Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1970 502

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Schary
31.03.2022 3 z 5

První dva díly jsem četla už docela dávno a měla jsem si příběh oživit.Dost jsem se,proto v příběhu ztrácela. Četlo se to,ale pěkně...

linda_pauer
30.03.2022 4 z 5

Třetí díl se mi líbil. Sice se mi četl hůř než ty předešlé, ale spíše kvůli tomu, že jsem mezi tím měla poměrně velkou pauzu, a chvíli mi trvalo, než jsem se chytla. Samotný text ale odsýpal a u čtení jsem se nenudila. Také jsem ocenila to, že už tam nebylo také omáčky okolo a každou chvíli se tam něco dělo - tedy aspoň mi to tak přišlo. Konec krásně rozehraný.

stanislav0373
28.03.2022 2 z 5

Poslední díl jsem četl již z povinnosti, bez hlasového doprovodu Jitky Ježkové...ani se mi to nechce moc komentovat. Za mě obrovské zklamání. Tolikero krás zajímavého světa pro mě má hořkou příchuť, "do prasečí řitě"...

papajapa
22.03.2022 4 z 5

Třetí díl lepší než druhy, ale jak už někdo uvedl bylo to dost prekombinovane. Každopádně jestli vyjde další díl, rada si ho prectu. Tento svět me baví.

jopp
18.03.2022 3 z 5

Ze všech tří dílů se mi tento líbil nejmíň. Přišlo mi to nějaké překombinované, nesrozumitelné a hodně bezútěšné. Všichni v podstatě dopadli blbě a moc jsem nepochopila, k čemu všechny ty oběti byly dobré (to bude možná v dalším dílu?). Kniha na mě působí tak, že autorka nemá jasno, kam se má děj ubírat a vymýšlí jeho pokračování za pochodu. Škoda, že neudržela laťku prvních dvou dílů.

1bublina
18.03.2022 5 z 5

První dva díly jsem četla hned po sobě. Pak jsem přečetla prolog u Nasterey a na nějakou dobu jsem knihu odložila. Prolog se mi nelíbil a nechtěla jsem, aby se Ilan dostala do takové situace. I mě trochu štvalo "do prasečí řitě", ale dalo se to zvládnout. Občas se mi chtělo na Ilan křičet, ať už mu/jim to řekne :-) Konec byl parádní a zase to skončilo v tu nejmíň vhodnou dobu. Budu doufat, že tentokrát na další díl nebudeme muset čekat tak dlouho jako na 3. díl. Jinak to všechno zase zapomenu.
ČV 2022 - Kniha s předmluvou.

Grynče
14.03.2022

Nádherné pokračování. Jenom mě překvapil závěr. Takže si budu muset počkat na další knihu.

viola5163
13.03.2022 5 z 5

Další bomba. Těším se na pokračování.

Kris@
11.03.2022 2 z 5

Třetí díl byl velkým zklamáním, které bylo ještě umocněno dlouhým čekáním od vydání druhé knihy. Děj byl nezajímavý, táhlý. Jestli Ilan dosud někoho neštvala, tak teď se jí to jistě povedlo. Postava kapitána ztratila na zajímavosti a je mi celkem jedno, jak to s ní dopadne. Série měla potenciál, nicméně tohle byl krok do prázdna. Další díl už si nejspíš nepřečtu - tato kniha můj zájem o pokračování vzcela udusila.

Iwets
09.03.2022 4 z 5

Sérii podle mého škodí velké prodlevy mezi jednotlivými díly. Člověk si hůře spojuje celkový příběh. I přes to byla knížka čtivá, posunula děj dál a stále si drží svoji neotřelost. Ilanin charakter se postupně vymezuje, i když je to občas otravné, ale že by mi byla vyloženě nesympatická se říct nedá . Plus určitě dávám za propracovanější pětadvacítku, ale i tak nemůžu dát celkově tomuto dílu víc než 4 hvězdy. Až autorka sérii dopíše, tak si zkusím přečíst vkuse všechny díly a třeba přehodnotím :)

