Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1965 500

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

lena.o.knihach
02.05.2021 4 z 5

Jedno z největších očekávání letoška jsem nemohla dlouho odkládat.

Po skvělém prologu přišel pomalý začátek. S Ilan jsme odkrývali další a další tajemství a dostávali šíleně málo odpovědí. Najednou toho všeho bylo toho tolik, až by se tím mohlo příběhu zbytečně uškodit.

Logicky se postavy musely nějak dál vyvíjet, ale mně tam strašně chybělo něco, co mě v předchozích dílech hodně bavilo.
Nejvíc se mi líbil posun Ilan. Trochu s ní cloumá puberta, ale pořád je svá. Život se s ní nikdy nemazlil a v tomhle díle dostala obzvlášť zabrat.

Bohužel, vývoj kapitána nebyl takový, jaký bych si přála. Na druhou stranu se do popředí dostali i ostatní členové pětadvacítky. Nebudu lhát, trošku se mi ta jména motala, ale každý se k Ilan choval jinak, každý měl něco svého, takže je postupem času šlo dobře rozeznat.

Sice mě z děje nemrazilo jako v předchozích knihách, ale i tak je to jedna z mých hodně oblíbených fantasy sérií, kterou budu všude doporučovat.
Jen doufám, že se dalšího dílu dočkáme mnohem dřív.

Danka555
02.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Pod stromeček jsem dostala Naslouchače, ihned po dočtení objednala Faju a pak se těšila na Nastereu. Příběh mně vtáhl, zaujal, nedokonalosti jsem ráda odpustila, když chci vrcholné literární dílo, sáhnu v knihovně jinam, no a co? Některé příkré odsudky této série nechápu. Já si další dva díly ujít nenechám, snad se dočkáme.
Když porovnám třetí díl s prvními dvěma, něco z té původní atmosféry trochu postrádám. Vše je promyšlené a vykombinované, poklona fantazii autorky. Ale někdy snad až moc, občas si trochu připadám jako v nějaké počítačové hře, příběh se tím jakoby zplošťuje. Několikrát jsem si říkala, jaká je škoda, že je vše popisováno pouze z pohledu Ilan, co si myslí třeba Vargas (a neřekne nahlas v dialogu s Ilan) nebo některá z dalších důležitých postav, co se s nimi děje, když nejsou v jejím přímém dosahu, si můžeme jen domýšlet.
Jedna věc mi vysloveně vadila a to je „prasečí řiť“ na každé druhé stránce. Když už musí Ilan klít, tak si mohla vybrat něco zvukomalebnějšího. Oproti tomu zlaté „u všech amarijských věží“ (i když dlouhé a málo řízné). Naproti tomu vymizely „oříškové oči“. Ještě kdyby Ilan kromě toho, že jí něco „došlo“, také někdy „pochopila“ nebo „napadlo ji“, toho jsem si všimla už v minulých dílech.
Vývoj Ilan mi přijde ok, nějaká proměna se dala čekat, jen si ji neumím představit s těmi naběhlými žílami a strhanými nehty na konci a vlastně ještě jedna věc mi celkově unikla – jak vlastně Ilan vypadá. Z prvního dílu víme modré oči a dlouhé vlasy, ale ani po odkrytí voalu nikdy nikdo nereagoval na její fyzický vzhled. Nebo se mohla někde mrknout do zrcadla a popsat nám to sama, když by přemýšlela, jak by jí slušela rochie rudovlasé ženy. Dívky tohoto věku před zrcadlem tráví dost času.
Vztah Ilan a kapitána byl hodně potlačený, nijak se v podstatě nevyvíjel, což mě překvapilo. Kapitán samotný je sice na první pohled „alfa samec“, ale vzhledem ke své rozervané duši věčně buď zuří, zírá neschopen reakce, případně je dokonce „vyděšený“ (428), hormony s ním leckdy cloumají víc než s Ilan. To bych holčině fakt nepřála, takového mít doma :-) Situaci pak zachraňují vyrovnaní pobočníci, obávám se ale, že jestli bude někdo v budoucnu obětován, bude to minimálně jeden z těchto sympatických chlapíků s přirozenou autoritou.
Jedna nelogičnost – potrestání Ilan bylo ukončeno stržením voalu, ale když ji bičovali, měla na sobě mantii? Není to divné? I kapitán jí v prvním díle vyhrožoval, že jí nechá zmrskat na náměstí bez mantie, jako se to sklenařům dělá, pokud ho nebude poslouchat.

