Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1966 501

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

evilunicorn
25.05.2022 5 z 5

Tahle série mě strašně baví.. Je to neokoukané,plné tajemství.Dějových zvratů je hromada, postavy výborně vykreslené.Do tohohle světa se vracím vážně rád.

Kory98
11.05.2022 4 z 5

Je mi to líto, ale třetímu dílu musím jednu hvězdu ubrat. Ve světě dervenů, fajů a nastereí už se sice v pohodě orientuji, nemusím kvůli tomu otvírat slovníček na konci, ale první polovina knihy mi přešla taková bez děje, až ve druhé půlce to trochu gradovalo. Musím přiznat, že děj se ubírá úplně jinudy než jsem si představovala, ale to je můj problém :-) těším se, jak s tím spisovatelka naloží. Teď nezbývá než čekat na další díl či díly. Ono není nikdy lehké když to má být např. pentalogie udržet laťku stejně vysoko u všech dílů. Ale i tak jsem ráda, že jsem si Nastereu přečetla. Celkově knihami nejsem zklamaná, naopak. Petra Stehlíková vytvořila chytlavý příběh vlastního světa a myslím, že spoustu čtenářů zaujala.

Nerissa
10.05.2022 3 z 5

Škoda, škoda... Škoda zbytečně komplikovaného děje, zbytečně mnoho otázek, na které nejsou odpovědi. Škoda plochých postav, které jsou zaměnitelné jedna za druhou. Škoda špatně vysvětlené motivace jednotlivých postav. Škoda, že postavy od začátku příběhu neprošly v podstatě žádným vývojem... Škoda.
Ale konec knihy se mi líbil.

Jizi
09.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Rovnou přiznávám, že si z prvních pár dílů pamatuju jen hrubou kostru a možná - možná - kdybych četla všechny tři v těsnějším sledu, byl by výsledný dojem lepší, ale jak říká klasik, kdyby byly v prasečí řiti ryby, nepotřebovali bychom rybníky.
První desítky stran by se daly snadno využít jako party hra: kdo si nebude pamatovat význam jednoho z miliardy vymyšlených (a často naprosto zbytečných) slov, ten pije! S alternativou "you flinch, you lose", když se při pohledu na sto padesátou osmou "prasečí řiť" neovládnete. Nejpozději na straně osmnáct by byla celá skupina nakalená jako to prase a pak by zbytek možná začal dávat smysl a konečně bychom třeba ocenili hloubku všech těch toporných říkadel, jež jsou v textu hojně rozesety nejspíš v dobré víře "ještě jedna básnička, zazáří ti očička!" (Sežere tě kočička? Rozsvítí se lampička? Znovu plná bude jinak prázdná krabička?). Vzhledem k žánru asi není na místě autorce vyčítat nulovou psychologii postav, jež jsou ploché jako přistávací dráhy letišť prvního světa, nicméně ta míra byla přeci jen poněkud rušivá (pokud jste kupříkladu měsíce vězněni a mučeni na temném místě, kde jste svědky brutality nejtěžšího zrna včetně kanibalismu, asi pak nevyskotačíte na sluníčko ve stejném rozpoložení jako dřív a nevyřešíte to jen tím, že na to prostě nebude myslet - jako co ti jebe, na to prostě nemysli, ne?!). To, jak se nám děj rozplizává do stran, místo aby nám putoval kupředu, trošku smrdí nejistotou, kam vlastně s ním a jsem zvědavá, zda celá -logie dopadne jako GoT, kdy autor - a na to vsadím život své bábinky - absolutně netuší, jak to má celé dopadnout, ergo to nikdy nedopíše.
Ale zpátky k Naslouchači, takže kam nás dostává třetí díl? Si stručně shrňme základní rozvržení jeho kulis: proti jednomu světu stojí jiný svět, který si ten první zotročil, ale netuší (ani jeden), že pod nima je ještě třetí svět, a za hranicema jejich světů je další svět, kam se jakože nesmí, protože je to tam jedovaté a žijí tam nasterey a ty jsou taky rozdělené na dva světy a vlastně spolu asi nekámoší a jejich důležitost se pozná podle velikosti (čím větší tím lepší, hehe), první svět zná tajemství, který se uchovalo ve třetím světě, přičemž druhý svět si ten první zotročil proto, že chce nerost, který se těží v prvním světě, ale ve skutečnosti by rád ještě jeho jinou verzi, která je upgrade té první a tu zase mají v tom třetím světě... ééé? Nakonec všechny ty otázky, na něž čtenář (opět) nedostane odpověď a jejichž počet naopak ještě naroste (wtf?), zastínila jediná: o čem že to vlastně bylo?