jancapen
09.03.2022 5 z 5

Asi tady půjdu dost proti proudu, ale mě se tento díl líbil zatím z celé série nejvíc. Je pravda, že některé věci mě taky iritovaly, viz Ilanina hláška "do prasečí řitě", která se především na začátku objevovala snad na každé stránce, jakoby doposud slušná Ilan neznala jinou nadávku. Jinak je pravda, že Ilan byla občas trochu na pěst, ale to není nic nového oproti předchozím dílům. Co se mi tady asi nejvíce líbilo bylo více dějových zvratů a více akce, přišlo mi, že už není v knize tolik okecávání. Taky mě zaujaly nové postavy (viz třeba Armin, nebo Buni) a možnost seznámení se s vícero charaktery mužů z pětadvacítky (konečně se vše již netočilo jen kolem kapitána a Vargase). Děj se mnohdy vyvíjel celkem překvapivým způsobem a i konec ve mě vyvolává hodně otázek. Teď už tedy nezbývá, než čekat na další díl a snad to nebude moc v dlouhém časovém horizontu.

kure91
07.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Hodnotit tuto knížku je, stejně jako u zbytku doposud vydané série, poměrně oříšek. Na jedné straně je zajímavý svět, který láká k dalšímu prozkoumávání a odhalování jeho zákonitostí, ale na druhé straně je Ilan a některé věci okolo ní, které mě prostě vadí. K těm se vrátím pozděj. Samotný svět je vymyšlený zajímavě, v knížce odhalujeme řadu dalších tajemství a nových prvků sklenitového světa, objevují se nové postavy a vše se zamotává. Navíc končí plot armour některých postav, takže v tomto ohledu su zvědavý na zbytek série. Ale současně to ve mě trošku vzbuzuje obavy, jestli má autorka jasno konci a nedopadneme jak v Lost, kde jedno odhalené tajemství generuje x dalších otázek...
A teď k tomu hlavnímu, co mě na téhle sérii vadí. Super, geniální, božská Ilan. Hlavně jde o to její postavení, nejprve jsou sklenáři představeni jako totální untermensch a otroci, ale tady už si Ilan chodí po městech, jak se jí zachce, dělá si, co chce a je možná ještě víc napřesdžku než v minulých knihách (jo, narážím na to její neustále odmlouvání a frackovitost, kdy vše musí být podle ní...). Jako OK, kdyby bylo někde pěkně popsáno, že ju berou za sobě rovného v Pětadvacítce tak neřeknu ani popel (kor s ohledem na Ravena), ale přijde mi, že tento přerod nastal tak nějak podle potřeb autorky. No a když si vezmu poslední třetinu knihy, tak se z Ilan stává stále více OP postava, která jediná dokáže všechno a z ostatních dělá blbce, navíc úplný závěr ve mě skýtá docela dost obav, jak tohle půjde dál...
Ale kdybych si měl zatipovat, čtvrtý díl bude o odhalování podzemí a tajemství toho, co je vlastně sklenit, abychom v závěru stáli před vidinou epického střetu Duvalského pohoří a Nížin. No a v pátém dílu se těsně před závěrečnou bitvou Kapitán s Pětadvacítkou přidá na stranu Ilan, obě strany se usmíří a půjdou proti společnmu nepříteli (Armin nebo přímo sklenit?), aby v závěrečné epické bitvě Ilan málem padla, ale Kapitán obětuje svůj život, aby ji zachránil. Konec, tečka, happy end, potoky slz...

Baileys
05.03.2022 5 z 5

Lehce pod prumerem prvnich dvou dilu, ale porad skvele cteni.

tristessa
03.03.2022 3 z 5

"Do prasečí " co to bylo? Po skvělých dvou prvních dílech a 5* tentokráte velké zklamání ze třetího dílu a pouze 3*. Dal bych čtyři, ale Illan se naučila novou a dost otravnou prupovídku, kterou začala používat zbytečně často. A asi se dostala do puberty, protože většinou byla na pár facek... Tak nevím, jestli se mám těšit na další díl... :(

Renatas
02.03.2022 4 z 5

Nevím proč jsem si myslela, že je to poslední díl.. První dva díly mě nadchly. Děj Nasterey se zkomplikoval, navrstvil a ubírá se směrem, kdy začínám mít obavy z děje a kvality dalšího pokračování. Doufám, že se mé obavy nenaplní a dočkáme se dalších dvou zajímavých dílů.

