Birthday Girl

Birthday Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/bmid_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3 702 164

Murakami/Menschik série

< 4. díl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru) , 2002

Marika Vanova
19.07.2022 4 z 5

Líbilo se mi to jako ten Spánek, ale co zase ten konec? Murakami Murakami, co mi to děláš? Zajímavé ilustrace.

LeHor
07.07.2022 2 z 5

Tak nevím, asi to není můj šálek kávy, nebo špatná volba. Myslím ale, že ještě někdy autora zkusím. Přečteno do výzvy.

Pavla79
12.06.2022 2 z 5

Dlouho jsem nevěděla, co napsat.., buď jsem to nepochopila, nebo pochopila, ale nenaplnilo to moje očekávání, nevím.. Murakamiho ještě určitě zkusím.

Tereziee
24.05.2022 2 z 5

U této knihy jsem se opět přesvědčila, že Murakami není úplně můj šálek kávy. I když má kniha zajímavou filosofickou myšlenku, očekávám většinou od knihy možná trochu něco víc. Birthday girl by se hezky vyjímala v nějaké povídkové sbírce, ale na samostatnou knihu mi to přijde trochu málo.

goergina
11.05.2022 2 z 5

Povídka je to pěkná, k zamyšlení. Téměř filozofická. I přesto si ale myslím, že vydat jí jako knihu je plýtvání zdroji. Jako sloupek v časáku, článek na webu či jako součást sbírky by posloužila stejně dobře. Dvacetiminutovka před spaním.

Jrsnbl
05.05.2022 4 z 5

Další Murakamiho jednohubka, kterou spořádáte třeba i za čtvrt hodinky.

V porovnání s Podivnou knihovnou a Spánkem je dle mého osobního hodnocení nejslabším, to však neubírá na kvalitě samotnému dílu. Nerad srovnávám, jen to tak cítím. Ilustrace na jedničku jako vždy.

Doslov knihy byl naprosto parádní a jen díky němu dávám o hvězdičku navíc. ;)

Renatka11
21.04.2022 5 z 5

S Birthday girl jsem se poprvé setkala před pár lety ve sbírce narozeninových povídek, které Murakami nashromáždil od různých autorů, doplnil o jednu svou a vydal pod názvem Birthday Stories. Protože, pokud vím, nevyšla zatím tato sbírka v češtině, doporučuji aspoň její anglické vydání, včetně skvělé autorovy předmluvy, a po dnešním znovu přečtení Birthday girl ráda dávám mému oblíbenému autorovi i jeho krásné tajemné dívce 5*.

alekis
04.03.2022 4 z 5

K přečtení jsem jako téměř vždy našla inspiraci zde na DK. Hezký komentář je pode mnou od alef, tudíž už se nebudu nijak filosoficky dlouze rozepisovat, když je to ještě ke všemu tak kratičká věc - stačilo dvacet minut.
Takže jsem zapřemýšlela spíš nad sebou: co bych si přála, kdyby moje přání mohlo být jen jedno? Jaké jedinečné přání si musím přát, aby obsáhlo všechno? Bohatství? Nekonečné mládí? Nebo snad nesmrtelnost, věčnou ideální lásku, nikdy nekončící zábavu? Nebo: aby sousedovi konečně chcípla ta koza? Jenže dnes už asi žádný náš soused kozy nechová...
Tak toto je fakt složité. Teprve se musím zamyslet, i když něco málo už se mi pomaličku rýsuje... Koneckonců: přání se nikomu nesmí prozradit, protože se potom nesplní! :-)
Pěkné ilustrace!

alef
10.02.2022 4 z 5

„Ať jdeš kam jdeš, stejně vždycky budeš jen sám sebou!“

Birthday girl je překrásná knížka – mluvíme-li o provedení a krásných ilustracích.
Birthday girl je přetajemná knížka – mluvíme-li o jejím obsahu, a o sdělení, které si ovšem každý musí najít sám. Vážně nečekejte, že to někdo udělá za vás.

Příběh je to totiž dokonale minimalistický, a jakoby navzdory tomu, skrývá v sobě daleko víc, než skutečně vysloví.

Základní premisa: Přání se plní!

Takže si vždy dobře rozmyslete, co si přejete, a pokud možno ještě dřív, než si něco přejete. Taky přitom mějte na paměti, že do svých přání, ať chcete, nebo ne, vkládáte nejen svou představivost, ale i všechny své emoce! Tedy, že platí staré známé: Co zaseješ, to sklidíš!

„Hele, a co by sis přál, kdybys byl na mém místě?“

Těžká otázka!
Anebo, možná že ani ne, možná, že je to nakonec úplně prosté …

PS: aby se vám přání splnilo, nezapomeňte, že je k tomu potřeba ještě jedna dost důležitá věc, skoro vždycky je to tak, totiž, většinou k tomu musíte přispět! Opustit přitom vlastní zónu komfortu – vážně to často dost pomůže :-).