elzary
02.05.2021 5 z 5

Čekala jsem na ni opravdu dlouho a po předchozích dílech jsem se nemohla dočkat. Předchozí díly mě rezonovaly hlavou dlouho po dočtení a nutili mě se k nim vracet, ale myslím, že tenhle díl ve mě takovou stopu nezanechává prozatím. Cítím, že mu budu muset dát čas, než si ho znovu přečtu nebo mě jen převede k dalšímu dílu. Přesto smekám nad imaginací autorky.

MyBookWorld
01.05.2021 5 z 5

1. Málo kapitána.
2. Moc hádanek, už jsem se v tom ztrácela (a to jsem skalní fanda!)

Alexia Wolvin
01.05.2021 2 z 5

Na Nastereu jsem se těšila strašně dlouho ale bohužel i když bych si přála aby to bylo jinak, přišlo velké zklamání. Naslouchač a Faja patří mezi nejlepší české fantasy/postapo co jsem četla. Nasterea je jen slabý odvar, který mnoho neprozradí a vlastně ani moc nedává smysl - je to všechno už nějak moc zamotané. Vše působí tak nějak strojene a bez jiskry, jako by se z psaní vytratila radost.. Jak jsem v některých částech Naslouchače cítila běhat mráz po zádech a s nadšením otáčela každou stránku a čekala co bude dál, tak u Nasterey jsem otáčela stránky s takovým nijakým pocitem s odhodláním se prokousat do cíle. Další díl si určitě přečtu ale tenhle mě vyloženě zklamal. Škoda.
A hvězdička dolů za prasečí řiť, té tam prostě bylo moc...

yaoiyuri
01.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak to byla jízda. Pár dní před tím jsme dělala re-reading Naslouchače a Faji, abych si po těch letech oživila paměť. A přesedlat z poslední kapitoly Faji do prvních v Nastereji bylo teda drsný. Začátek se mi moc nepozdával, temný a děsivý svět na druhé straně pohoří mi v porovnání se vším v předchozích dílech přišel jako rána pěstí do žaludku – a stále jsem si na něj úplně nezvykla.

Návrat k pětadvacítce dodal zdání známého a uklidňujícího, ale změna byla i tak patrná. Už to nebylo „ono“ z minulých dílů, ta tam byla naivní dětská bezstarostnost a bezprostřednost. S Ilan nám mlátí puberta – a navíc si uvědomuje, že to, čeho je součástí, dalece přesahuje nejen ji, ale vše, co si dokázala představit. Více než podivné mi přišlo milostné vzplanutí kapitána, jako by náhle byl totálně OOC, navíc se odsunul do pozadí, i když jsme díky tomu poznali blíže další bojovníky, ale asi to tak mělo/muselo být.

Jenže postupně se to začalo rozjíždět… až se to náhle nezadržitelně řítilo jako neřízený vlak plný dynamitu, a ještě k tomu z kopce. Do toho neustálé hádanky a tajemství, ze kterých mi doteď jde hlava kolem.

