Nadace

Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40000/mid_nadace-uwD-40000.jpg 4 1401 1401

Nadace / Nadácia série

První kniha série Nadace. Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie… Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Foundation , 1951

jirincz
16.12.2015 1 z 5

Tak opět jedna z legend, která mi vůbec nesedla. Zpočátku se mi myšlenka líbila a četlo se to pěkně, ale před poslední kapitolou jsem to musel odložit a vrátil se k ní později. A nic se nezměnilo. Člověka to do děje vůbec nevtáhne, protože ani o nějaký souvislý cíl nejde, jedná se hlavně o různé politikaření, intriky apod. A zkrátka jde spíše o epizodní na sobě minimálně závislé části, taková spíše sbírka povídek s nějakým dlouhodobějším záměrem...

Člověk se nesžije s žádnou postavou, což považuji u knih celkem za zásadní problém. Kniha totiž pokrývá období asi dvouset let, tak je tam několik generací a tedy postavy jsou každých cca padesát stránek obměněny.

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(9/10) Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo se do této knihy opravdu "ponořit", ale po chvíli jsem jí přišel na chuť a výsledný dojem je víc než kladný. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, kniha je rozdělená na více částí řešící jednotlivé krize, tudíž se tu každých pár desítek stran vyměňují postavy. Ovšem na vztahu k postavám kniha nestojí, naproti tomu stojí na poutavém stylu vyprávění a zajímavých myšlenkách (předvídání budoucnosti pomocí psychohistorie a následné (dle mého názoru chytré a originální) řešení krizí). Co se různých sociálních modelů a inteligentních point týče, tohle Asimovovi zkrátka vždycky šlo.

"K násilí se uchylují jen neschopní, kterým už nic jiného nezbylo." - Salvor Hardin

"Nikdy nedopusťte, aby vám smysl pro morálku zabránil udělat to, co je správné!" - Hober Mallow

(20. 11. 2013)

Dragonian
24.06.2015 5 z 5

Parádní čtení! Žádná akční záležitost, ale skvělé vystavěné politické intrikaření. Vřele doporučuji a jsem zvědav na další díly.

woodward
23.06.2015 5 z 5

Sága o Nadaci začíná docela nenápadně, ale i tak je hned od začátku vidět, že to byl od Asimova vynikající nápad. Stejně jako v pozdějších dílech, které vlastně vznikaly "nad plán", protože původně autor nic tak obsáhlého nezamýšlel, je jasně vidět, že ten dobrý nápad je v rukou mistra žánru sci-fi. Dávám pět hvězd za celou sérii o Nadaci.

Blanice
07.02.2015 4 z 5

Je to víc než sci-fi, nejzajímavější na Nadaci jsou politicko- ekonomické techtlemechtle. Opravdová lahůdka.

Baiba
30.01.2015 4 z 5

Koncepce prvního dílu mě hodně překvapila a trochu mi trvalo, než jsem si na ty časové skoky zvykla. Když jsem se ale oprostila od toho, že nebudu číst příběh jedinců, ale celé jedné planety, pohltilo mě to. Jen mi občas bylo líto, že některé postavy opouštím. Jsem zvědavá na pokračování. Na svoji dobu to muselo být převratné dílo, když je stále aktuální i po více než šedesáti letech. Jen jsem byla trochu otrávená z českého překladu, chyby, překlepy... Jednalo se o první vydání, tak na to možná spěchali a je to znát.

Thrawn89
08.12.2014

Celá série o Nadaci je jedním z mých nejoblíbenějších literárních kousků. Asimov napsal promyšlený příběh pro všechy, kteří přemýšlejí o světě kolem nás (o politice, ekonomice, sociologii) a kteří se nespokojí s teenegerovskými sci-fi výblitky. O co méně krve o to více ducha. A to přebije i těch pár slabších míst, které se v celkovém přeběhu a jeho plynulosti vyskytly.

DooFooS
23.11.2014 5 z 5

Přes padesát let stará kniha mě s těžkopádným začátkem předstírající napětí nudila tak, že jsem prvních pár desítek stránek louskal snad týden. Zbytek jsem dočetl během několika hodin. Neuvěřitelné! Nadčasová záležitost nepůsobí vůbec tak směšně, jak se to sci-fi knihám staršího data stává, ba právě naopak. Politické intriky zkrátka nestárnou, ale nebojte, není to kniha o politice v budoucnosti, je to kniha o lidech a ti jsou stále stejní, jen možnosti mají v budoucnosti jiné.

Marbo
31.10.2014 4 z 5

Náhodou jsem na tuto knihu narazil v antikvariátu a protože Asimova jsem vnímal jako svůj čtenářský dluh, knihu jsem si odnesl domů. A rozhodně jsem neprohloupil, tahle "politická" scifi mně baví.

Ence
09.10.2014 5 z 5

Je to bomba. Kniha není dlouhá, přesto jsem měl pocit, že obsahem a nápady se tady Asimov vyrovnal minimálně pěti průměrným titulům průměrných autorů. V době kdy tohle píšu mám přečteny i další dva díly série, ty už tolik nápadů a problémů neřeší, spíše rozvíjejí to, co už bylo předestřeno. To ale nemusí být na škodu, pokud se vám zdá jednička nezáživná, nebo složitěji psaná, tak se vám můžou líbit trochu odlišněji vyprávěná pokračování.

