Na věky věků

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467430/bmid_na-veky-veku-YlA-467430.jpg 5 961 201

Také ve druhém rozsáhlém příběhu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověkého anglického městečka Kingsbridge, avšak o zrhuba sto padesát let později než v románu Pilíře země. Do spletitých osudů obyvatel Kingsbrigde 14. století, jejichž život je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů a obchodními úspěchy vlnařského cechu, tentokrát podstatným způsobem zasáhne největší pohroma seslaná na lidský rod: epidemie nemoci známé jako velká či černá smrt, moru, který vyhladí skoro polovinu tehdejší evropské populace.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kalibr

World Without End , 2007

LucieT
02.09.2022 4 z 5

Oproti prvnímu dílu mi něco na plný počet hvězd chybělo, nicméně i tak je to skvělý historický román, který obohatil moje povědomí o středověku. Akorát jsem ho začala číst hned po skončení předchozího dílu a to mi nesedlo, prvních snad 150stran se mi neustále pletly postavy a listovala jsem, kdo je kdo - před třetím dílem si tedy dávám menší pauzu.

cca
10.08.2022 5 z 5

Ken Follett sází ve druhém díle na stejného koně jako u Pilířů země, a postupuje podle obdobného vzorce - totiž představí nám kladné hrdiny i veskrze prohnilé padouchy a do tohoto černobílého světa čtenáře postupně zasvětí- ten potom silně prožívá šílené nespravedlnosti a zločiny, jichž se záporné postavy dopouští a fandí svým oblíbencům, kteří se jednou ocitají v bezvýchodné situaci, potom se jim podaří nad intrikami zloduchů vyzrát a tak to jde pořád dokola. Podobně jako díl předchozí, je i tento neodmyslitelně spjat se stavbou katedrály a vůbec se stavitelstvím jako takovým, a aby toho nebylo málo, značná část příběhu líčí, jak do života lidí zasáhl mor.

Kutcho
06.08.2022 5 z 5

Na rozdiel od prvého dielu, Na věky věku nepotrebuje toľko strán na rozbeh a rozpletenie sietí intríg.
Dá sa povedať, že už od prvých strán ide táto kniha naplno, a nepoľavuje až do konca.
Je to vyše 900 strán skvele napísané textu, napätia, zrád, vrážd, zaujímavých a rozmanitých postáv, zmarených nádejí a iného.
Ja osobne som mal jediný problém, ktorý súvisel s dĺžkou knihy, a to, že aj napriek tomu všetkému skvelému som občas cítil už vyčerpanie z čítania. Bolo to ale iba občas a nič hrozné. Knihu rozhodne odporúčam.

yellow
11.07.2022 4 z 5

V podstatě bych zde mohla zopakovat svoje hodnocení k prvnímu dílu série. Postavy jsou povětšinou černobílé (velikou výjimkou je Gwenda) a ve většině případů i ploché. Na druhou stranu se ale knížka pěkně čte a vtáhne do děje, takže člověku těch 900 stran rychle uběhne a klidně by pokračoval dál, ale je najednou na konci. Nevím, jestli to bylo mou verzí eknihy, nebo jestli tomu je tak i v tištěné verzi, ale těch chyb tam bylo na můj vkus trochu moc.

jeremies
10.07.2022 5 z 5

Historický román v ktorom na príbehu postáv okúsite chuť stredoveku so všetkými krásami, ale aj negatívami. Nikdy neviete do akej miery ktorá osoba ovplyvní dej - od tých čo to nejakým spôsobom čakáte zrazu jednoducho umrú. Mierne ma mrzí že zápletka na začiatku románu pre román ako taký nemala výraznejší význam aj keď to čakáte. Každopádne kniha popisuje, s čím sa ľudia danej doby museli popasovať a ako mor, cirkev, intrigy, šľachta a pod. zasiahli výrazným spôsobom do života jednotlivcov.

Kaja1
06.04.2022 5 z 5

Krásná kniha, drsná historie města Kingsbridge ukázána na životě několika postav. Ještě dlouho budu mít v hlavě Merthina, Caris, Gwendu a mnohé další. Těším se na to, co mi přinese třetí díl trilogie.

Zdekat
19.03.2022 4 z 5

Opulentní historický román, jen trochu až pohádkově přímočarý - postavy jsou buď dobré nebo špatné - nic mezi. Děj je lineární, řada situací v příběhu už dopředu napovídá jak se bude asi dál odvíjet. Přes svoji obsáhlost se přesto čte velmi snadno a čtenáře pohltí. Druhý díl série na předchozí díl odkazuje jen lehce.

Jajina564
16.03.2022 5 z 5

Moc pěkné pokračování série. Historie, napětí, láska, co víc si přát?

