Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1966 501

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

nataalie7
14.07.2021 4 z 5

Nebylo to tak skvěle, jak předchozí dva díly, ale nějak z toho čuchám přípravnou knihu na další díly...

Rita55
14.07.2021 4 z 5

Asi jako všichni jsem čekala, že se konečně něco dozvím... a dozvěděla jsem se, že těch tajemství je víc, než jsem čekala :-))))))) Takže jen doufám, že tahle "trilogie" bude mít minimálně ještě čtvrtý díl :-)

withoutyou
13.07.2021 5 z 5

Nasterea je zkrátka jiná než předešlé knihy. To ovšem neznamená, že je vyloženě špatná. Spíš si jde svou vlastní cestou a nebere moc ohled na přání čtenářů. Autorka v této knize ve velké míře sází na mytologii světa, odhalování záhad a veškeré vztahy jdou trochu stranou. Což má za následek to, že se kniha táhne, tudíž u některých čtenářů ztrácí na atraktivitě. V mém případě tomu tak nebylo, ale dokážu pochopit zklamání ostatních. I já se musím přidat k těm, kteří čekali více Joela a ostrouhali. Jinak nemám co vytknout, autorka má skvěle vymyšlený svět, poutavý styl psaní a hlavní hrdinku, která je sice na pár facek, ale i tak jsem si k ní dokázala vybudovat vztah a nebyla mi lhostejná.

xxbarbarelaxx
13.07.2021 2 z 5

Tento díl mi přišel jako nejslabší.. děj se poměrně vlekl a neměla jsem potřebu knihu hned dočíst. Děj mi neodsýpal.. Jsem zvědavá na další díl.

Hana62
13.07.2021 5 z 5

Dočteno, ale nevím, jak vydržím čekat na další díl. Trochu jsem měla problém navázat (předchozí díly jsem četla vždycky hned, když vyšly)..., ale něco jsem z paměti vykřesala.
Líbí se mi styl paní Stehlíkové, nechá nás pracovat s naší fantazií, a za to jsem moc ráda. Vřele doporučuji!!

Teruberu
12.07.2021 5 z 5

Mně se to líbí, je to hezky česky čtivě napsané, napínavé a teda nevím, jak vydržíme čekat na další díl. Doufám, že bude brzo :-)
Jo a rozhodně nejsem young adult.

mrník
11.07.2021 4 z 5

moc jsem se na pokracovani naslouchace tesila, ale uprime receno , byla jsem trochu zklamana. ano, je to dobre, ale oproti dvoum predchazejicim dilum je to fraska.

Mikis-reading
11.07.2021 5 z 5

Mě se teda celý díl moooc líbil. Nechápu proč to má tolik negativních reakcí. Ano, v tomto díle se spíše řešili záhady a tajemství, ale o to právě jde, ne? Ani mi to nepřišlo chvílemi nudné. Za mě skvělé.

mekkejla
09.07.2021 4 z 5

Stále tuto sérii mám ráda, nemůžu se dočkat pokračování, ale na 5 hvězd to za mě tentokrát bohužel není. U předchozích dílů jsem neustále žasla a obdivovala autorku za to, jak bravurně zvládá poměr mezi tajemstvím a hádankami a jejich vyzrazením - zkrátka bylo to tajemné tak akorát, aby mě to drželo v napětí, ale ne tolik, abych byla zmatená a ztratila se v haldě symbolů a nenápadných narážek. A to se teď stalo. Už těch všech čísel, rádoby podobností a naznačování bylo za mě přespříliš... Ale jak tu někdo zmiňoval - budu doufat a věřit, že autorka stále ví, co dělá a kam chce postavy a celý děj dovést. Snad mě další díl přesvědčí.

Gooverka
09.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Ač jsem velkou fanynkou této české fantasy série, musím říct, že mě Nasterea tak trochu zklamala. Četlo se to skvěle, na posledních sto stranách jsem se nemohla odtrhnout, ale po přečtení mám v krku trochu pachuť. Jako kdyby tento díl byl jen vycpávkový, kde autorka rozehraje spoustu vedlejších linek, které se sice protnou v jedno, ale tak nějak divně. Vím, že kniha je psána pro mladší čtenáře, než jsem já, ale některé YA prvky mi tam dost vadily. Po tom, co jsem hlavní hrdince v minulých knihách držela palce, tady se pro mě místy stávala nesnesitelnou a jen jsem se modlila, aby tu nebylo použito klišé, se kterým se setkávám v mnoha fantasy knihách, ale bohužel. I tady se nakonec hlavní postava stává výjimečnou a dokáže spasit celý svět.