Bylo to trochu jiné, ale přesto skvělé (i když chápu, že ne každému to tentokrát sedne). Zase jsem se od toho nemohla odtrhnout. Zase mě sžírají věci v knize řečené i nevyřčené. Zase přemýšlím, co to všechno mělo a má znamenat. Zase nevím, jak přežiju do vydání dalšího dílu. Achjo.

smrčci
01.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Pro mě to byl zatím nejslabší díl. Jako... bylo to dobrý. Hrozně ráda jsem se vratila do Duvalskeho pohoří, k Ilan, k Pětadvacítce. Ale...bylo toho jakoby nejak moc. Moc tajemství, která se odhalovaly naraz a nekdy mi daly docela zabrat, abych je spravne pochopila, vdechno souviselo se vším, všechno něco naznacovalo, odkazovalo a bylo toho nejak moc. Dialogy byly vedeny presne tak, aby to odhalily a působily nekdy az moc křečovitě. Mam taky trosku problém s motivaci zaporaka. "Nenavidim vsechny" je pro me trošku málo.
Přesto...Libil se mi viditelný Ilanin posun, rada jsem poznala ostatni muže Petadvacitky, tesilo mě videt, ze nejsou všichni dokonali a nepristupujou i Ilan jako k porcelánové panence. Obdivuji spisovatelcinu fantazii a budu vyčkávat dalsi dil.

MagJur
30.04.2021

(SPOILER) Kniha velice čtivá, má spád a děj má neuvěřitelnou rychlost - ale čím dále jsem byla, tím víc jsem viděla ten slepenec konverzací a skoků v časech a místech. Ilan většinu knihy skvělá, aby pak před koncem mohla udělat naprostou hloupost jako typický zástupce young adult hrdinů.

SPOILER
Chyběl mi Ilanin vztah s kapitánem, který autorka budovala předchozí dva díly a ve třetím prakticky neexistuje. Chápu to eskalování příběhu k nevyhnutelnému duelu mezi těmito dvěma, ale během třetího dílu měli tak málo interakce, že to mezi nimi prakticky vyšumělo do ztracena.

Jsem zvědavá, jak se autorka popere s dalšími díly a jestli nás ještě překvapí nějakými velkými zvraty.

bekule

5.5
To je zase konec!! Po přečtení prvních 150 stran z předprodeje spíš zklamání a pak najednou taková síla . Skutečnost je temnější než si kdo dovede představit, kdo je přítel kdo nepřítel, koho se bát komu důvěřovat. Kdopak ví kým je vlastně Ilan nyní. To bude zase dlouhé čekání na další díl. Héchají,buni i ta bolestná ztráta.....nakonec mám pocit že je tato série díl od dílu lepší a lepší.

iveta0215
30.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak jsme se konečně dočkali, má čtenářská duše je na chvilku spokojená, uchlacholena...jako když se napijete po dlouhé žízni.
Prvních 100 stránek jsem se trochu nadávala, proč zabírají místo, ale pak se příběh posunul a já už se zase nemohla odtrhnout. Tak jak je u Petry S. mým dobrým zvykem.
SPOILER:
Trvám na tom, že je kniha úžasná a skvělá a vubec!
Jen mě trochu mrzelo, že potom, co se Ilan odhalila (podle očekávání nedobrovolně) nebyl prostor na řádnou reakci kapitána. Čekám na to 3 knížky a pak švih a prask a jsme jinde? Myslím, že si to zasloužilo víc prostoru.
A taky věděla jsem, že ještě Ilan bude důležitá, ale že bude takhle důležitá ? Vím, že přesně takové pocity Petra u čtenáře chtěla, ale když uchopila duvaly, najednou jako bych četla jinou postavu a vubec mi to nešlo.
Bohate mi stačilo, když byla dobrou brusickou:) mělo to kouzlo, tohle je dost vyvolené, magické, lehké.
Strašně se těším, kam nás příběh dostane příště. Hrozně doufám, že se vztah kapitána a petadvacitky s Ilan nějak udobri.
Tak snad se brzy dozvíme:) třeba na vánoce? Co Peťo??

Pasadenka
30.04.2021 3 z 5

Tak, po velice dlouhé době tady máme pokračování. Po rychlém přečtení první třetiny v předprodeji se mě do zbytku vůbec nechtělo. Ale hezky popořadě.

