Muži pod ochranou

Muži pod ochranou https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200170/muzi-pod-ochranou-200170.jpg 4 407 78

Sci-fi román odehrávající se v USA, kde následkem viru – „encefalitidy 16“ – pozvolna vymírají muži v pohlavně zralém věku a vlády nad světem se ujímají ženy. V laboratoři se připravuje sérum proti epidemii, kterého však nemá být použito. Merle karikuje extrémní feminizační snahy a různé stránky života současné americké společnosti. 3. vydání... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Epocha (ČR)

Les hommes protégés , 1974

Vlado7778
09.02.2019 5 z 5

Toto bola kniha mojej mladosti, miloval som ju.

ber-tram
21.01.2019 3 z 5

Copak vyjadřování má literát zmáklé – hrdina vědátůrek podmanivě sebezpytující, hloubavě analyzující každý pohled, dotek, zvednuté obočí... jen kdyby posledních 30 stran neslátal do křivé grotesky jakýsi středoškolák v chvatu, aby slohovku odevzdal před zvoněním!
A příběh...? Konstrukce o hegemonii žen. Přičemž internovaný vědátůrek po každé dychtivě pokukuje a každá na něj potají letí. Ubryndaně trapné.
Myslím, že náš Páral neměl zapotřebí se pro svoji suverénní Zemi žen nijak inspirovat, natožpak u Merleho. 3/19

Andi
12.01.2019 4 z 5

Takže. Ten doslov kdo psal nevím, ale byla to spíš slátanina. Jediné s čím jsem souhlasila byl fakt, že tohle dílo bylo jen jinak zobrazující fašismus, ono je jedno jestli jsou aktérkami ženské nebo chlapi.
Nakonec z toho vzniklo to samé co dělali chlapi ženským po staletí jen naopak.
Myslíte si snad, že tak by bylo dobře?
Tohle by vedlo k naprosté degeneraci mužského pohlaví. Žádné nároky, motivace, mateřský pud? Cože? Chlapi se o nás přece mají starat, ne my o ně ...
Ne, i ony dámy samy by nakonec přišly na to, že ani tak to nepůjde. Ani tak nebude společnost vzkvétat k míru. Ve světě kde má jedno pohlaví nad druhým navrch nevede nikam jinam než do dalších sraček, páč druhé pohlaví bude chtít svou svobodu zpátky.
Jinak chlapy jsem ale nelitovala ani trochu, sorry.
Jinak opět jedno z těch děl co nevím jestli hodnotit vysoko (nápad, čtivost) nebo podprůměrně, protože - nepravděpodobnost - , ale toš, je to sci-fi. Dávám 4.

OdvaznyMladyMuz
03.01.2019 3 z 5

Občas mám problém udržet pozornost. Merle je ovšem znamenitý vypravěč, takže jakmile si mou pozornost získá, už ji neztratí. Proto se mi jeho knihy čtou s příjemnou lehkostí. Platí to i pro toto dílo v němž epidemie encefalitidy 16 obrátí společnost naruby. Muž je nedostatkové zboží. Sex je vnímán jako přežitek a téměř tabu. A i přesto jde vlastně nakonec hlavně o něj.

Janadvorackova
11.09.2018 5 z 5

Výborná kniha, super příběh.
Asi mi připadá super, že jsem ženská. Být muž, tak se fakt bojím.

Příběh není nechutný, chlípný, není v tom porno, i když sex ano, spousta narážek, i výpověď znásilněného starce, (chudák).

Muže v plodném věku postihne epidemie a umírají. Imunní jsou malí kluci, pohlavně nedospělí a starší muži, kteří už tak nějak... nemůžou tak často.

Hlavní hrdina je lékař a vědec v plodném věku. Má malého syna a s ním je umístěn do takového VIP městečka. Tam směřují muži, kteří jsou schopni nějak přispět společnosti, v jeho případě třeba i nalézt lék na nemoc.

A ženy jsou všude. Ve vládě, ve vedení firem, jsou z nich vědkyně a policistky, vojandy a všechmy, tedy většinou, jsou to lesbičky, nebo jsou tak nadržené (pamatujete, jak to bylo ve filmovém Draculovi?) - "Slečna Lucy je nadržená jako jeptiška, co žila deset let v klášteře, kde neměli svíčky :)."
Nemohla jsem si to odpustit :).