Nenwen
08.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Z prvních dvou dílů jsem byla nadšená, tady trochu váhám… Hádanky mám moc ráda, ale tady mi smysl některých věcí uniká (např. proč, když k Ilan patří Amarijské duvaly, nepatří jí Amarijská tyje, ale Vortolská? Proč má s Amárií něco společného Raven a ne kapitán, když je Amárie nejdůležitějším městem v Duvalském pohoří?). Ale třeba jdu po špatné stopě a vše se v dalších dílech vysvětlí…
Také by mě moc zajímalo, co je s tím synem-nesynem Elizabeth Podfortové. Že by po Duvalském pohoří (nebo pod ním) běhal ještě další syn? Nebo snad dcera?
Mám svou vlastní teorii o tom, co znamená, když se ze čtyř stane pět, ale to tady psát nebudu. Nicméně myslím, že se členy 25-ky to nic společného nemá.
Jsem zvědavá, čím mě v příštím díle spisovatelka překvapí. U Nasterey jsem si něco tipla správně a něco ne…
Celkově, už dlouho jsem z nějakého příběhu na pokračování nebyla tak nadšená. Pořád je co objevovat.
P.S. V jednom komentáři se někdo ptal na smysl kousků chleba a buniho ochrnutí. Myslím, že to je tak, že za každou násilnou smrt faji ochrne bunimu část těla (jako by měl ty faje v sobě?) a nakonec umře (pokud nenajde Ilan způsob, jak ho zachránit). Trochu mi to připomíná pohádku O Janovi a jeho podivuhodném příteli, kdy Janovi po každém prozrazení část těla zkameněla…
P.P.S. Nechápu, proč tady tolik komentářů odsuzuje prasečí řiť. Pro mě je to zcela podružné a Ilan mohla nadávat mnohem hůř.

Netti
07.07.2021 5 z 5

Nasterea byla o krapítek slabší, než předchozí díly, ale i tak musím dát 5 hvězd. Prostě tuto sérii miluju. Mapa mi chyběla u všech dílů, ale u Nasterey teda nejvíc... Závěr knihy byla pecka a nemůžu se opět dočkat pokračování!

Aneon
06.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Dočteno, ale byl to boj. Oproti předchozím dílům, mi děj přišel plytký a zdlouhavý. Pro připomenutí jsem si přečetla Faju, ato jedním dechem. U tohoto dílu jsem se do něj nemohla začíst. Pořád jen samé otázky, čísla, záhady bez konce, prasečí řitě. Hlavní hrdinka mě už svým chováním a nekonečnými otázkami začala nudit. Naprosto zbytečné pasáže žárlivost k rudovlasé ženě, jsem nepochopila, myslím, že děj by se obešel bez nich. Buni se v knize objevil jako klíčová postava, která však, podle mého, nebude mít žádné vysvětlení. Čísla sice hrají v knize roli, ale myslím že 25 bojovníků, je zbytečně moc, stejně se většina nedostane ke slovu. Jak už napsal i zlovlk, postavy jsou bez vývoje a stále stejné.
Autorka má plno skvělých nápadů, svět se mi líbí, pro mě už je to však zbytečně překombinované a příběh by bylo dobré ještě, jak už jiní napsali, dobrousit.
K sérii se určitě vrátím, ale už s menším nadšením, s jakým jsem čekala na třetí díl.

Devorah
06.07.2021 3 z 5

Na vydání této knihy čekalo tolik čtenářů neskutečně dlouhou dobu. Očekávaný den D konečně nastal.
Kniha začíná tam, kde končí druhý díl Faja. A ten končil dramaticky. S Ilan se loučíme ve vyhroceném okamžiku, který nám moc na výběr nedává. A právě v tomto pokračování nám Stehlíková představuje opět něco nového a zcela netušeného, kdy odkryjeme to, co bylo dávno zamlčeno a možná i zapomenuto.
Ilan ušla od prvního dílu kus cesty, změnila se, dospěla, což není na škodu. Pětadvacítka zde již není vykreslena jen v růžových barvách, ale střípky z jejich života dávají tušit, že pravda bude asi zcela jiná, než se zdá být.
Je to opět skvěle uchopené téma, vytříbený styl Stehlíkové tomu dodává na atraktivitě, nicméně stále více mám pocit, že autorka ze skvěle našlápnuté fantasy sklouzává s dospívající Ilan víc a víc k young adult literatuře, což je opravdu škoda.