Jednička mě hrozně bavila, dvojka byla taky dobrá, i když už se začínala objevovat jistá šablonovitost, která mi nakonec zážitek z třetího dílu začala značně kazit. Prakticky celá knížka se potácí z jednoho vysvětlujícího rozhovoru ke druhému a veškeré posuny v ději se dějí absolutně nahodile. Děj se vleče? Nevadí, padneme do díry, nebo v ní něco najdeme a jde se dál. Tak jak Ilan poznává historii svých lidí, začíná chápat souvislosti a poznává víc svoji jedinečnost a osudovost, tak se její vztah s 25 a s kapitánem obzvlášť dostává na druhou kolej. Vztahy, které Ilan budovala v předchozích dílech jsou upozaděny a sama se začíná orientovat jen na své nové poslání.

Petra jemně našlapuje kolem faktu, že se s Ilan stává žena a snad se v dalších dílech objeví větší důraz na její dospívání, které by mohlo ovlivnit její charakter.

Složitost světa a hromada tajemství pak naráží na ich formu vypravování. Jelikož vše se dozvídáme jen skrze Ilan, tak se začíná celá struktura vyprávění rozpadat a knížka mi přišla hrozně nesourodě slepená. Jako by si Petra načrtla svět, který se bortí na ramenou patnáctileté sklenařky, která, aby mohla vše odvyprávět, musí neustále nacházet ty správné lidi v tom správném čase. To, že pak v příběhu skáčeme o veliké časové úseky, kdy se „nic nestane“, aby pak osud odkryl něco z tajemna, se stalo standardem.

Knížka je pořád super, baví mě, no je cítit autorčino nevyzrání, kdy se jí nedaří vše konsistentně propojit. Takže s těžkým srdcem, je to za mě 3 hvězdičky.

„Do prasečí řitě!“ – nechápu, proč se tato věta musela pořád dokola opakovat – pořád je to hezká knížka se silnými momenty, i když trošku překombinovaná a těším se na pokračování. Jen doufám, že to zas nebude trvat tolik let. :D

nniikka
30.04.2021 5 z 5

Zatím nejlepší díl. Poslouchala jsem jako audio knihu v podání Jitky Ježkové. Myslela jsem si, že tato serie má 3 díly proto jsem se do ní pustila velice mě překvapil konec. A říkám si do prasečí řizi kde je další díl :-)

jaja4
30.04.2021 2 z 5

Odstup medzi 2. a 3. dielom bol taký dlhý, že u mňa už nedokázal vyvolať pôvodné nadšenie. Prvých 70 strán bola veľká nuda a posledných 50 mi bolo ukradnutých. Na použitom jazyku mi niečo nedefinovateľné prekážalo. Je lepšie si Nastereu požičať z knižnice, než kupovať. Aj to iba v prípade, že si skalným fanúšikom tejto ságy.

pipi.sava
30.04.2021 5 z 5

Prosím další díl. Tuto sérii miluji.

ZuKo
30.04.2021 5 z 5

Tady můžu jen napsat, kdy bude další díl? Rozjezd byl pomalejší, pár tajemství odhaleno ale dát knihu na jeden zátah a to do 4 hodin ráno něco o té knize říká.

Ewiczka
29.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, nedalo se od ní odtrhnout. Chci vychválit prakticky všechno krom dvou věcí, takže vypíšu jen ty dvě a domyslete si košatěji že knihu opravdu doporučuju, je skvělá, čtivá, zábavná i smutná a geniálně promyšlená :-) A ty mé dva zádrhele - zaprvé pro mě je fakt průšvih dočíst k ději z prologu až těsně před koncem (proto nechápu proč někdo nahlédne na konec knihy než ji začne číst, znechutí mi to čtení tím že spěchám k tomu jak to nakousnuté dopadne. A tady jsem spěchala přes 400 stránek, takže blbý). A druhá je v tomhle žánru dost běžná, většinou hned v prvním díle, štve mě když se zjevně přelomová a důležitá informace v danou chvíli prostě neřekne, ne tím že by se neřekla cíleně, ale prostě se to zahraje do kouta a odsune, aby bylo co řešit v dalších dílech :) Rozumím tomu, ale irituje mě to. Takže zašrtávám spoiler a věřím, že i kdybych měla záda na hadry, tak svým přátelům vykřičím do tváří kdo našeho přítele zabil :) Ale jinak jsem z knihy nadšená a moc se těším na další díly.