Nomia
07.05.2022 2 z 5

Vážně by mě zajímalo, co se p. Stehlíkové stalo, protože mám pocit, jako by třetí díl psal snad úplně jiný autor. Nebo byla snad autorka přinucena sesmolit alespoň něco, jen aby se neřeklo, respektive aby vydavatelství a čtenáři neremcali? :)

Z Naslouchače jsem byla naprosto nekriticky odvařená a všechny mouchy jsem mu mileráda odpustila. Zbožnovala jsem nápad, postavy, atmosféru. Opravdu jsem si myslela, že přišla sága, která má našlápnuto být jedna z těch nejchytlavějších, ale to co předvedl třetí díl bylo velké zklamání.

Z Ilan se stal nesympatický frackoidní puberťák, příběh se místy vlekl rychlostí šneka, po chvíli ho zase vystřídala nějaká chaotická pasáž. Za mě jen to celé nedotažené, odfláknuté a plytké.

Pevně doufám, že další díl mi vytře zrak a dokáže se zase vyšvihnout na původní laťku.
Jestli se čtvrtý díl ale ponese v podobně odfláknutém duchu a jen přihodí nějakou romantickou linku s Kapitánem, bude to teprve k pláči...

MagdalenaHalow
07.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Před čtením jsem si dala rereading prvních dvou dílů, takže mi děj pěkně navazoval a měla jsem srovnání. Doufala jsem, že mi tento díl vysvětlí tu hromadu otázek, kterou jsem měla na konci toho druhého. Bohužel se tak nestalo a naopak se mi hlava zamotala ještě víc. Příběh se začíná posouvat trochu jiným směrem a nevím, jestli se mi to líbí. Je sice osvěžující nemít přesně rozdělené strany dobra a zla, obě se zde vlastně prolínají, nic není černobílé, všichni dělají chyby, ale osobnostní změny některých postav, zejména kapitána, mě dosti mrzely. Autorka asi chtěla rozbít tu auru dokonalého hrdiny a udělat z něj jen obyčejného muže se svými vadami, ale když se vaše oblíbená postava začne najednou chovat zcela iracionálně, zamrzí to.
Také mi moc neseděla postava buniho, kterého jsem si chtě nechtě neustále spojovala s Glumem.
Rozdělení nastereí na "hodné" a "lidipožírající" mi tak přišlo jako lehce zoufalý způsob jak je do příběhu více napasovat.
Bohužel tedy pro mě zklamání. Pořád je to originální a velmi čtivá kniha, které méně než 4 hvězdy dát nemůžu, ale prostě doufám, že se v příštím díle začne vše více vyjasňovat a kvalita se navrátí k předchozím knihám.

jjanca
04.05.2022 4 z 5

Po prečítaní niektorých recenzií, ktoré tvrdili, že táto kniha je zatiaľ najslabšia, som mala nízke očakávania. Úplne zbytočne. Tretí diel bol opäť skvelý a mňa len mrzí, že je koniec. Síce má o pár desiatok strán viac, než predchádzajúce diely, ale predsa sa tam toho toľko stalo! Na konci som skoro nedýchala a niektoré zvraty ma skoro fyzicky boleli, jak som príbeh prežívala. Nastereu som čítala s 3-4 mesačným odstupom od Faji, hlavný dej som si pamätala, ale niektoré detaily mi medzitým z hlavy vyfučali, tak dúfam, že autorka vydá ďalší diel, čo najrýchlejšie, nech to kúzlo neopadne.

