Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1320 316

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

Emilie1906
31.03.2017 5 z 5

Podle anotace jsem čekala jen imaginární představy hlavní hrdinky. Ale povídka mě mile překvapila, jak reflektuje život současné ženy střední třídy v Japonsku.

MOu598
22.03.2017 2 z 5

Druhá knížka autora, kterou jsem četla. Autorovi nerozumím. Snad zkusím do třetice.

Svatoslav
12.03.2017 2 z 5

Skvělé napsané, graficky brilantní nafouknuté nic. Deník sebestředné paničky, která "musí" být doma a "musí" se věnovat "jen sama sobě". Och, jak těžký ona má život. Mé první setkání s Murakamim a tak slabé, doufám, že následující tituly budou opravdu tak strhující, jak slibují čtenářské tamtamy. Na závěr použiji výstižný citát z novely.
"Nač pak ale byla celá ta ohromná spousta času, kterou jsem strávila čtením?" Po přečtení Spánku si to říkám také. Ten čas mi již nikdo bohužel nevrátí.

jindrusa
12.03.2017 2 z 5

Kniha přečtena za 20 minut, utnutý konec mně rozzlobil, fakt o ničem a pokud mně měla kniha donutit zamyslet se na tom, jak trávím svůj čas, tak se nepovedlo. Trávím ho rozhodne efektivněji než hlavní hrdinka. Už druhá kniha autora a opět mně nepřesvědčila, abych chtěla číst jeho další díla.

hellena1523
05.02.2017 5 z 5

Příběh je v podstatě banální a jako většina z autorových příběhů docela o ničem. Nadhodnotu této novele dávají ilustrace Kat Menschik, bez nichž by kniha (pro mne) ani z poloviny nebyla tak zajímavá...ale nakonec...musím uznat, že mě tak trochu nakopla k tomu, abych změnila svůj život. Ta útlá knížečka, ten banální příběh jsem četla ve chvíli, kdy jsem ho nejspíše číst měla a potřebovala, protože jsem začala daleko uvážlivěji nakládat se svým časem. Bohužel, na rozdíl od hlavní postavy, spát potřebuju, což je trochu nuda, ale co se dá dělat, že? :-)

triatlet
29.01.2017 3 z 5

Ilustrace Kat Menschik upoutaly mou pozornost víc než příběh.
Aluze na Annu Kareninu (přečíst ji 3x během týdne, to je výzva!), na Dostojevského a reklama (?) na Hondu :-)
Vypravěččiny (myšlenkové ?) pochody jsem moc nepochopil. Možná kdyby si povzdechla trochu víc, probudil by se nejen manžel, ale i ona.
Chudák dítě, chudák manžel... Chudák vypravěčka.
Od Murakamiho mám radši rozsáhlejší dějové romány. V těch mi nevadí ani podobné magické kouzlení jako ve Spánku.
...................................................................................................
Čtenářská výzva 2017 - 12. kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů na Databázi knih
(K 29. 1. 2017 16. - 17. místo)

OneBas
27.01.2017 3 z 5

Po prvním přečtení jsem si kladla otázku jestli mi něco neuniklo a rozhodla jsem se knihu přečíst podruhé. A najednou jsem si nějakým způsobem našla vysvětlení příběhu které mě dostatečně uspokojilo. Styl psaní je velmi specifický a hranice mezi skutečností a sny...! Jak prosté a přesto dokonalé.

happy-smile
24.01.2017 3 z 5

Zajímavá jednohubka. Pro mě další malý krůček k dílu Murakamiho (zatím jsem zkoušela jen povídku Podivná knihovna). Musím říct, že mě to zaujalo a že by to podle mě mělo potenciál i na delší knihu. Trochu mi přišlo divné to, že se hlavní hrdinka odkazovala na "dítě", kdyby mluvila o dceři nebo synovi, tak mi to zní normálně. Ale to bude možná problém překladu, protože v japonštině to může tato formulace působit normálně.
SPOILER: Uříznutý konec (i když se o něm mluví v každém komentáři tady, tak nevím, jestli to i nadále považovat za spoiler) podle mě chtěl čtenáři říct, že se jednalo pouze o takový slice of life. Půjčili jsme si kukátko a bylo nám dovoleno na chvíli nakouknout do světa hlavní hrdinky, ale vyměřený čas skončil a už můžeme jenom spekulovat, co se se ženou dělo dál.