Besa
20.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Ja som vôbec nepochopila, čo si to vlastne priala. Začiatok bol dobrý, bola som zvedavá, čo sa stane a zrazu bol koniec. Ilustrácie sú nádherné.

věrapodpěra
15.01.2022

Hezké ilustrace. Příběh jsem nepochopila, pokud měl mít nějakou hlubší pointu:(

klaraj093
08.01.2022 3 z 5

Moje druhá kniha od autora a mám u ní stejný pocit jako u první.. Že nevím :D
Murakami píše zajímavě, ale asi chvilku trvá než ho člově pochopí.

karol.cadex
09.11.2021 4 z 5

Mám teď nějakou čtecí krizi asi po deseti letech a nic mě nebaví. Všechno čtu děsně dlouho a nevnímám. Ale tohle mě potěšilo. Přečetla jsem to během čtyř reklam u Farmář hledá ženu (první série, samozřejmě, pak už to neni ono).
A ne, nepochopila jsem zápletku, nenašla jsem v tom žádný poselství, nezměnilo mi to život. I přes to je to hezký čtení. A obrázky!

Berulidemknihy
03.10.2021 3 z 5

Knihu si pravděpodobně budu muset přečíst vícekrát, abych ji pochopila. Každopádně nějaké poselství jsem pochytila. Ale zatím není určeno k mé etapě života. Uvidím až budu číst podruhé:)

Ema22
12.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Splnit ovšem mohu pouze jedno přání, proto si to hleďte dobře zvážit...Jen jedno jediné. Nebude tedy možné, abyste si to později rozmyslela a vzala všechno zpět.
Na rozdíl od některých komentářů níže mě tato povídka opravdu oslovila. Co bych si přála ve dvaceti a co v den svých narozenin nyní? Murakamiho atmosféra mě na chvíli pohltila a ještě nějakou dobu bude rezonovat v hlavě. Na druhou stranu mě opěvované ilustrace nezaujaly ani trochu.

splaty
21.07.2021 1 z 5

Na seznameni s Murakamim jsem si vybrala spatne. Asi budu delat, ze jsem to necela. Ani to nebude problem, protoze jsem to vubec nepochopila..

vlkove
05.07.2021 5 z 5

Po přečtení třech předchozích povídek došlo i na tu čtvrtou. Ilustrace jsou opět krásné a povídka povedená, možná bych řekla, že se mi líbila ze všech povídek z této série nejvíce.
Poklidné čtení, plné tajemna.

sharik
27.04.2021 2 z 5

První (a doufám, že i poslední) Murakamiho kniha, která mě opravdu zklamala. Tedy, graficky je krásná, kraťoučký text se čte skoro sám, ale celkově je ta povídka jaksi plochá a nic nového nepřináší. Vlastně je (paradoxně) text na knize tím nejslabším článkem. Staví dobrou atmosféru, obsahuje příjemné tajemno a když dospěje k pointě... celé se to zhroutí, protože ta stojí na klišé instantním moudru "dávej pozor, co si přeješ" a jinak nic. A já celou dobu čekal, že právě k takhle banální pointě Murakami nedojde. Že tam bude něco víc. No, nevadí. Ve sbírce (kde taky asi původně vyšla a byla tak zamýšlená?) může Birthday girl dobře fungovat jako méně náročná povídka s povedenou atmosférou. Samostatně tomu už tak úplně není, protože působí jako přinejlepším průměrný text, který nedosahuje kvalit krásných ilustrací Kat Menschik, jichž je tu naštěstí nemálo.

Gweny
22.03.2021 4 z 5

Podivná pobídka z pera mého oblíbeného asijského spisovatele. Jak už je jeho zvykem, během líčení příběhu vyvstává více otázek než odpovědí, což je v případu Murakamiho tvorby to, co tak náruživě hltám. :)

nhima
17.01.2021 2 z 5

Jestli jste si přečetli anotaci, už se do samotné knihy (fakt je to samotná kniha?!, jako vážně?!) ani nepouštějte, nedozvíte se nic víc.Je tam jen totéž popsáno více slovy. Normálně mám rád nevyřčené konce, které nutí k domyšlení, ale je třeba mít vodítka, která trochu napoví pointu. Ale toto pointu postrádá, takže nebylo co naznačit. Dvojku dávám za tu myšlenku a místy atmosféru. Kdyby kniha neobsahovala (poměrně pěkné) obrázky a doslov autora, mohl příběh vyjít jako nejkratší povídka v nějakém souboru a ztratila by se v ostatním průměru.