tomas0851
04.05.2022 5 z 5

Ty VOE jako FAKT?!?! To byla jízda...
Před nedávnem jsem se pustil do série Naslouchač od Petra Stehlíková .
První díl jsem koupil na zkoušku v rámci podpory českých autorů, druhý jsem dostal a třetí jsem musel mít.
Po zhltnutí Naslouchače spousta z Vas potvrdila, že je nejlepší.
Druhý díl Faja, že je slabší, ale přelouskal jsem jej se stejným nadšením.
A Nastereu někteří haněli jako nejslabší. Že se táhne, že mohla být kratší, že je divná....
Proto jsem po ní sahal s o to větším zájmem.
Chápu, že když je o 200 stran silnější než první dil, může se jevit dlouhá. A nebo jsem hodně atypický, ale za mne asi nejlepší z těch tří , co zatím vyšly.
Ani na chvilku jsem neměl pocit, že se nudím. Ba naopak. V tomto pokračování autorka opět skvěle rozvíjí linku příběhu. Navazuje a vysvětluje myšlenky z předešlých dílů.
V jistě části do děje vsadí docela slušný zvrat, že čtenář docela kouká. Ale je to spíše jak adrenalin do žíly a člověka to nutí číst číst a číst a čeká jak tohle dopadne.
Pravda, asi třikrát jsem měl pocit, že došlo k podivnému dějovému skoku, ale je to jen pocit.
Jako za mne HÓOOODNĚ DOBRÝ. Už aby byly další díly. Tato série se fakt povedla.
Veliká poklona autorce.

chlupydupy
03.05.2022 5 z 5

Objevila jsem tyto knížky nedávno,přečetla jedním dechem a doufala,že ta třetí je poslední..a ono jich bude 5 :-( no mám se na co těšit..

petgona
02.05.2022 3 z 5

Trosku som sklamana, aj som si bohuzial vela nepamatala, kedze bol medzi 2 a 3 pomerne vyrazny casovy odstup, ale celkovo to bolo take nejake pomale a rozvlacne. A teda Ilan rozhodne nie je najostrejsia ceruzka v peracniku a mam pocit, ze len tak bezhlavo pobehuje a len vdaka nahode sa jej obcas podari nieco rozsifrovat. Pripadne, ze jej to niekto iny povie. Aj kvoli tomuto trochu postradam logiku v niektorych udalostiach ci v cinoch jednotlivych postav.

dontbullshitme
30.04.2022 3 z 5

Je možné, že jsem z toho zmatená? Mám pocit, že mi uniklo hodně věcí, nevím, jak jinak to popsat.

helenkan
28.04.2022 4 z 5

První dva díly mě nadchly. V tomhle jsem ze začátku musela přemýšlet kdo je kdo a co se stalo v minulých dílech. Tím dlouhým čekáním na tenhle díl asi pro mě ztratil to správné kouzlo. A tak jsem byla trochu zklamaná. Už nikdy se nepustím do série, která není ukončena.

Tesset
15.04.2022 3 z 5

Tento díl mě nebavil tolik jako ty předchozí. Asi to bylo tím velkým časovým odstupem, ve kterém jsem knížky četla. Třetí díl přišel dost pozdě od ostatních a já si tak většinu věcí ani nepamatovala, takže místo aby mi příběh věci osvětlil, objevily se jen další otázky a já nechápala, co se tam děje. To ale byla má chyba, měla jsem si předchozí díly přečíst znovu, než jsem se pustila do dalšího. Zdálo se mi, že se tam dost věcí opakuje pořád dokola, a mě to nudilo. Opravdu mě bavila jen poslední čtvrtina. Možná že kdybych četla všechny díly najednou, bylo by to jiné. I tak si ale myslím, že to je jedna z nejlepších tuzemských sérií.

simona6324
13.04.2022 3 z 5

Ja žial musím potvrdiť pokles kvality v tomto diele. Prvé kapitoly boli ako za trest, hlavná hrdinka sa správala v niektorých momentoch tak absurdne a iracionálne, že ma to až bytostne vytáčalo a ak uvidím ešte raz niekde napísané "do prasečí ritě" tak si vyškriabem oči... Dúfam, že ďalší diel sa vráti do kvality prvých dvoch dielov a znova to celé zhltnem na posedenie :)