221B
30.12.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale popravdě, nepřišel někomu z vás taky ten vztah Caris a Merthina jako by opsaný z Květinky Marty od tety Kateřiny?

druzickaster
25.12.2021 5 z 5

Pěkné nezávislé pokračování série. Pár zmínek o předešlých postavách, ale nic dramatického a knihu lze číst klidně i bez návazností na první díl. Musím říct, že Caris mě děsně štvala, ale fakt hodně a že jediný svatý v knize byl Merthin, jinak prima dějové linky vedlejších postav, církev opět nezklamala a chovala se jak se chovala, no a nezbývá než se mrknout na další díl :) Určitě doporučuju.

kyssling
21.11.2021 5 z 5

Skvělý rozmáchlý román, kdy autor tak úžasně dokáže popsat charaktery postav a dění, že se čtenář cítí, jako by se v té době pohyboval. Dlouho jsem tak dokonalé dílo nečetl. Když se píše o nezlomnosti a vytrvalosti některých lidí, hodně to posiluje. A naopak motivace takových zloduchů jako je Ralph, Philemon či Godwyn zůstává jako pachuť ještě dlouho po přečtení.
To je nejlepší známka kvality !

helena842
30.09.2021 5 z 5

Román mě naprosto pohltil, četla jsem ho jedním dechem. Zaujal mě mnohem více než první díl, prakticky všechny dějové linie mi přišly velmi zajímavé. Ihned jsem se pustila do dalšího dílu. Autorovy znalosti historie a schopnost napsat tak komplexní a promyšlený román je opravdu obdivuhodná.

rickiwolf
27.08.2021 4 z 5

Kniha u mě nevzbudila takové nadšení jako první díl série. Přesto mne zaujala. Povšiml jsem si zvláště popisu událostí, jež se udály za bitvy u Kresčaku. Poté bylo zajímavé sledovat život ve středověké Anglii (a hlavně v Kingsbridgi) během moru.

lenka31
19.08.2021 5 z 5

Další díl skvělého vypravěče přečteno. Mé doporučení pro milovníky historických románů stále pokračuje. Jen na poslední díl si chvíli počkám, neboť kostra příběhu mi připadá podobná s předcházejícími díly a taky ta stránková nálož je opravdu náročná....ovšem stojí za přečtení!

Surikata369
10.08.2021 5 z 5

Úžasně poutavě napsaná kniha. Květnatost tohohle příběhu mě nepřestane udivovat. Opravdu baví každá stránka. Je sic pravda, že příběh je vcelku podobný tomu předchozímu (+ nějaké prvky povah hlavních postav se opakují), ale mně to vůbec nevadilo. Touhle knihou pan autor definitivně získal jednoho novýho obřího fandu :) Hned jak to bude možné, přečtu další knihu v pořadí.

monte
07.08.2021 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila. Úžasná, čtivá, prostě jedna z nejlepších historických knih

Bedřich63
17.07.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila. Za mě lepší než první díl Pilíře země. Třetí díl si nenechám ujít.

jopp
23.06.2021 4 z 5

Follett je výborný vypravěč. I tento druhý díl série byl zábavný a čtivý. Není to kniha, kterou bych četla znovu, ale strávila jsem v její společnosti poměrně hodně příjemných večerů, což se cení :) Určitě se vrhnu i na třetí díl.

Didi15
16.06.2021 5 z 5

Mně se druhý díl možná líbil o trochu více , neumím popsat proč , ale je to tak . Každopádně se jedná o skvělé dílo , které je poutavě napsané a kdo má rád historii, tak pro toho to není žádná nudná věc . Určitě si přečtu další knihy od autora, moc mě baví . A roušky 14. století fakt pecka :)

ddkk
11.06.2021 5 z 5

Na několik dlouhých dnů jsem se zase ocitla v Kingsbridgi. Jiná doba, jiní lidé, i když někteří z nich jsou potomky hrdinů předchozího dílu, jiné historické kulisy. A více cestování. A také tragičtější osudy, které sebou přinesla doba, i více intrik a zlých úmyslů. Také více úsilí a snahy ze strany těch dobrých. Samozřejmě opět katedrála a její další změny. A taky zmínka o chrabrém českém králi Janovi a osudné bitvě u Kresčaku.

Líbilo se mi, jak Follet dokázal popsat vývoj stavitelství i rodící se nové architektury. S úžasem jsem si uvědomila, jak nadaní a talentovaní museli být tehdejší stavitelé, jak silný musel být jejich duch, jejich představivost i přesvědčení o správnosti jejich počínání, aby byli schopni nejen prosadit, ale i realizovat monumentální stavby bez jakýchkoli předchozích zkušeností a znalostí.
Na věky věků je úžasná kniha. Doporučuji.