Muži pod ochranou

Muži pod ochranou https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200170/muzi-pod-ochranou-200170.jpg 4 407 78

Sci-fi román odehrávající se v USA, kde následkem viru – „encefalitidy 16“ – pozvolna vymírají muži v pohlavně zralém věku a vlády nad světem se ujímají ženy. V laboratoři se připravuje sérum proti epidemii, kterého však nemá být použito. Merle karikuje extrémní feminizační snahy a různé stránky života současné americké společnosti. 3. vydání... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Epocha (ČR)

Les hommes protégés , 1974

grillica
30.09.2015 4 z 5

Robert Merle je můj oblíbený autor, jeho vypravěčský styl je bezchybný a dokáže snadno vtáhnout do děje, ALE tenhle příběh měl veliký potenciál a přijde mi trochu vyplácaný. Atmosféra byla hmatatelná, přesto jsem čekala větší drama, přecejen, nadvláda žen, smrt tolika mužů.. Daleko lepší zážitek přinese dle mého názoru o tolik řádů lepší Malevil nebo klasika Smrt je mým řemeslem. Taky Výlučná vlastnost člověka nebyla špatná.

lucie.8
29.09.2015 5 z 5

Moc se mi líbí autorův styl psaní a popis absurdní politiky feministek. Poněkud slabší než Malevil a Smrt je mým řemeslem.

zoew
28.04.2015 1 z 5

Ještě horší než Malevil.

Nahnilaruka
28.03.2015 4 z 5

Zajímavý scifi/politický román, vyniká především jasnou a pronikavou satirou současného sociálního a vládního systému nejen v USA, ale na celém světě, a to i přes to, že byl napsán už v 80. letech minulého století. Život hlavního hrdiny Martinelliho prochází obdobím ve kterém naráží na "netypické" situace, některé přivedené až na hranici absurdnosti. Veškerá satira vychází z reálných podkladů a můžeme je jasně nalézt a vidět i v současnosti. Naprosto obrací mužské a ženské role, zažité zvyklosti, zvyky a tradice.

Autorův styl je velmi poutavý, originální, místy strhující. Postavy a prostředí jsou vykreslovány do velkých detailů, což umožňuje čtenáři si vytvořit přesnou představu a lépe pochopit myšlenky autorovi. Děj však není nikterak spádovitý, je lineární bez výrazných dějových zvratů postrádající větší napětí. Ani konec negraduje, spíše naopak, s poklidem uzavírá děj a satiru feministického hnutí s možností dovedení těchto myšlenek do krajních mezí.

Co mě na tomto díle mrzí je to, že si autor nedokázal více pohrát s myšlenkou ohledně ekonomické situace. Říká, že ženy dokázali zastat veškeré mužské profese a nahradit je. To je zcela pravděpodobné a nezle tomu nic vytknout, avšak za předpokladu, že celková populace se zmenší téměř o +- 40% si nedokážu dost dobře představit, jak se ženy (či konkrétně vedení podniků/vláda) dokáží efektivně vyrovnat s tak obrovskou ztrátou pracovní síly. To musí zákonitě vést k vysokému hospodářskému propadu a z nějž mohl autor vytěžit další zajímavé situace.

Dlouho jsem přemýšlel, kolik * dát, ale na tu poslední pátou přeci jenom něco chybí. Je to dáno asi lineárností a určitou snadnou předvídatelností děje. 90%

poetree
03.03.2015 5 z 5

Mně se to moc líbilo, Malevil byl samozřejmě lepší - v jistém smyslu katastrofy a stísněného prostoru se témata podobaly..., mám moc ráda Merleho styl psaní, dokáže mě chytit a nepustit...

hemerková
26.02.2015 5 z 5

Očekávala jsem trochu víc napětí. Chvílemi jsem napnutá byla ( například, když byl hlavní hrdina ve vile ředitelky ústavu), ale jinak jsem četla od Merleho daleko lepší knihy- Malevil , Dědictví otců, V rozpuku mládí, Mé dobré město Paříž, Výlučná vlastnost člověka- všechny tyto díla jsem četla jedním dechem, takže nechápu, proč mě tahle kniha moc nezaujala.