Autor rozpletl příběh do takové sympatické pavučiny a předvídal chování společnosti i jednotlivců. Vystavěl jednotlivé příběhy a nezapomněl na nejrůznější, ze situace plynoucí "lahůdky." Třeba jak dopadly prostitutky, jaké zajímavé erotické hračky byly v kurzu. Jakým způsobem se chránili muži, kteří nechtěli zemřít a co z toho vzešlo.

Knihu jsem poslouchala (hned po Malevilu). Nemůžu si pomoci, autor, ač píše vlastně o samých nepříjemných a nehezkých věcech, dokáže je podat tak, že se na ty jeho scénáře snad už i těšíte -:))).

hippiesak
30.08.2018 5 z 5

jak tu někdo psal: "to bych od holek nečekal" :-D tak souhlas :)
Jako super knížka, mám rád tento styl post-apokalyptickýho světa a ke všemu světa, kde se stane to, co se stalo tady v této knize :) Já si to užíval, jak to samotné sci-fi, tak tu lehkou erotiku, která byla velmi vkusná a celou tu kniha tak správňácky doplňovala a škoda, že bylo jen těch 380 stran, fakt jsem se bavil :) Chtěl jsem víc. Vložil bych dalších 100 až 200 stran do cca 2/3 knihy :)
MOŽNÝ SPOILER: ta postava Jackie mi byla nejmilejší... :) muhehe

kalache
03.06.2018 4 z 5

...to bych od holek nečekal...

Garagun
24.05.2018 2 z 5

Mírně lechtivá sci-fi pohádka o tom, jak jeden malý americký doktor vynalezl vakcínu proti strašlivé chorobě, hubící muže po celém světě, a přitom si párkrát vrznul. Příběh je to vlastně hodně komorní - jeho jádro se odehrává ve venkovské usedlosti, která se změnila v uzavřenou výzkumnou laboratoř. Právě touhle svou komorností a důrazem na postavy a vztahy mezi nimi mi Muži pod ochranou připomněli Malevil, jenomže tady jde v prvé řadě o satiru. A možná, že i v té druhé řadě. Během čtení jsem se nedokázal zbavit pocitu, že si autor neustále (a obzvlášť v samotném závěru) dělá legraci - ze mě, z postav i z příběhu jako takového. Hrdinky a hrdinové jsou vlastně takové typizované postavičky a celý text je spíš jedna velká zesměšňující reakce na feminismus (především v jeho radikálnějších formách) než cokoli jiného. Do čtení jsem se chvílemi musel nutit, a i když nebudu tvrdit, že by mě knížka vyloženě nebavila, bohužel musím konstatovat, že Merle napsal podstatně lepší věci, kterým stojí za to věnovat čas i energii, nutnou pro otáčení stránek...

MartinVSE
14.04.2018 5 z 5

Co se stane, kdyz muzi rychle vymiraji a k moci se dostanou lesbicke zlomyslne feministky? Obcas jsem mel dojem, ze ctu horror. ;) ale jinak super...

archandelka
08.04.2018 5 z 5

Mám ráda Merleho a opět nezklamal. Výborná utopie, na které on je opravdu mistr, a rozhodně to vede k zamyšlení, jak by asi svět vypadal, kdyby se něco podobného opravdu stalo, a jak v každém sebelepším úmyslu je ukryté obrovské riziko, které přináší moc.

Hamec
02.04.2018 5 z 5

Počátek diktatury zaviněn souběhem drobností. Nikdo neví komu je možno věřit, které bláboly jsou myšleny vážně a které jen na pošťouchnutí.... atd. Cokoliv navíc je spoiler...

LyttaNeyd
18.03.2018 2 z 5

Nejsem úplně feministka, ale o nějaké té rovnosti mezi muži a ženami přemýšlím docela často, a tak mě tahle kniha docela zaujala. No, zajímavá byla, ale že bych po přečtení měla potřebu ji číst znova, to úplně ne.

Příběh byl napsán dobře, lehce se to četlo, ale z nějakého důvodu mi to připadalo takové nerealistické. Možná paradoxně právě zasazením děje do našeho světa. I ten závěr mi přišel přitažený za vlasy – vždyť ty zákony zbavily muže prakticky většiny práv a rovnosti. Je pravda, že emancipace by se mohla ještě trochu posunout, ale tohle rozhodně nebylo řešení, spíš krok zpátky.