Andynka
12.04.2022 4 z 5

Nevím jak jsem k tomu došla, ale myslela jsem si, že tahle kniha je poslední díl. A jelikož měla 500 stran, tak mě to jen utvrdilo. Ale není tomu tak... a jestli budu na další díl čekat taky tak dlouho, zvlásť na paperback, tak to good luck moje hlavo.
Už u tohoto dílu jsem si nemohla vzpomenout, jak dopadl druhý díl Faja.Tedy jsem se hrozně špatně začítala. A i jsem uvažovala, že knihu odložím a přečtu si znovu první dva díly. Což tedy u čtvrtého dílu budu opravdu už muset.
Teď už ale zpět ke knize. Protože wooow, jako tohle jsem nečekala. V každém díle přijde nějaký zvrat, pomalu odkrýváte tajemství sklenářů, která jsou opravdu stará a týkají se prvních sklenářů. A zda jsou to dobrá tajemství, která zachrání svět, či špatná tajemství , která měla být uchována a už nikdy nevyzrazena... to se vlastně nevím. :D
Protože u téhle serie, musím být opravdu pozorná, nic mi nesmí utéct a nic tady není, jak se zdá. Tak jsem opravdu moc zvědavá na další díl. Protože v tomhle se toho zas až tak moc nestalo, co se akčnosti týče. Ale je to kniha spíše plná informací k příběhu. A na ten boj, který se blíží , se opravdu těším !

coquus
04.04.2022 5 z 5

Další skvělý díl, který se podle mě co do kvality zcela vyrovnává svým předchůdcům. Opět můžeme sledovat příběh Ilan, jenž se zejména v této knize mění z dítěte, které spíše jen pozoruje a reaguje v silnou osobnost, která koná. Tento díl jsem četl s odstupem mnoha měsíců od prvních dvou dílů, které jsem naopak zhltl hned po sobě. Proto jsem si pro oživení jako první prošel slovníček výrazů, kterých se v knize hojně užívá a můžu tento způsob doporučit. V příběhu se často zmiňují věci či události z minulých dílů, které jsou však psány způsobem, jakoby měl čtenář samozřejmě vědět, o co se jedná. Pokud však čtete jednotlivé díly s časovými odstupy, potom se vám některé detaily mohou hůře vybavovat a tady vám s tím příběh moc nepomůže, což je trochu škoda. Každopádně si nenechám ujít ani další díl.

Helenka657
03.04.2022 5 z 5

Právě dočteny vsechny tri dily a sakra! To jako není nový díl??? Zhltla jsem je vsechny jednim dechem a opravdu touzim po pokracovani!!!

tulipi
03.04.2022

Ze začátku jsem se nemohla "chytnout", postupně se to zlepšilo, ale popravdě - docela jsem se v ději ztrácela. Po nadšení z prvního i druhého dílu (četla jsem hned po sobě) mne třetí díl poněkud zaskočil. Začátek mě zmátl, dlouho jsem při čtení přemýšlela, jestli to není tím, že jsem se k třetímu dílu dostala s velkým odstupem od přečtení prvních dvou a něco z konce druhého (něco důležitého) si nepamatuji...
Nakonec se ukázalo, že ne, ale děj mne víc vtáhl až ve druhé polovině knihy, pak už se mi četlo o něco lépe. Celkově mi 3. díl přišel dějově zbytečně rozvleklý a nadšení z prvních dvou značně opadlo.

gratia
02.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Připojím se k těm, které tato knížka zklamala. Člověk byl napjatý, jak bude děj pokračovat, co se stane, až Ilan projde štítem - a ono se několik kapitol neděje vůbec nic. Chápu, že autorka potřebovala natáhnout čas, aby Ilan bylo na konci knihy 15, ale určitě by se našel děj i pro podzemní svět. Některé části knihy by potřebovaly mapku, protože města, antiměsta, brány..., to vše by chtělo zakreslit, aby se člověk zorientoval. A pak ta kapitola se střílením, to je bez obrázku těžko pochopitelné. Ale zklamala mě taky úplná proměna pětadvacítky. Pak nesmyslná smrt toho nejlepšího, způsob, jak byla Ilan odhalena... Těšila jsem se, jak to asi kapitánovi řekne, představovala jsem si tu scénu, a pak tohle. Jsou samozřejmě i skvělé pasáže, trochu se už ztrácím v množství básniček a proroctví. Další díly si určitě přečtu, ale už na ně nečekám nedočkavě, jako na tento.

Schary
31.03.2022 3 z 5

První dva díly jsem četla už docela dávno a měla jsem si příběh oživit.Dost jsem se,proto v příběhu ztrácela. Četlo se to,ale pěkně...