líbí ten směr, kterým to jde. Vyvolení, proroctví apod. Ilan se stává silnou a nebezpečnou protagonistkou a já jen vzdychám a doufám, že se z toho nestane další tuctové YA.

jitka3027
11.07.2022 5 z 5

Důležitý díl série, za mě opět skvělé napsaný a o to víc mě mrzí, že na další díly si budu muset počkat. Autorce tleskám a už teď se nemůžu dočkat pokračování

Oveczky
21.06.2022 4 z 5

Za mě přemosťující díl. Byl stále stejně dobrý, jako předchozí, promyšlený do nejmenšího detailu. Knížka staví podklad pro další díly, pro další nespočet odhalení a překvapení. Za mě tam asi mohlo být aspoň o jeden světlý moment navíc. Mezi všechnu tu nejistotu, smrt a tmu dostat aspoň něco přátelského, jemného, co si odneseme do dalšího dílu. Ale jinak skvělé a těším těším na další.

Maraiser
20.06.2022 3 z 5

Já nevím, první dva díly jsem přečetl jedním dechem. U Nasterey jsem občas otáčel stránky dopředu, kdy se začne něco dít. Asi byl tento díl potřeba, aby jsme následně pochopili díly, které budou následovat. Ale bylo to takové roztahané, pomalé, popisné a stejně si myslím, že jsem to úplně nepochopil.

Guarnere
17.06.2022 4 z 5

Druhému dílu jsem dala 4 hvězdy, a tak by tento díl měl být za 3, považuji ho za nejslabší, ale prostě ne, nedokážu se donutit, abych takto promyšlenému světu dala jen 3 hvězdy. Tenhle díl byl jiný než ty předchozí, což je logické - to, co bylo v minulých dílech zahaleno pláštíkem tajemna, je nyní odkrýváno a zčásti to ztrácí svou mystiku, jako například Otorten, nasterey samotné… Ale zase se nám odkrývá svět sklenitu a sklenařů a jeho tajemství a záhady a síla a moc.
Místy mě tak vlastně nejvíc štvala pouze sama Ilan. Vargasova slova jsou tak pravdivá: “…nejsi zlý člověk, ale jsi zbrklá. Děláš unáhlená rozhodnutí, věříš v to, co ti člověk řekne, aniž si to ověříš. A podle toho se chováš.” Ale byli jsme v patnácti letech jiní?
Jsem opravdu zvědavá, kam tohle povede a strašně moc doufám, že na další díl nebudeme čekat dlouho. A Héchají je naprosto super :)

Lumíček
15.06.2022 5 z 5

Mně se prostě tohle líbí. Už předchozí díly byly skvělé. Nesterea má všechno, zapadající kostičky puzzle, napětí, strach, překvapení. Petro díky, velký obdiv jako u předchozích knih. Vymyslet nový svět je pro mě sci-fi :)

PéťaH.
14.06.2022 3 z 5

Přečetla jsem před dalším dílem znovu oba předcházející a celkově se mi třetí díl zdá nejslabší z této úžasné trilogie.

Hels-is-unicorn
12.06.2022 4 z 5

Stejně jako mnozí další jsem si před přečtením dala rereading předchozích dvou dílů. O to víc mě zaskočil začátek knihy. Trošku mi to připomíná proměnu ala Harry Potter. První dva díly jsou krásné, až sladce naivní, Ilan je zvědavá holčička, kterou si prostě každý musí zamilovat. Ale čím je starší, tím je život a svět temnější, bolestnější, děsivější. Na to, že jsem ve čtení navazovala na předchozí díly, mi hrozně dlouho trvalo, než jsem se začetla. Nevím, jestli si v redakci nedali tolik práce s editováním knihy, nebo se pozměnil autorčin styl psaní, ale přišlo mi, že syntax v Nasteree je o dost kostrbatější než v předchozích dílech. Možná až zbytečně komplikovaná a dlouhá souvětí, kvůli kterým se pak člověk víc ztrácí v ději. Ale nevadí, klidně se to dá přičítat tomu, že Ilan stárne, takže se i její myšlenkové pochody komplikují. Sice se kniha trochu hůř četla, ale konec všechno vynahradil. Jen bych se obešla bez toho, aby se v každém díle oživovalo přátelství s pětadvacítkou, jen aby se vzápětí zadupalo do země. Přiznám se, že myšlenky na to, jestli jsou nebo nejsou přátelé, už mi docela začínají vadit. Jinak dějově super, Stehlíková pořád zůstává nádhernou růží v trní české fantasy :-) Tohle bude už napořád srdeční záležitost.

Terry11
11.06.2022 1 z 5

Záměrně jsem.si přečetla 1.a2.díl znova a jsem tak zklamana,že se mi to vlastně ani nechce komentovat.

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Pokračování se mi líbilo! Doporučuji!

hajrys
31.05.2022 3 z 5

Tolik jsem se těšila. Po prvních dvou dílech přečtených jedním dechem, přišlo velké zklamání.

klarat13
26.05.2022 5 z 5

Všechny tři díly pentalogie jsou naprosto skvělé. Už se nemůžu dočkat pokračování a bojím se, že bude až za pár let :) ale za mě rozhodně krásný svět a dobrý příběh.

Elliott
26.05.2022 4 z 5

Těch prvních asi dvacet stran bylo jak co? A taky mám pocit, že se nám z hlavní hrdinky začíná stávat Mary Sue :/ Kniha je jinak dobrá, ale bojím, bojím, jak to bude pokračovat.

evilunicorn
25.05.2022 5 z 5

Tahle série mě strašně baví.. Je to neokoukané,plné tajemství.Dějových zvratů je hromada, postavy výborně vykreslené.Do tohohle světa se vracím vážně rád.