Zlosynus
11.08.2014 4 z 5

čekal jsem něco jiného, možná trochu víc akce a o hodně víc sexu (chi chi) každopádně to není vůbec špatné :-) čte se velmi lehce

Missty.
11.02.2014 5 z 5

Opět Merleho umění ukázat člověku jak by to vypadalo kdyby... Krásné čtení.

glombas
10.02.2014 4 z 5

Je to rozhodně skvělá kniha se zajímavým koncem, který mě přinutil k zamyšlení. Nicméně nějaká třešnička mi tam chyběla, co by mě přinutila dát 5.

fialka voňavá
08.06.2013 4 z 5

(SPOILER) Emancipace žen, slouží zde k tomu, aby předvedl ničivé politicko-společenské důsledky snah žen. Ženy získávají převahu nad muži i vlivem nemoci encefalitida 16 (nemocný ztratí vědomí a upadne do kómatu), tato nemoc vznikne z aktivního pohlavního života. V táboře, kde žili neměli televizi ani tisk. Sexuálně přitažlivé ženy jsou zde v časopisech nahrazeny mužskými manekýny. Muži hromadně vymírají, ti, co přežívají se nechávají kastrovat a nekastrátům odebírají sperma, aby se mohlo uměle oplodňovat i za 15 let. Jedna firma začne vyrábět i gumové nafukovací muže. Je zde vyslovena otázka rasizmu. Kniha končí tak, že mužové již nejsou zavrhováni úplně, ale jsou nepotřební. Zajímavá sci-fi kniha.

kattyV
17.02.2013 5 z 5

Další z mých oblíbených knih. Ukazuje, jak jakýkoliv i původně dobrý názor (v tomto případě názor, že ženy jsou stejně dobré jako muži), když je převedený do extrému a prosazovaný despoticky, se stává naprosto špatným. V knize se ostatně názor, že ženy a muži jsou si rovnocenní přehoupne do názoru, že muži jsou úplně špatní, je dobře, že všichni umřou, a že ženám bez nich bude lépe. Což je ještě absurdnější než názor, že žena patří k plotně a nemá právo do ničeho kecat. Ale ony se oba ty extrémy vzájemně ovlivňují a bez toho druhého by nemuselo dojít k tomu prvnímu. Takže zkusme se na VŠECHNY jedině správné názory dívat obezřele, pokud jejich autor neuznává právo na názor odlišný, ať už jde o náboženství, ekologii, feminismus nebo globální oteplování. Kniha ukazuje, že jakýkoliv extrém je nebezpečný.

ondrash77
12.02.2013

Amerika, a vlastně celý svět, má problém. Mužskou populací se začne šířit vir, který je
vzápětí označován jako encefalitida 16. Ženy, chlapce a starce nechává bez povšimnutí, za oběti mu padají pouze muži v produktivním věku.

Pokud přežijí, jedinou možností jak si zachránit život, je kastrace. Netrvá dlouho a reprodukce schopní muži jsou na pokraji vyhynutí. Jak jde čas, ženy ovládnou veškeré důležité posty a ve společnosti zavládne ženský rasismus. Na post presidenta Spojených států amerických usedne žena, která svými extrémními feministickými postoji nastolený protimužský rasismus ještě podporuje.

kota
12.01.2013 4 z 5

Další Merleho postkatastrofická.. trochu jde strach z toho, jak jsou nátury mužů a žen od sebe odlišné a jak jsou ženy v krizových suituacích jakoby krutější, ráznější než chlapi.. Autor vystihuje atmosféru po útoku viru tak, že by se to opravdu mohlo velice podobně seběhnout i v reálu..

Ikkju
29.01.2012

S touhle knihou padla moje představa o tom, jak by bylo krásné žít jako (téměř) jediný chlap ve světě žen x)

eraserhead
05.09.2011 5 z 5

Vzpomínáte si na polské komediální sociální sci-fi Sexmise? Tak věřte, že proti tomuhle to byl jen velmi slabý odvar. Ač je to hlavně právě ona sociálně genderová studie jedné možné budoucnosti se všemi jejími omyly a chybami, vycházejícími např. z marx-leninské diktatury "proletariátu", zde upravené a aplikované na jakousi diktaturu dřívějšího utlačovaného. Robert Merle v této futuristické v podstatě antiutopii, respektive dystopii, skvěle vystihl základní premisu - patriarchát je ve své podstatě totalitní a diskriminační, tedy na hovno, ovšem matriarchát takový může být také. Nejde o sociální či genderový původ člověka, ale o jeho přístupu k moci. Můžeme si, jakožto hrdí nositelé penisů, uspokojeně oddechnout při myšlence, že takhle by to bylo, kdyby to bylo obráceně, jenže na druhou stranu, Merle svou knihou nekritizoval ani feminismus ani ženy jako takové, ale patriarchát a právě onen přístup k moci dle hesla - moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně. Navíc, ač by se to na první pohled nezdálo, i muži a jejich machistický přístup dostává v knize často na frak. O tom všem tato opravdu výborná kniha je.

mejsatvar
09.02.2011 4 z 5

dobre cteni, i kdyz mi prijde situace nerealna..beru v potaz, ze kdyz byla kniha napsana, zenska emancipace byla velmi aktualni a obavana..

Mignard
10.01.2011 5 z 5

Zajímavá a nápaditá kniha nutící k zamyšlení.

Kaženka
30.11.-0001 5 z 5

Úžasný obrázek společnosti naruby - až děsivý!