P.S. Docela mě překvapilo, že postavy kouří cigarety.

Jennkie
28.09.2014 4 z 5

Nejprve jsem se trochu bála, že pro mě bude tento svět poněkud nesrozumitelný, ale po pár stránkách bylo jasné, že i když nerozumím všem těm kosmickým výrazům, je kupodivu jednoduché zorientovat se v ději a oblíbit si ho. Tento příběh není o poměřování sil, ale o politice, docela rafinované politice a tenhle celkový koncept je velmi nápaditý. Také sdílím s autorem zálibu ve vysvětlování nejasných věcí a tady jsem si přišla na své, i když někdy to šlo až do nápadného extrému. Celkově pro mě kniha byla příjemným překvapením a doufám, že si tak užiji i zbytek série :-)

padde
04.02.2014 5 z 5

Podle mého není lepšího díla, než celý komplet NADACE ! Můžeme s tím souhlasit, nebo nesouhlasit, ale stejně s tímto axiomem nic nenaděláme. Vždy po třech až čtyřech letech si celé dílo musím přečíst znovu, a znovu a ..... Někdy si říkám, že by nebylo od věci při současné úrovni filmových triků zfilmovat toto veledílo. Ale za chvilku si oponuji, že je to tak možná dobře.

opic 12
20.01.2014 5 z 5

Choval jsem určitý respekt i obavy...zbytečně. Netušil jsem jak mě politika pod rouškou budoucnosti bude bavit,načež mě doslova pohltil myšlenkový svět Nadace. Skvělý scifi víkend. Další pokračování na 100% opatřím :-)

LuciusWlk
24.12.2013 4 z 5

Přesto, že se jedná především o politický sci-fi román, nemá nudné pasáže. Knihu jsem přelouskal za pár dní a nadšený se chystám na další kousky série Nadace.

Rup
30.10.2013 5 z 5

Výborně napsané. Dokonce se to obešlo bez miliard mrtvol. To je v tomto žánru nevídané.
Co se týče kritizivaných časových skoků, pak si dovolím upozornit na to, že autor rozvrhnul obnovení Říše na 1000 let. Doufám, že nikdo od autora neočekává deník, navíc s nesmrtelnými hrdiny. Každá část je zcela logicky zakončena vyřešením krize, hrdinové se poroučejí na smetiště dějin a začíná nová doba. Jetliže se v ději ztrácíte, pak to myslím nebude chybou autora.

Thanyss
25.10.2013 5 z 5

Jediná věc, kterou nechápu, je, jak je možné, že se mi Nadace dostala do rukou až teď? Není to mé první setkání s Asimovem, ale herdek, tahle kniha mě bavila od prvních stránek až do konce. Naprosto zbytečné se vyjadřovat, prostě si Nadaci přečtěte a posuďte sami, zda vás sledování postupného úpadku Galaktické říše, jejíž obnova záleží na dvou izolovaných společenstvích, bude držet stejně pevně jako mě. Zkrátka srdeční záležitost.

JiříŠkorpík
20.08.2013 5 z 5

Velmi povedený popis systematického budování nové civilizace založené na vědění. V některých částech jsou i narážky na politickou situaci ve 40 letech 20. století. Následující dva díly jsou také bravurní a udivuje mě v jaké době vznikly. Asimov byl očividně člověk s velkou fantazií.

Axiom
07.08.2013 5 z 5

Jedna z mých oblíbených sérií, rozhodně nedoporučuji nový překlad Viktora Janiše, úplně jiná kniha, mnohem méně jazykově vytříbená oproti překladu od AG Kultu, který navíc on sám vyfakoval. Paradox.

Jinak originál za pět, srdcovka.

Mako123123
24.06.2013 4 z 5

So zaťatými zubami, privretými očami a odretými ušami tomuto dávam ledva 4/5.
Negatíva:
- Očakával som niečo ako ,,hviezdne vojny,, medzi ludskou rasou a mim. civilizáciami. Na druhej strane chápem že kniha bola písaná v období kedy takéto témy boli veľké neznámo, avšak dostalo sa mi ekonomicko-politickej stratégie (čo mna osobne až tak nebaví)
- ako už bolo i inými čitatelmi spomínané: vadili mi veľké časové skoky a zároven prísun úplne nových hl. postáv (v podstate všetko ohladom tohto napísal ,helmiczka,)
Pozitíva:
- kniha bola zaujímavá a na prevraty prekvapujúca, (prevraty logického charakteru mám veľmi rád :) )
- bolo to čiastočne pútavé a autor mal dobrú víziiu.
Určite budem čítat z tejto série i dalšie knihy.
Som celkom spokojný avšak ani zdaleka nie očarený (tak ako som pôvodne dúfal) Zatial teda tých 4/5

Evus
03.05.2013 4 z 5

Nadace mě sice nepohltila tak moc, jako předchozí dva díly (možná proto, že šlo o povídky a nikoli o ucelený příběh), přesto je to rozhodně kvalitní pokračování se zajímavým dějem

space opera zfilmováno – TV seriál

Isaac Asimov