Arwen777
06.07.2021 3 z 5

Tak i já se zařadím mezi spíše zklamané čtenáře. Od přečtení Naslouchače a Faji mě dělí 2,5 roku a protože knihy nemám doma, nemohla jsem si je znovu projít, když jsem v knihovně padla na Nastereu. Chyběla mi návaznost a to velice citelně. Zezačátku jsem se hodně ztrácela, přeci jen při několikaletém čekání na další díl bych možná uvítala shrnutí toho nejdůležitějšího.
Když pominu problémy s odstupem, přesto tato kniha nedosahuje kvalit předešlých dílů. A není to tím, že by už byl nápad okoukaný, spíš jako by autorka ztratila ten tah. Půl knihy bylo nudné vyprávění bez nějakých posunů, pobyt v podzemí nebyl ani napínavý ani nevnesl do problematiky nic moc vysvětlujícího, spíš hodně otázek. Chápu, že je to YA literatura, ale v prvních dvou knihách se to tolik neprojevovalo, v této mi dialogy speciálně mezi Ilan a Arminem přišly skoro nečitelné. Neustálé střídání nálad, oba vyvolení a oba nesnesitelní, o "prasečí řiti" ani nemluvím... Je mi líto, že úloha Pětadvacítky byla odsunuta do pozadí. A souhlasím, že role numerologie byla i na mě trochu přeceněná, nepochopila jsem vše a počítání schodů a oken už mi přišlo trochu moc. Neustálé opakování hádanek, ale žádné slušné vysvětlení, náhodné nalézání artefaktů, Ilan ke spoustě věcem přišla jako slepá k houslím. Což je škoda.
V druhé půlce kniha začala nabírat na obrátkách a posledních 100 stran jsme měli zpátky to poutavé a strhující vyprávění.
Na sérii nezanevřu. Přeci jen je svět dobře vymyšlený a zůstává ve mně okouzlení prvním dílem a očekávání po přečtení druhého. Toto očekávání si ponechám, protože třetí díl byl podle mého názoru velmi slabý. Budu doufat, že se autorka vrátí k původnímu stylu a že má vše dokonale vymyšlené, jen to zatím nevidím.

JaniisB
06.07.2021

Negativní komentáře nechápu. Začátek knihy byl trochu jiný, jakoby napsaný někým jiným, ale pak se to "rozjelo". A to byla jízda Doufám, že se dočkáme dalšího dílu dříve jak za 4 roky Knihu vřele doporučuji, překvapení na každé stránce.

martin2100
05.07.2021 5 z 5

Vůbec nechápu ty negativní komentáře tady. Dal jsem si repete Naslouchače i Faji a u Nasterey jsem si užil každou kapitolu. Pravda, poslouchal jsem jako audioknihu - nedovedu si již představit svět Naslouchače bez Jitky Ježkové. Jen dvě drobnosti - uvítal bych mapu světa Naslouchače i pro lepší představu rozklíčovávání symbolů. "Do prasečí řitě" mi nevadilo, ale omezil bych nadužívání slovesa "odtušit" (ale to mi vadí všude).

dpxcz
04.07.2021 4 z 5

Až na tu prasečí řiť to bylo čtivé.

Knižní_kout
04.07.2021 5 z 5

Jsem hrozně ráda, že mě to čekání na třetí díl minulo. Lupla jsem si všechny tři díly najednou a asi jsem udělala nejlépe, jak mohla. Ale co teď? Mám z třetího dílu hroznou depku, že musím čekat na čtvrtý díl (jako doufám, že to zase nebude 3 roky :D). Mám čtenářskou kocovinu a teď nebudu schopna číst něco dalšího... Moc děkuji, Petro. :D Příběh mě opět totálně dostal a nevím, co víc bych měla říct. Když máte před sebou veledílo, kde každá postava má hloubku, svět je dokonale propracovaný a vše autorce baštíte, netřeba potom slov....jen...jedno velké DÍKY.

KudrnatáHolka
03.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Pro mě byl třetí díl, na který jsem se vážně hodně těšila, velkým zklamáním. Autorka v Naslouchači i Fajovi ukázala, že psát umí, že umí pracovat s dějem i čtenářem. Ale třetí díl... Z toho zůstal pocit podivně nastavované kaše. Vše důležité by se dalo stáhnout na 150 stránkách, možná i méně. Těžko říct, co autorka zamýšlela přidání postavy Odona, zda se projeví nějak i v dalších dílech. A buni? Přišel mi zatím trochu jako deux ex machina, bez něho by Ilan nenašla nekropoli ani meče. Od hledání a úkolu, který Ilan dostala, jsem čekala přece jen více.
Teprve ke konci knihy se autorka jakoby vrátila ke stylu psaní, který tak dobře ukázala v předchozích dílech a pro který si ji myslím čtenáři zamilovali. Dějový, čtivý, plný napětí. Takový byl (bohužel až) konec třetího dílu, proto dávám tři hvězdy. A jen doufám, že čtvrtý a pátý díl ukáže, že autorka se bude té dějovosti a čtivosti držet, že ta vzestupná tendence, která se zatím velmi nesměle ukázala až ke konci Nasterey, nabere daleko vyšších obrátek.
P.S. Co se týká nadávky "do prasečí řitě", která je tu také hodně komentovaná, nevadila mi přímo ta nadávka, ale její na mě až příliš časté opakování.