Dragell
29.04.2021 5 z 5

Ilan se nám po čtyřech letech vrátila v dechberoucím pokračování Naslouchače. Ačkoliv rozjezd knihy je trochu pomalejší, postupně nabírá na tempo a v nakonec vás strhne, že budete muset dočíst do konce jedním dechem.

Ilan už není to malé děvčátko na začátku, postupně se vyvíjí a roste (a není jediná). Do již tak temného příběhu přináší občas příjemné rozptýlení a rozehraje vám úsměv na tváři, ačkoliv jindy je tahle slečna pěkně na facku, když nerozmýšlí nad svým jednáním déle než jeden krok dopředu - což ale k té pubertě tak nějak patří.

Spousta akce, dobrodružství, ale hlavně mnoho nových poznatků a odkrytých tajemství z tohoto světa, která vám nedají spát. A hlavně se nesmějí dostat do špatných rukou! I když otázkou je, jestli je dobré pátrat a rozluštit tajemství, když moc dobře víme, kam ji to v druhém díle zavedlo.

barbb8k
29.04.2021 4 z 5

Budu se opakovat, ale já tuto sérii prostě zbožňuji! Ještě se nestalo, že by se mi nějaká část nelíbila.
Toto je vážně nejlepší díl!
Na začátku jsem nechápala, co se musí stát, aby série měla celkově 5 dílů, myslela jsem si, že se většina tajemství už uzavřela, ale už jsem to pochopila. Tolik zvratů, které byly v této knize jsem vůbec nečekala. Celá kniha ve mně vyvolala strašnou spoustu pocitů, od radosti, po obrovské slzy smutku (a věřte mi, že jich bylo vážně hooodně!).
Nějaké záhady / tajemství se tu konečně vysvětlily, ale velká spousta jich přibyly. (Jednoduše řečeno, dělo se toho tu tolik, čtivosti byla zaručena, což taky vysvětluje to, že jsem knihu přečetla ani ne za dva dny.)

Postavy jsem si opět zamilovala. Některé snad ještě víc, než tomu bylo doposud. Co se mi na Ilan líbilo asi nejvíc je to, že už z ní není ta malá plachá holčička, ale už se z ní stala pořádná hlavní hrdinka. Nepopírám, že se mi i líbilo, jak začala nadávat.

Konec byl úplně nejlepší / nejhorší. Byla to ta nejlepší část z celé knihy, ale zároveň i ta nejvíc strašná (není myšleno ve zlém).
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, protože to jak tato kniha skončila....

Nemůžu jinak, než dát 5/5, protože toto byla dokonalost! Na 100% nejlepší díl.

Muertos
29.04.2021 5 z 5

Budete trpět, ale náramně si to užijete.....♡

luculi
29.04.2021 3 z 5

Za mě hodně slabé. Začátek knihy byl strašně dlouhý a ne příliš záživný. Přes sto stránek jsem musela bojovat, než jsem se do toho dostala. Kniha byla vcelku vleklá a zásadní události se řešili převážně až před koncem, kdy z toho byl hrozný chuml informací. Ilan mě už v závěru dost štvala. Všechny ty myšlenkové rozumy mi hlavu taky zrovna moc neodlehčily a všem tajemstvím jsem neporozuměla. Ale na druhou stranu to bylo čtivé, zajímavě napsané a někteří členové pětadvacítky mě udržovali nad vodou, i když moc prostoru neměli.