katallinka
23.01.2017 4 z 5

Kniha je bezpochyby strasne zvlastni. Autor dokazal i z naprosto vsedniho zivota obycejne zeny, ktere se nechce spat vytvorit něco magickeho a strasidelneho. Konec mi však pripada nejak nedodelany. Strasne bych chtela vedet, jak to dopadlo a ne nad moznym koncem pouze uvazovat.

thomascz84
16.01.2017 5 z 5

Moc hezká, krátká kniha k zamyšlení. Konec teda nic moc, ale jinak stála za přečtení.

medvedice3
08.01.2017 4 z 5

Zajímavé ilustrace, useknutý konec nutící k zamyšlení. Jak to vůbec je, když trpíme výraznou nespavostí? Co unavené tělo? Co si přemítá nespánkem unavený mozek? Jak reflektuje realitu?

Finn69
13.12.2016 2 z 5

Další krátká knížečka, spíše povídka, které by to podle mého možná lépe slušelo v nějaké sbírce. Nápad je to zajímavý, ale postavy jsou jaksi neurčité, děj skoro žádný, a pak z ničeho nic bum - konec.

lilites
16.11.2016 4 z 5

Skvělé psychologické pojetí tématu. Murakami si krásně pohrával s myšlenkami a kniha ve mě zanechala velkou stopu. Jediné co mohu vytknout je ten uťápnutý konec. Když jsem knihu dočetla, zůstala jsem strnule sedět a říkala jsem si: A to je vše? Jak to tedy dopadlo?
No, ale třeba to byl autorův účel a sami si můžeme domyslet co a jak.

LordSnape
11.11.2016 3 z 5

Tohle mě docela dost zklamalo. Není to novela, ale spíš taková obyčejná povídka, i když hezky napsaná. Osobně v těchhle malých, i když krásně ilustrovaných knížkách od Murakamiho vidím jen business a způsob, jak z lidí vytřískat na jméně pořádné peníze. Kdyby tohle napsal člověk naprosto neznámý, všichni byste jej tady pranýřovali minimálně za ten useknutý a nevypointovaný konec a nápad.

dark.ma93
28.10.2016 2 z 5

Už jsem tedy četla lepší knihy, ale opět šlo o psycha z toho, jak někdo nespí a zjistí, že žije nešťastný život a trpí vnitřní prázdnotou. Je to novela, takže to celé dopadne nečekaně...

Dixinka
09.10.2016 5 z 5

Magické. Kniha se mi od autora líbila. Stejně jako i jeho zatím celá tvorba, kterou jsem četla.

parxel
25.08.2016 4 z 5

Pro mě zatím první seznámení s Murakamim a spokojenost. Nejvíce se mi líbil způsob, jakým autor pracuje s jemnými náznaky. Nic není řečeno přímo, ale pouze jemně nastíněno a dohromady to vše dává smysl. Konec sám je podán velmi symbolický.

Ještě bych dodal, že podle mého názoru je k lepšímu pochopení této knihy vhodné znát Annu Kareninu, neboť autor se na ní v textu několikrát odkazuje a paralela mezi hlavní hrdinkou a Annou Kareninovou se tak přímo nabízí.

Magriva
22.08.2016 4 z 5

Zdánlivě o ničem, ale v hloubce dřímá to typické Murakamiho magično. Cítila jsem gradaci, stupňování pocitu, že hrdinka musí jít dál, zkusit něco víc, hledat hranice v sobě i venku.

lushi
09.08.2016 3 z 5

Děsivá novela, ze které jsem byla docela zmatená (ne tolik jako z Podivné knihovny). Líbila se mi více než Podivná knihovna, ale myslím si, že Murakamiho doména jsou romány, ve kterých se může ponořit do psychologie postav. Spánek jsem četla před spaním a pak se mi zdály noční můry :(

sabanka
05.07.2016 5 z 5

600. přečtená kniha vůbec a mohu říci jen, že je to prostě Haruki-nijak podlézavý, skvělý, filozoficky zdatný autor. Knihu doplňují navíc přenádherné ilustrace, které jí dodávají úplně nový rozměr.