Taky nevím, zda ty pomlčky na uvádění přímé řeči byl nápad editora nebo přímo autora, ale proboha, je tak těžké psát uvozovky? Prakticky kdykoli, když se prolínala přímá řeč s vyprávěním, byl to takový zmatek, že jsem si některé pasáže musela číst několikrát. Nehledě na to, že opravdu hodněkrát tam ta pomlčka úplně chyběla, i když to přímá řeč byla. Ke konci už mě to fakt docela rozčilovalo :D

Každopádně, pokud by se nějaká taková encefalitida 16 skutečně objevila, pak doufám, že by se našlo dost žen, které by se za práva mužů postavily, tak jako se i dnes najde hodně mužů stojících za právy žen.

Update: Až teď jsem se dozvěděla, že šlo o satiru.. Tak teda fajn, no :D

Nomia
13.01.2018 5 z 5

Merle ve své top formě. Skvělá sci-fi zápletka s výbornými postavami. Nadvládla žen je opravdu děsivá představa.

OldFirehand
26.08.2017 5 z 5

Excelentná sci-fi politická utópia. Tradične geniálna skladba postáv, originálna zápletka, výborný príbeh.
Is a must.

kalimero007
15.08.2017 4 z 5

Člověk je vtažen do osudových postav v knize. Během čtení utvrzení , že popis šířící se epidemie a její důsledky s mocí žen úplně stačí jen na papíru.

Pavelpi
31.07.2017 4 z 5

Ze začátku nic moc,ale jak děj pokračoval,zvyšovalo se i napětí.Ale ta síla žen zaměřená proti mužům.V dnešní době by se určitě našla nějaká,která by to chtěla praktikovat a protože se dneska všechno hraje na lidská práva,věřím i tomu,že by se toho nějaká skupina mohla chytit a prosazovat to také.Ještě,že ta kniha je psána jako satira a autor to nemyslel vážně.Šlo mu pouze o nerovné postavení žen v USA.A také o důsledky extrémních feminizačních snah některých skupin v USA.

xelzax
19.02.2017 4 z 5

Tato kniha ve mě vyvolala spoustu emocí - cítila jsem hodně vzteku a bezmoci společně s hlavním hrdinou. Totálně absurdní nadřazování jednoho pohlaví nad druhé a z jakého titulu? Stejné emoce jako v případě rasismu - bílá rasa je lepší- a z jakého titulu? Bravurní podobenství, které feminismus vytáčí až na dřeň - nová podoba společnosti, kdy muž je nepotřebné nic, protože ženy se díky vědeckému pokroku (prováděnému mužem zavřeném v koncentračním táboře) blíží k možnosti rozmnožování pomocí klonování.
Doporučila bych přečíst každému "slušnočechovi", který se cítí být lepší než lidé jiné barvy pleti.

Franc
17.04.2016 2 z 5

Mé očekávání zůstala nenaplněna. Tím ale nechci říci, že by šlo o špatnou knihu. Jenom se mi k mé smůle nedostala do rukou v ten správný okamžik.

V doslovu se hovoří o autorově snaze satiricky reagovat na feminizační hnutí v USA, které za jeho éry nabývalo na síle, a snaze nastínit, kam tyto extrémní snahy mohou vést. V tomto směru to autor vzal opravdu od podlahy a na zažitých pořádcích nenachal nit suchou. S rolí muže a ženy ve společnosti zahrál královské šachy. Bohužel pasáže čtivé se téměř pravidelně střídaly s pasážemi, po nichž jsem knihu odkládal znuděn. Možná pro tuto opakovanou ztrátu pozornosti mi mnoho dobrého z této knih zůstalo utajeno.

kacimilek
15.04.2016 5 z 5

Příběh, který mě zaujal tak, že bych to ani nečekala. Jsem asi divná, ale možná bych více ocenila, kdyby to dopadlo mnohem tragičtěji...tak, aby si opravdu každý uvědomil, že ženy a muži jsou si rovni.

betys6914
08.12.2015 5 z 5

Bojím se momentu, kdy se tahle kniha dostane do ruky nějaké šílené feministce a ta se rozhodne její obsah realizovat.