Allys
01.03.2022 3 z 5

Na pokračovanie som sa veľmi tešila, avšak nakoniec som mala problém knihu dočítať. Akoby prvé dva diely a tento písali rozdielni autori. Chápem, že je to fantasy pre mládež, tým pádom sú mnohé veci popísané trochu ružovejšie alebo nereálnejšie (rovnako ako v predošlých dieloch), lebo nechceme strašiť deti, ale v tejto časti bolo do očí bijúcich nelogickostí až príliš. Napríklad časť v Grevilgrade - vzduch bol horúci, ľudia sa schovávali v tieni a ďalej popis, ako sa z horúčavy roztekajú budovy v tom istom meste - človeku stačí sa schovať do budovy, ktorá sa od žiaru roztápa?
Výstavba príbehu mi prišla príliš jednoduchá ( verše, indície aj ich neustále opakovanie) a posun v príbehu vzhľadom k 500 stranám príliš malý. Podľa recenzií som myslela, že najhoršie časti budú s prasečí řití, ale horšie bolo to motanie sa dookola v deji, ktorý takmer nenapredoval. Čo sa na začiatku knihy naznačilo, sa do konca nestihlo ani z polovice stať.
Podľa názvu som čakala, že bude nastereám venovaný väčší priestor, ako len kúsok na začiatku a kúsok na konci. Možno keby sa príbeh trochu zredukuje o zbytočnú vatu, nelogické veci, siahodlhé úvahy Illan a banálne nikam nevedúce rozhovory, tak by to mohlo byť kvalitné 5* pokračovanie. Posledná štvrtina príbehu bola super, škoda, že taká nebola celá kniha. Bohužiaľ nedokážem dať vyššie hodnotenie.

novecento
27.02.2022 3 z 5

Naslouchač a Faja mne zaujaly. Po přečtení třetího dílu jsem přesvědčen, že knihy na toto téma je již dále zbytečné číst. Autorka má dar krmit čtenáře stovkami stránek chutné vaty, která ale postrádá smysluplnost. I sci-fi a fantazie má mít svoji kvalitu.

Jitka09
26.02.2022 5 z 5

Za mě třetí díl vůbec nezklamal a autorka si drží vysokou laťku... nemůžu se dočkat na další díl!!! :)

Jeninas
25.02.2022 3 z 5

Na třetí díl jsem čekala věčnost, a pak ho četla celé věky. Začátek byl dost nechutný. To si autorka léčila depresi z karantény, nebo co? Pokračování v Omstaklandu nic moc, jen další otázky bez odpovědí... A další... Ani Ilan nevěděla, co dělá, a ničila tím kdekoho. Záhy se naplno rozjela sklenařská numerologie, kterou jsem vůbec nepobrala. Trochu mě dění začalo zajímat kolem strany 300. Buni byl fajn. Pěkně se četl rozhovor s Ernem. Ano, ke konci jsem se chytla, ale není to pozdě? A uspokojila mě ta superhrdinská proměna, nebo už po dalším dílu nesáhnu?

Tarey
24.02.2022 3 z 5

Četla jsem všechny díly za sebou. Bez pauzy. A i tak jsem se ztrácela, bylo to moc zamotaný a nedostatečně vysvětlený. Děj z podzemí mě vysloveně nudil. Poslední třetina už byla opět fajn. Číst budu i další díly, ale jen proto, že mě zajímá pětadvacítka. To, že není nikdo, kdo by si věděl, na co slouží meče a brány mi přijde prostě nesmyslný a absurdní.